Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

6675 de afișări, 0 comment-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Domeniul .com costa 10 euro pe an (poti sa-l cumperi/reînnoiesti pe mai multi ani si atunci suma va creste). Domeniul .ro costa mai mult, platesti o singura data si zice-se ca ar fi pe viata.
Hostingul ar putea sa coste 10 euro pe luna.

#20
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
De ce ar fi de 12 ori mai avantajos  .ro  decât   .com?

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu am afirmat ca ar fi mai avantajos. De unde le scoti?

Daca blogul tau se adreseaza cititorilor din România, se recomanda hostarea în România (eu nu am hostarea în România si "simt" încarcarea mai greoaie a blogului).
Daca vrei domeniu .com, ia-ti .com, nu te forteaza nimeni sa iei .ro

#22
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
ok.
Voiam să le cântăresc pe amândouă. Mi se pare puțin ciudat ca .com să fie mai ieftin decât .ro
Trebuie să fie un avantaj net în fața lui  .com
Citesc acuma ceva sfaturi pe net cu diferențele dintre cele două.
Mulțam fain pentru intervenție!

#23
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Diferenta dintre cele doua:

.com - platesti in fiecare an o suma fixa (10-12 dolari)

.ro - platesti o singura data 51.26 + tva 24% dolari si apoi nu mai platesti niciodata

#24
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Recomandați-mi vă rog un site de pe care să cumpăr domeniul   .com
că sunt mii....

Later edit:

Care și câte avantaje sunt pe un domeniu spre deosebire de mocangeala blogger/wordpress?

Edited by yronick, 04 August 2015 - 21:13.


#25
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Eu le cumpar de pe site-ul Namecheap.com (iti trebuie un cont de PayPal asociat unui card bancar, pentru a plati domeniul).
Nu stiu ce înseamna "mocangeala"...

De exemplu, am avut înainte (anul 2008) blogul florinbad.blogspot.com. Am mers cu el asa cam un an de zile, apoi am cumparat domeniul florinbad.com cu 12 dolari pe an.
Anul trecut am renuntat la el si am cumparat un alt domeniu, mai apropiat de ceea ce-mi place sa fac (travel). Am trecut toate informatiile de pe Blogger pe Wordpress, deoarece aici (Wordpress) totul este mult mai usor.

Un domeniu propriu (fara "blogspot" si "wordpress" în denumire) da un aer mai profesionist.

Edited by florinbad, 04 August 2015 - 21:37.


#26
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Nu mă interesează să dea un aer mai profesionist. Vreau să am mai multe opțiuni, mai multe funcții.
Să înțeleg că pe wordpress ai mai multe avantaje. Am vrut a-mi exporta blogul dar mi l-a salvat într-un format   .html după ce am dat click pe exportați blogul și nu am știut ce să fac după aia...

vreau să-mi iau   .com pt. că am înțeles că ai mai multe funcții, îți poți pune butoane de share pe Facebook și Twitter mari, poți avea opțiunea de comment cu ajutorul fb (că toată lumea are așa ceva),  poți activa un chenar de comment anonim fără a avea cont de niciun fel, poți verifica detalii ale contoarelor, ca cele pe care ți le oferă CountState. Sunt toate variantele astea disponibile și pe blogger și pe wordpress, cunosc, dar bine ar fi să le am toate într-un loc.

Ce funcții în plus față de Blogger și wordpress știți să aibă  .com?

#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Cred ca te afli într-o mica eroare...
Ce treaba are .com ("com" vine de la "comercial"), o simpla abreviere a unui Top Level Domain, cu CMS-urile (sau, mai popular, platformele) Blogger si Wordpress?
CMS-urile, alaturi de limbajul PHP si baza de date MySql si folosind o tema (theme) te ajuta "sa-ti faci" un site. Tema unui site este un fel de schelet pe care-l umpli cu ceva (articole. fotografii, filme).

Daca vrei sa faci o treaba "adevarata", atunci:
- cumperi un domeniu (de exemplu noutati.com, daca tot vrei cu extensia "com")
- cumperi gazduire (hosting)
- pe acest domeniu instalezi CMS-ul Wordpress
- în Wordpress ai o functie de import din Blogger (se copiaza in baza de date MySql articolele si fotografiile)
- instalezi tema free aleasa sau tema cumparata
- începi sa-ti aranjezi site-ul asa cum doresti sa arate (cauti sa vezi cum au facut altii, instalezi plugin-uri ajutatoare, cauti sa vezi cu ce se manânca bloggeritul etc.)

Este mult de munca, te asigur... Nu este usor.
Vezi blogul meu, poate te ajuta la ceva: Turism Cultural

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postflorinbad, on 04 august 2015 - 22:32, said:

Este mult de munca, te asigur... Nu este usor.
Vezi blogul meu, poate te ajuta la ceva: Turism Cultural
Si ai mai facut putin spam seo.

#29
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdon_dannielo, on 04 august 2015 - 22:38, said:

Si ai mai facut putin spam seo.

Atunci te rog sa-l ajuti tu.
Eu ma retrag de aici, cu tot cu spamul meu seo si cu cele doua click-uri pe care yronick le va da pe linkul de mai sus, click-uri care ma vor urca rapid pe cele mai nebanuite culmi ale serp-ului.

Edited by florinbad, 04 August 2015 - 22:47.


#30
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Florine, asta voiam să spun și eu mai devreme, să te avertizez... vezi să nu-ți dea ăștia bann așa cum mi-au dat mie, sau credeți că sunt un puțoi care vrea să se bage-n seamă cu fluturi de revoluționar în cap...

http://forum.softped...ul-drept-penal/

Am rezolvat problema, cred că mă retrag și eu de aici, că unii dintre voi luați mult prea în serios Forumul ăsta și începe să devină o paranoia, o conspirație, tot ce vedeți, vedeți ca pe ceva care vrea să fie promovat.
OK, ștergeți link-urile mele de pe pagina cealaltă, nu vreau iar suspend... vă roooog mult!

@florinbad
E super-profi site-ul, ți-aș recomanda să renunți la acel BAD, (chiar dacă te cheamă Bădulescu) pentru că în limba engleză înseamnă rău și e marca cocalarilor de-și personalizează numere de înmatriculare de la BMW-urile lor cumpărate cu 300 de euro din Deutschlad, așa ca feed-back, o recomandare, nu o lua în nume de rău.
Să auzim de bine!

#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
O sa-ti treaca, stai linistit. Softpedia Forum este o comunitate foarte mare, de unde poti învata multe lucruri, un loc unde poti obtine ajutor imediat, un forum unde îti poti face multi prieteni virtuali si unde îi poti ajuta pe altii, la rândul tau.

Pentru "florinbad" am încercat o schimbare (în topicul dedicat) în "florinb" (tot eu sunt si florinb, însa am uitat parola...). Probabil este foarte greu de înlocuit în baza de date. Asta este, ramân cu acest "bad" în cârca (daca ati sti voi ce suflet de milioane am! Posted Image ).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate