Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#1
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sunt zvonuri cum ca AMD lucreaza la platforma AMD Zen pe 14 nm ce pune accent pe cresterea performantei IPC per-core decat pe numarul de core sau performanta multi-threading.

Cand se va lansa AMD Zen, atunci Intel va scoate din mânecă acei ași de care pomenesti tu.
Cu siguranta dupa 2017 va reincepe razboiul producatorilor de procesore !

Sunt tare curios, AMD Zen va depasi performantele sau macar vor egala performantele viitorul procesor Intel Cannonlake ?

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Va incepe pe naiba.
Poate doar sa fie Zen vreo mare minune inginereasca, dar altfel, Intel va sta bine mersi in varf si ne va da performanta cu pipeta. Oricum suntem la pragul in care procesoarele sunt prea puternice pentru soft, asadar mai multa performanta per IPC e degeaba, daca softul tot la fel de prost va ramane optimizat. Nu mai visati cu ochii deschisi, ca o faceti degeaba.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ba, vehement, te contrazic !

Deoarece Jim Keller, cel care a condus echipa de ingineri de a creat procesorul AMD Athlon Classic (in 1999), se va ocupa de noul procesor  -AMD Zen !
Eu prevad ca noul procesor pe 14 nm AMD va reintra in cursa procesoarelor.

Asii din maneca producatorului Intel nu va face decat sa se mentina cu un pas in fata AMD-ului, in cel mai bun caz.
Sa nu uitam ca AMD are atuul placii grafice din procesor, iar daca va imbunatati si IPC-ul procesoarelor atunci va pune probleme serioase producatorului Intel.

In orice caz, daca AMD va egala performantele Intel in maxim doua generatii atunci Intel va trebui sa scoata asul din maneca mai repede decat preconiza !
Adica va trebui sa inlocuiasca fabricarea procesorelor din siliciu cu fabricarea procesoarele din graphene.
Asta in maximum 7-10 ani, oricat de prost optimizate vor fi softurile !


p.s.:
nu sunt amd fanboy deoarece eu folosesc Intel pt. ca are drivere stabile in Linux;
doar mi-am expus parerea   Posted Image

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Tom - AMD nu are niciun avantaj cu grafica din procesor. Intel a spulberat deja atuul asta cu Iris Pro, care bate si placile low-end dedicate.

Vezi pe net testele cu Broadwell-urile i5 si i7 care au Iris pro 6200 integrat.
Doar ca Intel nu prea forteaza nota pe grafica asta inca - majoritatea Skylake nu o vor avea.

Daca AMD va scoate ceva competitiv, poti fi sigur ca atunci o sa apaar si procesoare Intel echipate cu ce trebuie. E posibil, AMD a mai luat in vreo 2 cazuri fata Intel cu inovatiile sale. Dar personal n-as crede. AMD e cam cu un picior in groapa economic se pare. Existau discutii si ptr separarea companiei in 2 - segmentul de palci video dedicate sa formeze din nou o companie distincta - ba chiar si posibilitatea vinderii acesteia.

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
OK, am crezut gresit cand am facut afirmatia ca "AMD are atuul placii grafice din procesor".
Nu am stiut ca Iris Pro 6200 a depasit GPU din AMD !

Quote

...Intel nu prea forteaza nota pe grafica asta inca - majoritatea Skylake nu vor avea Iris Pro 6200.
Pai, nu e asta o sansa de a convinge AMD pe cumparatori sa cumpere AMD Zen cu aceleasi performante ale lui Skylake deoarece Intel nu va introduce Iris Pro 6200 in Skylake ?

Ce om normal la cap ar da o caruta de bani in 2017 pe procesorul Skylake cand poate sa cumpere procesorul AMD Zen ce are aceleasi performante ?! cu exceptia GPU, desigur.
Gamerii profesionoisti vor cumpara o placa video dedicata high level, insa vor economisi o caruta de bani cumparand AMD Zen.

Opinia mea este ca Jim Keller va readuce pe linia de plutire AMD.
Chiar daca asta va insemna sa formeze din nou o companie distincta pt. placile video dedicate sau chiar sa o vanda.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Desigur, toate afirmatiile mele de mai sus sunt doar speculatii !
De asta am si deschis acest topic, sa ne dam cu parerea.

Daca noul procesor AMD Zen va egala performantele procesorului Haswell-Broadwell-Skylake, atunci Intel va mari si mai mult IPC-ul procesorului Cannonlake lasand in urma iarasi AMD la viteza de calcul.

Insa ipotetic vorbind, daca Intel nu mai poate sa mareasca IPC-ul in viitorul procesor Cannonlake iar cei de la AMD vor egala IPC-ul in noul procesor Zen ?!
Atunci ce se va intampla ?

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
se intampla... sau nu se intampla... cum zicea si gik:

View Postgeorgik12, on 09 august 2015 - 20:33, said:

Oricum suntem la pragul in care procesoarele sunt prea puternice pentru soft, asadar mai multa performanta per IPC e degeaba, daca softul tot la fel de prost va ramane optimizat.


#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu alte cuvinte, va stagna tehnologia din cauza ca nu se creeaza software bine optimizat ?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cu alte cuvinte tehnologia PROCESOARELOR este deja inutil de performanta pentru noi astia care mai facem un browsing sau un gaming... la capitolul PRO iarasi e oarecum la fel, pentru ca softurile nu se pot optimiza asa usor, nu poti sa schimbi cum vreu tu nucleul unui soft pe care il folosesc milioane de clienti - si mai ales ca majoritatea nu au ultimul racnet din domeniul tehnologic(ex. procesoare).

nu stiu daca va stagna sau nu, dar personal nu imi pasa.
nu sunt genul care sa salivez uitandu-ma la un procesor mai nou ca e putin mai smeker ca ala vechi, desi de 3 generatii sunt arhisuficiente oricare.

Edited by shmu, 10 August 2015 - 13:45.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Amd ca Amd,stai sa vedem ce randament da procesul de fabricatie TSMC/GlobalFoundries.Daca o mai musca odata cu gf e cam mort
http://www.extremete...86-arm-platform

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sa-mi bag picioarele, o dam in "Urzeala Tronurilor" !

Oare cei de la Intel au un amestec in decizia celor de la GlobalFoundries de a nu le mai face procesorul AMD Skybridge ?
Nu s-au inteles intre ei (AMD si GlobalFoundries) ?
Sau pur si simplu AMD a decis sa renunte la procesorul AMD Skybridge pentru a lucra la noul procesor, AMD Zen ?!

In fine, sa speram ca drumul ales de AMD nu va ingropa definitiv producatorul de procesoare.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

View Postshmu, on 10 august 2015 - 13:43, said:

cu alte cuvinte tehnologia PROCESOARELOR este deja inutil de performanta pentru noi astia care mai facem un browsing sau un gaming...
Incerci tu sa spui ceva, dar nu reusesti !
Presupun ca acum doresti raspunsuri.

Afla ca intotdeuna software-ul a fost creat inainte de producerea noilor procesoare, a noilor tehnologii.
De fapt, windows 10 va rula mult mai fluent (smooth) pe noua arhitectura Skylake.

Afla ca atunci cand AMD a lansat AMD Bulldozer (socket AM3+), windows a creat cateva luni mai tarziu un pacht pentru ca sistemul de operare W7 sa poata folosi la capacitatea maxima procesorul AMD Bulldozer.
iata si informatiile:
1. http://www.techpower...-available.html;
2. https://support.micr...n-us/kb/2645594
Deoarece AMD Bulldozer a fost creat pentru windows 8, cu toate ca l-au lansat prematur din cauza competitie acerbe cu Intel !

Windows 8/8.1 ruleaza mult mai fluent (smooth) pe arhitectura Intel Haswell.
Iar windows 10 va rula mult mai fluent (smooth) pe noua arhitectura Skylake.
Nici nu mai amintesc de "incompatibilitatea" tehologiei din procesoarele Pentium IV atunci cand s-a lansat windows Vista.

Cu alte cuvinte, software-ul a fost gandit si creat intotdeuna inaintea noilor procesoare, a noilor tehnologii Posted Image
Asadar, ce ai spus tu in postul #8 nu e decat un amalgalm de idei ce pot crea mai multe subiecte de dezbatut.


L.E.:
daca nu ma crezi pe cuvant ca software-ul a fost gandit si creat intotdeuna inaintea noilor procesoare, a noilor tehnologii, documenteaza-te despre sistemul de operare BeOS !
Acest sistem de operare a fost lansat in 1995, iar procesoarele nu putea sa ofere puterea de calcul necesara sistemului de operare BeOS.
Dupa bumul tehnologiei procesoarelor AMD din 1999, a fost lansat windows XP in 2001 care a echilibrat oarecum situatia  -dar nu asa cum susti tu ca "tehnologia PROCESOARELOR este deja inutil de performanta" !

Edited by tom_1133, 10 August 2015 - 18:11.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tom, sincer esti foarte amuzant.
N-ai nicio treaba cu IT-ul, dar incerci sa traduci vreo 2-3 review-uri si nu prea-ti iese probabil. :))

Bulldozer a fost o prostie de procesor de la origini si pana in prezent.
Modificarile ce l-au facut sa mearga mai bine s-au chemat Vishera si a fost practic o alta serie de procesoare, nu un driver minune cum tot ai inghitit tu marketing-ul.

SI degeaba soft-ul e creat inainte de procesoare, ca prin soft nu te referi doar la compatibilitatea cu procesorul.
Soft-ul e general, precum programele si toate cele. Iar daca astea sunt facute cu spatele, normal ca degeaba ai procesor sanatos, cand nu-l folosesti la maxim. Ia ca exemplu toate softurile care in 2015 inca nu stiu de multi-core.

Acum, tu vorbesti doar ipotetic si din speculatii, nu stii nimic concret si nici nu ai de unde sti, ca nu s-a lansat nimic.
Evident, tu poti in continuare sa crezi marketing-ul, dar sfatul meu e sa te potolesti in a face afirmatii gratuite si sa astepti si ceva leak-uri sau specificatii reale. Ca marketing-ul e marketing, daca intelegi unde bat.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Tom, din pacate e exact invers - softul vine in urma procesoarelor.

Procesoarele noi aduc noi instructiuni de programare si executie ce pot accelera softul scris in baza API-urilor puse la dispozitie producatorilor de catre ... Intel in special.

Chiar ref la AMD exista un exemplu destul de clar - au venit cu ceva ani in urma cu o inovatie radicala - procesorul x64. Din pacate aproape 2 ani de zile nu a existat un sistem de operare ptr el. Da e vorba de acest x64 care il folosim cam toti in prezent.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
TOM - lasa-te de presupuneri...

1. windows si chestiile multimedia nu mai sunt limitate de mult de procesoare. un windows + alte softuri folosec un procent mic din procesor.
da, suporta diverse tehnologii noi, dar PRACTIC, pentru matale, la capitolul performanta, NU VEZI NIMIC. repet: PRACTIC.
in ziua de azi un PC e limitat de HDD in utilizarea zilnica, si deasta s-au inventat ssd-urile.

2. eu discutam despre softurile profestionale pe care le folosesc toti. acolo se vede sporul ala de performanta. si ca Adobe sau Autodesk sa tina pasul cu aceste tehnologii ar cam trebui sa modifice aproape an de an core-ul aplicatiei, ceea ce nu prea fac pentru ca e riscant si pentru ca necesita foarte multa testare si pentru ca sporul de performanta va fi destul de mic, si mai ales pentru ca majoritatea care folosesc acel soft nu vor mereu ultimul racnet de pc. si aici ma refer la companii mari si nu la gigel srl.

PS: Windows 8.1 pe un core2duo mai rasarit + ssd HyperX ruleaza la fel de smooth ca pe I5-u meu + SSD 840 PRO. repet: PRACTIC nu teoretic.

Edited by shmu, 10 August 2015 - 21:01.


#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
V-ati pozitionat cu totii contra mea de parca eu am creat acest topic pt. a face reclama procesorului AMD, cand am specificat

Quote

toate afirmatiile mele de mai sus sunt doar speculatii !
Voua va este teama sa speculati ?

La o adica nici nu ma surprinde teama voastra de a specula vizavi de implicarea lui Jim Keller in crearea noului procesor pe alta platforma (alt socket) cand majoritatea speculatiilor de pe forum sunt false in proportie de 90-95% !

Iar daca speculatiile mele sunt gresite, eu am curajul sa mi le asum, dar tot ce ati scris voi in urma mea va catalogheaza 100% intel fanboys deoarece nu ati vrut sa citit ori inteles cand am scris:

View Posttom_1133, on 10 august 2015 - 11:56, said:

nu sunt amd fanboy deoarece eu folosesc Intel pt. ca are drivere stabile in Linux;
doar mi-am expus parerea


Eu zic sa lasam acest topic asa si sa-l redeschidem in 2017 cand vor aparea testele procesorului AMD Zen.
Pana atunci, bafta ...  Posted Image

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nimeni contra ta, doar ca ai scris niste chestii gresite. Atat.

AMD a venit cu multe inovatii in domeniu - chiar radicale unele - AMDx64 a scos in final versiunea pura x64 de la Intel de pe piata.
Dar momentan trece prin momente grele si de ceva timp au renuntat chiar ei sa mai lupte cu Intel - s-au orientat catre alte segmente de piata.

Iar legat de speculatii - dintotdeauna a existat o suspiciune legata de AMD - cum ca ar fi pe ascuns tot Intel si a fost creata doar ptr ca Intel sa poata functiona pe piata - din motive de monopol - trebuia sa existe o concurenta.

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Asta e chair partial reala, ca Intel a oferit practic AMD-ului sansa sa-ti bage procesoarele in noile console.
E mai ieftin sa-ti tii concurenta in joc decat sa detii monopol

@tom
Tu crezi ce vrei, noi credem ce trebuie.

#17
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Posteiffel, on 11 august 2015 - 14:51, said:

Iar legat de speculatii - dintotdeauna a existat o suspiciune legata de AMD - cum ca ar fi pe ascuns tot Intel si a fost creata doar ptr ca Intel sa poata functiona pe piata - din motive de monopol - trebuia sa existe o concurenta.

Interesanta teoria dar mie nu mi se pare deloc credibila. Pe vremea aia nu era o problema monopolul.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Era o problema si atunci. Motiv ptr care a fost obligati sa vanda licenta ptr x86 si catre Cyrix - sa existe 3 producatori.
Iar teoria are in spate si chestii credibile - toti cei care au infiintat AMD-ul au fost angajati Intel pana in momentul respectiv. Au primit extrem de rapid licenta de productie ptr procesor de la Intel. Si din cate am inteles era vorba in momentul respectiv si de un contract sau licitatie - in care era stipulat ca trebuie sa existe minim 2 producatori ptr procesorul respectiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate