Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Flori perene

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#199
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si cateva floricele ce au supravietuit secetei fara ajutorul meu

Attached Files


Edited by subway_guru, 05 September 2022 - 10:44.


#200
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In toamna asta mi-am propus sa plantez bulbi de flori. Pentru ca am avut mereu probleme cu orbetii si coropisnitele m-am gandit sa schimb tactica si sa amestec cu bulbi de narcise ca sa tin devoratorii la distanta.

#201
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Narcise
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PcSd4F79FQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum trei ani am ramas cu niste bulbi de narcise neplantati in toamna, i-am tinut in garajul neincalzit si i-am plantat in primavara devreme. Spre surpriza mea au si inflorit imediat!
Acestia sunt bulbi de flori hard to kill, supravietuiesc oricaror conditii nefavorabile si n-au teama de daunatori ori pradatori!

Edited by subway_guru, 20 November 2022 - 18:51.


#202
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Au rasarit si inflorit si la mine ghioceii desi sunt intr-o zona umbrita si mai racoroasa.

#203
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Si la mine. Am primit niste poze de la un prieten cu ghiocei infloriti la Babadag. Deci e generalizata treaba

#204
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Desi ghioceii au inflorit in miez de iarna se ambitioneaza sa ramana in floare pentru a demonstra ca sunt vestitorii primaverii nu ai ierni!
Posted Image

Attached Files



#205
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Plante perene rezistente la seceta in zone insorite
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6iNR4ti8oQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#206
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Brazdele mele cu bulbi pantati asta toamna extrem de tarziu

Attached Files



#207
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am pus acolo tot ce am avut la indemana, in straturi succesive de jos in sus functie de dimensiunea bulbilor dar nu cred ca au avut timp suficient sa inradacineze corespunzator. Oricum ma bucur ca au putut sa iasa la lumina ca sa se fortifice pentru anul viitor.
Acum au nevoie de un supliment de apa, e deja seceta si nu se intrevad suficiente precipitatii.

#208
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Imi plac plantele pe care ni le arati, aici. Am, insa, o nelamurire ... de ce le tot plantezi pe caprarii, in straturi separate sau pe randuri?

#209
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ca sa am carari de acces, altfel totul se transforma intr-o jungla inaccesibila. De regula plantez in brazde de cca 1,4m latime astfel incat sa pot ajunge pana la mijlocul brazdei la o lungime de brat.

Edited by subway_guru, 21 March 2023 - 19:48.


#210
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pe brazdele adiacente cararii principale vreau sa imprasti niste seminte de Liatris sau de Coreopsis chiar daca nu vor inflori anul acesta iar pe alee seminte de trifoias alb pitic. Celelalte brazde le las in pace, am pus acolo bulbi de crini orientali care vor prelua stafeta de flori pe timp de vara.
Fac asta pentru ca brazdele cu bulbi de primavara arata groaznic in vara cand bulboasele se ofilesc.
Deocamdata ghioceii s-au trecut, brandusele urmeaza si ele dar astept cu nerabdare sa rasara puternic si sa infloreasca narcisele, zambilele si lalelele.

Edited by subway_guru, 22 March 2023 - 19:05.


#211
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ar fi atat de multe lucruri de facut in gradina ca nici nu stiu de ce anume sa ma apuc mai intai.

#212
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
A venit vremea zambilelor si primelor narcise.
In a doua imagine sunt bulbi reciclati de calibru mic. Astia mai au nevoie sa creasca si sa mai adune puteri pentru a inflori frumos abia anul viitor.

Attached Files



#213
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Au inflorit si Muscari. Sunt trei soiuri, albastre, albastru cu alb si albe. Nu se raspandesc, doar se indesesc. Trebuie plantate toamna devreme pentru a da frunze si a inflori.
De raspandit spontan din experienta mea sunt doar clasicele noastre viorele Scilla care se inmultesc din seminte in cele mai neasteptate locuri.

#214
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubway_guru, on 21 martie 2023 - 19:43, said:

Ca sa am carari de acces, altfel totul se transforma intr-o jungla inaccesibila. De regula plantez in brazde de cca 1,4m latime astfel incat sa pot ajunge pana la mijlocul brazdei la o lungime de brat.

Am inteles ... Mie-mi place genul asta Posted Image  https://forum.softpe...2#entry29790551 de gradina.

.... lavande, ierburi ornamentale, lupini, garofite, phlox, margarete, crini, black-eye-susan, gaillardia, trandafiri, busuioc turcesc ...

#215
SirEv

SirEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.08.2007
Las si eu un album cu florile perene, incepand cu 14 februarie. Se actualizeaza pe masura ce infloresc florile..
https://photos.app.g...4x81N9xqkXftau7

Edited by SirEv, 28 March 2023 - 19:46.


#216
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa frig si ploicele brazdele cu bulboase primavaratice incep sa arate mult mai onorabil. Au inceput sa infloreasca si primele lalele!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate