Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Semnal antena satelit telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
AllFriends

AllFriends

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.08.2015
Am platit 50 de euro dar cred ca instalatorul este mai in necunoscinta de cauza ca minePosted Image Posted Image pentru ca nu stia sa intre nici pe azimut. Pana la urma am luat azimutul dupa tel meu si acum am semnal peste 95% si calitate 100%. Am urcat sus la antena dupa ce am vb la serv clienti si mi au spus ca daca vreau sa mearga trb sa am calitate 100%. Am ajustat lnb ul si acum am valorile astea. Uite pasii pe care ai fac cand intru in meniul receiverului:
instalare initiala-romana
configurare hd-1080i
alege transponder
configurare lnb:
tip lnb-universal
numar lnb-1
satelit-hellas
banda joasa-09750
banda inalta-10600
DiSeqC mode-DiSeqC A
Dau ok si intru la configrare entry point- Este bifat point 2
dupa ok imi da nivelul si calitatea semnalului care sunt:
putere semnal-in jur de 85%, scrie nivel semnal 240
calitate semnal 100%- ber <1E-7
Uneori la calitate mai oscileaza dar nu sub 80%.
Totusi as incerca setarea pt user 1 sau 2 si daca mi le poti da ar fi ok. Multumesc!

Inca o intrebare......este posibil sa fi intrat pe alt satelit care are grila de programe Telekom? Pt ca pe display-ul instalatorului apareau programele care sunt la Dolce.

#20
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostAllFriends, on 12 septembrie 2015 - 11:26, said:

Inca o intrebare......este posibil sa fi intrat pe alt satelit care are grila de programe Telekom? Pt ca pe display-ul instalatorului apareau programele care sunt la Dolce.
Dacă pe receiverul tău apare lista celor de la Telekom, înseamnă că ai nimerit satelitul.

#21
AllFriends

AllFriends

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.08.2015
Nu imi apar pt ca nu imi da voie sa trec de meniul unde afisaza semnalul. Mi-au aparut la un moment dat cand am incercat sa fac setari in user 1 cu polaritate orizontala. Vedeam in lista unele canale romanesti dar si bulgaresti insa cand voiam sa vad, nu aveau imagine si nici sunet.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
La user 1 DVB S2 pui 11012 apoi 11053 (asta e pt HD)
la user 2 DVB S pui  pe rand frecventele ca sa vezi pe fiecare TP cat ai
11103,5
12524
12565
12606
12647
12688
12729

Daca dupa reglaj te-i dus si iar ai umblat la suruburi, e posibil sa fi plecat pe alt satelit.

Edited by dorin_2k, 12 September 2015 - 13:16.


#23
AllFriends

AllFriends

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.08.2015
Nu am modificat pozitia la antena ci numai am reglat LNB-ul pana mi a dat calitate 100%. Acum, vazut din spatele antenei, este in pozitia 8 ca si cand ma uit pe un cadran de ceas. Totusi, cel mai probabil antena este pe un alt satelit pt ca daca schimb in setari la user, din vertical in orizontal, imi afisaza unele canale pe care le are Telekom dar nu le pot vedea.

#24
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Am specificat citeva posturi in urma cum trebuie sa reglezi LNB. Tu spui ca il ai la ora 8 privit din spate, parerea mea este ca nu esti pe satelit Hellas.
Uite aici ai 2 imagini:
Asa arata la antena mea (stau in Italia, Ancona) Attached File  IMG_20150913_093738287.jpg   83.78K   117 downloads
Se vede ca este la ora 5
Si asa arata pe tv,  Attached File  IMG_20150913_093555645.jpg   322.75K   120 downloads
Uita-te la lacatul din mijlocul imaginii
Daca erai pe satelit trebuia sa vezi un program care este la liber( cred ca Etno) si instalatorul cu aparatul lui trebuia sa vada acest canal care este la liber

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Telekom emite doar vertical. Nu pune H.

Si pt 34 grade rotire LNB trebuie sa fii pe la ora 7 si nu 8

#26
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
trebuie sa puna LNB la -34°( ora 5) nu la 34° (ora 7)

Edited by amami, 13 September 2015 - 09:57.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Depide cum se uita. Eu privesc din fata antenei. Posted Image
Oricum, daca l-a pus la ora 8 si are 100% e sigur pe alt satelit. Mai ales ca i-au aparut canale pe polarizare H.

Edited by dorin_2k, 13 September 2015 - 10:01.


#28
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Dupa cum spuneam ar trebui sa vada canale care sunt la liber, adica
Nasul TV pozitia 260
Etno pozitia 466
Taraf pozitia 467
Attached File  free.PNG   39.58K   47 downloads

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Nici macar nu ii apare lista cu canalele.

Iar daca are cardul nefolosit de mai multe saptamani, trebuie reazctivat. Nici macar cele FTA nu se mai vad acum. Am patit saptamana trecuta cu un STB nefolosit 2 luni si nici macar cele FTA nu se vedeau.
Anul trecut sigur mergeau macar cele FTA cu cardul neactivat.

#30
AllFriends

AllFriends

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.08.2015
Pana sa vina instalatorul, m ati ajutat voi. Intradevar lnb ul era pozitionat aiurea, invers decat trebuia.Posted Image Posted Image  Va multumesc frumos, merge f ok acum. Salutare si sa auzim de bine!!!!Posted Image Posted Image Posted Image

#31
iceberg

iceberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
Salut,

intrebare...pot receptiona canalele Nasul, Taraf si Etno fara cartela in Receiver? sau daca am parabolica si tuner satelt in TV? Sa zicem ca nu am platit abonamentul si cele 3 canale imi sunt de ajuns de vizualizare...pe o perioada scurta de timp...;-) Merci

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pare ca sunt FTA toate trei pe hellas sat 3 (39.0E). Ai incercat si nu a mers sau care e problema (nu sti daca sa mai platesti :) )?

Edited by MembruAnonim, 06 February 2019 - 19:58.


#33
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posticeberg, on 06 februarie 2019 - 19:51, said:

Salut,

intrebare...pot receptiona canalele Nasul, Taraf si Etno fara cartela in Receiver? sau daca am parabolica si tuner satelt in TV? Sa zicem ca nu am platit abonamentul si cele 3 canale imi sunt de ajuns de vizualizare...pe o perioada scurta de timp...;-) Merci
...Maneaua la putere,daca se poate si gratis!!!!!!!!!

#34
iceberg

iceberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004

View Postaddelin, on 06 februarie 2019 - 19:58, said:

Pare ca sunt FTA toate trei pe hellas sat 3 (39.0E). Ai incercat si nu a mers sau care e problema (nu sti daca sa mai platesti Posted Image )?

Pt Bunica la sat , am renuntat prea repede la Telekom TV si DIGI se misca mai greu si pana ajung DIGiotii macar canalele enumerate sa "mearga".

View PostTehnicianul090370, on 10 februarie 2019 - 03:09, said:

...Maneaua la putere,daca se poate si gratis!!!!!!!!!
Apoi daca clientii matale acolo unde faci instalari astea vor, eu nu ma bag in ciorba ta, vezi ca daca iei dulcolax, te deconstipi...chiar si la minte...

#35
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posticeberg, on 23 februarie 2019 - 13:11, said:


Pt Bunica la sat , am renuntat prea repede la Telekom TV si DIGI se misca mai greu si pana ajung DIGiotii macar canalele enumerate sa "mearga".


Apoi daca clientii matale acolo unde faci instalari astea vor, eu nu ma bag in ciorba ta, vezi ca daca iei dulcolax, te deconstipi...chiar si la minte...
Care clienti "ai mei"... Eu NU instalez "parabelite",nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca m-as ocupa de asa ceva?!?
DA,lucrez in electronica si IT de peste 20 de ani dar URASC din toti rarunchii parabolicele!!! NU ma bag la instalari de astfel de echipamente, sa ne intelegem odata pentru totdeauna!
DA,urasc manelele... este adevarat!!!

#36
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Salut am si eu o nelamurire decand cu pploile astea si vremea nefavorabila nu mai am semnal la antena de satelit Hortbid 13 Si Thor 5/6  Am reglat si dereglat antena aia in toate pozitiile ieri am reusit sa stabilizez semnalul dar era ff oscilant azi nu mai merge nimic decat Astra si Amos ce se intamppla e posibil ca de la vreme sa dispara si sa apara semnalul .Multumesc frumos daca ppoate cineva sa ma ajute

Edited by Viorel_sax, 27 June 2020 - 08:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate