Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Blocuri noi in Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Am inceput sa prospectez si eu piata cu interes si, mwell, salivez la ofertele colegilor de pe forum - in Bucuresti, Cluj, Brasov, Timisoara...se construieste pe rupte. La noi? Doar in 'papusoi' sau vesnica Mamaia.

Se mai afla cineva in cautare de-un apartament in bloc nou? Preturile practicate in blocurile comuniste mi se par ciudate (cca. o mie de euro mp. in zone decente) si parca mi-as dori ceva nou. Singura chestiune cu care m-am obisnuit si la care n-as vrea sa renunt e...independenta fata de masina. Cum am un copil mic (si sper la inca unul), m-am obisnuit relativ rapid cu 'viata in centru' asa ca proiecte precum Tomis Plus / Elvila si chiar si complexul de pe Baba Novac nu ma intereseaza. Singurele locuinte noi care m-ar fi tentat sunt blocurile de pe Lapusneanu (nu prea reusesc sa-mi conving sotia, care nu vrea galagia aferenta), despre care oricum nu am gasit foarte multe detalii, sau Marina Lake din Campus, unde am inteles ca s-ar fi vandut deja cam tot. Nautica Residence, tot in Campus, pe viitor, ar fi de luat iar in seama si... cam gata.
'Vlaicu Residence' e prea departe de parc si...cam orice (in afara de Penny). Mai avem ceva ce-am ratat eu?


Mai sunt oameni in situatia mea?

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Foarte tari blocurile mari de pe Lapusneanu , vis-a-vis de parc si mall ... Apartamente de 100m2 cu balcoane/terase si super bine impartite ... Cu toata caldura daca gasesti un astfel de apartament in aceste blocruri e mai tare fata de casute pe pamant ... Nu se compara avantajele cu dezavantajele ... coboram in parc cu copilul , ajungeam pe jos la mall (unde lucram si aveam si magazine pt shoping) , traversam parcul si eram pe plaja , plus ca se plimba copilul cu bicicleta in casa (evident avea 2-3 ani) ...

ex.  https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#3
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Dap, e genul de bloc cu 'un singur dezavantaj' - galagia. In rest... :)
En fin, ar mai fi si pretul, am inteles ca sare lejer de 1.100eu/mpu.

PS: Stiu ca l-am 'trantit' in aria gresita, aveam prea multe taburi deschise - am rugat deja un moderator sa mute in Ansambluri rezidentiale -> Restul tarii, cu toate ca nici acolo nu stiu cat de potrivit ar fi, dat fiind faptu' ca eu sper la un bloc nou, nu neaparat un intreg ansamblu (de care, oricum, nu prea e loc in oras).

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostImmortal, on 19 august 2015 - 14:19, said:

Dap, e genul de bloc cu 'un singur dezavantaj' - galagia. In rest... Posted Image
En fin, ar mai fi si pretul, am inteles ca sare lejer de 1.100eu/mpu.

Nu e galagie ... am stat 3 ani cu bebe mic acolo fara probleme... acum 3-4ani dar poate s-a schimbat nivelul de zgomot

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar ceva in mamaia in prima linie cu vedere la mare cat costa? Un 70mp cu ceva terasa, 3 camere...

#6
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
momentan stau undeva langa Miga, cu vedere la Bd. Tomis, si nu mai putem cu motociclistii, ATVurile si toate 'tunatele' de se dau in stamba; in momentul in care deschidem cate-un geam, mai ales primavara-vara... devine calvar.
Dar...nu neg, poate la etaje superioare ar fi mai bine. Insa sunt de acord, ca amplasament cel de pe Lapusneanu este blocul ideal, preferatul meu din oras. Si am vazut ca se mai ridica unu sau doua langa, de vand vecinii 'din spate' in disperare 'blocuri cu vedere la...parc'Posted Image

LE: Mamaia nu ma intereseaza, nu e de locuit, nu pentru mine. Ca 'apt sezonier', de la ~900eu/mpu in sus, in functie de amplasament, dotari si 'distanta de mare'. Pt Mamaia, spre deosebire de oras, sunt destul de multe siteuri, ansambluri, blocuri si oferte - cele mai multe in zona de nord / Summerland.

Edited by Immortal, 19 August 2015 - 14:39.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da-ne un bloc te rog cu vedere la mare... la 900-1000 E/mpu. Un site ceva...

Eu gasesc numai maghernite cu vedere la lac, iar cu vedere la mare cer 2000...

#8
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Nu sunt foarte la curent cu subiectul, nefiind interesat - stiu doar ca 'ma lovesc' regulat in cautarile mele de oferte din Mamaia Nord pe la pretul de 1,000/mpu, pret in care-am zis ca pare a se invarti cam tot ce-mi place. Si nu, nu am zis ca la 900-1000 il iei 'cu vedere la mare', ci am zis ca 'de acolo incepi sa urci, in functie de necesitati'. Ori daca-ti iei azi 'vedere la mare in summerland', peste 2ani risti sa ai un bloc nou in fata (cam asa s-a construit acolo). Oricum, la un drum prin Mamaia, culegi lejer cateva duzine de numere de telefon pt proprietati de interes - bine-nteles, acolo sunt "detaliile", la telefon.


La o scurta privire: http://www.imobiliar...amere-X41D100H7
http://www.imobiliar...amere-X7HL0000B
http://www.imobiliar...amere-X0FM0005S
http://www.imobiliar...amere-X44M000O0

Edited by Immortal, 19 August 2015 - 15:39.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e in prima linie la mare e cam greu sa faca unul bloc pe plaja, gandesc eu... ce e naspa la noi e ca terenul e plat, adica doar cei din prima linie au vedere la mare...

Ma gandesc ca daca tot au facut autostrada pana la cta, s-ar putea face toate week-end-urile la mare vara. Am auzit de la amici care au apart la neptun ca s-a fluidizat traficul spre mamaia nord, ei se lauda ca din centru pana acolo fac 2.5 ore max...

Si vad ca in ro si in bucale mai ales s-a încetățenit vacanta de wkend la mare...

#10
ellysa_03

ellysa_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2014
Si eu sant interesata sa cumpar un ap nou in Ct, intr-o zona buna. Ce zici de blocurile noi din zona Faleza nord? Te intreb ca poate ai aflat mai multe, fiind acolo, in special de calitatea lor sant interesata.
Momentan, nu pot viziona decat pozele pt ca nu sant in tara. Dar urmaresc si eu piata periodic.
Daca as plati in cash, sant dispusi sa reduca semnificativ din pret? Sa zicem_ 10%

#11
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Buna,

Nu stiu decat de un bloc pe strada Maior Sofran, si nici acolo nu am prea multe detalii exceptand ce e pe siteul blocurinoiconstanta - de altele acolo nu am cunostinta. Si-ar mai fi cele colorate, despre care am inteles insa ca s-au dat si, oricum, la preturi astronomice (+1500eu/mpu?).

Depinde cui platesti (cerere si oferta?). Daca platesti la stadiul de macheta, da, se prea poate, altfel ma-ndoiesc ca vor negocia dezvoltatorii ~10%.

#12
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Bon,

Au mai trecut zilele, au mai avansat lucrarile...

M-am interesat un pic la blocul nou din Campus, din fata Marina Lake, insa preturile imi par cam prea mari pt stadiul de alb (de la 1160Eu/mpu pt 3camere si cu orientare inspre strada, NU spre lac, unde ar fi si mai bine); ce-i drept, e inclusa o terasa foarte mare (25mp), insa neputand fi inchisa, nu o pot considera a fi de-o utilitate extrema. Mai adaugi si o parcare si eventual cheltuiala pana la stadiul de finisat si devine cam prea scump - cel putin pentru mine - zona nefiind chiar un punct zero, ca sa justifice nivelul preturilor.

Observ, de asemenea, ca nu prea se poarta finisarea 'la cheie' in bloculetele construite in oras; cu exceptia ansamblurilor de la marginea orasului (Compozitorilor) or din afara lui (Tomis Plus), cam toate se predau 'la alb'. Ar mai fi fost interesant ansamblul din km 4-5, 'Sunshine residence', cu preturi sensibil mai bune (cca 800Eu/mpu, tot la alb), insa zona nu-i printre preferatele mele.

In rest, aceiasi cautatura agasanta pe siteurile de imobiliare, unde mereu gasesc anunturile particularilor chiar si cu +10% puse de agentii pe...fix aceleasi siteuri. Ba chiar cu acel comision magic de '2% de la fiecare'; la un apartament de ~80k, deja vorbim de 10-12mii de euro din nimic, numai pt replasarea anuntului. La inceput m-a frapat, acum imi dau seama ca-i obisnuinta si niciun gand n-am, daca ma voi decide pe un apartament intr-un bloc vechi, sa dau mai mult de 85% din pretul cerut de-un agent. Oricare-ar fi acela Posted Image

Daca mai are cineva idei or' cunostinte despre blocurile noi, sugestii or pareri, va rog impartasiti Posted Image

Edited by Immortal, 16 September 2015 - 10:13.


#13
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
gasiti aici si aici majoritatea constructiilor noi din CT. si nu sunt putine

#14
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
...comparativ cu ce? :)
Urmaresc si updateurile de pe SSC si nu, nu sunt chiar atat de multe, iar ansamblurile noastre rezidentiale sunt ori in afara orasului (Tomis Plus, Elvila), in zone marginase si cu infrastructura praf (Baba Novac, mai c-as pune si km 4-5 aici). Ca se construieste-n nestire in Mamaia si Mamaia Nord...nu neg, dar in CT, comparativ cu celelalte mari orase ale tarii, se construieste putintel si destul de haotic.

Inca sunt cu bunghiu pe tot ce se construieste, in goana ori dupa vreun chilipir, ori dupa vreun apt. prin Campus/Faleza Nord la un pret decent.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
zi-mi: gasim un 65 mp-70 mp maxim - 3 camere (2 dormitoare sa fiu mai clar si un living cu bucatarie deschisa) cu vedere la mare la 1000 euro mp? si in mamaia nord?
hai 1100? si sa fie si prima linie ca sa fiu carcotas?

exista asa ceva? in bg asa ceva e pe la 1300-1400

#16
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

View PostImmortal, on 08 octombrie 2015 - 08:37, said:

...comparativ cu ce? Posted Image
Urmaresc si updateurile de pe SSC si nu, nu sunt chiar atat de multe, iar ansamblurile noastre rezidentiale sunt ori in afara orasului (Tomis Plus, Elvila), in zone marginase si cu infrastructura praf (Baba Novac, mai c-as pune si km 4-5 aici). Ca se construieste-n nestire in Mamaia si Mamaia Nord...nu neg, dar in CT, comparativ cu celelalte mari orase ale tarii, se construieste putintel si destul de haotic.

Inca sunt cu bunghiu pe tot ce se construieste, in goana ori dupa vreun chilipir, ori dupa vreun apt. prin Campus/Faleza Nord la un pret decent.

normal ca in oras nu este loc de construit mari ansambluri rezidentiale insa sunt cel putin 20 de blocuri individuale in constructie. si nu ma refer aici la cele de la periferie gen campus, tomis plus, mamaia, compozitorilor sau poarta 6, pentru ca si eu sunt in cautare si aceste zone le-am eliminat din start.

View PostMembruAnonim, on 08 octombrie 2015 - 09:09, said:

zi-mi: gasim un 65 mp-70 mp maxim - 3 camere (2 dormitoare sa fiu mai clar si un living cu bucatarie deschisa) cu vedere la mare la 1000 euro mp? si in mamaia nord?
hai 1100? si sa fie si prima linie ca sa fiu carcotas?

exista asa ceva? in bg asa ceva e pe la 1300-1400
sa vedem: FZ10 si blocul vecin pe Pescarilor, Med Residence pe Maior Sofran (nu e in prima linie dar de la 7 in sus privelistea e superba - spre mare si spre lacul Tabacariei), blocurile de langa restaurantul Reyna, cel de pe Zorelelor, Ariadna Residence si blocul de langa pe Belvedere, blocul de pe prelungirea Bucovinei, Traian Tower pe Traian. de asemenea, urmeaza sa inceapa lucrarile la inca 3 tot in prima linie: unul langa Spectrum Residence, altul pe prelungirea Ion Ratiu si inca unul in zona Spitalului Militar.

Edited by z_e_n_i_t_h, 08 October 2015 - 22:47.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Baga un link... Cu preturi! Eu sint din bucale, am ocolit marea romaneasca din 2000 dar as reveni... Stau aproape de a2 dar nu la hotel!!! Niciodata la noi la hotel

#18
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Med, Ariadna si Spectrum Residence au site-uri iar celelalte mai mult ca sigur apar pe imobiliare.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate