Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#37
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
cred ca si cu preturile in jos, vor (vom) tine multi cont ca si din punct de vedere al sigurantei se duc tot in jos. eu nu am vizitat Tr pana acum, speram ca la anul sa reusesc dar acum nu stiu dc imi mai doresc asa tare. Faceam o gluma acum ceva vreme ca ar trebui sa ma grabesc sa fac rezervare la Neptun pt la vara si ma tem ca nu sunt departe de adevar. Si asa, vara trecuta, o colega care a fost in Tr a fost sfatuita de hotel sa nu paraseasca incinta ca nu e prea safe (si sunt sigura ca nu doar la ea a fost cazul)...

Edited by aissa, 29 November 2015 - 19:33.


#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde unde a fost colega.
Am scris si cu cateva pagini in urma, am fost in Turcia in octombrie (Istanbul, Pamukkale si Capadoccia) si nu am simtit vreo stare de tensiune pe undeva. Acum nu stiu cum e situatia si probabil ca m-as gandi de doua ori inainte sa ma duc acolo.

#39
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Si eu mai astept sa vad daca situatia se calmeaza....oricum turistii turci nu pot compensa lipsa rusilor iar cine a fost pe la ei stie ca putere de cumparare a unui sejur la 5 stele deluxe a turcilor normali  nu exista.

#40
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Niciodata turcii nu vor lua locul turistilor rusi. Dar in ceea ce priveste puterea lor de cumparare... Imi spunea un amic (turc), patron al unui mic hotel cu o terasa in Istanbul ca le da cite 1.000 de dolari chelnerilor. E adevarat ca muncesc de la prinz pina seara sapte zile pe saptamina, dar tot nu mi se pare putin.
Oricum, pentru turci solutia trebuie sa vina tot din estul Europei, mai ales din tarile ex-sovietice. Pentru apetitul de AI si de produse de bazar.

#41
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
În discursul către națiune, susținut în fața celor două camere reunite ale parlamentului rus, președintele Vladimir Putin a declarat că Turcia va regreta ‘nu o data’ ceea ce a făcut, făcând referire la doborârea de către aviația turcă a unui bombardier rus la granița turco-siriană.‘Rusia nu va zăngăni din arme, dar nimeni nu ar trebui să creadă că Turcia va scapa doar cu restricții la roșii‘, a avertizat presedintele rus, facând referire la represaliile economice adoptate de Moscova împotriva Ankarei dupa doborârea bombardierului rusesc de catre aviatia turca, între care si restrictionarea importurilor de legume turcesti de catre Rusia.
‘Să nu se aștepte nimeni la o reacție nervoasă, isterică, periculoasă pentru noi și lumea întreagă. Acest lucru nu se va întîmpla. Noi nu intenționam si nu vom zăngăni din arme‘, a asigurat Putin, citat de TASS, excluzând un raspuns militar la gestul Ankarei.

#42
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Cine mai crede ce zice Putin,la fel a zis ca Rusia nu are nicio legatura cu paramilitarii din Ucraina,la fel ca nu are nici-o legatuta cu avionul de pasageri doborat in Ucraina de rusi anul trecut.......
Mai degraba as crede ca nu are asa mult tupeu cat sa se ia la tranta cu Turcia implicit cu Nato.

#43
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Totusi, sunt multe AI-uri detinute de catre oligarhi rusi.

#44
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Daaa si tremura Putin de  grija oligarhilor...este o chestie de orgoliu la Erdogan care chiar crede ca NATO se baga pt. el la razboi, Hurgada a ramas pustie fara a fi atacata in Tunisia bate vantul....climatul geopolitic si luptele de la granita sunt suficiente pt. a orienta marea masa a turistilor spre altceva,oricum turcii au cam sarit calul la preturi si reduceri tot mai mici,la segmentul de piata pe care ei se orienteaza in ultimii ani exista concurenta serioasa- Rep. Dominicana,Thailanda,Mexic...

#45
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Partea plină a paharului este posibilitatea "reajustarii" prețurilor pt. zona Antalya și chiar Istanbul.

PS:
Se pare că în Turcia capra este animal, nu poziție. Posted Image

#46
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Partea asta plina a paharului nu se vede inca in oferte....

#47
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Probabil după luna martie, ...chiar și în turism speranța moare ultima (de ambele părți).

Edited by w140, 10 December 2015 - 10:29.


#48
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
compania aeriană rusească aeroflot are curse directe  moscova - antalya și st.petersburg - antalya, iar in 3 ore și 45 minute rușii ajung în țarcurile turcești

#49
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Dacă nu mă înșel, Aeroflot are doar câte o cursă pe zi din Moscova și Leningrad către Antalia. Nu vor putea transporta prea mulți turiști.

#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Daca se supara niste kurzi si pun niste pocnitori mai serioase in cosurile publice de gunoi din Antalya s-a cam terminat distractia. Imi place Turcia mult, am fost de cateva ori si niciodata la Ai insa acum am o retinere in a ma mai duce.

#51
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
http://www.hotnews.r...a-turistica.htm

#52
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu a fost Antalya cum ziceam mai sus, a fost chiar Sultanahmet:

http://www.hotnews.r...a-turistica.htm

#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postatupi, on 12 ianuarie 2016 - 11:34, said:

Nu a fost Antalya cum ziceam mai sus, a fost chiar Sultanahmet:

http://www.hotnews.r...a-turistica.htm

uite o explozie și la brașov - http://www.cancan.ro...t-evacuate.html

#54
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
As fi de acord daca ar fi vreo asemanare intre cele 2 situatii. Nu poti pune egal intre un accident si un atentat intr-o zona publica. Ca turist te gandesti de 2 ori inainte sa mai rezervi ceva cand vezi "evenimente" din astea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate