Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Reconditionare baterie laptop sau achizitie baterie compatibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Buna ziua. Se da un laptop antic Dell Inspiron 1520 care inca functioneaza perfect si caruia vreau sa ii revigorez bateria. Ce sfaturi imi dati ... sa o reconditionez pe cea veche (originala cu 6 celule) sau sa achizitionez unua noua compatibila cu 9 celule? Intamplator am dat peste site-ul: recell.ro care se ocupa cu reconditionarea bateriilor si bretul ar fii aproximativ acelasi: reconditionarea celei vechi cu achizitionarea uneia noi de 9 celule. Multumesc de sfaturi

#2
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Nouă,fiind acelasi pret....

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Evident o baterie noua cu 9 celule va fi mai performanta si mai longeviva decat a ta veche cu 6 reconditionata..

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca iei noua sa te uiti cu atentie la data cand a fost produsa, daca are mai mult de 1 - 1.5 ani nu iti recomand sa o cumperi.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
si cum crezi ca o reconditioneaza pe cea veche? ii schimba celulele din interior cu unele compatibile. deci pe final ai sa ai o baterie cu 6 celule si doar cu carcasa originala la aceiasi bani cu cea cu 9 celule.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu exista recondiționare când vorbim despre acumulatori. Când se uzează, rămân uzați.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
dar aici nu vorbim despre acumulatori, ci despre o baterie de laptop. cum se reconditioneaza acesta, a explicat Fane un pic mai sus.

#8
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Nu iti recomand niciuna din variante. De ce? Pentru ca nu stii ce fel de celule vor folosi in niciunul din cazuri. E posibil sa foloseasca in ambele cazuri celule mai proaste pentru a-si mari profitul.


Iti recomand sa schimbi singur celulele, macar stii ce pui. Daca alegi totusi una din variante, intreaba tipul de celule folosite si cauta pe internet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ceRaMnWqD_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kinghlaus, 25 August 2015 - 10:37.


#9
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Multumesc tuturor de sfaturi. Am sa cumpar una noua compatibila cu 9 celule. Ce parera aveti de cei de la: http://laptop-direct.ro
Cei de la recell.ro au spus ca folosesc celule panasonic sau samsung pentru reconditionare.

Edited by serban_bogdan, 25 August 2015 - 10:43.


#10
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
Sincer sa fiu cred ca se merita sa dai bani pe una noua doar daca esti plecat mai tot timpul si calatoresti cu laptopul in bratePosted Image . Daca il ai doar pentru acasa eu as zice sa nu arunci bani pe asa ceva. Dupa 6 luni-1 an ele se vor uza si va trebui sa o schimbi din nou. Tine-l la priza, nu consuma deloc mult, in fapt niciun laptop nu consuma mult.  Sa dai destui bani la fiecare 1 an pentru a schimba o baterie...dar daca tii neaparat votez si eu cu majoritatea.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Bateriile compatibile sunt foarte proaste. Am luat pentru un macbook de două ori și s-au defectat imediat, una s-a umflat iar cealaltă nu se mai încarcă.

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am apelat la recell.ro si am fost multumit. A pus celule de capacitate mai mare, bateria tine mai mult decat tinea cand era laptopul nou. Iti da si garantie.
La un alt laptop la care s-a dus controllerul, deci nici recell nu avea ce sa-i faca, am cumparat de pe acumulator-shop.ro. Mi se par de incredere.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@katti, de cine sunt produse celulele?

#14
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Panasonic, daca nu ma insel. Credca mai am factura/garantia, pot sa verific.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca e Panasonic e bine.

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu mai stiam bine. Celulele originale erau Panasonic (laptop Toshiba), s-a pus Samsung.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am reconditionat 3 baterii la recell si am fost multumit. Folosesc celule Samsung de 2250 mAh (ICR18650-22F) sau Panasonic de 3400 mAh (NCR18650BF).
Acu', nu le-am desfacut sa vad ce scrie pe ele, dar pana acum nu s-au umflat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate