Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

fisiere *.avi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Stiti cumva de unde-as putea lua ceva fisiere *.avi care sa aiba ca tema Formula 1 ? Daca s-ar putea ca *.avi-urile sa fie filmate de camera de pe monopost, ar fi super !!!

#2
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Vad ca numai eu imi dau reply-uri (ca sa ma-nvat minte  :D ). Nu v-am intrebat ca sa ma aflu-n treaba. Am tot cautat, iar ce-am gasit s-au dovedit a fi site-uri de pe care nu mergea descarcat nimic. Am gasit *.mpeg-uri, dar daca-mi spuneti cu ce le-as putea converti in *.avi-uri, promit sa ma linistesc cu intrebarile tembele  :P .

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
incearca VirtualDub, o sa te ajute...

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
stai putin sa ne lamurim.... cum adica te intereseaza avi ? Multa lume confunda *.avi cu formatul necompresat...de fapt avi nu inseamna decat un fisier multimedia cu audio si video intercalate in acelasi loc dar separabile prin metode directe. Sub extensia *.avi se pot ascunde cateva zeci bune daca nu sute de codecuri existente, printre care si mpeg4 (DivX), cel mai bun pt PC-uri si raportul optim calitate/dimenisune mai ales la DVD rippuri, dar si cel mai costisitor ca utilizare CPU. Mpeg1 si Mpeg2 (Mpeg3 nu a existat pentru a nu se face confuzia cu m3-urile) se "ascund" sub mai ascund si sub extensiile *.dat nu numai *.mpeg si *.mpg.

Acum, de ce vrei neaparat sa le ai avi ? Un avantaj ar fi ca Windows-ul lucreaza mai usor cu asemenea fisere, poti extrage partea video sau audio din ea mai usor (la mpeg-uri trebuie parcurse si decomprimate secvential, dureaza mai mult) plus ca poti obtine informatii despre un clip mai usor dand un click dreapta, Properties si apoi Details...la mpg nu iti spune nimic....

Dezavanatajul este ca daca iei un mpeg (gata comprimat minim o data deci) si il faci avi, o sa-l recomprimi si pierzi calitate, nu prea te sfatuiesc.

VirtualDub nu lucreaza cu mpeg-uri, o sa ti-l deschida eventual si o sa-l poate salva sub alta compresie, dar toate facilitatile lui aplicabile la fisiiere avi, pt mpeg-uri or sa fie inactive. TMPGEncoder (full name Tsunami Encoder) stie mai multe si are cateva "tools"-uri  asemanatoare VirtualDub, tools-uri pe care le-ai gasi mai usor folositoare decat o conversie in *.avi, asta pentru cazul incare tu vrei sa le convertesti numai sa te lase apoi acelasi soft sa le tai, sa extragi ceva din ele sau sa lipesti mai multe....

sfatul meu : detalieaza putin problema ca poate nu conversia e solutia ta....

#5
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Ma rog, nu stiu atit de multe despre fisierele *.avi. La obiect : am un CD-RW si-mi place sa-mi fac singur interfetele la CD-urile pe care le inscriptionez (cu Auto Play Menu). Numai ca programul respectiv nu lucreaza decit cu *.avi (daca vreau sa bag o mica secventa video la intro).

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai vezi poate merge dar sa pur si simplu redenumesti abuziv fisierele din mpg in avi si programelul tau poate apeleaza tot un mediaplayer ceva asa ca nu e nici o diferenta in final

oricum numai pt ca sa ai cover sa pierzi jumatate din calitatea probabil si asa foarte mica fiind luate de pe net...:nu: nu merita

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate