Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#55
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Voi in ce stadiu mai sunteti cu dosarul?
Mie inca nu vor sa-mi dea ok-ul si ma tin de 1 luna de zile la fond:
SOLICITAREA 1739XX
BANCA BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE SA
SOLICITANT YY XX
Data Starea Se află la
05.11.2015 13:38 Solicitare în completare la banca BANCA
06.11.2015 12:08 Solicitare în analiza la banca BANCA
06.11.2015 14:04 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
11.11.2015 13:17 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
12.11.2015 10:59 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
12.11.2015 11:17 Solicitare în analiza la banca BANCA
13.11.2015 11:30 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
13.11.2015 11:38 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM

Edited by gabystone, 03 December 2015 - 11:42.


#56
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Desi sunt elegibil pentru acest program  (Art 3.1.1 din Ordinul nr 1119/2015 - au achizitionat in cadrul Programului o locuinta (unde nu se specifica ca trebuie inca sa o detina) Criteriul se considera indeplint chiar daca la data solicitarii celui de-al doilea credit , beneficiarul a lichidat primul credit acordat in cadrul Programului ) cei de al FNGCIMM nu vor sa-mi dea acordul pentru garantare deoarece ei tot sustin ca declaratia mea nu corespunde cu cea pe care Fondul o vrea si astfel nu-mi pot garanta creditul.
Eu o sa incep un proces cu ei pe aceasta problema deoarece timp de 1 luna de zile nu mi-au dat niciun raspuns si m-au ignorat complet asa ca , daca este cineva care mai are o astfel de problema il astept pentru a intra in proces.
Multumesc

#57
PprKuT

PprKuT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2010
Salutare,

Am citit cu atentie ce s-a scris aici dar tot sunt unele aspecte ce ma framanta, sunt foarte multe semne de intrebare tocmai pentru ca bancile dezinformeaza iar ministerul de finante raspunde la o intrebare ce naste alte trei.

Am cateva intrebari pentru cei ce au trecut prin acest proces.

1. Aprobarea de la finante (adica adeverinta) este valabila temporar sau nu are termen ? Daca are termen, cat?
2. Cand este mai bine sa cer aceasta aprobare, cand am cumparatorul sau nu conteaza ?
2. Cei de la finante au spus  ca cele doua tranzactii sau cum vreti sa le spuneti (vanzarea actualului imobil si cumpararea noului imobil) se va face concomitent ; nu inteleg cum ar fi asta posibil din moment ce noua lege stipuleaza ca nu poti cumpara noua casa pana ce nu o achiti pe prima.
3. Cei de la BCR sunt incompetenti, la doua sucursale am fost si mi-au spus ca nu exista la ei "a doua casa". Ei nu inteleg ca de fapt este acelasi vechi program numit Prima casa modificat. Sunt obligat sa fac noul credit cu aceeasi banca la care am actualul credit ? Ma gandesc ca statul/banca se asigura ca o sa cer al doilea credit, cum se asigura de acest lucru, prin ce act ? Am auzit doar de acele aprobari (aviz) date de banca si finante, cred ca mai exista si alte acte.

Multumesc!

#58
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

 PprKuT, on 11 ianuarie 2016 - 21:29, said:

Salutare,

Am citit cu atentie ce s-a scris aici dar tot sunt unele aspecte ce ma framanta, sunt foarte multe semne de intrebare tocmai pentru ca bancile dezinformeaza iar ministerul de finante raspunde la o intrebare ce naste alte trei.

Am cateva intrebari pentru cei ce au trecut prin acest proces.

1. Aprobarea de la finante (adica adeverinta) este valabila temporar sau nu are termen ? Daca are termen, cat?
2. Cand este mai bine sa cer aceasta aprobare, cand am cumparatorul sau nu conteaza ?
2. Cei de la finante au spus  ca cele doua tranzactii sau cum vreti sa le spuneti (vanzarea actualului imobil si cumpararea noului imobil) se va face concomitent ; nu inteleg cum ar fi asta posibil din moment ce noua lege stipuleaza ca nu poti cumpara noua casa pana ce nu o achiti pe prima.
3. Cei de la BCR sunt incompetenti, la doua sucursale am fost si mi-au spus ca nu exista la ei "a doua casa". Ei nu inteleg ca de fapt este acelasi vechi program numit Prima casa modificat. Sunt obligat sa fac noul credit cu aceeasi banca la care am actualul credit ? Ma gandesc ca statul/banca se asigura ca o sa cer al doilea credit, cum se asigura de acest lucru, prin ce act ? Am auzit doar de acele aprobari (aviz) date de banca si finante, cred ca mai exista si alte acte.

Multumesc!
Buna
1. nu stiu sa aiba termen de valabilitate acest accord, In el nu specifica . Eu am cerut acest accord cand aveam cumparatorul si a durat cam o saptamana-doua pana l-am obtinut. Dupa ce obtii acest accord de la MF trebuie sa ceri acordul si de la banca de la care ai luat Prima Casa dar pt acesta din urma trebuie sa ai deja cumparatorul pt ca se da acest accord doar in favoarea lui. Iar daca cumparatorul tau ia tot prin Prima Casa atunci trebuie sa aiba dosarul preaprobat in momentul in care se da acordul.
2. se fac concomitent, se face abstractie de actualul credit pe care il ai la prima casa pt a-ti face un nou dosar de credit si ti se da preaprobarea, iar contractul de cumparare a noii locuinte se face imediat dupa vanzarea actualei (la cateva zile distanta) si stingerea creditului ( in cazul in care nu e achitat integral).
3. BCR nu da prin A doua casa , indifferent la cate sucursale intrebi, la ei nu este functional programul. Incearca la Alpha Bank, ei sigur fac si prin A doua Casa pt ca am fost si eu. Nu esti obligat sa faci prin aceeasi banca.
Oricum ar fi, sa stii ca tot procesul acesta este unul dificil si de durata. Succes

#59
PprKuT

PprKuT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2010
Buna,

Mersi mult pentru raspuns.

Am vazut ca trebuie sa cer aprobare de la banca in numele cumparatorului. Am auzit ca tot in favoarea cumparatorului se cere si aprobarea de la finante sau cererea de ridicare a ipotecii facuta de notar. E putina confuzie pentru mine. Aprobarea de la finante nu este egala cu ridicarea ipotecii nu ? Din ce am inteles, cand am cele doua aprobari ma pot duce la notar sa fac antecontractul, apoi la final inainte de a face contractul V/C cere notarul ridicarea ipotecii, este corect ?

Multumesc!

#60
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

 PprKuT, on 12 ianuarie 2016 - 10:04, said:

Buna,

Mersi mult pentru raspuns.

Am vazut ca trebuie sa cer aprobare de la banca in numele cumparatorului. Am auzit ca tot in favoarea cumparatorului se cere si aprobarea de la finante sau cererea de ridicare a ipotecii facuta de notar. E putina confuzie pentru mine. Aprobarea de la finante nu este egala cu ridicarea ipotecii nu ? Din ce am inteles, cand am cele doua aprobari ma pot duce la notar sa fac antecontractul, apoi la final inainte de a face contractul V/C cere notarul ridicarea ipotecii, este corect ?

Multumesc!
Nu, acordul pe care ti-l da MF este doar pt locuinta, nu e in favoarea nimanui, doar banca iti da acordul in favoarea cumparatorului x. Daca esti la BCR, ai nevoie de acordul de la MF si extras de CF plus copie dupa ctr de credit, de garantare, C.I. etc (acestea ar trebui sa-ti spuna cei de la banca ce acte sa aduci pt eliberarea acordului). Antecontractul nu se poate face decat daca ai ambele acorduri. Dupa ce le obtii pe amandoua , da , mergeti la notar si se face antecontract. Ipoteca nu se ridica decat dupa ce achiti creditul. Acum suntem si noi blocati pt ca dosarul cumparatorului este la fondul de garantare de unde ne-au cerut un extras de CF din care sa reiasa ca s-a radiat interdictia de instrainare (in cazul nostru au trecut cei 5 ani ) , notarul a depus cererea si sa vedem ce raspuns primim saptamana aceasta. Noi de prin septembrie-octombrie am inceput toata procedura si inca nu s-a finalizat, desi nu iau prin A doua Casa, ci fac un credit imobiliar tot la BCR, si cumparatorul nostru ia tot prin BCR si tot dureaza foarte mult.

#61
PprKuT

PprKuT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2010
Ma gandesc cum va fi posibil sa am in acelasi moment (la data semnarii contractelor V/C) aprobarile de la MF si banca, cumparatorul sa aiba dosarul aprobat de fond si banca, iar in acelasi timp eu sa am dosarul pentru a doua casa aprobat de fond si banca.

Ce sa spun, Doamne ajuta !

#62
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Sunt niste tampitii la modul serios . Ei scot niste norme si niste ordonante pe care le aplica fara sa gandeasca (ministerul, fondul, toti).
Eu va urez succes insa cred ca sunt sanse minime sa fie totul ok (mai ales intr-un timp scurt).
Eu am reusit sa fac un credit ipotecar si de diferenta de avans un credit de nevoi personale deoarece din cauza lor era cat pe ce sa raman in strada impreuna cu sotia si baietelul de numai 4 luni pe atunci.
Acum incep procesul prin care cer sa se faca dreptate si sa schimbe acest program in asa fel incat sa poate fi accesat (nu doar sa existe pe hartie).

#63
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Eu chiar astazi am facut contractul final prin care am vandut un apartament luat prin "Prima Casa" in 2013 si acum vreau sa-mi cumpar o casa mai mare tot prin programul "Prima Casa"...toata treaba cu actele a durat din 4 decembrie pana astazi..daca vrea cineva mai multe detalii,poate sa intrebe..
Deja eu am preaprobarea financiara pentru casa noua si am facut antecontractul..doar ca mai dureaza cam 2 saptamani pana este casa completa ptr a veni evaluatorul

Edited by animax20000, 29 January 2016 - 18:49.


#64
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016

 animax20000, on 29 ianuarie 2016 - 18:48, said:

Eu chiar astazi am facut contractul final prin care am vandut un apartament luat prin "Prima Casa" in 2013 si acum vreau sa-mi cumpar o casa mai mare tot prin programul "Prima Casa"...toata treaba cu actele a durat din 4 decembrie pana astazi..daca vrea cineva mai multe detalii,poate sa intrebe..
Deja eu am preaprobarea financiara pentru casa noua si am facut antecontractul..doar ca mai dureaza cam 2 saptamani pana este casa completa ptr a veni evaluatorul

V-ati interesat , pana la urma a mai intrat in vigoare programul A Doua Casa? Ce banci au acest program? Eu am intrebat la BRD unde am creditul pt. Prima Casa si mereu imi spun ca nu au informatii..

#65
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Programul se numeste tot "Prima Casa",doar la conditii sa modificat..Brd chiar are pe site prog "Prima Casa" cu aceste conditii..https://www.brd.ro/persoane-fizice/credite/credite-locuinta/prima-casa   ...asta se cere la conditii:  Creditul ipotecar Prima Casa iti ofera posibilitatea de a cumpara prin programul Prima Casa, fie o locuinta finalizata, fie una in curs de finalizare, aflata in diverse faze de constructie, destinata achizitionarii dupa finalizare.
Daca ai deja un credit Prima Casa, dar vrei o locuinta mai mare, poti obtine un nou credit Prima Casa daca iti vinzi locuinta actuala si restitui integral creditul initial pana la data semnarii contractului final..Eu asa am primit informatii de la fondul de garantare si ministerul de finante,ca prog este functional si se numeste tot "Prima Casa"...intradevar nu toate bancile accepta modificarile de mai sus...

#66
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016

 animax20000, on 03 februarie 2016 - 12:45, said:

Programul se numeste tot "Prima Casa",doar la conditii sa modificat..Brd chiar are pe site prog "Prima Casa" cu aceste conditii..https://www.brd.ro/persoane-fizice/credite/credite-locuinta/prima-casa   ...asta se cere la conditii:  Creditul ipotecar Prima Casa iti ofera posibilitatea de a cumpara prin programul Prima Casa, fie o locuinta finalizata, fie una in curs de finalizare, aflata in diverse faze de constructie, destinata achizitionarii dupa finalizare.
Daca ai deja un credit Prima Casa, dar vrei o locuinta mai mare, poti obtine un nou credit Prima Casa daca iti vinzi locuinta actuala si restitui integral creditul initial pana la data semnarii contractului final..Eu asa am primit informatii de la fondul de garantare si ministerul de finante,ca prog este functional si se numeste tot "Prima Casa"...intradevar nu toate bancile accepta modificarile de mai sus...

Mulțumesc mult pentru raspuns

#67
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016
Aveți idee și care ar fi plafonul maxim acordat pentru a cumpara a doua casa mai mare? Inițial se vorbea de 75000 euro

#68
catilina12

catilina12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2016
Buna tuturor,postul meu este pentru cei care vor accesa programul A Doua Casa 2016.Eu am cumpărat acum trei ani un apartament cu 3 camere.Acum vrem casa.Mai intai am fost la banca si am verificat ce suma am putea lua.Fiind multumiti de suma pe care o luam am scos apartamentul la vânzare.In  a2 a săptămână am gasit cumparatoare cu 47000€ si i-am dat copii dupa actele apartamentului. Intre timp am gasit si o casa mai mare si mai scumpa decât ce avem.Numai ca nu avea intabulare casuta...ne-am pus pe asteptat.Intre timp având toate actele in regula am mers sa semnam antecontractul pentru vânzarea apartamentului cu avansul real de 4000€.Acolo notara ne spune ca fiind in date in lei creditele acum trebuie sa ne hotărâm astfel:
1. Restul de bani (43000€) sa ni se vireze in lei la cursul valutar de la acea data sau,
2. Sa stabilim acum un curs valutar in eventualitatea unui cresteri sau scăderi uriase.pe moment a părut un lucru ok de facut,însă la cateva zile când m-am dus la banca sa vad cup pitvlua acordul ei pentru instrainare si al Ministerului de Finante am avut un soc.Cursul de schimb al băncii e mult mai mare decât cursul stabilit de noi la antecontract.In urma acestui fapt pierd 800 de euro bani pe care simt ca ii pierd pe nedrept.Singurul lucru care mă consoleaza este ca aveam un rest de 2000 de euro de ridicat la final asa ca nu am adus din buzunar bani.

Ce nu stiam si am aflat abia la notar a fost ca am nevoie de acel acord al Ministerului de Finanțe de instrainare a casei.De fapt trebuie sa se numească asa :

CERERE DE TRECERE LA O LOCUINȚĂ MAI MARE IN CADRUL PROGRAMULUI A DOUA CASA. Cică daca nu e formulata asa cererea nu suntem eligibili pt program.

Băncile nu m-au putut ajuta si dupa vreo 5 telefoane la MF am reusit sa trimit cererea.In exact 2 sapt a ajuns la Iasi inapoi plicul cu acordul lor.acum dus pe la bani acordul,de la cea unde am facut primul credit am luat si acordul lor si dosarul pt vânzarea apartamentului si pana la finalul săptămânii pleacă la fond.al meu sper sa fie trimis săptămâna viitoare când vine si rezultatul evaluării.

Pentru cine se inhama la acest lucru trebuie sa stiti ca va costa foarte mult.

La vânzarea imobilului impozitul meu e de 4300 lei.
La noul credit mai cheltui vreo 8000 cred cu notar cele 3 dobânzi,asigurari comisioane etc.

Sper ca va fi de ajutor ce am scris.Rabdare multa!!!

#69
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016

 catilina12, on 03 februarie 2016 - 18:29, said:

Buna tuturor,postul meu este pentru cei care vor accesa programul A Doua Casa 2016.Eu am cumpărat acum trei ani un apartament cu 3 camere.Acum vrem casa.Mai intai am fost la banca si am verificat ce suma am putea lua.Fiind multumiti de suma pe care o luam am scos apartamentul la vânzare.In  a2 a săptămână am gasit cumparatoare cu 47000€ si i-am dat copii dupa actele apartamentului. Intre timp am gasit si o casa mai mare si mai scumpa decât ce avem.Numai ca nu avea intabulare casuta...ne-am pus pe asteptat.Intre timp având toate actele in regula am mers sa semnam antecontractul pentru vânzarea apartamentului cu avansul real de 4000€.Acolo notara ne spune ca fiind in date in lei creditele acum trebuie sa ne hotărâm astfel:
1. Restul de bani (43000€) sa ni se vireze in lei la cursul valutar de la acea data sau,
2. Sa stabilim acum un curs valutar in eventualitatea unui cresteri sau scăderi uriase.pe moment a părut un lucru ok de facut,însă la cateva zile când m-am dus la banca sa vad cup pitvlua acordul ei pentru instrainare si al Ministerului de Finante am avut un soc.Cursul de schimb al băncii e mult mai mare decât cursul stabilit de noi la antecontract.In urma acestui fapt pierd 800 de euro bani pe care simt ca ii pierd pe nedrept.Singurul lucru care mă consoleaza este ca aveam un rest de 2000 de euro de ridicat la final asa ca nu am adus din buzunar bani.

Ce nu stiam si am aflat abia la notar a fost ca am nevoie de acel acord al Ministerului de Finanțe de instrainare a casei.De fapt trebuie sa se numească asa :

CERERE DE TRECERE LA O LOCUINȚĂ MAI MARE IN CADRUL PROGRAMULUI A DOUA CASA. Cică daca nu e formulata asa cererea nu suntem eligibili pt program.

Băncile nu m-au putut ajuta si dupa vreo 5 telefoane la MF am reusit sa trimit cererea.In exact 2 sapt a ajuns la Iasi inapoi plicul cu acordul lor.acum dus pe la bani acordul,de la cea unde am facut primul credit am luat si acordul lor si dosarul pt vânzarea apartamentului si pana la finalul săptămânii pleacă la fond.al meu sper sa fie trimis săptămâna viitoare când vine si rezultatul evaluării.

Pentru cine se inhama la acest lucru trebuie sa stiti ca va costa foarte mult.

La vânzarea imobilului impozitul meu e de 4300 lei.
La noul credit mai cheltui vreo 8000 cred cu notar cele 3 dobânzi,asigurari comisioane etc.

Sper ca va fi de ajutor ce am scris.Rabdare multa!!!
Multumim pentru sfaturi. Pana la ce suma se poate acorda pentru a doua casa?

#70
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008

 gyulyad81, on 03 februarie 2016 - 17:59, said:

Aveți idee și care ar fi plafonul maxim acordat pentru a cumpara a doua casa mai mare? Inițial se vorbea de 75000 euro

60.000 de euro pentru apartamentele mai vechi de 2008
70.000 de euro pentru cele construite după 2008
75.000 de euro pentru construcţia unei locuinţe.

#71
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016
Hmm...cam aiurea diferențele astea, noi vrem tot apartament, nu casa, iar având în vedere ca pe apartamentul cu 2 camere în care stăm acum am dat 58000 euro...cum sa luam altul de 3-4 camere cu 60000?? Și culmea, aici cele pana-n 2008 sunt mai scumpe fiindcă sunt mai bine construite. În fine...cu o ultima întrebare va mai deranjez: dacă am creditul prima casa la BRD și pt a doua casa facem tot la ei, se mai cer aceleasi acte, inclusiv adeverinta de salariu pe 3 luni ( sau pe cât cer ei) ? Multumesc

#72
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Salut, sumele sunt cele care sunt finante ca plafon...tu daca ai platit 5 ani la apartamentul acela de 58k de euro sigur ai acoperit cam 10k euro. Practic va puteti lua unul la 65k , iar la 65k de 3,4 camere sunt foarte multe.
Da, BRD-ul este una dintre bancile care lucreaza cu noua modificare a programului prima casa  si da , iti trebuie o noua adeverinta , un nou dosar...samd . Daca ai alte intrebari nu este niciun deranj sa le pui

Mai exact trebuie sa tii cont ca sumele acelea sunt fara cei 5% avans...practic tu daca gasesti un apartemnt care costa 65k euro statul garanteaza pentru 57.500 (adica 95% din 60k) iar tu trebuie sa ai un aport propriu de 7,5k . Oricum ,ti-am zis cand o sa inchizi creditul vechi o sa vezi ca ai acoperit aproximatic 10k euro deja bani care o sa-ti ramana tie cash si pe care ii poti folosi la avans pt noul apartament, plata impozit la vanzare si plata comision FNGCIMM. Dar ai mare grija ce faci cu dosarul , trebuie sa dai neaparat declaratia de cumparare a unui nou imobil inainte sa-l vinzi pe cel vechi si practic vanzarea/cumpararea se vor face aproape in paralele. Eu acum pregatesc dosarul pentru judecata cu fondul care mi-a blocat accesul la acest program desi OUG este interpretabil.
.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate