Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Programul a doua casa pentru cei care si-au luat acum mai bine de 5 ani prima casa.

Va voi povesti exact ce trebuie facut , care sunt pasii de urmat si in ce stadiu sunt acum .
Va spun ca nu este deloc usor sa faceti acest lucru (mi se pare chiar mai greu ca in 2009 cand am luat prima casa).

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabystone, on 13 august 2015 - 16:02, said:

Programul a doua casa pentru cei care si-au luat acum mai bine de 5 ani prima casa.

Va voi povesti exact ce trebuie facut , care sunt pasii de urmat si in ce stadiu sunt acum .
Va spun ca nu este deloc usor sa faceti acest lucru (mi se pare chiar mai greu ca in 2009 cand am luat prima casa).

De ce ai avea nevoie de un program ca sa-ti iei casa? Si mai ales a doua casa?

#3
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Program pentru a doua casa si altii nu sunt ajutati concret sa isi ia nici una??? Sper ca e o gluma...

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...21-a-doua-casa/

#5
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

View Postady_77, on 13 august 2015 - 16:09, said:


De ce ai avea nevoie de un program ca sa-ti iei casa? Si mai ales a doua casa?

Pentru ca nu toata lumea are o matusa Tamara Posted Image

#6
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Ca si idee , eu zic ca nu este una rea.
Sunt foarte multe persoane care si-au cumparat Prima Casa (o garsoniera sau un apartament cu 2 camere micut) dar intre timp si-au marit familia si astfel acea locuinta poate fi neincapatoare.
Ca si mod de implementare nu stam deloc bine. Spre exemplu , eu din februarie ma tot chinui sa fac acest pas.
Idee este ca ordonanta a aprut in februarie insa de atunci si pana acum se pare ca inca mai sunt acte care nu s-au semnat.
Prin iulie au aparut si normele in monitorul oficial (teoretic din iulie programul este accesibil insa practic nu stiu ce ministru mai trebuie sa semneze nu stiu ce hartie ).
Ca sa beneficiezi de a doua casa ai acelasi criterii de eligibilitate ca prima casa la care se adauga (trecerea la o locuinta mai mare ca pret sau ca suprafata).
Ar mai trebui ca prima casa sa fie vanduta inaintea semnarii contractului celei de a doua case iar creditul initial sa fie lichidat.

#7
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009

View Postgabystone, on 14 august 2015 - 08:58, said:


Ar mai trebui ca prima casa sa fie vanduta inaintea semnarii contractului celei de a doua case iar creditul initial sa fie lichidat.

Este logica si simpla in aparenta operatiunea , dar - dupa cum vad eu succesiunea etapelor  - poti socoti un termen deloc scurt ( sper
pt tine sa ma insel ) de rezolvare .
Asta pt ca lichidarea creditului initial nu se rezuma la simplul virament . Documentele se mai plimba ulterior de la banca la fond , apoi urmeaza
acceptul fondului si se revine la banca . Din filiala se pleaca la centrala bancii si abia atunci obtii si acordul bancii . Cu care se merge la notar pt
radierea ipotecii . Care mai presupune cca o saptamana , dupa care abia atunci se poate face actul de vanzare-cumparare al ''primei case'' .
Toata povestea fiind la randul ei conditionata de un pre-contract notarial intre tine si cumparator , care sa stipuleze conditiile .
De obicei , banca obstructioneaza totul din varii motive ( lipsa de perosonal calificat / concedii etc ) .
Eu mi-am lichidat creditul in aprilie si in septembrie deja obtinusem radierea de ipoteca ... S-a facut prin BCR , dar nu-i neaparat un exemplu ,
difera de la caz la caz , mai ales in functie de oamenii de pe ''traseu'' . Iar cei de la fond au fost impecabili .
In fine , asa cum spuneam , sper sa ma insel .
Succes

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postitzi-bitzi, on 13 august 2015 - 17:42, said:

Pentru ca nu toata lumea are o matusa Tamara Posted Image

Nu-i nevoie de matusa Tamara ca sa-ti iei casa,la fel cum nu e nevoie de programe tembele gen Prima casa sau Rabla.Daca piata nu ar fi manipulata de programe de astea,crede-ma ca mult mai multi si-ar permite si case si masini.

#9
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008

View Postady_77, on 14 august 2015 - 20:19, said:


Nu-i nevoie de matusa Tamara ca sa-ti iei casa,la fel cum nu e nevoie de programe tembele gen Prima casa sau Rabla.Daca piata nu ar fi manipulata de programe de astea,crede-ma ca mult mai multi si-ar permite si case si masini.
Din pacate asta e Romania....si alta varianta nu avem...sau cel putin nu cu un avans de 5%....cred ca orice banca care ar da un credit ipotecar cu un avans de maximum 10% si cu o dobanda aproape de cea de la Prima Casa ar avea numai de castigat.
Eu unul sigur as alege varianta aceasta in detrimentul birocratiei cu statul

#10
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

View Postgabystone, on 21 august 2015 - 11:32, said:

Din pacate asta e Romania....si alta varianta nu avem...sau cel putin nu cu un avans de 5%....cred ca orice banca care ar da un credit ipotecar cu un avans de maximum 10% si cu o dobanda aproape de cea de la Prima Casa ar avea numai de castigat.
Eu unul sigur as alege varianta aceasta in detrimentul birocratiei cu statul
Dar ai habar de ce nu exista astfel de credite?Pentru ca un procent foarte mare dintre cei care iau credit PC sunt insolvabili.Daca nu ar exista garantia de 50% din partea statului probabil ca nici 10-15% din creditaci nu si-ar fi putut permite o locuinta la preturile actuale, ceea ce nu ar fi fost rau deloc.
PC nu face decat sa mentina preturile la o valoare artificiala. Daca s-ar fi vrut sa fie un program real de sprinij plafonul maxim ar fi trebuit sa fie de 20.000€

Edited by daybreak246, 21 August 2015 - 18:03.


#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabystone, on 21 august 2015 - 11:32, said:

Din pacate asta e Romania....si alta varianta nu avem...sau cel putin nu cu un avans de 5%....cred ca orice banca care ar da un credit ipotecar cu un avans de maximum 10% si cu o dobanda aproape de cea de la Prima Casa ar avea numai de castigat.
Eu unul sigur as alege varianta aceasta in detrimentul birocratiei cu statul

In mod normal,programe ce distorsioneaza piata,gen prima casa si rabla,nu ar trebui sa existe.De aia sunt preturi mari la case si la restul,pentru ca piata e mentinuta sus cu politici de astea aiurea.De aia nu te poti baga sa iei o casa,pentru ca lumea tine de preturi stiind ca e fixat un plafon de garantare.Si sa fim seriosi,unul care nu poate pune jos un avans de minim 20% ce garantie o sa aiba ca-si poate plati ratele pe termen lung?

#12
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
pai si atunci de ce in 2004-2007 preturile la case erau de 2-3 ori mai mari ? Atunci nu exista un astfel de program? Cine mai ridica pretul?
Unii au cumparat garsoniere cu 70K euro in 2006 iar acum aceeasi garsoniera costa 30k euro?
Ai comparat pretul unui aprtament in Bucuresti cu alte tari sa vezi ca totusi preturile de aici nu sunt asa mari?

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabystone, on 07 septembrie 2015 - 10:40, said:

pai si atunci de ce in 2004-2007 preturile la case erau de 2-3 ori mai mari ? Atunci nu exista un astfel de program? Cine mai ridica pretul?
Unii au cumparat garsoniere cu 70K euro in 2006 iar acum aceeasi garsoniera costa 30k euro?
Ai comparat pretul unui aprtament in Bucuresti cu alte tari sa vezi ca totusi preturile de aici nu sunt asa mari?

Preturile sunt exagerate in Ro raportat la venituri.In 2004-2007 ,prostia romanilor si lacomia bancilor au umflat preturile.Insa acum,programe de astea tembele tin piata artificial,fara ele,preturile ar fi facute de cerere si oferta,adica mult mai mici.

#14
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Ca si update:
Am reusit sa fac vanzarea primei case insa sunt blocat la cumpararea celei de a doua case.
Practic dosarul meu sta la banca care nu-l poate trimite mai departe deoarece "cineva" de la minister nu a semnat nu stiu ce protocol.
In momentul de fata se face o luna de cand dosarul sta la banca. Am facut nenumarate sesizari in aceasta privinta insa nimeni nu raspunda la el.
Probabil ca singura varianta este apelul la un avocat deoarece legea este in viguare din iunie 2015 insa nu se poate aplica.

#15
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 25 septembrie 2015 - 11:43, said:

Ca si update:
Am reusit sa fac vanzarea primei case insa sunt blocat la cumpararea celei de a doua case.
Practic dosarul meu sta la banca care nu-l poate trimite mai departe deoarece "cineva" de la minister nu a semnat nu stiu ce protocol.
In momentul de fata se face o luna de cand dosarul sta la banca. Am facut nenumarate sesizari in aceasta privinta insa nimeni nu raspunda la el.
Probabil ca singura varianta este apelul la un avocat deoarece legea este in viguare din iunie 2015 insa nu se poate aplica.
Buna,
Spune-mi si mie , te rog, mai detaliat , cum ai reusit sa ajungi pana acolo. Ai achitat mai intai creditul ? Ca tot astept sa devina functional programul A doua casa, dar de fiecare data cand sun la BCR imi spun ca nu, ca nu au informatii cu privire, etc. Desi ordinul a intrat in vigoare de la 1 octombrie. Cu ce banca lucrezi?

#16
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Buna Andreea,
Eu lucrez cu BRD insa cei de la Minister nu mai vor sa ma bage in program deoarece eu am terminat vanzarea primei case in septembrie si asa cum ai spui tu ordinul a intrat in viguare de la 1 octombrie.
Ei acum fac o ilegalitate mare deoarece nu ma lasa sa beneficiez de  A doua Casa prin simplu fapt ca au stat 4 luni de zile sa semneze un ordin.
Ca si pasi pentru tine :
Daca ai prima casa in derulare faci o cerere catre [email protected] in care le spui ca vrei sa treci de la un apartament mai mic la unul mai mare (pret sau suprafata).
Vei primi de la ei o adeverinta ca sunt de acord sa scoata ipoteca de rang 1 de pe apartamentul tau .
Cu adeverinta asta te duci la notar si el va face cererea de scoatere a ipotecii (este valabila doar in cazul vanzarii apartamentului ).
Ulterior urmezi flux-ul bancii (poti incerca la BCR o agentie mai centrala daca acolo unde ai fost tu ei nu stiu despre ce e vorba).

#17
AndreeaSI

AndreeaSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2015

View Postgabystone, on 06 octombrie 2015 - 08:07, said:

Buna Andreea,
Eu lucrez cu BRD insa cei de la Minister nu mai vor sa ma bage in program deoarece eu am terminat vanzarea primei case in septembrie si asa cum ai spui tu ordinul a intrat in viguare de la 1 octombrie.
Ei acum fac o ilegalitate mare deoarece nu ma lasa sa beneficiez de  A doua Casa prin simplu fapt ca au stat 4 luni de zile sa semneze un ordin.
Ca si pasi pentru tine :
Daca ai prima casa in derulare faci o cerere catre [email protected] in care le spui ca vrei sa treci de la un apartament mai mic la unul mai mare (pret sau suprafata).
Vei primi de la ei o adeverinta ca sunt de acord sa scoata ipoteca de rang 1 de pe apartamentul tau .
Cu adeverinta asta te duci la notar si el va face cererea de scoatere a ipotecii (este valabila doar in cazul vanzarii apartamentului ).
Ulterior urmezi flux-ul bancii (poti incerca la BCR o agentie mai centrala daca acolo unde ai fost tu ei nu stiu despre ce e vorba).
Fara sa achit inainte creditul pe care il mai am la Prima casa? Sau doar dupa achitare pot cere ridicarea ipotecii ?

#18
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Fara sa achiti. Ceri aceasta ridicare a ipotecii special pentru a achita ( ca sa achiti din banii de vanzare ai apartamentului) .

Edited by gabystone, 06 October 2015 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate