Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cu cainele in Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In Franta, Belgia, Olanda sansele sa ai voie cu cainele pe plaja sunt infime.
In Belgia si Olanda sunt cateva care accepta caini (chiar si fara lesa) in perioada octombrie -aprilie. Atat. In lunile de vara este complet interzis.
Prin Franta am mai vazut colturi de plaja unde ai voie dar in rest este complet interzis pana si sa mergi cu el in lesa pe acolo. Cu atat mai putin sa il lasi liber.
In Nisa de exemplu chiar la inceputul "plajei" cand vii dinspre aeroport este un loc mic unde ai voie cu cainii. Asta daca intereseaza pe cineva :)
Probabil ca regulile devin mai relaxate cu cat te indepartezi de vestul Europei. Dar chiar si daca as avea voie cu cainele pe plaja tot as prefera sa fie intr-un colt unde sa nu deranjez pe nimeni. Marea problema este ca un caine poate sa faca pipi si caca intr-un nisip in care copiii se joaca cu mainile si mai si baga in gura dupa aia. Sa spunem ca la caca e usor de strans. Dar ce te faci daca se apuca sa isi marcheze teritoriul? Sau daca face caca in apa?
Personal recunosc ca prefer muntele cu cainele . Nu plaja :) Este o bataie de cap pe care nu tin mortis sa o am.

#20
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Poza atasata de mine e din Franta. Si nu e singurul caine vazut pe acolo.

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbiscatrix, on 06 august 2015 - 09:59, said:

Poza atasata de mine e din Franta. Si nu e singurul caine vazut pe acolo.

Calatorim lunar in Franta cu cainele si plajele unde ai voie cu el asa (adica liber si in apa in lunile de vara) sunt atat de putine incat am vazut doar una. Cea din Nisa. In rest am mai intalnit unde ai voie cu el in lesa.
Ca regula poate fi ignorata asta e cu totul alta poveste Posted Image

Edited by something00, 06 August 2015 - 10:42.


#22
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Cred ca mergem pe tipuri diferite de plaje. De aia vedem lucruri diferite.

#23
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbiscatrix, on 06 august 2015 - 11:00, said:

Cred ca mergem pe tipuri diferite de plaje. De aia vedem lucruri diferite.

Unde anume a fost facuta poza?
Ca daca e legal mergem si noi.
Labradorului ii va place la nebunie :)

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Franta nu inseamna numai sudul Frantei, in vest, la Atlantic e libertate mai mare

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Initiatorul vrea, totusi, sa mearga-n Croatia si-n Grecia.  Haideti sa ne limitam la ele !

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Pentru Grecia ii pot da un loc uitat de lume, unde am fost de 2 ori si nu ai nici un fel de restrictie.
Langa Volos, mainland

#27
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Posttsunnami, on 06 august 2015 - 13:37, said:

Franta nu inseamna numai sudul Frantei, in vest, la Atlantic e libertate mai mare

Fix acolo ne petrecem cel mai mult timp pt ca e mai aproape. Iar Normandia de exemplu a fost cea mai stricta particica din Franta unde am fost pana acum cu cainele.
Oricum e o mare diferenta intre a vedea oameni cu cainele liber pe plaja si a fi legal sa ai cainele liber pe plaja. Iar francezii par a fi destul de relaxati la regula asta.

Scuze pt off topic.M-am oprit. Desi tot sunt curioasa unde fu facuta poza :)
Si sa scriu ceva si on topic: din Plitvice de ce nu o luati incet catre sud: Trogir, Split, Orebic, Dubrovnic? Si veteti la fata locului unde si cum aveti voie.
Oricum mie cel mai mult in Croatia mi-a placut faptul ca aveai alternativa la statul pe plaja. Mergeam dimineata si seara sa inotam si in rest mergeam in oras la vizitat/mancat/baut. Nu sunt genul care are rabdare o zi intreaba pe plaja. Sau multe ori pe plaja.  M-as intoarce si maine in Trogir pt o inghetata sau in Split sa vizitam orasul sau in Dubrovnic pt turul orasului pe ziduri.

#28
horea4

horea4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2015
Pai in Croatia pana la urma cam asa o sa facem. Plecam sambata dimineata si ne oprim in Plitvice prima data. Doar acolo am facut rezervare pentru o noapte de cazare. Odata ajunsi in Croatia o sa vedem, am renuntat la planul de a mai face rezervari de acuma pentru ca nu stiu nimic de Croatia si nu stiu ce o sa ne placa, etc. Mai intrebam oameni pe acolo, poate primim ceva recomandari si dup-aia vedem. Stiu numa' ca spre sfarsitul saptamanii vrem sa ajungem vreo 2 zile in Dubrovnik de unde sa plecam in Grecia.

Iar in Grecia am facut rezervare pentru toata saptamana intr-un loc care arata foarte bine in Zakynthos, Keri-Marathias. In Grecia oricum vrem mai mult relaxare, nu prea mult plimbat. O sa exploram un pic insula si asa, dar mai mult lenevit, stat pe plaja, bere, mancare, somn. Daca are cineva niste sfaturi legate de Zakynthos, locuri bune de vazut, de baie/plaja, de jucat cu cainele, de inchiriat barci, ne-ar prinde bine.

Cat despre intrebarea initiala cu cainele, mersi mult de raspunsuri, pana la urma ne-ati mai linistit si-l luam cu noi si vedem ce si cum la fata locului. O sa revin cu o descriere a experientei, poate o sa mai intereseze pe cineva la un moment dat, ca eu stiu ca am cautat destul de mult informatii despre asta inainte sa scriu aici si nu am gasit nicaieri experiente personale.

#29
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Ultimul post off-topic legat de poza: e facuta in Corsica si cel putin tot vestul insulei e plin de plaje unde nu-ti are nimeni treaba. Poate doar in cele din orasle mari sa fie altfel (Calvi, Ajaccio, etc.). Iar pe ferry-ul de Corsica am vazut cei mai multi caini care i-am vazut vreodata pe un feribot. Cred ca erau vreo 15-20 caini si vreo cateva pisici.
Iar pe continent astfel de plaje am vazut la est de Hyeres - sunt cateva golfulete faine si neaglomerate.

Probabil plajele cu interdictii sunt cele din orase. Noi insa preferam plajele mai linistite si mai aerisite.

#30
Elle_Rory

Elle_Rory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2018
Salut @horea4 cum a fost cu cainele in Croatia? Avem un labrador de 8 luni Si vrem sa mergem cu el, intra in bucluc mereu si nu prea avem cu cine sa il lasam acasa care sa fie asa atent la ce obraznicii face. Si credem la fel ca tine ca ar fi ff stresat fara noi. Noi am fost in Vir si in Nin (inainte sa avem catel) dar nu am fost atenta deloc la chestiunea asta cu cainii, nu imi amintesc sa fi vazut pe plaja sau sa nu fi vazut🤣 Cum a fost experienta voastra??

#31
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Pot spune ca in Krk, cainii aveau voie pe plaja dedicata:
https://www.google.r...68!4d14.5883276
Banuiesc că sunt reglementari locale , de genul hotararilor de consiliu local de la noi.

#32
Elle_Rory

Elle_Rory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2018
Bine de stiut. Ms

#33
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
La fel am vazut si la Medulin in camping, erau dusuri speciale pentru caini si marcat un loc pe unde aveau voie cainii sa intre in apa. Cum in Croatia plajele sunt destul de mici raportate la lungimea coastei (fiind in general o coasta abrupta) cred ca e mai restrictionat accesul cainilor.

#34
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
N-aș spune "mai restricționat" având în vedere că este FOARTE relaxat accesul câinilor la plajă decât în alte țări. Noi preferăm Croația tocmai pentru acest motiv!
Există întradevăr plaje interzise pentru ei, în special cele "blue flag" semnalizate corespunzător, dar în general există alternative în apropierea lor.
Pe plajele nemarcate cu "accesul interzis câinilor" se aplică regula de bun simț de a sta mai în marginea lor. Și binențeles să fi responsabil: nu lași câinele de capul lui, strângi în pungi după el iar dacă a făcut pișu Posted Image golești o găletușă/sticluță de apă pe locul respectiv.
Noi am fost anul trecut cu cățelușa noastră în insula Mljet și n-am avut absolut nicio problemă. Plus că în locația respectivă erau foarte mulți turiști veniți cu câini. Am putut duce cu noi cățelușa peste tot, în autobuze, pe bărci, pe ferry, pe fast-catamaran, în parcurile naționale din Mljet, Krka și Plitvice, la toate terasele-restaurant(peste tot primeam un vas cu apă proaspătă pentru ea).

#35
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
In orice tara civilizata, adica de la Nadlac in sus, poti merge fara probleme cu cainele. Tot ce ai de facut este sa respecti regulile aferente, de exemplu in transportul in comun in multe tari este obligatorie botnita indiferent de marirea câinelui, ca de strans mizeria in pungi asta este universal valabila si evident de bun simt.
Hoteluri unde primesc cu animale sunt incomparabil mai multe decat in Romania si atata timp cat esti responsabil de animalul tau, absolut nimeni nu va avea ceva de spus.
Regula generala este ca ai voie dar raspunzi!
Este adevarat ca poti avea si surprize, de exemplu intr-o benzinarie cu restaurant din Germania, când am intrat pe terasa si ne-am asezat la masa, ospatarul s-a uitat lung la cainele nostru si am crezut ca este ceva in neregula, dar omul s-a dus si a adus un bol cu apa pentru caini, aveau pe diferite dimensiuni, si abia apoi ne-a luat comanda.

Am fost cu cainele nostru in Bulgaria, Grecia Turcia, Ungaria, Austria, Germania, Elvetia, Muntenegru, Croatia, Serbia, Bosnia, Italia, Cehia, asa ca pot spune ca am oaresce experienta in privinta calatoriilor in strainatate cu un caine dupa tine.

#36
Daria-Oana

Daria-Oana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2019
Buna,@Jerome4,ai putea sa ne dai detalii despre vacanta in Muntenegru? Vom merge si noi cu cainele acolo si nu stim la ce sa ne asteptam, mai ales ca e prima data cand iesim cu el din tara. Multumesc mult pentru orice informatie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate