Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cartiere SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 15 septembrie 2015 - 00:59, said:

...
Sigur te referi la America? :)
Nu de alta, insa cu exceptia existentei ''drumului din spate'' pt utilitati, ai descris foarte exact un cartier tipic pt middle class din Finlanda sau Suedia (intr-o oarecare masura si din celelalte tari nordice).

#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 16 septembrie 2015 - 08:35, said:

Sigur te referi la America? Posted Image
Nu de alta, insa cu exceptia existentei ''drumului din spate'' pt utilitati, ai descris foarte exact un cartier tipic pt middle class din Finlanda sau Suedia (intr-o oarecare masura si din celelalte tari nordice).

putin legat de asta.

intr-un fel am ramas surprinsi de impactul real si mare pe care cultura nord-americana (deci hai sa zic modul de viata/civilizatia/cultura/etc) o are asupra vietii europenesti (din vest, caci in est visul este sa se copieze masiv america de nord).
singura arie unde nu s-a inca inflitrat este acolo unde "clientul este stapanul nostru". in rest europa de vest implementeaza masiv modelul american de nord (caci si canada este un fel de america).

#21
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKarhu, on 16 septembrie 2015 - 08:35, said:

Sigur te referi la America? Posted Image
Nu de alta, insa cu exceptia existentei ''drumului din spate'' pt utilitati, ai descris foarte exact un cartier tipic pt middle class din Finlanda sau Suedia (intr-o oarecare masura si din celelalte tari nordice).

Nu trebuie sa intelegeti ca peste tot e la fel, exista multe variatii, chiar in cadrul aceluiasi oras sau cartier. Exista lucruri bune si lucruri mai putin bune. Printre cele bune: cei mai multi cumpara casa (si masina...) adaptate nevoilor pe termen mediu, rareori mult mai mari decat le trebuie. Impozitele mari, mai ales in anumite zone din US taie cheful de a avea proprietati mari, desigur e vorba si de venit. Alt aspect: casa nu e "pe viata", cei mai multi stiu ca e foarte posibil sa se mute de cateva ori in timpul vietii active, in graba chiar, deci vor trebui sa vanda si sa ia altceva; in consecinta au grija de casa/apartament, cel putin in lucrurile esentiale cum ar fi izolatia, instalatiile. Alt lucru bun: fiecare cartier are cel putin un parc, cu pomi, iarba, banci, locuri de joaca, terenuri de sport, plus cladire speciala pentru intalniri, petreceri, serbari ("community hall") care se poate chiar inchiria (pe mai nimic) pentru diferite evenimente in familie. In Ca parcurile acestea au langa ele sau in apropiere si cate un patinoar acoperit, cu tribune, vestiar si de cele mai multe ori un bazin de inot. Deci daca orasul are 30 cartiere, te poti astepta sa fie 30 parcuri specifice (mici sau mari), 15-20 patinoare, tot cam atatea bazine.

Lucruri mai putin bune: calitatea caselor/blocurilor nu e intotdeauna foarte buna. Depinde de materialele folosite, de constructor, de pret si vechime. Cum lemnul este "regele", alaturi de materiale plastice sau gips-carton, calitatea lucrarii initiale si a intretinerii devin foarte importante. Asa se face ca sunt case pe structura si pereti din lemn care rezista bine de 100 ani, si altele care sunt in stare relativ proasta dupa numai 15-20 ani. Cu toata tehnologia formidabila si materialele noi, calitatea lucrarii (asamblare, finisaj) e in continua scadere.
Cu toate astea, comparativ cu cee ce stiu eu din Ro, casele astea din lemn sunt mai confortabile, mai usor de intretinut si "consuma" mult mai putina energie. Pot fi modificate/compartimentate usor, demolate si re-construite rapid, dar si distruse complet de incendiu sau tornada.

#22
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Si cam cat costa o chirie intrun astfel de cartier cat de cat bun, preferabil cartier alb, asa grosso modo.

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postthe_northpole, on 16 septembrie 2015 - 17:59, said:

Si cam cat costa o chirie intrun astfel de cartier cat de cat bun, preferabil cartier alb, asa grosso modo.

de ex.

www.mls.ca

si alege rent si muta-te spre suburbia.

mai este o aplicatie numita google.com.

Edited by avenirv, 16 September 2015 - 19:10.


#24
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Nu stiu cum este in cartierele "de albi", aici in Ca eu nu am intalnit asa ceva (segregatie) dar desigur ca exista cartiere sarace si cartiere bogate. In cadrul aceluiasi cartier pot fi diferente semnificative.
Chiria depinde mult de locatie (oras, zona in oras), apoi de suprafata, dotari, vechime, vecini, etc.

Trebuie cautat in zona care intereseaza, altfel orice cifre spuse aici se pot dovedi departe de realitate.
Grosso modo. pentru un partament cu doua camere ("one bedroom"), finisaj obisnuit,cca 50 mp chiria poate fi 700 (in orase mici sau zone mai departate de centru) pana la 1400-1600 $/luna in downtown orase mari. Pentru trei camere ("two bedrooms"), 70-80 mp, urca la 1000-2000. Vedeti deci ca sunt variatii foarte mari.
Pentru case de inchiriat puteti dubla usor valorile de mai sus dar acolo intra si teren, garaj, gradina, suprafata mult mai mare.
Cert este ca mai mult de o treime din populatie cheltuie mai mult de o treime din venit pe locuinta.

Edited by Rosebud09, 16 September 2015 - 20:59.


#25
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostRosebud09, on 16 septembrie 2015 - 20:58, said:

Nu stiu cum este in cartierele "de albi", aici in Ca eu nu am intalnit asa ceva (segregatie) dar desigur ca exista cartiere sarace si cartiere bogate.
Prin „Ca” înțelegi CA (California) ori Canada?

#26
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Canada, dar partial merge si ptr CA  am fost de cateva ori pe acolo si n-am observat segregari vizibile black & white dar acolo o mare parte din populatie e latino, si B si W in acelasi timp :lol:

#27
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostRosebud09, on 17 septembrie 2015 - 02:15, said:

Canada, dar partial merge si ptr CA  am fost de cateva ori pe acolo si n-am observat segregari vizibile black & white dar acolo o mare parte din populatie e latino, si B si W in acelasi timp Posted Image
Ah! Credeam că topicul este despre SUA, dar oi fi citit greșit.

#28
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Sunt suburbii. Uneori acestea constituie si un orasel de sine-statator, care face parte dintr-o zona metropolitana.  De exemplu, Newton, MA este o suburbie a Boston-ului. Este incorporata in Greater Boston Metropolitan Area, mai precis.

Edited by s-brody, 08 November 2015 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate