Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cu cainele in Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
horea4

horea4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2015
Vrem sa plecam intr-un concediu de 2 saptamani in Croatia si Grecia cu masina. Am sta cam 1 saptamana in Croatia si inca nu avem nici un traseu stabilit pentru ca inca nu stim daca sa plecam cu cainele sau nu. E o vizsla maghiara, caine de talie medie.

Are cineva experiente relevante cu cainele prin Croatia? Ma intereseaza atitudinea oamenilor, cat de restrictionati am fi cu accesul in diverse locuri (plaje, terase, parcuri gen Plitvice si Krka, etc). Cazare se pare ca nu ar fi o problema, la o prima cautare am gasit destul de multe locuri.

Cat despre Grecia, s-ar parea ca atitudinea fata de caini e destul de relaxata. Dar daca are cineva opinii si in legatura cu Grecia sunt binevenite.

Complet offtopic :) Stie cineva, in Croatia se pot inchiria barci fara sa ai permis de navigatie? Peste tot pe unde am citit zice clar ca e obligatoriu sa ai, dar am gasit cateva site-uri de rentals unde specificau ca pentru barci mici ajunge un instructaj inainte sa iei barca.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai cu cine sa lasi cainele , lasa-l acasa. Desi nu pare , este un stres enorm pentru el ( calatorie , plus restrictii ) . Legat de barci , nu cred ca isi asume cineva riscul sa iti inchirieze fara permis. Pentru ei este ca si cum ai conduce fara permis .

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Desi am permis in Grecia nu m-a intrebat nimeni daca am unul. E adevara ca am luat barca cu cea mai mica putere si am primit un scurt training. Despre caini nu stiu, e o tara civilizata si vesticii aduc si ei caini as indrazni sa spun ca ai sanse mai mari sa iti tolereze cainele in Croatia decat in Grecia dar nu am experiente personale.

#4
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 horea4, on 02 august 2015 - 16:58, said:

Vrem sa plecam intr-un concediu de 2 saptamani in Croatia si Grecia cu masina. Am sta cam 1 saptamana in Croatia si inca nu avem nici un traseu stabilit pentru ca inca nu stim daca sa plecam cu cainele sau nu. E o vizsla maghiara, caine de talie medie.

Are cineva experiente relevante cu cainele prin Croatia? Ma intereseaza atitudinea oamenilor, cat de restrictionati am fi cu accesul in diverse locuri (plaje, terase, parcuri gen Plitvice si Krka, etc). Cazare se pare ca nu ar fi o problema, la o prima cautare am gasit destul de multe locuri.

Cat despre Grecia, s-ar parea ca atitudinea fata de caini e destul de relaxata. Dar daca are cineva opinii si in legatura cu Grecia sunt binevenite.

Complet offtopic Posted Image Stie cineva, in Croatia se pot inchiria barci fara sa ai permis de navigatie? Peste tot pe unde am citit zice clar ca e obligatoriu sa ai, dar am gasit cateva site-uri de rentals unde specificau ca pentru barci mici ajunge un instructaj inainte sa iei barca.

Luati-l linistiti
Am fost cu al meu prin peste 30 de tari
Daca ai probleme in restaurant, iei mancare si o mananci in camera
Cauti o plaja care sa te primeasca cu catelul, sau pleci in alta parte.

Cam asta e cu cainii, faci si sacrificii

 Eduardo-S, on 02 august 2015 - 17:32, said:

Si cainii sufera de stress? Curios...

Curios este ca nu stiai asta

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 JurasikMan, on 02 august 2015 - 17:18, said:

Daca ai cu cine sa lasi cainele , lasa-l acasa. Desi nu pare , este un stres enorm pentru el ( calatorie , plus restrictii ) .
Cred ca stresu-i mai mare sa-l lasi singur, decat sa-l iei cu tine.
Cel putin unora, chiar le place sa calatoreasca.  Depinde si cum au fost invatati de mici, cred.

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Barboso, on 02 august 2015 - 18:28, said:

Cred ca stresu-i mai mare sa-l lasi singur, decat sa-l iei cu tine.
Cel putin unora, chiar le place sa calatoreasca.  Depinde si cum au fost invatati de mici, cred.
catelului ii place cu stapanul (in general)
pisicii, acasa (tot in general)

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Am închiriat barcă cu motor în Croația fără nici un permis. Am dat un ID card, plătit, ne-a povestit nenea cum să ancorăm și cum facem stânga-dreapta și valea. E adevărat că am bușit-o de fund de câteva ori, dar marfă serioasă, a rezistat cu succes.

Edit: barca era din fibră și o pârțăcoasă de aia deschisă, cu motor outboard. Dacă tu vrei să închiriezi o șalupă de aia fancy cu volan și lightspeed, probabil acolo vei avea nevoie de permis.

Edited by iladi, 02 August 2015 - 18:51.


#8
horea4

horea4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2015
Mersi de raspunsuri. Adevaru-i, cum se intampla de obicei, ca noi suntem mai stresati decat cainele. Ar fi prima data cand am pleca cu el pe perioada asa lunga si in alta tara, deci habar n-avem la ce sa ne asteptam. Evident, pana nu incercam, n-o sa stim, dar vroiam sa stiu daca ar fi elemente de stres in plus in Croatia. Sunt pur si simplu tari in care cainii nu sunt priviti foarte bine in locuri publice. De exemplu, nu stiu cum e in restul oraselor din Romania, dar in Cluj "autoritatile" sunt cam absurde, n-ai voie cu cainii deloc in parcuri.

Si da, motivul principal pentru care l-am lua e ca nu vrem sa fie fara noi. Mai ales ca imediat dupa excursia asta plecam 2 saptamani in Spania cu avionul si acolo nu putem sa-l luam. Deci 1 luna lasat in Romania, la cat e de dependent de noi, probabil ar fi foarte stresant pentru el.

Chestia cu barca ar fi foarte utila pentru ca atunci n-am fi restrictionati doar la plajele aglomerate. Ne-am urca in barca si am alege niste locuri mai retrase unde sa-l lasam liber. Orice fel de barca e buna, dar sa fie totusi destul de mare sa poti sa te departezi mai mult de tarm. Am vazut barci cu volan de vreo 6m si vreo 30 CP si alea ar fi ideale. Eventual, daca stie cineva, nu se poate obtine un permis din-asta in 1-2 zile in Croatia direct?

 Friskey, on 02 august 2015 - 19:17, said:

Sunt invidios pe cainele ala. E plimbat gratis prin toate strainataturile si mai mult decat atat el va face programul si hotaraste unde sa mergeti.
Viata de caine...

:) Well, nu pot sa te contrazic aici. Sa vezi cand eu lucrez si el sta cu cracii in sus si doarme...

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Salut.
Nu am fost in Croatia cu cainele insa avem obiceiul sa il luam cu noi mai peste tot pe unde e posibil sa ajungem cu masina.
In Plitvice aveti voie cu cainele. Insa pe plaja va trebui sa fiti destul de atenti. Foarte putine plaje accepta caini. Poate ca in Croatia este mai relaxata situatia insa de obicei asta e o mare problema.
Atunci cand e vorba de mancat preferam sa stam pe terasa. Daca gasim terase si e vremea buna foarte bine. Daca nu evitam restaurantele. Pt ca nu mereu lumea priveste cu ochi bun cainele de sub masa vecinilor. Preferam sa cumparam ceva de mancare si facem un picnic sau mancam in camera.
Daca e prima daca cu cainele in strainatate nu uitati de partea legala: pasaport, carnet de vaccinuri, chip. Si nu uitati ca vaccinul anti rabic este mai mereu obligatoriu cand calatoriti prin alte tari.

#10
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 horea4, on 02 august 2015 - 16:58, said:

[...]Are cineva experiente relevante cu cainele prin Croatia? Ma intereseaza atitudinea oamenilor, cat de restrictionati am fi cu accesul in diverse locuri (plaje, terase, parcuri gen Plitvice si Krka, etc). Cazare se pare ca nu ar fi o problema, la o prima cautare am gasit destul de multe locuri.[...]
Eu nu am experiente, dar la cati caini am vazut in Croatia nu cred ca e nicio problema. Am vazut chiar turisti cu 3-4 caini de talie mare. Nu stiu pe unde vreti sa mergeti, dar in Croatia e plin de plaje neamenajate, adica fara umbrelute, salvamari, etc. Nu vad cine ar putea interzice accesul cainilor.

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, hai sa lasam deoparte teoria stresului cainelui !  Daca puteti ajuta omul, bine, daca nu, va apreciem tacerea.

Edited by Barboso, 04 August 2015 - 12:22.


#12
horea4

horea4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2015
:) Chiar nu are rost o discutie principiala despre ce si cat simte un caine. Evident ca nu sunt de acord cu Eduardo si cel putin eu unul stiu cum e cainele meu. Sunt 100% sigur ca el ar fi mai linistit daca ar fi cu noi si ca ar fi foarte stresat daca 1 luna nu ne-ar mai vedea. La fel, sunt sigur ca lucrurile ar fi mai simple fara el in vacanta. Ce nu stiu si vroiam sa aflu e cat de mult complica un caine un concediu in tarile respective in mod particular. Intrebarea nu se referea la cum e cu cainele in vacanta in general pentru ca asta depinde de caine si de stapan in cea mai mare parte.

Sunt raspunsuri aici care mi-au facut decizia mai usoara, deci o sa-l luam cu noi si o sa aflam si cum reactioneaza el la calatorii din-astea lungi si cat de complicat e cu cainele in vacanta pentru noi.

 biscatrix, on 03 august 2015 - 15:11, said:

Eu nu am experiente, dar la cati caini am vazut in Croatia nu cred ca e nicio problema. Am vazut chiar turisti cu 3-4 caini de talie mare. Nu stiu pe unde vreti sa mergeti, dar in Croatia e plin de plaje neamenajate, adica fara umbrelute, salvamari, etc. Nu vad cine ar putea interzice accesul cainilor.

Nici noi nu stim pe unde vrem sa mergem, ceea ce e un pic ciudat avand in vedere ca plecam in 4 zile :) Daca imi poti da niste locatii din-astea unde sunt plaje mai goale, m-ar ajuta foarte mult. In principiu, probabil o sa ne oprim vreo 2 zile in Plitvice, dupa care vreo cateva zile in ceva insule (fie alea din nord - Cres, etc, fie alea mai centrale - Hvar, etc), dupa care vreo 2 zile in Dubrovnik. Asta ar fi Croatia, in Grecia habar n-am, probabil zona Zakynthos. Am fi vrut mult Santorini, dar e cam greu cu cazarea asa din scurt la un pret normal, plus ca e foarte departe, Google zice ca ar fi 25 de ore din Dubrovnik pana in Oia.

In fine, daca are cineva sugestii, ar fi binevenite. In principiu nu vreau ceva foarte aglomerat, vreau ceva relaxant pe unde sa ma pot plimba, sa-mi las cainele liber pe cat e posibil si preferabil zone de unde sa pot alege mai multe locuri pe unde sa ma duc.

#13
horea4

horea4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2015

 something00, on 03 august 2015 - 11:29, said:

In Plitvice aveti voie cu cainele. Insa pe plaja va trebui sa fiti destul de atenti. Foarte putine plaje accepta caini. Poate ca in Croatia este mai relaxata situatia insa de obicei asta e o mare problema.
Atunci cand e vorba de mancat preferam sa stam pe terasa. Daca gasim terase si e vremea buna foarte bine. Daca nu evitam restaurantele. Pt ca nu mereu lumea priveste cu ochi bun cainele de sub masa vecinilor. Preferam sa cumparam ceva de mancare si facem un picnic sau mancam in camera.
E bine de stiut ca in Plitvice e voie cu caini, mersi. Da, cu plajele imi fac si eu cele mai multe probleme, nici mie nu mi-ar placea sa stau intins pe plaja si sa vina un caine sa se scuture langa mine :). De-asta intrebam cum e situatia cu inchiriatul barcilor, ca asta ne-ar oferi posibilitatea fie sa nu stam pe o plaja, fie sa ne ducem cu barca sa gasim zone mai remote. Banuiesc ca o sa ne adaptam acolo in functie de zona si oameni.

Perfect de acord cu restaurantele. Pe terasa e OK, inauntru nici mie nu-mi place sa-l duc. Nu conteaza daca mie mi se pare normal sau nu, pana la urma daca ii deranjeaza pe altii nu-i OK sa ma duc eu cu cainele langa ei.

 something00, on 03 august 2015 - 11:29, said:

Daca e prima daca cu cainele in strainatate nu uitati de partea legala: pasaport, carnet de vaccinuri, chip. Si nu uitati ca vaccinul anti rabic este mai mereu obligatoriu cand calatoriti prin alte tari.
Da da, cu asta am rezolvat tot. Avem tot ce ne trebuie and then some :)

#14
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Horea noi am inchiriat barca si in Croatia si in Grecia si nu ne-a cerut nimeni permis.
Este o solutie pentru gasit plaje mai goale.
In Croatia Peninsula Orebic mi se pare mai pustie. Vei gasi multe plaje goale.

#15
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 horea4, on 04 august 2015 - 11:26, said:

[...]Nici noi nu stim pe unde vrem sa mergem, ceea ce e un pic ciudat avand in vedere ca plecam in 4 zile Posted Image Daca imi poti da niste locatii din-astea unde sunt plaje mai goale, m-ar ajuta foarte mult. In principiu, probabil o sa ne oprim vreo 2 zile in Plitvice, dupa care vreo cateva zile in ceva insule (fie alea din nord - Cres, etc, fie alea mai centrale - Hvar, etc), dupa care vreo 2 zile in Dubrovnik. Asta ar fi Croatia, in Grecia habar n-am, probabil zona Zakynthos. Am fi vrut mult Santorini, dar e cam greu cu cazarea asa din scurt la un pret normal, plus ca e foarte departe, Google zice ca ar fi 25 de ore din Dubrovnik pana in Oia [...]
O plaja neamenajata nu e neaparat si pustie. In luna august e aproape imposibil sa gasesti plaje pustii in Europa in general si Croatia/Grecia in particular. In iunie sunt destule, chiar si pe la inceput de iulie. O alta problema e cazarea, tot ce a fost bun s-a dat de ceva vreme. Pana si campingurile sunt full.

Despre insulele coate, dupa cum mi s-au parut mie:
Cres/Mali Losinj - daca e prima data in Croatia nu-ti recomand. Nu sunt spectaculoase si nu au plaje. Si cu toate astea sunt pline de turisti. Stiu pentru ca am fost in august acum 3 ani.
Krk - nu prea simti ca-i insula. In august erau campinguri in care nu am mai gasit loc.
Rab - mi-a placut mult. Dar asta a fost prin 2007. De atunci s-a schimba mult si nu cred ca in bine. S-ar putea sa stai cateva ore la coada la ferry.
Hvar - si asta mi-a placut mult. Daca vrei sa iei barca aici poate se preteaza cel mai bine (pentru insulele de langa orasul Hvar). Cu siguranta insula e full in august.
Korcula - foarte frumoasa. Dar aici poate ca sunt subiectiv pentru ca fost prima mea tura in Croatia.
Lastovo - departe. Dar daca vrei sa uiti de toate problemele si sa meditezi, acolo e locul. E mica si nu are plaje.
Mlijet - acolo ar fi sanse sa nu fie asa de plin pentru ca nu sunt multe cazari (si cam urate - parerea mea). E o plaja faina de nisip la Saplunara si nu cred sa fie plina.

Am vazut ca in Grecia te tenteaza Santorini. Eu as zice sa dai sanse si altor insule din Ciclade. De exemplu Milos..

Oricum, nu-ti face griji din cauza cainelui pe plaja, restaurante, etc. Am vazut destui peste tot si nu am vazut deloc restrictii sau comentarii din partea altor turisti. In lumea civilizata un animal de companie e tratat aproape ca un om.

#16
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Si o poza on-topic :)

Attached Files



#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Am eu doua si mai tari.

Attached File  20150709_165334.jpg   199.39K   47 downloads   Attached File  20150709_165405.jpg   193.34K   43 downloads

Facute de mine acum vreo luna, in Grecia.  Asta asa, ca tot se vorbea de "problema" cainilor pe plaja.
In caz ca nu se vede bine (pozele-s facute cu telefonul, de la distanta, cu zoom), acolo-i un caine pe saltea.   Posted Image

Edited by Barboso, 04 August 2015 - 22:29.


#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Barboso, on 04 august 2015 - 22:28, said:

Am eu doua si mai tari.

20150709_165334.jpg   20150709_165405.jpg

Facute de mine acum vreo luna, in Grecia.  Asta asa, ca tot se vorbea de "problema" cainilor pe plaja.
In caz ca nu se vede bine (pozele-s facute cu telefonul, de la distanta, cu zoom), acolo-i un caine pe saltea.   Posted Image

daca mai si aveai o ciuoaie ca a mea nu se mai intelegea nimic, :)
in spania nu am vazut locuri in care sa ai voie pe plaja cu catelul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate