Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Parapantism fara licenta

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Sjukskoeterskas

Sjukskoeterskas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2015
Daca nu urmez acel curs de parapantism, in vederea obtinerii licentei, ce poate sa mi se intample? Cine vine sa ma controleze pe deal / munte? De ce sa mai dau 400€ pe curs?
In ideea ca invat de la prietenii care sunt in regula..

#2
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

Quote

ce poate sa mi se intample
Mai rea decat moartea ?
paralizia totala .
Te chinui si tu, si iti chinuiesti si familia .
daca vei ramane paralizat vei constata cu stupoare ca " prietenii " au disparut  subit .

Edited by asoare, 31 August 2015 - 14:22.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Procedezi foarte corect.
Doar parapantisti disparuti n-am avut inca.In rest totul este foarte bine
Macar fa-ti un bine si anunta UPU cand vei calari parapanta,sa nu mai deschidem topicuri in contradictoriu.Sa stim o treaba.

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 Sjukskoeterskas, on 31 august 2015 - 14:11, said:

Daca nu urmez acel curs de parapantism, in vederea obtinerii licentei, ce poate sa mi se intample? Cine vine sa ma controleze pe deal / munte? De ce sa mai dau 400€ pe curs?
In ideea ca invat de la prietenii care sunt in regula..

nu te controleaza nimeni dar in caz ca aterizezi intr-un copac si ai nevoie sa te salveze pompierii sau daca ai un accident, in urma anchetei se constata ca nu ai licenta si iei amenda de o sa te usture ;)

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Eu zic ca se merita "investitia". :)))

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am avut prieten cu foarte multa experienta si a sfarsit in munti la 45 de ani. Nu te juca cu parapanta. Fa curs, ia-ti licenta si incearca sa faci ce trebuie.

#7
Sjukskoeterskas

Sjukskoeterskas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2015
Multumesc pt cele cateva raspunsuri la subiect. Dar cu licenta sau fara, exista aceleasi riscuri de accidente/incidente. Crezi ca daca ai o licenta in mana, nu ti se poate intampla nimica? Defapt, cred ca nu prea sunt parapantisti care sa nu aibe licenta si totusi si ei se accidenteaza. Diferenta este intre ceea ce au invatat la scoala de zbor, iar eu ma gandeam ca acelasi instructor sau alt prieten poate sa ma invete sub alt acoperis..
Asta ca te accidentezi si iese la iveala ca n-ai licenta e un raspuns bun. Dar numai atunci?

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
În plus, nu poți participa la competiții.
Ori nu ar trebui să poți...

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Sjukskoeterskas, on 31 august 2015 - 14:59, said:

Multumesc pt cele cateva raspunsuri la subiect. Dar cu licenta sau fara, exista aceleasi riscuri de accidente/incidente. Crezi ca daca ai o licenta in mana, nu ti se poate intampla nimica? Defapt, cred ca nu prea sunt parapantisti care sa nu aibe licenta si totusi si ei se accidenteaza. Diferenta este intre ceea ce au invatat la scoala de zbor, iar eu ma gandeam ca acelasi instructor sau alt prieten poate sa ma invete sub alt acoperis..
Asta ca te accidentezi si iese la iveala ca n-ai licenta e un raspuns bun. Dar numai atunci?

In virtutea celor zise de tine se poate conduce pe drumurile publice fara permis?Fac oare o comparatie deplasata?
Totul tine de educatie pana la urma.

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Riscurile la care-i supui pe ceilalţi sunt infinit mai mici decât în comparația ta, iar cei care zboară sunt cu mult mai responsabili.
Ai dreptate, totul ține de antrenament și de orele de zbor pe care reușești să le strângi.
Că nu-i niciun zbor ca și altul, oricând va trebui să judeci rapid și să anticipezi.
După multă vreme afli că la începuturi ai avut mult noroc...
Da' oricum ţi-l vei forța în continuare, că asta-i firea lucrurilor Posted Image

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Sjukskoeterskas, on 31 august 2015 - 14:59, said:

Dar cu licenta sau fara, exista aceleasi riscuri de accidente/incidente. Crezi ca daca ai o licenta in mana, nu ti se poate intampla nimica?
Eu cred ca tu deja esti hotarat sa nu iti iei licenta si aici incerci doar sa te lamuresti ca faci ceva bun. Nu faci ceva bun dar asta nu conteaza.

Fa ce vrei tu, pe noi nu ne afecteaza asa tare.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Sjukskoeterskas, on 31 august 2015 - 14:11, said:

Daca nu urmez acel curs de parapantism, in vederea obtinerii licentei, ce poate sa mi se intample? Cine vine sa ma controleze pe deal / munte?
ISIS. Si astora nu le arde de gluma.

#13
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Daca afli un singur amanunt tehnic, pe care prietenii ar fi uitat sa ti-l spuna pentru ca e banal(sau nu ar fi insistat), acei 400 de euro sunt bine cheltuiti.

Daca nu, macar nu risti o amenda.

#14
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Posibila amenda primita in caz ca te prind cat e?
Daca e mai mica de 400€, mergi pe riscul tau.
Daca e mai mare, mai bine nu te risti si oricum iesi mai ieftin si ai si cursul facut.

Edited by Alex987654321, 31 August 2015 - 17:16.


#15
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 Sjukskoeterskas, on 31 august 2015 - 14:59, said:

Multumesc pt cele cateva raspunsuri la subiect. Dar cu licenta sau fara, exista aceleasi riscuri de accidente/incidente. Crezi ca daca ai o licenta in mana, nu ti se poate intampla nimica? Defapt, cred ca nu prea sunt parapantisti care sa nu aibe licenta si totusi si ei se accidenteaza. Diferenta este intre ceea ce au invatat la scoala de zbor, iar eu ma gandeam ca acelasi instructor sau alt prieten poate sa ma invete sub alt acoperis..
Asta ca te accidentezi si iese la iveala ca n-ai licenta e un raspuns bun. Dar numai atunci?

Mirele, tu ești? Da, așa e, cu licență, fără licență, tot există risc de accident. Același lucru e valabil și pentru permisul de conducere. Nu fac accidente mortale numai ăia care conduc fără carnet... Și atunci de ce plm să mai stăm ca idioții să facem școală de șoferi, să dăm examenul pentru carnet.... De condus te poate învăța un prieten cum se face? De ce plm de fiecare dată când e nevoie să respecte niște reguli, în loc să se conformeze cum fac cetățenii din țările cu apă caldă, românul caută o portiță de ieșire, orice, cât de mic, numai să o dea pe lângă? Și ne mai mirăm că ne „iubesc” ăia din Vest ca sarea-n ochi...

Sfat: fă cursurile alea pentru că așa spune legea... Pentru a-ți păstra conștiința curată, a ta și a prietenului care nu va trebui să trăiască cu povara dacă tu dai de greu pe undeva... Pentru a arăta că-ți pasă cât de cât de familia ta și de regulile societății în care ai ales să trăiești (tu cum ai reacționa dacă ai afla că omul la care te-ai dus să-ți trateze un membru al familiei e un „medic” mai special, pentru că practică medicina fără licență? Sau că polițistul care dirijează circulația în intersecție e, de fapt, un mare pasionat de mașini aflat în timpul lui liber?).

#16
Sjukskoeterskas

Sjukskoeterskas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2015

 KoShiMin, on 31 august 2015 - 21:42, said:


Mirele, tu ești? Da, așa e, cu licență, fără licență, tot există risc de accident. Același lucru e valabil și pentru permisul de conducere. Nu fac accidente mortale numai ăia care conduc fără carnet... Și atunci de ce plm să mai stăm ca idioții să facem școală de șoferi, să dăm examenul pentru carnet.... De condus te poate învăța un prieten cum se face? De ce plm de fiecare dată când e nevoie să respecte niște reguli, în loc să se conformeze cum fac cetățenii din țările cu apă caldă, românul caută o portiță de ieșire, orice, cât de mic, numai să o dea pe lângă? Și ne mai mirăm că ne „iubesc” ăia din Vest ca sarea-n ochi...

Sfat: fă cursurile alea pentru că așa spune legea... Pentru a-ți păstra conștiința curată, a ta și a prietenului care nu va trebui să trăiască cu povara dacă tu dai de greu pe undeva... Pentru a arăta că-ți pasă cât de cât de familia ta și de regulile societății în care ai ales să trăiești (tu cum ai reacționa dacă ai afla că omul la care te-ai dus să-ți trateze un membru al familiei e un „medic” mai special, pentru că practică medicina fără licență? Sau că polițistul care dirijează circulația în intersecție e, de fapt, un mare pasionat de mașini aflat în timpul lui liber?).
In primul rand nu, nu sunt Mirel. Comparatia cu permisul de conducere este mult exagerata, tinand cont de numarul mare de masini aflate in circulatie, ca sa nu mai zic de spatiul destinat acestora. Cu alte cuvinte, pentru tine is tot una?! In afara de ideea accidentarii personale care a fost amintit pe-aici, nu vad cum ai putea provoca accidentarea unei alte persoane cum ar fi in cazul conducerii fara permis pe un drum public sau profesand ca medic fara licenta.
Iar un pasionat de masini care dirijeaza circulatia fara sa fie pus acolo: respect!
P.S. Daca exista o asemena persoana intre voi ca acel politist pasionat de masini, sa mearga pe DN1 intre Sinaia si Azuga, e nebunie pe-acolo si chiar ar prinde bine putin ajutor

#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Singur vei începe să zbori.
Probabil colegii își imaginează o seletă cu volan și instructorul cu piciorul pe frână.
Țeapă...

Nu prea pricep însă de ce te cramponezi de cei patru sute de euro, când ştii cât costă o aripă rezonabilă cu verificări la zi...
Cursuri pentru teorie găsești multe, sunt însă greșeli pe care numai cineva cu adevărat experimentat ți le va putea observa.
Și corecta, desigur.

#18
Sjukskoeterskas

Sjukskoeterskas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.08.2015
Asa e, scaiba, ai dreptate. Ma cramponez totusi pentru ca daca dau vreo 500 - 600 € pe parapanta, mai dureaza pana strang 400. sau invers. Nu zic ca nu l-as face niciodata, dar eram curios daca mi-as incepe "carierea" mai devreme ce s-ar putea intampla.. eventual s-o inchiei mai repede, zici, hm? :)
Pai apropo, cati dintre noi n-am condus masina parintilor/bunicilor pe camp, in padure, la iarba verde, atunci cand inca nu aveam permise? Vedeti ipocrizia?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate