Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

 Meister, on 27 august 2018 - 07:11, said:

Respect pentru mcjohn care s-a apucat singur de treaba! Era cat p'aci sa ma apuc si eu la fel, din lipsa de meseriasi, dar se pare ca nu-i chiar asa simpla treaba. :)
Astia de la Danke vad ca dau doar o temperatura minima de lucru, despre cea maxima nu zice nimic. La altii am vazut ca au un maxim de 30g. Si cand ma uit
la astia care termoizoleaza blocuri in Bucuresti ca lucreaza si iarna la temperaturi sub 5g si in miezul verii fara pic de umbra, nu stiu ce sa mai zic.
Mulțumesc!
Fiind prima dată și ptr mine... nu mi-a venit ușor, cînd, punînd mîna pe gletieră, vezi că nu-ți iese "ca la televizor ".
Sînt de acord "orice meserie are secretele ei"!
Partea critică este atunci cînd proprietarul este lîngă tine și "admiră" lucrarea!  :(
Ce se face la blocuri... crede-mă că nu interesează pe nimeni, absolut nimeni. (Decît pe șeful de șantier să-și tragă banii, precum că treaba a fost executată. Și dacă la anul, sau peste 10 ani va cădea, cui pasă? )

Sînt puțin offtopic acum, dar... era prin 94 cînd afară ningea (20-22 Dec) iar noi turnam beton (pe șantier, evident). Cui pasă ?!

Quote

la astia care termoizoleaza blocuri in Bucuresti ca lucreaza si iarna la temperaturi sub 5g si in miezul verii fara pic de umbra, nu stiu ce sa mai zic.
Și dacă este la etajul 2, sau 5, crezi că-i  pasă cuiva că "nu se vede scoarța de copac". Ce este de la 2,5 m în sus... oricum nu se mai vede de jos.
La o temperatură exterioară  de peste 30˚ C, timpul se scurtează drastic.
Cam după 5 min trebuie "fățuit". Iar dacă timpul nu permite, stropit cu bidineaua, ca la drișcuit. Drișca nu se ține toată suprafața pe perete (ca în video), ci doar cantul, exact ca la gletuit.

  Suces meseriașilor !

Edited by mcjohn, 15 October 2018 - 20:16.


#20
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Vad ca topicul s-a oprit in 2018, intre timp au mai aparut multe vopsele decorative.

Care este alegerea voastra in 2021?

Multumesc!

#21
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004
Salut.
Si eu sunt interesat. Ma gandeam la siliconica de la Caparol. Scoarta.
E ok calitatea? trebuie meseriasi adevarati sau is ok si medii?

#22
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Caparol sau Sto. Mie nu imi place decorativa, prefer lavabila de exterior de la ei (adusa din Germania) care rezista la fel de bine ca o decorativa. Atentie, pretul este mult mai mare ca la o decorativa, o galeata era acum 5 ani aproximativ 1000 de lei! Vanzatorul mi-a spus ca am fost singurul care am comandat produsul ala la ei in magazin, a venit pe comanda in 2 luni.

#23
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
Salutare,
V-as ruga o recomandare intre cele doua tipuri de decorativa si ce diferente ar fi intre ele.
Va multumesc

Tencuiala decorativa structurabila hidrofoba Caparol FassadenPutz R20 vs Tencuiala decorativa siliconica Oskar 3Teck, structurata

Attached Files



#24
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Eu am luat de la Sto, stolit K bob de orez 2mm, și am început să o dau eu, amorsă de la sto, o găleată a ajuns la 264 de lei un alb murdar și amorsa este la 180 găleată de 16kg sputzgrund. Revin și cu poze. Inițial am vrut de la Savana dar multă lume mi-a zis să dau ci cea de la Sto. Total la 145mp 4900 de ron, mâna de lucru gratis, eu o dau și nevasta o drișcuiește, am mai dat decorativă pe doi pereți scoarță de copac de la Ceresit, cumpărată din Dedeman la 100 de lei găleata de 25kg, dar nu se merită deoarece nu prea iese, ba se lipește de drișcă, iar după 30 de minute a început să se facă scoartă dar nu am apucat la tot peretele să o fac, a mai rămas cam 1mp.deci nu recomand Ceresitul

Edited by MMVVDD, 23 April 2021 - 06:13.


#25
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu exista Ceresit la 100 lei galeata de 25kg. La pretul asta gasesti marci ale retailerilor. Iar Ceresit are produse bune, nu cred o iota din ce spuneti.

#26
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

 edi10000, on 23 aprilie 2021 - 06:37, said:

Nu exista Ceresit la 100 lei galeata de 25kg. La pretul asta gasesti marci ale retailerilor. Iar Ceresit are produse bune, nu cred o iota din ce spuneti.
La Dedeman a fost pe ofertă, caută și tu și o să găsești. Azi pe site este la 159, a fost și la 115 lei cu cât am luat eu CT 174 sau CT175. Spor

Edited by MMVVDD, 03 May 2021 - 10:19.


#27
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
De unde ai cumparat Stolit  k?

#28
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View PostMMVVDD, on 23 aprilie 2021 - 06:08, said:

Eu am luat de la Sto, stolit K bob de orez 2mm, și am început să o dau eu, amorsă de la sto, o găleată a ajuns la 264 de lei un alb murdar și amorsa este la 180 găleată de 16kg sputzgrund. Revin și cu poze. Inițial am vrut de la Savana dar multă lume mi-a zis să dau ci cea de la Sto. Total la 145mp 4900 de ron, mâna de lucru gratis, eu o dau și nevasta o drișcuiește, am mai dat decorativă pe doi pereți scoarță de copac de la Ceresit, cumpărată din Dedeman la 100 de lei găleata de 25kg, dar nu se merită deoarece nu prea iese, ba se lipește de drișcă, iar după 30 de minute a început să se facă scoartă dar nu am apucat la tot peretele să o fac, a mai rămas cam 1mp.deci nu recomand Ceresitul
La suprafete mari se lucreaza in echipe in paralel pe mai multe maini in acelasi timp..atunci va iesi !

Edited by ADAMCLISI-2020, 31 May 2021 - 09:44.


#29
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Am terminat de dat STO pe casă, am ajuns la final de la 17 găleți la 22. Problema e că de la 17 până la 22 au mărit prețul pe găleată cu 20 de lei. Total 7850 de lei numai decorativa. Dar a ieșit fain, mai ales că drișcuitorul a vrut perfecțiune, nevasta.

 ADAMCLISI-2020, on 31 mai 2021 - 09:43, said:


La suprafete mari se lucreaza in echipe in paralel pe mai multe maini in acelasi timp..atunci va iesi !
Stai liniștit că a ieșit și în doi, suprafețele nefiind mari, ceva de genul 12ml pe 3,30 ml.

Attached Files


Edited by MMVVDD, 12 June 2021 - 05:10.


#30
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 MMVVDD, on 12 iunie 2021 - 05:06, said:

Am terminat de dat STO pe casă, am ajuns la final de la 17 găleți la 22. Problema e că de la 17 până la 22 au mărit prețul pe găleată cu 20 de lei. Total 7850 de lei numai decorativa. Dar a ieșit fain, mai ales că drișcuitorul a vrut perfecțiune, nevasta.


Stai liniștit că a ieșit și în doi, suprafețele nefiind mari, ceva de genul 12ml pe 3,30 ml.
La suprafete mari... Adica 5-6 m inaltime cu schele pe 12-20 m latime... peretele tau se face lejer in 2 maini ! Nu e pe 2 nivele...

Edited by ADAMCLISI-2020, 23 June 2021 - 21:52.


#31
daniel178

daniel178

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.04.2013
Salutare,are cineva de pe forum nuanta Fildeș? Nu am pe nimeni la care sa vad cum arata pe casa!

#32
alinflorin07

alinflorin07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.01.2019
Bună ziua. A folosit cineva Caparol Carbon pe vata bazaltica ?
Pe fisa tehnica apare ca ar fi clasa V1 la permeabilitate și W3 la absorbție,ceea ce este foarte bine.
În același buget as avea și STO Silco sau puțin mai ieftin, Baumit NanoporTop insa nu au aceeași impermeabilitate ca și Caparol Carbon,ambele fiind W2.
Mulțumesc.

#33
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.12.2008
Ca să nu mai deschid și eu un topic nou. Am și eu o curiozitate. Am dat cu decorativă bob de orez de 3 mm pe un perete al casei și mă întreb care ar fi timpul optim de uscare înainte să dau cu vopsea peste ea. Eu as vrea după 7 zile, dar mi-a fost recomandat să mai aștept, doar că trebuie să demontez schela. Menționez că peretele nu e pe partea cu soarele. Temperatura maximă 16 grade toată săptămâna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate