Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#37
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Am punctat la toti "pasii" lui. Ce ar fi de spus in alt mod / sau altceva? A fost prost, stupid, papagal. Fara suparare, chair nu am intentia de a jigni si nici de a rani. Chiar imi pare rau ca (mai) exista persoane care pun botul la asa ceva.
Nimic din ce a punctat el acolo nu m-ar fi facut sa ma apropii de acea organizatie. Cu argumente sa ce as putea veni? A fost / este stupid sa pice in plasa nu stiu cui doar pentru niste vorbe (frumos ticluite in viziunea unora) si eventual pentru niste materiale de promovare cel putin dubioase pentru un om care in mod surprinzator pare sa gandeasca si etaleaza acum si aici oarece logica si coerenta. Mai mult ce ar fi de zis sau de subliniat?
Daca ar fi un om fara carte sau fara acel simt pe care il au chiar si unii oameni fara carte as mai zice, dar asa...
Asta mi se pare o drama si de asta intervin in acest mod: Eduard - asa cum pare din modul in care se exprima - nu are nici o scuza si nu are ce sa obtina aici.

Eu sa blamez ce?
Ceva la care ar fi trebuit sa adere in cunostinta de cauza si dupa o analiza cat de cat temeinica?
Daca cineva i-ar fi spus sa fie precaut si mai bine sa nu se bage in asa ceva crezi ca ar fi ascultat? Am o mare temere ca nu. Nu cunoastem contextul in care initiatorul a intrat in combinatie, nu stim decat ceea ce relateaza el. Cum am mai zis: este o experienta (urata) de viata, trebuie sa o ia ca atare, le-a facut si le face publicitate negativa dar... din pacate mai mult nu are ce sa realizeze. Si este important sa invete el insusi ceva din asta, pentru ca dupa cum vad ar fi oricand in stare sa se dupa un cantec de sirena.

Am grija de mine si de cei din jurul meu. Atat cat se poate. In fond si la urma urmei, toti suntem majori si, beneficiind de niste circumvolutiuni si de liberul arbitru luam deciziile in cunostinta de cauza.


PS:
Care-i ideea ta? Hai sa blamam! Cum, unde, cand, ce?
Initiatorul a facut ceva concret in afara de a scrie pe forum si de a face oaresce demersuri pe la acte o autoritate? Cum promoveaza el EFICIENT cea ce doreste sa transmita astfel incat aceste situatii sa nu se mai repete? Strans un grup de astfel de pagubiti, actiuni publice coerente si concrete...

#38
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostBlueKing-69, on 27 septembrie 2015 - 22:38, said:

A fost prost, stupid, papagal.
..
Eu sa blamez ce?
..
Initiatorul a facut ceva concret?

Mi-e mila de tine! Nu as vrea sa fiu in pielea ta nici daca m-ai plati cu toata averea World Ventures! Iar faptul asta nu e trist, e tragic!

Uite, un posibil remediu pentru cand vei mai vrea sa mai postezi..

Attached File  bor.jpg   100.24K   53 downloads

#39
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Am specificat ca nu doresc sa te jignesc. As fi folosit o exprimare mai soft, ceva de genul "a fost naiv" numai ca urmarile au fost (destul de) neplacute pentru tine, iar eu consider ca orbirea ta este impardonabila (impardornabila pentru relatia ta cu tine insuti, nu in raport cu altceva / altcineva).
Nu esti in stare nici sa ma citezi corect? Nu am intrebat "Initiatorul a facut ceva concret?" ci "Initiatorul a facut ceva concret in afara de a scrie pe forum si de a face oaresce demersuri pe la acte o autoritate?"

Este strict o problema a ta in relatia cu ei.
Strict, referitor la demersul tau pe acest forum la ce te astepti ca rezultat?
OK, blamam organizatia lui peste, ne strangem macar un 50 de useri care sa infieram practicile ilegale si neortodoxe ale acesteia? Se pare ca nu, vad ca sunt foarte putini interesati de subiect. Dar si daca ai strange cateva postari in spiritul la ce ti-ai dori tu... ce?

NU REALIZEZI CA PROBLEMA ESTI TU?
Entitati de genul respectivei exista si vor exista. Cel putin cat vor exista persoane care sa se arunce cu capul inainte orbiti de vreun miraj.
Inainte de a te aventura in organizatia respectiva ai discutat / te-ai sfatuit cu cineva? Ai mai impartasit altcuiva perspectivele? Sau ti-ai inchipuit ca ai dat lovitura si ai fi vrut sa fii singurul castigator din anturajul tau (prieteni, familie...)?

Este important sa fie destructurate si descurajate astfel de initiative, organizatii, dar consider ca mult mai importanta este o constientizare a oamenilor, a imensei mase de viitori cotizanti la asa ceva.
Tu nu pari sa iti doresti asa ceva. Folosesti un limbaj asemenea chiar acestui gen de organizatii, pari autist la problema reala a societatii (vulnerabilitatea persoanelor naive) si... cam atat. Sunt curios: daca iti returnau banii ai mai fi venit cu textele tale pe aici?

Poftim, ai intrebari, daca doresti sa ajuti cu adevarat ca altii sa nu mai urmeze calea ta initiala ne poti lamuri.  [sau nu]

LE:
Nu stiu cat ti-ai dori sa nu fii in pielea mea, dar in mod cert eu ma bucur ca nu am obtuzitatea si naivitatea ta. Sper doar ca sunteti (din ce in ce mai) putini cei ce deveniti extrem de facil hrana pentru WV sau altii...

Apropo: grija mare, metoda "Accidentul" inca produce ingrijorator de multe victime, chiar si printre oameni cu pretentia de a fi destupati la minte, asa ca tine.


Toate cele bune!

Edited by BlueKing-69, 28 September 2015 - 08:06.


#40
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postionutdamian, on 27 septembrie 2015 - 19:56, said:

Ca raspuns la intrebsrile tale:
1.Am facut o sg rezervare utilizand platforma lor. O puteam face la fel de usor pe booking.com dar am zis ca sa incerc sa vad la ei cum functioneaza. Precizez ca hotelul l-am platit separat,neputand utiliza creditul pe care il aveam(acela e doar pt "dreamtrip-uri"...niste excursii pe care ti le ofera pregatite deja...la niste preturi destul de mari...
2.Toate platile se fac on line. Mai mult isi rezerva dreptul abuziv sa-ti retraga suma "obligatorie" lunara direct din cont,fara sa iti mai ceara confirmarea...asta pana am schimbat datele cardului pt ca nu mai voiam sa platesc,intentionand sa ma retrag.
3. Am trimis mailuri la 3 adrese pe care le-am gasit pe site...am primit un raspuns vag cum ca in 14 zile de la inscriere daca te retragi iti poti lua banii inapoi...lucru pe care il stiam deja. La mine au trecut cateva luni deci raspunsul lor e inutil. Si dacs vreau sa-mi inchid contul sa trimit un alt mail la o adresa comunicata cu toate datele. Despre recuperarea banilor nici o vorba. Le-am scris din nou...dar degeaba de data asta...nu mai raspunde nimeni.
Asadar in principiu m-am resemnat...si consider banii ca si pierduti...asta este...vb aia romanesca..."beleste ochii ca altfel belesti..."

O iau in ordine inversa:

3. Faptul ca ti-ai cerut dreptul de a-ti recupera banii de a caror valoare nu ti-au fost furnizate produse si servicii turistice iar acesti bani nu ti-au fost returnati, este pasul cel mai important in viitoarele demersuri de incriminare a companiei.

2. Faptul ca ai platit folosind cardul personal iar platforma online de plati a companiei World Ventures ti-a luat banii procesand o tranzactie cu identitate de Romania ii incrimineaza din nou, deja stim de ce.

1. Exista, intr-adevar, doua sectiuni ale platformei World Ventures pentru rezervari online: Calatoriile individuale (MAKE A RESERVATION) si Excursiile gata pregatite (BOOK A DREAMTRIP). Atasez cate o poza pentru fiecare situatie:

Attached File  rezervari-individuale.jpg   52.42K   108 downloads  Attached File  rezervare-dreamtrip.jpg   38.6K   131 downloads

1.1 Calatoriile individuale: o astfel de utilizare a platformei lor (precum a fost si in cazul tau) ofera posibilitatea rezervarii de locuri in hoteluri, avioane, vapoare, in cazul in care vrei sa calatoresti punctual, cand si unde ai tu nevoie, insa pentru asta platesti costul integral, independent de cotizatiile catre club de pana la momentul respectiv. Rezervarile se fac automat prin agentia lor de turism - ROVIA - care lucreaza ca orice agentie normala, fara legatura cu activitatea ta in cadrul clubului. De aceea consider ca o astfel de facilitate este in mod fals prezentata ca facand parte din pachetul de beneficii al clubului de turism, caci nu este un beneficiu pe care ti-l ofera ei tie, ci unul pe care il oferi tu lor. Mai exact, rezervand astfel, tu faci vanzari agentiei independent de cotizatiile tale catre club, acestea ramanand in continuare neacoperite in produse si servicii.

1.2 Ca sa poti utiliza la finantarea deplasarilor banii pe care i-ai varsat la companie sub forma de taxa initiala si lunara, trebuie musai sa calatoresti intr-un DreamTrip (acele excursii gata pregatite) si, mai mult decat atat, este necesar sa alegi o excursie mai scumpa, nicidecum pe cea mai ieftina. Doar asa este posibil sa te folosesti de O PARTE din banii depusi ca sa acoperi COTA PARTE din costul calatoriei. Nu exista excursii care sa se poata finanta integral din banii pe care tu i-ai depus in contul tau de club pana la momentul rezervarii, intotdeauna trebuie sa vii cu bani de acasa, chiar daca ai cotizat deja la club cu mult mai mult decat pretul excursiei. Asadar, in cazul in care ai ales un DreamTrip ieftin, platesti integral vacanta si nu te alegi cu nici o facilitate de pe urma cotizatiilor catre club, in timp ce, daca alegi un DreamTrip scump, poti folosi o parte din cotizatii dar vii si cu multi alti bani de acasa.

Iata doua exemple (preturile afisate in poze nu includ transportul cu avionul si se refera la pret sejur per persoana conform facilitatilor mentionate):

- Vacanta mai ieftina in Malta in luna octombrie, care se plateste integral cu bani de acasa (4 nopti, 320$ pentru doua persoane in camera dubla):

Attached File  malta-integral.jpg   499.65K   141 downloads

- Vacanta mai scumpa la Bucuresti de Revelion, pentru care poti utiliza 250$ din depozitul virtual ca sa reduci pretul total al sejurului de la 800$ la 550$ (5 nopti, 2 persoane in camera dubla).

Attached File  bucuresti-partial.jpg   670.28K   121 downloads

Sa spunem ca tu ai la momentul cand te-ai decis sa rezervi o astfel de excursie 2000 de lei in cont, adica 500$. Din acesti 500$, 200$ sunt taxa initiala (depozitul facut odata cu inscrierea in club) si 300$ sunt bani proveniti din abonamentele achitate lunar (in fiecare luna cate 50$).

- Daca rezervi vacanta in Malta, ramai in continuare cu 500$ blocati si mai vii in plus cu inca 320$ bani cash.

- Daca rezervi vacanta de revelion in Romania, utilizezi ca discount cei 200$ - depozitul initial (in marja celor 250$ cat ti se permite), de restul 300$ proveniti din abonamentele achitate nu te poti atinge (ca sa completezi cei 50$ ramasi din discount-ul total oferit) deoarece firma iti conditioneaza posibilitatea utilizarii lor de plata continua timp de 1 an a taxei de abonament, deci practic 300$ iti raman blocati si, in plus, mai vii cu 600$ bani cash de acasa. Presupunand ca ai vrea sa faci o astfel de investitie dupa care sa te retragi, ramai cu o pierdere neta de 300$ deoarece firma nu iti furnizeaza de acesti bani nici un produs sau serviciu turistic si nu ti-i mai returneaza. Fapt care, din punctul meu de vedere, nu este altceva decat un abuz grosolan si o ilegalitate fiindca o astfel de alba-neagra cu banii incadreaza compania World Ventures la joc de imbogatire tip Caritas si FNI.

In cazul tau, prejudiciul adus de aceasta entitate este integral: 2000 lei. Conform unei legislatii de aici sau din orice alta parte a lumii ce respecta drepturile omului si reglementeaza comertul cu produse si servicii in mod clar si de bun simt, World Ventures ar trebui nu doar sa iti returneze acesti bani ci sa plateasca si niste daune substantiale tuturor celor pe care i-a fortat sa ajunga in aceasta situatie.

Edited by Eduard, 29 September 2015 - 23:02.


#41
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Varianta pentru prosti (cu parare de rau o spun):

View PostEduard, on 29 septembrie 2015 - 22:33, said:

- Vacanta mai scumpa la Bucuresti de Revelion, pentru care poti utiliza 250$ din depozitul virtual ca sa reduci pretul total al sejurului de la 800$ la 550$ (5 nopti, 2 persoane in camera dubla).
Attachment bucuresti-partial.jpg



Una dintre variantele simple si la indemana (atentie, este 2.628 lei cu optiunea de anulare gratuita intr-un termen mai mult decat convenabil):

http://www.booking.c...highlight_room=


Nu mai vanati cai verzi pe pereti, sunteti oameni inteligenti!


View PostEduard, on 29 septembrie 2015 - 22:33, said:

sa plateasca si niste daune substantiale tuturor celor pe care i-a fortat sa ajunga in aceasta situatie.    
Posted Image

Edited by BlueKing-69, 30 September 2015 - 07:57.


#42
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
BlueKing-69, nu iti inchipui ca staff-ul companiei sau liderii de aici au venit vreodata in intampinarea mea cu vreo informare despre cazurile speciale, cum ar fi acelea cand eu fac un site, cand altcineva vrea sa se retraga, cand si daca un MLM este legitim sau schema piramidala. Tot pe inteligenta si transpiratia celui care isi bate capul cu sistemul se bazeaza fiecare din informatiile pe care le-am oferit pana acum.

Iti dau si un exemplu.. INAINTE SA MA INSCRIU am fost la doua prezentari sustinute de Geta Voinea si Razvan Dinca. Atunci cand am intrebat-o pe Geta Voinea daca este posibil sa promovez online afacerea si conceptul (prin intermediul unui site web) mi-a spus ca facem si site, facem si online, numai sa facem. Cand, la cealalta prezentare, am cerut informatii de la Razvan Dinca, de data asta despre cum se distribuie banii in sistem, acesta m-a trimis sa cercetez pe net, desi eram la o seara de prezentare in care se presupunea ca el, in calitate de gazda, ar fi trebuit sa raspunda intrebarilor invitatilor (cu atat mai mult obiectiilor) si sa isi ofere disponibilitatea pentru eventuale intrevederi ulterioare de lamurire. Nu s-a mai intamplat sa existe nici macar un singur feedback ulterior, nici chiar pe grupul virtual de pe facebook la care am fost invitat sa ader (de catre un coleg!) si unde Razvan Dinca era moderator. De abia dupa ce m-am inscris si am avut acces la materialele furnizate de altii, am reusit sa descifrez tot felul de hachite ale sistemului de plati si bonificatie, la care, datorita lipsei de informatie de la prezentarile Razvan + Geta, nu as fi reusit nicicand sa acced, altfel decat am facut-o, adica inrolandu-ma intr-o cercetare pas cu pas pe acest drum. In nici un "compendiu" despre World Ventures (prepupunand prin absurd ca ar exista asa ceva) nu o sa gasesti prezentari comparative, cazuri in care ti se demonstreaza ca esti in avantaj si respectiv cazuri in care te afli in dezavantaj financiar, excursii exemplificatoare cu preturi si facilitati in detaliu de la operatorul World Ventures si respectiv alti operatori, argumentatii despre daca este sau nu este World Ventures un MLM legitim.

Ulterior am descoperit si niste inadvertente mari intre informatiile de la prezentarile Razvan-Geta fata de ceea ce imi furniza mie agentia Rovia ca date turistice, atunci cand foloseam sistemul online de rezervari individuale din contul meu. Mai exact:

1. Acesta este un slide din prezentarea in Power Point folosita de Razvan si Geta cand m-am inscris eu - in octombrie 2014.

Attached File  prezentare-hide-ways.png   164.63K   168 downloads

2. Iar aceasta este oferta furnizata online de agentia Rovia pe tot ce inseamna variante de cazare individuala in locatia in care Geta si Razvan indicau fabuloasa oferta.

Attached File  austria-hide-ways.jpg   341.21K   165 downloads

O diferenta aproximativ uriasa intre 50$ / 7 nopti cazare la hotel in St Johann Im Pongau conform informatiei comunicate la prezentarile celor doi, respectiv 610$ / 7 nopti la singurul hotel disponibil in St Johann im Pongau conform informatiei furnizate de agentia Rovia.

In conditiile astea nu stiu cine vaneaza cai verzi pe pereti, cel care sta acasa si se uita la televizor plictisindu-se de aceleasi platitudini in fiecare zi, sau cel care incearca lucruri noi si descopera ceea ce nimeni altcineva pana la el nu a mai fost in stare?

Edited by Eduard, 30 September 2015 - 22:12.


#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
1. Ceea ce relatezi despre G.V. si acel tip ar fi fost (arhi)suficient sa te indeparteze de ei, chiar daca intr-o prima faza nu stiai "cu ce se mananca" treaba si te-ai dus la acele prezentari. Daca asa raspund unor solicitari din partea unuia pe care vor sa il coopteze, este (trebuia sa fie) clar de ce au parte cei deja inrolati.

2. Ofertele fabulomincinoase... am zis mai sus ca ai fost prost in sensul ca ti-ai furat-o - in opinia mea nepermis de usor. Dar prost nu te cred, as prezuma ca stiai si acum ceva timp sa te informezi pe un net, siteuri specializate in rezervari existand de ceva vreme. Plus ca oferta ca cea prezentata in slideurile lor pare neverosimila chiar si pentru cineva care nu ar fi chiar familiarizat cu tarifele practicate pe la noi sau aiurea.


De ce mai activez pe acest topic? As dori sa inteleg cat de cat cum este posibil ca un om (macar cat de cat) inteligent sa intre in combinatie cu o organizatie de acest gen.


Cu ultima parte gresesti, opunand experimente ca cel pe care l-ai trait tu cu plictisitul zilnic la platitudinile din fata unui tv.
Viata este mult mai complexa si mai ofertanta de atat! Din fericire nu avem de ales doar intre aceste doua extreme.
Tu nu ai "incercat lucruri noi descoperind ceea ce nimeni altcineva pana la tine nu a mai fost in stare". Asta o fac exploratorii (si cand zic "exploratori" ma refer la cei care acceseaza varii domenii, nu strict la cei care exploreaza zona amazoniana sau tinuturile arctice). Tu ai incercat marea cu degetul si ai avut parte de o experienta negativa oferita scump de niste personaje fara scrupule si o grupare dubioasa.

Edited by BlueKing-69, 30 September 2015 - 22:29.


#44
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Comportamentul neprofesionist al Getei Voinea si al lui Razvan Dinca nu m-a indepartat initial de World Ventures deoarece nu ma blochez intr-o treaba din ratiuni subiective. Gasesc cai de a merge mai departe si fara persoanele care nu se dovedesc a fi de calitate conform unor standarde relationale decente. In ceea ce priveste ratiunile obiective, cum ar fi discrepanta dintre ofertele prezentate pe slide-uri si cele furnizate de agentia de turism, faptul de a lua la mana si a verifica pe fiecare in parte nu era posibil neavand un cont personal operational. Insa odata inscris si biroul virtual activat, aveai posibilitatea sa petreci zeci de ore in fata calculatorului si sa faci o multime de comparatii si studii de caz pe care altfel nimeni nu le-ar fi facut pentru tine, decat cel mult la cerere si prin sondaj (asa cum s-a si intamplat de altfel la solicitarea mea in cadrul primelor intalniri). Practic, odata ce-ti activai propriul birou virtual de rezervari si de business, puteai realmente sa iei la puricat tot, sistem de plati, excursii, oferte speciale.

Despre discrepante precum cea pe care am semnalat-o anterior am vorbit atunci pe grupul de facebook al membrilor, aratand la data respectiva faptul ca ofertele prezentate pe slide-uri nu se regasesc printre ofertele agentiei. Imediat Razvan Dinca mi-a replicat nervos ca arunc cu noroi in acest club deoarece sunt de foarte putin timp inscris si cu siguranta nu am avut vreme sa studiez atent oferta.

Ulterior am semnalat inexistenta oricarei oferte turistice in regiuni unde la prezentari ti se spunea ca gasesti vile de inchiriat sau camere in vila provenind de la privati care se promoveaza prin acest sistem, evident la preturi fara concurenta, World Ventures zicandu-se atunci ca ar fi oferit in toata lumea peste 60.000 de astfel de locatii. Acesta este slide-ul din prezentarea celor doi la care am asistat eu unde aparea in scris afirmatia cu pricina:

Attached File  60000-imobile.jpg   410.35K   119 downloads

Evident ca cercetat optiunea ofertelor de la privati folosind biroul virtual si am cautat minunea. Nu am gasit nici macar o singura astfel de oferta in zone turistice de mare cautare apartinand de tari precum SUA, Spania, Franta, Malta, Estonia, Letonia, Bulgaria. Atunci l-am intrebat pe Razvan unde sunt fabuloasele oferte, poate in Ghizdavesti si la Caracal? Am postat de asemenea pe grup dovada pentru orasul New-York:

Attached File  nici-un-imobil.jpg   143.49K   125 downloads

Mi-a sters instantaneu postarea amenintand in privat ca ma da afara de pe grup daca mai intru cu astfel de interventii in spatiul public de discutii. I-am explicat ca astfel de aparitii pe un forum/grup se numesc in cea mai fericita situatie "cazuri speciale" si ar trebui tratate ca atare, nu evitate. I-am mai spus ca mi se pare un lucru grav din punct de vedere al reputatiei clubului nemultumirea unui membru care se traduce printr-o astfel de postare. Iar un lider, in orice domeniu ar activa el, se preocupa de rezolvarea obiectiilor, nu se plange la primul feedback negativ pe care l-a primit, amenintand ca il da afara pe ala care i-a spus ce nu voia el sa auda. Mi-a replicat ca aceste lucruri trebuiesc discutate in particular cu oamenii care m-au inscris, caci el, in calitate de lider, are datoria sa-si apere grupul de negativism. I-am adus aminte cum m-a trimis din a doua seara sa caut pe net informatiile de care aveam nevoie si chiar asta am facut: am cautat pe net, am gasit pe net ce m-a interesat si am postat tot pe net informatia gasita pentru dezbatere. Se putea mai logic si de bun simt de atat? In conditiile insa in care discutia nu a continuat pe investigarea situatiei punctuale semnalata de mine ci pe ratiunile lui Razvan de a ma combate, i-am replicat ca plec eu din grup iar el poate sa ramana si sa faca.. ce stie el cel mai bine.

INCA O INADVERTENTA (pe care am depistat-o atunci cand am avut propria pagina de inscriere personalizata) a fost intre numarul de membri ai clubului comunicat la prezentare si numarul de membri afisat in pagina personala de pe site-ul companiei:

In slide-urile prezentate de Razvan si Geta erau mentionati 800.000 de membri:

Attached File  numar-membri-dupa-razvan-si-geta.png   121.93K   113 downloads

Pe pagina personala DreamTrips aparea un total de 250.000 de membri:

Attached File  numar-membri-conform-wv.png   36.29K   102 downloads

Cam mare si aceasta inadvertenta, nu? Prea mare! "Prea ca la tara!"

Asadar atentia si vigilenta in ceea ce ma priveste au fost prezente tot timpul, numai ca raportate la situatia pe care fiecare pas facut a presupus-o. Sistemul este complex si cu multe particularitati, nemaintalnite in nici o alta parte. Nu poti sa formulezi intrebari pana cand nu iei contact cu realitatile din interior, pana cand nu vezi din aproape in aproape despre ce este toata aceasta constructie. Nici nu se pune problema sa intelegi World Ventures fara sa fi fost acolo ca sa vezi cum merg lucrurile, de la prestanta, coerenta si consistenta prezentarilor / prezentatorilor, pana la politicile si practicile companiei, in general si in particular.

Ceea ce am facut eu tine loc de multe luni de munca asidua ale oricui vrea sa stie in ce intra atunci cand vine vorba de adeziunea contracost la aceasta organizatie.

Edited by Eduard, 02 October 2015 - 23:13.


#45
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View PostBlueKing-69, on 27 septembrie 2015 - 22:38, said:

Am punctat la toti "pasii" lui. Ce ar fi de spus in alt mod / sau altceva? A fost prost, stupid, papagal. Fara suparare, chair nu am intentia de a jigni si nici de a rani. Chiar imi pare rau ca (mai) exista persoane care pun botul la asa ceva.
Nimic din ce a punctat el acolo nu m-ar fi facut sa ma apropii de acea organizatie. Cu argumente sa ce as putea veni? A fost / este stupid sa pice in plasa nu stiu cui doar pentru niste vorbe (frumos ticluite in viziunea unora) si eventual pentru niste materiale de promovare cel putin dubioase pentru un om care in mod surprinzator pare sa gandeasca si etaleaza acum si aici oarece logica si coerenta. Mai mult ce ar fi de zis sau de subliniat?
Daca ar fi un om fara carte sau fara acel simt pe care il au chiar si unii oameni fara carte as mai zice, dar asa...
Asta mi se pare o drama si de asta intervin in acest mod: Eduard - asa cum pare din modul in care se exprima - nu are nici o scuza si nu are ce sa obtina aici.

Eu sa blamez ce?
Ceva la care ar fi trebuit sa adere in cunostinta de cauza si dupa o analiza cat de cat temeinica?
Daca cineva i-ar fi spus sa fie precaut si mai bine sa nu se bage in asa ceva crezi ca ar fi ascultat? Am o mare temere ca nu. Nu cunoastem contextul in care initiatorul a intrat in combinatie, nu stim decat ceea ce relateaza el. Cum am mai zis: este o experienta (urata) de viata, trebuie sa o ia ca atare, le-a facut si le face publicitate negativa dar... din pacate mai mult nu are ce sa realizeze. Si este important sa invete el insusi ceva din asta, pentru ca dupa cum vad ar fi oricand in stare sa se dupa un cantec de sirena.

Am grija de mine si de cei din jurul meu. Atat cat se poate. In fond si la urma urmei, toti suntem majori si, beneficiind de niste circumvolutiuni si de liberul arbitru luam deciziile in cunostinta de cauza.


PS:
Care-i ideea ta? Hai sa blamam! Cum, unde, cand, ce?
Initiatorul a facut ceva concret in afara de a scrie pe forum si de a face oaresce demersuri pe la acte o autoritate? Cum promoveaza el EFICIENT cea ce doreste sa transmita astfel incat aceste situatii sa nu se mai repete? Strans un grup de astfel de pagubiti, actiuni publice coerente si concrete...

Ideea era sa incercam sa fim constructivi in demersurile noastre.
Concret, a fost inselat...acum ce este de facut ?
Din cursurile de drept facute la facultate precum si din studiul personal stiu ca nu poti sa te adresezi unei autoritati facind plingere ca ai fost inselat de o FANTOMA Posted Image...pentru ca pina la urma in Romania World Ventures este o fantoma. Nu are personalitate juridica si ca atare nu ai impotriva cui sa faci plingere....nu este nici persoana fizica ca sa te poti indrepta impotriva ei, asa incit....
Pe de alta parte, daca nu ma insel, ca sa dai in judecata pe cineva in Romania pentru a cere despagubiri pentru comportamentul sau abuziv, este nevoie ca persoana respectiva fie ea fizica sau juridica sa existe in Romania, ori in cazul de fata chiar daca World Ventures desfasoara activitate in Romania, ea practic nu exista...asa incit este nevoie sa deschizi un proces doar in tara unde World Ventures exista in acte, adica in strainatate....probabil de aceea isi si permite aceasta oraganizatie sa aiba un astfel de comportament !!!
Banuiesc ca rationamentele mele sunt corecte iar in acest caz Eduard nu prea are multe alternative...din acest motiv cade chestia cu autoritatile de care spuneai tu "a face oaresce demersuri pe la cate o autoritate?"
Este simplu sa stam pe margine si sa repetam intr-una ca "A fost / este stupid sa pice in plasa nu stiu cui doar pentru niste vorbe" , mai greu este sa vii cu solutii viabile in acest caz.

Edited by 1Ovi, 08 October 2015 - 21:34.


#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Incredibil cate discutii pt. o teapa ce o miroase si unu' semitrepanat.

#47
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postedy_wheazel, on 09 octombrie 2015 - 14:26, said:

Incredibil cate discutii pt. o teapa ce o miroase si unu' semitrepanat.

Simplul fapt de a spune ca in Romania o firma americana savarseste ilegalitati nu este suficient. Personal mult mai mult ma intereseaza procesul ajungerii pas cu pas la un astfel de verdict decat simpla lui afirmare. Si cum nu cred ca a fost vreuna din postarile mele nesustinuta de dovezi si foarte argumentata, psihologic si tehnic, aceste postari consider ca ofera o viziune destul de ampla asupra lucrurilor necurate, nu doar o impresie despre ele. Atata timp cat mass media te minte, politicienii te mint, corporatiile te mint, zilierii lor platiti sa faca propaganda nerusinata ajung sa te minta si ei, cred ca este de o importanta strategica sa intelegem cine sunt cu adevarat acesti oameni, precum si mecanismele prin care ei ajung sa inoculeze in societate manipularea grosolana, in detaliu si in ansamblu. Prin urmare, nimic din ce vezi aici nu este degeaba, desi poti avea impresia ca unul ca mine isi pierde vremea de pomana intrebandu-se si mirandu-se ce sa mai faca sa-i treaca timpul. Te asigur ca lucrurile stau exact invers, timpul meu este extrem de pretios si nicidecum nu mi-as permite sa-l investesc in ceea ce as considera lipsit de importanta. Faptul ca am ales sa-mi bat capul cu aceasta creatura schimonosita care bantuie actualmente si prin Romania - numita World Ventures - nu este deloc intamplator. World Ventures impreuna cu anexele ei (promotorii inregimentati de aici si de aiurea) iti poate arata, in sectiune anatomica, pata rusinoasa de pe reverul camasilor albe pe care fiintele ipocrite, mincinoase si meschine - din Romania si de peste tot - le afiseaza ca si masca a unei impecabile onestitati, a bunelor intentii si marilor realizari.

Ca de-obicei, nu vreau sa inchei fara un exemplu "din teren", unul dezamagitor pentru prestanta pe care pozitia celui vizat o implica.

Este vorba de ziaristul de investigatie Paul Radu Cristian (coordonatorul RiseProject.ro, un proiect dedicat in principal investigarii mass mediei aservite, afacerilor ilegale transfrontaliere si produselor intrate nelegitim pe pietele din Europa de Est). Oare cum poti sa fii o persoana publica de o asemenea factura, se te intalnesti intr-un loc public cu cineva care iti reclama un abuz din exact acele domenii pe care tu le investighezi, sa declari ca urmeaza sa cercetezi totul cel putin preliminar, sa dai termen pentru o noua intalnire care ar urma sa fie cu mult mai lamuritoare, dupa care sa nu mai apari deloc si, mai mult decat atat, sa-l ignori complet pe cel care ti-a fost interlocutor. Intr-o lume civilizata asa ceva pur si simplu nu se intampla.

Ipocrizia si meschinaria personajului transpar si mai bine atunci cand analizam cateva din declaratiile facute la conferintele pe care le-a sustinut de-a lungul timpului, precum: "militam pentru jurnalismul de calitate", "luptam sa avem un jurnalism de investigatie super corect", "ii invatam si pe altii sa faca investigatii", "organizam cursuri pentru activisti", "scriem manuale de investigatie", "incercam sa facem ca mesajul sa ajunga la cat mai multi oameni", "mi-am dat seama ca ceea ce fac nu este suficient deoarece am nevoie ca voi sa lucrati cu mine". Wow! Este cumva unul si acelasi individ care in urma intalnirii avute cu mine promite un raspuns cel putin formal dupa care dispare ignorand complet omul care a stat pe scaunul din fata lui?

Acesta este Paul Radu Cristian..

Attached File  paul-radu-cristian.jpg   74.91K   77 downloads

O persoana care face anchete despre moralitate si legalitate dar care, din pacate, nu se poate da pe sine drept exemplu. In plus, chiar si aceste anchete nu sunt pentru omul de rand (dupa cum chiar el mi-a dat de inteles in scurta noastra intalnire), ci tot pentru lupta dintre un stapan si alt stapan. Lucru care ma dezgusta 101%. De aceea scriu pe Softpedia. Pentru ca ceea ce vezi aici este pentru tot omul, si asa intentionez sa ramana!

Edited by Eduard, 15 October 2015 - 21:06.


#48
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 15 octombrie 2015 - 20:41, said:

  Intr-o lume civilizata asa ceva pur si simplu nu se intampla.    
Esti extrem, dar extrem de naiv!

Nu este normal ce relatezi, dar de aici si pana la a-ti inchipui ca in "lumea civilizata" totul se invarte extrem de corect ("corect" din toate punctele de vedere)...
Interese, presa aservita si / sau vanduta exista peste tot in lume.

#49
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostBlueKing-69, on 15 octombrie 2015 - 21:27, said:

Esti extrem, dar extrem de naiv!

Nu este normal ce relatezi, dar de aici si pana la a-ti inchipui ca in "lumea civilizata" totul se invarte extrem de corect ("corect" din toate punctele de vedere)...
Interese, presa aservita si / sau vanduta exista peste tot in lume.

Nu e vorba despre ce-mi inchipui, e vorba despre ce constat ca se intampla si, mai departe, despre cum aleg sa raspund la situatia care ma priveste si ma include. Si nu as spune ca doar pe mine, caci, indirect, te priveste si te include si pe tine, alaturi de toti cei care au legatura cu sistemul in care traim si de care suntem mai mult sau mai putin nemultumiti.

Stii, spunea extrem de sugestiv Paulo Coelho: "La inceput a existat doar o infima cantitate de injustitie in lume, dar fiecare din cei care au aparut ulterior au adaugat partea lor, gandind despre aceasta ca este doar o mica si neinsemnata parte. Si uite, azi, la ce s-a ajuns!". As mai adauga in continuare ca o parte insemnata a lumii actuale continua sa gandeasca si sa actioneze in acelasi mod, modificand insa scuza: "La cat de multa injustitie exista deja, ce mai conteaza inca una in plus?".

Mediteaza la sensul ocult din spatele acestor cuvinte! Iar daca tot este sa vorbim despre ocultismul din spatele lucrurilor evidente, iti pot spune ca LEGITIMITATEA PE CARE O AI de a te apara de abuzurile nejustificate se transforma in LEGITIMITATEA ABUZULUI din momentul in care alegi sa nu raspunzi nicicum. Din acel moment tot mai multe abuzuri devin justificate si se intampla, iar sansa ta de a schimba ceva in bine se micsoreaza cu fiecare zi pe care ajungi sa o intampini astfel. Crezi ca iti va fi mai usor cand vei avea la indemana jumatate din mijloacele pe care le ai acum? Mergi in China sau in Coreea de Nord sa vezi la ce forme de dictatura absolut oribile s-a ajuns din necunoastere si neimplicare!

View Post1Ovi, on 08 octombrie 2015 - 21:32, said:

Ideea era sa incercam sa fim constructivi in demersurile noastre.

Chiar daca World Ventures desfasoara activitate in Romania, ea practic nu exista... probabil de aceea isi si permite aceasta oraganizatie sa aiba un astfel de comportament !!!

Iti multumesc in primul rand pentru impartasirea pe acest forum a viziunii de care dai dovada si pentru participarea la discutie! Este foarte important sa se stie si sa se vada ca oamenii carora le pasa exista si se manifesta!

Cu aceasta ocazie m-am decis sa anexez la discutie inca o dovada incontestabila a modului incriminabil si dezaliniat de la orice regula in care concepe organizatia de plimbat lumea (cu vorba) sa-si faca treburile prin tara noastra si nu numai..

Acestea sunt capturi de ecran care surpind confirmarea de catre World Ventures a inscrierii unor romani folosind de mai multe ori aceeasi adresa fizica fictiva, pe care procesorul de plati World Ventures o valideaza de fiecare data incasand plata dupa plata, desi campul Billing Address este completat la fel de toata lumea si fara nici o corespondenta cu datele cardului, de cele mai multe ori chiar si campul Shipping Address avand acelasi regim.

Inscrierile a 4 persoane din Romania utilizand o aceeasi adresa de Grecia, in intervalul de timp 28 Aprilie - 25 Iunie 2015:

Attached File  inscriere-aurelia-atena.jpg   134.22K   133 downloads

Attached File  inscriere-gabriela-atena.jpg   245.55K   122 downloads

Attached File  inscriere-sanziana-atena.jpg   175.92K   108 downloads

Attached File  inscriere-tudor-atena.jpg   334.03K   93 downloads


Inscrierile a 4 persoane din Romania utilizand o aceeasi adresa de Cipru, in intervalul de timp 20 Aprilie - 21 Septembrie 2015:

Attached File  inscriere-cornelia-cipru.jpg   72.6K   82 downloads

Attached File  inscriere-daniela-cipru.jpg   263.35K   61 downloads

Attached File  inscriere-silvana-cipru.jpg   105.76K   61 downloads

Attached File  inscriere-tudor-cipru.jpg   96.38K   74 downloads


Mentionez ca mie, pe 20 Mai 2015, World Ventures imi trimitea pe mail urmatoarea interpelare si somatie:

Intrucat ati promovat produsele si serviciile noastre intr-o tara in care compania nu s-a lansat si nu desfasoara activitate, contul dvs. va fi inchis.

Am concluzionat atunci ca minciuna, inselatoria si demagogia indivizilor astora - care ar fi trebuit sa se numeasca Fond de Investitii Riscante si nu Club de Calatorii - nu se raliaza la nici un fel de valori ale bunului simt universal, drept pentru care, fara alte negocieri inutile, am ales sa rup legatura. Faptul insa ca s-au lacomit la bani si nu au dorit sa returneze sumele incasate pentru care nu au furnizat nimic la schimb, mi-a dat de inteles ca stiau foarte bine ce fac si ca acesta le este de fapt business-ul, modul de operare si specificul activitatii pe care o desfasoara: colectarea de bani cu orice pret.

Iar pentru ca mi-a ajuns la ureche o alta poveste similara in care patronesii de la World Ventures pozau in mironosite aruncand pisica in curtea unui alt roman care se lansase pe internet eliminandu-l si pe acesta din schema in mod abuziv, am decis sa-i urmaresc indeaproape pe acesti stalpi ai mediului de business sanatos si sa le surprind, daca se poate in flagrant, desincronizarea voita dintre politici si practici.

Ei bine, chiar nu a trebuit sa fac prea mult.. La evenimentul din 6 Martie 2015 de la Budapesta unde se intrunea "crema" WorldVentista din toata lumea (rimeaza cu adventista), mi-am imaginat ca o sa-i gasesc si pe romanasii nostri care vor sa salveze turismul romanesc de la disparitie, principalii actori de pe scena de profil din Romania, Razvan Dinca si Geta Voinea. Ei bine, desi nu am reusit sa fac rost de imagini sau filmari cu prezenta lor acolo, nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca acestia apar chiar in filmul oficial de post-prezentare a evenimentului, realizat de World Ventures si postat pe canalul proprietar de youtube. Insa asta nu e tot. Razvan si Geta si-au facut aparitia pe podium, felicitati chiar de catre companie pentru rezultatele deosebite din tara lor de bastina, si, in plus, la momentele festive, constat, tot pe film, ca participa la eveniment o intreaga echipa venita din Romania, costumata corespunzator si primind mesaje de incurajare chiar de la prezentatorii de pe scena. Cel putin intr-o prima faza am ramas buimac. Indivizii astia de la World Ventures chiar nu au respect fata de nimeni si nimic altceva in afara de Maria Sa, Banul!

Iacata asadar ce ne arata World Venturtes chiar in filmul oficial..

1. Imagini generale de la eveniment (numit Budapest Momentum):

Attached File  cadrul-00-29.jpg   416.54K   83 downloads

Attached File  cadrul-00-38.jpg   557.29K   81 downloads

Attached File  cadrul-03-07.jpg   453.12K   129 downloads


2. Geta Voinea si Razvan Dinca, in public si pe scena (discurs si recunoastere):

Attached File  cadrul-03-08.jpg   488.72K   146 downloads

Attached File  cadrul-02-59.jpg   425.62K   148 downloads


3. Echipa din Romania, purtand o vestimentatie amprentata cu simbolurile tarii (numele Romaniei pe spate, steagul Romaniei in mana, imaginea Romaniei pe piept):

Attached File  cadrul-02-41.jpg   506.36K   145 downloads

Attached File  cadrul-02-43.jpg   377.02K   128 downloads

Un fapt ingrat (al catalea oare?): doamna din a doua poza - cea cu fata la obiectiv si care joaca de mama focului - are pe tricou desenata imaginea Romaniei in culorile tricolorului iar in mijlocul imaginii, pe fondul culorii galbene a drapelului, apare.. ghici ce? Ei bine, chiar SIGLA World Ventures! Fabulos cum ne-am si infratit (evident, in numele patriotismului dezinteresat si salvarii altruiste a turismului romanesc)!


4. Nu in ultimul rand, apare tot pe filmul oficial un cadru mai surprinzator decat toate celelalte, aratand un individ care sustine o prezentare pe scena pe fundalul careia se poate vedea - clar ca lumina zilei si mare cat peretele - numele capitalei noastre, Bucuresti, Romania:

Attached File  cadrul-02-27.jpg   351.2K   124 downloads

Dupa figurile pe care le executa as putea presupune ca explica unele dintre scamatoriile companiei vizavi de cum reuseste aceasta sa existe intr-un univers paralel aflat mai presus de orice lege si concurenta.

Apropo, ceea ce face compania World Ventures la noi nu ar putea intra oare (si) sub incidenta unor acuzatii penale de CONCURENTA NELOIALA fata de toate celalalte companii turistice si MLM care activeaza actualmente in Romania conform cadrului legislativ national de la care World Ventures & Asociatii se deroga, incasand in tot acest timp milioane de dolari?


Si o ultima imortalizare a completei desconsiderari de reguli, etica si oameni, este faptul ca pe 3 Mai se organiza la Bucuresti un eveniment cu traineri internationali veniti special pentru a impulsiona vanzarile World Ventures in Romania (si nu oricine, ci doi IMDs - International Marketing Directors - cea mai inalta titulatura din piramida World Ventures), in timp ce mie, pe 20 Mai 2015, reprezentantii companiei imi spuneau ca trebuie sa dispar din cadru fiindca le-am incalcat imaculatele politici de non interferenta cu piata romaneasca.

Attached File  anunt-training-romania.png   438.33K   113 downloads


Pentru toate realizarile marete despre care am vorbit pana acum, doresc sa ofer personal consiliului de administratie al pseudo-companiei World Ventures LLC premiul international al ipocriziei si fatarniciei pe anul 2015! Afisarea lui peste tot impreuna cu sloganul "You Should Be Here" cred ca v-ar asigura domnilor o eficienta record in gasirea si racolarea hafaceristilor alaturi de care visati sa epatati pe scenele lumii intru prosperitate personala fara limita si fara doctrina!

Attached File  Hypocrisy.jpg   46.62K   102 downloads

Edited by Eduard, 18 October 2015 - 23:04.


#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEduard, on 15 octombrie 2015 - 20:41, said:

...

Prea multe explicatii si poze pt. o chestie extrem de simpla/logica/de bun simt: job-u' care te pune sa aduci bani de acasa este cam teapa.

#51
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 18 octombrie 2015 - 22:37, said:

[1] Nu e vorba despre ce-mi inchipui ...


Am concluzionat atunci ca minciuna, inselatoria si demagogia indivizilor astora - care [2] ar fi trebuit sa se numeasca Fond de Investitii Riscante si nu Club de Calatorii - nu se raliaza la nici un fel de valori ale bunului simt universal, drept pentru care, fara alte negocieri inutile, am ales sa rup legatura. Faptul insa ca s-au lacomit la bani si nu au dorit sa returneze sumele incasate pentru care nu au furnizat nimic la schimb, mi-a dat de inteles ca stiau foarte bine ce fac si ca acesta le este de fapt business-ul, modul de operare si specificul activitatii pe care o desfasoara: colectarea de bani cu orice pret.

1. Inca ai inchipuiri, traiesti inca - nepermis de mult - in lumea ta, rupt de orice realitate. De aceea nici nu intelegi ce ti s-a intamplat.

2. Ce texte ai! Presupun ca iti creezi cu minutioziatte discursurile de aici, nu te banuiesc de o gandire concomitent spontana si sanatoasa... dar chiar si asa, dai dovada ca poti rationa cat de cat. Ce legatura ar fi intre un Fond de investitii riscante (care exista si sunt entitati care functioneaza bine mersi pe baza unor principii logice, obiective si in care iti asumi anumite riscuri - riscuri pe care de multe ori ti le asiguri la alte entitati specializate in asa ceva) si gluma asta careia i te-ai raliat!
Repet ce am mai spus: nimic din ceea ce ai prezentat ca fiind elemente care te-au atras in cursa acestei organizatii nu sta in picioare la o judecata cat de cat logica si de bun simt.
Vii acum cu analize de [ar trebui] sa stea pisicu'n coada. Daca ai fi avut macar pe sfert din elocinta de aici, nu te-ai fi apropiat in veci de aventuri de acest gen.
Si teoria cu voi, "cei care sunteti cutezatori si incercati chestii inedite in viata"... bullshit!

Ai spus ca dai lovitura ducandu-te ca pelerinii la sfintele moaste... ghinion!
Nu exista castiguri extrem de facile in viata, nu exista lucruri care se obtin gratis, nu exista minuni!

Problema in primul rand esti tu si sunt cei ca tine. Din cauza voastra exista organizatii de genul!

Edited by BlueKing-69, 19 October 2015 - 13:55.


#52
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostBlueKing-69, on 19 octombrie 2015 - 13:45, said:

Inca ai inchipuiri, traiesti inca - nepermis de mult - in lumea ta, rupt de orice realitate.
Ce texte ai! Presupun ca iti creezi cu minutioziatte discursurile de aici, nu te banuiesc de o gandire concomitent spontana si sanatoasa...
Si teoria cu voi, "cei care sunteti cutezatori si incercati chestii inedite in viata"... bullshit!
Ai spus ca dai lovitura ducandu-te ca pelerinii la sfintele moaste... ghinion!
Problema in primul rand esti tu si sunt cei ca tine. Din cauza voastra exista organizatii de genul!


Esti de o tristete greu de imaginat! Dar stii ce? Viata o sa-ti ofere ocazii nenumarate sa afli cat de grava este situatia in ceea ce te priveste!

Edited by Eduard, 19 October 2015 - 22:46.


#53
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
De ce zici asta?
Pana acum observ ca doar tu ai avut parte de asa ceva! Si, in pofida realitatii, cauti vinovati DOAR in alta parte.  Posted Image
De ce fugi de ideea abordarii problematicii naivitatii (impardonabile in cazul unora) oamenilor?

Nu realizezi cat de patetic esti (doar un exemplu, printre altele) cu asa ceva?

View PostEduard, on 18 octombrie 2015 - 22:37, said:

Pentru toate realizarile marete despre care am vorbit pana acum, doresc sa ofer personal consiliului de administratie al pseudo-companiei World Ventures LLC premiul international al ipocriziei si fatarniciei pe anul 2015! Afisarea lui peste tot impreuna cu sloganul "You Should Be Here" cred ca v-ar asigura domnilor o eficienta record in gasirea si racolarea hafaceristilor alaturi de care visati sa epatati pe scenele lumii intru prosperitate personala fara limita si fara doctrina!

Attachment Hypocrisy.jpg    

Vorbesti mai sus de un eveniment ce ar fi avut loc pe 3 mai. Ai fost acolo, te-ai legat cu lanturi de un gard fluturand pancarde care sa avertizeze pe toti ceilalti naivi care participau la respectivul circ? Nu consideri ca si ASTA ar fi fost o modalitate efectiva de a atrage atentia asupra inselatoriei?

Edited by BlueKing-69, 20 October 2015 - 16:02.


#54
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
E bine ca se semnaleaza astfel de scheme, a mai fost o discutie asemanatoare cu o asa zisa companie de modele pentru publicitate care in primul pas cerea bani pentru ca sa iti faca portfoliu si apoi poate erai chemat sa participi la reclame.
Invatatura e simpla: atunci cand esti angajat, faci contract ferm, muncesti si esti platit. Simplu, nu dai bani ca sa lucrezi sau sa castigi poate
Eduard, te-ai gandit sa scrii televiziunilor de stiri si ziarelor nationale? Ia-le la rand, ca afaceristii astia au cardasie cu politicienii si trusturile aservite, s-ar putea sa nu te ia in seama una sau alta. Dar merita incercat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate