Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 06 octombrie 2015 - 11:03, said:

Fara sa achiti. Ceri aceasta ridicare a ipotecii special pentru a achita ( ca sa achiti din banii de vanzare ai apartamentului) .
Aha. Si in momentul in care cer acest accord trebuie sa am deja cumparatorul? Cel de la banca mi-a spus ca trebuie sa cer ridicarea ipotecii in favoarea unei singure persoane si anume cumparatorul (care la randul sau trebuie sa aiba deja dosarul preaprobat pt credit).

#20
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Exact, trebuie sa ai cumparatorul.

#21
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 09 octombrie 2015 - 09:42, said:

Exact, trebuie sa ai cumparatorul.
cam cat dureaza toata povestea aceasta din momentul in care cer acest accord de la MF si pana la incheierea ctr de vanzare?

#22
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Acordul vine in maxim 30 zile . Pe urma te duci sa-l ridici in original sau ceri direct sa-ti fie livrat prin curier . Dupa care te duci la notar (acolo mai dureaza cateva zile pana cand iese extrasul cu radierea scoasa) si pe urma mai dureaza putin pana se aproba creditul noului cumparator.

#23
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 09 octombrie 2015 - 10:36, said:

Acordul vine in maxim 30 zile . Pe urma te duci sa-l ridici in original sau ceri direct sa-ti fie livrat prin curier . Dupa care te duci la notar (acolo mai dureaza cateva zile pana cand iese extrasul cu radierea scoasa) si pe urma mai dureaza putin pana se aproba creditul noului cumparator.
Multumesc pt ajutor!

#24
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Nu ai de ce, eu acum sunt cu apartamentul vandut si stau "in aer " incercand sa-mi cumpar un apartament cu credit ipotecar (de unde naibii 15%) din cauza "incompetentilor" de la Minister/Fond.
Neaparat sa le specifici ca vrei sa treci de la actualul apartament la unul mai mare (ei in acel acord trebuie sa-ti scrie acest lucru)

#25
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Salut,  am primit si eu ieri pe mail de la MFP acordul de a putea vinde apartamentul dobandit prin prima casa acum 1,5 ani.
           Acum inca ma gandesc cum voi proceda pentru a doua casa, la toate bancile unde am fost inca nu au proceduri. Solutiile sunt ori sa il vand cash printr-un act notarial unde intai achit soldul iar pe urma , diferenta .( si imi iau prin prima casa prin cineva cunoscut iar eu devin girant. Sau merg pe programul a doua casa intai vand apartamentul iar cand se aproba procedura respectiva pentru a doua casa , abia atunci sa caut apartamentul si sa dau avans.

O intrebare este: daca am obtinut acortdul de la MFP sa vand ap. dobandit prin programul prima casa, eu il vand dar la banca nu reusesc sa rezolv prin a doua casa din diverse motive ca probabil nu mai sunt eligibil. exista repercusiuni? ca mi s-a ridicat ipoteca temporar sa il vand ca sa trec la o casa mai mare, iar din cauza bancii eu nu am reusit procedura aceasta?

#26
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postbrandy_tdi, on 13 octombrie 2015 - 06:21, said:

Salut,  am primit si eu ieri pe mail de la MFP acordul de a putea vinde apartamentul dobandit prin prima casa acum 1,5 ani.
   Acum inca ma gandesc cum voi proceda pentru a doua casa, la toate bancile unde am fost inca nu au proceduri. Solutiile sunt ori sa il vand cash printr-un act notarial unde intai achit soldul iar pe urma , diferenta .( si imi iau prin prima casa prin cineva cunoscut iar eu devin girant. Sau merg pe programul a doua casa intai vand apartamentul iar cand se aproba procedura respectiva pentru a doua casa , abia atunci sa caut apartamentul si sa dau avans.

O intrebare este: daca am obtinut acortdul de la MFP sa vand ap. dobandit prin programul prima casa, eu il vand dar la banca nu reusesc sa rezolv prin a doua casa din diverse motive ca probabil nu mai sunt eligibil. exista repercusiuni? ca mi s-a ridicat ipoteca temporar sa il vand ca sa trec la o casa mai mare, iar din cauza bancii eu nu am reusit procedura aceasta?
Incearca  la Alpha Bank . Eu am fost si au procedura si normele gata, deci la ei se poate lua prin "A doua casa"

#27
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Super, asta este o veste buna. Multumesc

-cand mai apar noutati , va anunt!

#28
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 06 octombrie 2015 - 08:07, said:

Buna Andreea,
Eu lucrez cu BRD insa cei de la Minister nu mai vor sa ma bage in program deoarece eu am terminat vanzarea primei case in septembrie si asa cum ai spui tu ordinul a intrat in viguare de la 1 octombrie.
Ei acum fac o ilegalitate mare deoarece nu ma lasa sa beneficiez de  A doua Casa prin simplu fapt ca au stat 4 luni de zile sa semneze un ordin.
Ca si pasi pentru tine :
Daca ai prima casa in derulare faci o cerere catre [email protected] in care le spui ca vrei sa treci de la un apartament mai mic la unul mai mare (pret sau suprafata).
Vei primi de la ei o adeverinta ca sunt de acord sa scoata ipoteca de rang 1 de pe apartamentul tau .
Cu adeverinta asta te duci la notar si el va face cererea de scoatere a ipotecii (este valabila doar in cazul vanzarii apartamentului ).
Ulterior urmezi flux-ul bancii (poti incerca la BCR o agentie mai centrala daca acolo unde ai fost tu ei nu stiu despre ce e vorba).
Ma poti ajuta cu un model de cerere , care trebuie trimisa la [email protected] sau ce anume trebuie sa specific (sau sa nu omit) pt a obtine acordul. Nu de alta , dar sa nu fiu nevoita sa o iau dupa de la cap ca nu am cerut ce trebuia. :)

#29
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Am sunat la call centerul alpha bank am fost si la agentie si se pare ca nu au habar pe nicaieri de programul a doua casa. Ideea e ca peste tot mai dureaza pana le vin procedurile respective.

#30
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postbrandy_tdi, on 15 octombrie 2015 - 13:21, said:

Am sunat la call centerul alpha bank am fost si la agentie si se pare ca nu au habar pe nicaieri de programul a doua casa. Ideea e ca peste tot mai dureaza pana le vin procedurile respective.
Eu am fost la o agentie de pe Bd. Unirii intersectie cu Str. Traian. Fusesem inainte la Bcr unde mi s-a spus ca nu se poate momentan si nici nu stiau daca vor intra in acest program, iar duopa ce am plecat de la ei m-am oprit la Alpha in ideea unui credit ipotecar (crezand ca nici ei nu au implementat acest program) si am intrebat pur intamplator de "a doua casa" la care doamna aceea mi-a spus ca se poate , ca tocmai primisera noile formulare si se poate lua prin acest program.

#31
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Ma duc maine si acolo. Momentan astept sa imi vand prima casa si apoi sa fac antecontract pentru cea de-a doua.banuiesc ca. Nu e obligatoriu sa fac deja pentru de-a doua...
Voi intreba la banca

#32
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postbrandy_tdi, on 13 octombrie 2015 - 06:21, said:

Salut,  am primit si eu ieri pe mail de la MFP acordul de a putea vinde apartamentul dobandit prin prima casa acum 1,5 ani.
   Acum inca ma gandesc cum voi proceda pentru a doua casa, la toate bancile unde am fost inca nu au proceduri. Solutiile sunt ori sa il vand cash printr-un act notarial unde intai achit soldul iar pe urma , diferenta .( si imi iau prin prima casa prin cineva cunoscut iar eu devin girant. Sau merg pe programul a doua casa intai vand apartamentul iar cand se aproba procedura respectiva pentru a doua casa , abia atunci sa caut apartamentul si sa dau avans.

O intrebare este: daca am obtinut acortdul de la MFP sa vand ap. dobandit prin programul prima casa, eu il vand dar la banca nu reusesc sa rezolv prin a doua casa din diverse motive ca probabil nu mai sunt eligibil. exista repercusiuni? ca mi s-a ridicat ipoteca temporar sa il vand ca sa trec la o casa mai mare, iar din cauza bancii eu nu am reusit procedura aceasta?
Imi poti spune , te rog, in cat timp ai primit acordul de la depunerea cererii?

#33
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Buna. M am consultat si cu gabystone ca nu mi au luat in seama raspunsul celor de la mfp. Notarul a zis ca trebuie altceva. In concluzie am trimis azi la mfp inca o petitie unde le am cerut in clar sa ridice temporar ipoteca. In prima adeverinta doar si au dat acordul ca pot aplica la a doua casa. Desi la alpha bank si la notar mi-au zis sa fac cerere la fond si la banca sa imi ridice ipoteca. Le am facut si pr acestea iar acum astept raspuns la oricare dintre ele.

Primul taspuns l-am primit in aptox. In 5 zile.

#34
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postbrandy_tdi, on 20 octombrie 2015 - 14:18, said:

Buna. M am consultat si cu gabystone ca nu mi au luat in seama raspunsul celor de la mfp. Notarul a zis ca trebuie altceva. In concluzie am trimis azi la mfp inca o petitie unde le am cerut in clar sa ridice temporar ipoteca. In prima adeverinta doar si au dat acordul ca pot aplica la a doua casa. Desi la alpha bank si la notar mi-au zis sa fac cerere la fond si la banca sa imi ridice ipoteca. Le am facut si pr acestea iar acum astept raspuns la oricare dintre ele.

Primul taspuns l-am primit in aptox. In 5 zile.
si eu tot azi am trimis cererea la petitii in care am cerut acordul de instrainare a locuintei si ridicarea ipotecii de rang I in vederea vanzarii , pt ca mai apoi sa trec la o locuinta mai mare prin programul A doua casa. Le-am atasat si ctr de garantare . Sper sa fie ok cererea facuta. Eu am vorbit la BCR si toti mi-au spus asa: cu acest accord pe care il iau de la MF merg la banca unde completez o noua cerere prin care se cere ridicarea ipotecii (e nevoie de accord si de la MF si de la banca). Pe langa acest accord , mi s-a spus sa mai merg cu urm acte: extras CF (nu mai vechi de 15 zile), copie C.I. sot+sotie (amandoi suntem proprietary), copie ctr. de credit, copie ctr. de vanzare, copie ctr. de garantare. De la MF mi s-a spus ca dureaza cam o saptamana , dar ca sunt foarte multe cereri si e posibil sa mai intarzie. Eu sper sa iasa cat mai repede pt ca nu pot face ante-contractual pana nu am acest accord.

#35
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Mie mi-a spus notarul ca poti face antecontract dar cu o clauza ca pana la incheierea actului final te obligi sa ridici ipoteca. Acum nu stiu cum e concret.

#36
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Bineinteles ca poti face antecontract...chiar cred ca e mai bine sa faceti ...astfel sigur aveti un cumparator la imobil

View PostAndreeaSI, on 20 octombrie 2015 - 14:39, said:

si eu tot azi am trimis cererea la petitii in care am cerut acordul de instrainare a locuintei si ridicarea ipotecii de rang I in vederea vanzarii , pt ca mai apoi sa trec la o locuinta mai mare prin programul A doua casa. Le-am atasat si ctr de garantare . Sper sa fie ok cererea facuta. Eu am vorbit la BCR si toti mi-au spus asa: cu acest accord pe care il iau de la MF merg la banca unde completez o noua cerere prin care se cere ridicarea ipotecii (e nevoie de accord si de la MF si de la banca). Pe langa acest accord , mi s-a spus sa mai merg cu urm acte: extras CF (nu mai vechi de 15 zile), copie C.I. sot+sotie (amandoi suntem proprietary), copie ctr. de credit, copie ctr. de vanzare, copie ctr. de garantare. De la MF mi s-a spus ca dureaza cam o saptamana , dar ca sunt foarte multe cereri si e posibil sa mai intarzie. Eu sper sa iasa cat mai repede pt ca nu pot face ante-contractual pana nu am acest accord.
Este ok , de asta ai nevoie ...ridicarea ipotecii in vederea trecerii la un apartament mai mare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate