Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In aceasta vara s-a terminat procesul de retrocedare a terenului care apartinu-se de drept a bunicului meu si imediat am inceput lucrarile la casa. Casa am inceput-o fara niciun fel de proiect si niciun fel de autorizatie deoarece sunt in criza de timp iar actele oficiale pe teren le voi detine abia in septembrie.

Proiectul este pe structura de cadre portanta. Singura modificare pe care am facut-o a fost sa exclud garajul din proiect si sa adaug un beci.

Primul lucru care am facut a fost sa construiesc wc, magazie si fantana, dupa care am inceput sa sap pentru beci si fundatie .
Beciul are 3,5x3,5 m iar inaltimea de 2,10 m . Peretii beciului au grosimea de circa 40-50 cm , au fost ziditi prima oara cu bolovani de rau apoi s-a turnat beton in spatele lor si vibrat foarte ,foarte mult.
Grosimea peretilor fundatiei este de circa 40 cm , adancime circa 60 cm , hidroizolata .In partea la vale inaltimea fundatiei de la nivelul solului pana la placa este de 1,5m . Fundatia s-a turnat in 3 etape si dupa cum spune titlul topicului totul s-a facut la o betoniera de 4 roabe. S-a pus proape un sac de 40 kg de ciment de bicaz la betoniera.
-prima etapa s-a turnat pana la nivelul solului
-a doua etapa s-a turnat pana la placa
-a treia etapa s-a turnat placa .
Apoi s-a trecut la partea cu ziditul cu caramida phorotherm 25, iar la acopeisul beciului s-au folosit grinzi de stejar tratate in ulei , fiind niste foste sine de tren.
Iata cateva poze :

Attached Files


Edited by Benderbut, 02 August 2015 - 09:38.


#2
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pana acum manopera m-a costat circa doar 350 de euro adica 1.500 de lei deoarece  lucrarile au fost  partial executate de mine cu echipamentul meu. Va tin informati .

#3
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View PostBenderbut, on 02 august 2015 - 09:33, said:

Casa am inceput-o fara niciun fel de proiect si niciun fel de autorizatie deoarece sunt in criza de timp iar actele oficiale pe teren le voi detine abia in septembrie.
Pai, de ce te grabesti asa tare?

#4
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 10:05, said:

Pai, de ce te grabesti asa tare?
Auzi ce intrebare...pentru ca trebuie sa ma insor, normal. Posted Image

Edited by Benderbut, 02 August 2015 - 10:15.


#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Oricum...,grabeste-te si cu actele...Sa nu se grabeasca si altcineva cu amenzile+demolare(daca ai calcat pe cineva pe bataturi).
Si...spor la treaba!

#6
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015

View PostBenderbut, on 02 august 2015 - 10:14, said:

Auzi ce intrebare...pentru ca trebuie sa ma insor, normal. Posted Image

Pai insoara-te, dar tot n-ar trebui sa te grabesti cu casa. Ce te faci daca nu primesti autorizatie?

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Probabil voi traiti in Bucuresti sau  in orase unde autorizatia este obligatorie deoarece pamantul este impanzit de conducte, tevi , cabluri electrice ... Aici la tara am fost sa ma interesez de autorizatie si proiect la primarie dar cum majoritatea caselor aici prima oara se construiesc apoi primesc autorizatia ,se uitau la mine ca la masini straine.

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 11:15, said:

Pai insoara-te, dar tot n-ar trebui sa te grabesti cu casa. Ce te faci daca nu primesti autorizatie?
Majoritatea primariilor din Romania sunt in urma cu actele ,retrocedari care nu au fost facute , nu vin in intampinarea investitiilor sau a constructiilor si din aceasta cauza administratia te lasa sa construiesti dar cu conditia sa iti elibereze autorizatia pe parcursul lucrarilor cum este si cazul meu . Asa ca autorizatia se primeste 100% din cauza ca vina este si a primariilor nu doar a proprietarilor.  

Exista si solutia juridica daca nu se primeste autorizatie.

Edited by Benderbut, 02 August 2015 - 12:19.


#9
Bananajoe

Bananajoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.07.2014
Varianta cu piatra e buna.
Nu vibra betonul excesiv ca-l strici

#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostBananajoe, on 02 august 2015 - 12:43, said:

Varianta cu piatra e buna.
Nu vibra betonul excesiv ca-l strici
E buna varianta cu piatra in cazul meu deoarece nu a fost nevoie sa mai fac cofraj pentru peretii beciului si in plus piatra e mai ok decat betonul simplu nu va mai fi nevoie ca in viitor sa il plachez cu piatra . Zidul a venit asa de gros incat am fost nevoit sa fac niste rafturi ”sapate”  in perete .

La parintii mei beciul are nivelul de -1m sub pamant iar restul fundatie ,vara nu prea tine racoare, in schimb la beciul acesta cu nivelul -2 m risti sa racesti daca stai prea mult vara in el .  In viitor va trebui sa sudez treptele scarii si sa chituiesc fiecare bolovan in parte , instalatia electrica si de apa deoarece butelia pompei de apa impreuna cu termostatul vor sta in beci, fiind aparate de frig iarna . Am izolat dupa cum vedeti tot beciul impotriva apei si nu am facut scurgere, m-am bazat pe hidroizolatie si pe lucrul bine facut respectiv sa vibrez betonul , vom vedea.

Edited by Benderbut, 02 August 2015 - 19:55.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBenderbut, on 02 august 2015 - 11:41, said:

Probabil voi traiti in Bucuresti sau  in orase unde autorizatia este obligatorie deoarece pamantul este impanzit de conducte, tevi , cabluri electrice ... Aici la tara am fost sa ma interesez de autorizatie si proiect la primarie dar cum majoritatea caselor aici prima oara se construiesc apoi primesc autorizatia ,se uitau la mine ca la masini straine.
Nu te increde asa de tare in primaria locala. Stiu caz in care s-a construit fara autorizatie in cuca macaii si proprietarul a primit de la primarie amenda de 40.000 RON, plus urmeaza sa intre in casa cu buldozerul.
Ajunge sa ai un singur vecin suparat pe tine, sau pe faptul ca tu vei avea baie si WC in casa in timp ce el inca mai merge la buda din fundul gradinii si se spala in butoiul de metal din curte, si risti sa te trezesti cu amenda si somatie din partea primariei.

In rest, iti doresc spor la construit!

Edited by Hider141, 03 August 2015 - 10:14.


#12
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View PostBenderbut, on 02 august 2015 - 19:47, said:

Am izolat dupa cum vedeti tot beciul impotriva apei si nu am facut scurgere, m-am bazat pe hidroizolatie si pe lucrul bine facut respectiv sa vibrez betonul , vom vedea.

Da, folie cu crampoane, cea mai tare hidroizolatie.

#13
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostHider141, on 03 august 2015 - 10:11, said:

Nu te increde asa de tare in primaria locala. Stiu caz in care s-a construit fara autorizatie in cuca macaii si proprietarul a primit de la primarie amenda de 40.000 RON, plus urmeaza sa intre in casa cu buldozerul.
Ajunge sa ai un singur vecin suparat pe tine, sau pe faptul ca tu vei avea baie si WC in casa in timp ce el inca mai merge la buda din fundul gradinii si se spala in butoiul de metal din curte, si risti sa te trezesti cu amenda si somatie din partea primariei.

In rest, iti doresc spor la construit!

View PostHider141, on 03 august 2015 - 10:11, said:

Nu te increde asa de tare in primaria locala. Stiu caz in care s-a construit fara autorizatie in cuca macaii si proprietarul a primit de la primarie amenda de 40.000 RON, plus urmeaza sa intre in casa cu buldozerul.
Ajunge sa ai un singur vecin suparat pe tine, sau pe faptul ca tu vei avea baie si WC in casa in timp ce el inca mai merge la buda din fundul gradinii si se spala in butoiul de metal din curte, si risti sa te trezesti cu amenda si somatie din partea primariei.

In rest, iti doresc spor la construit!
daca nu a votat pe PSD...

#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Masinaria de indoit etrierii Ultra 3000 turbo :)

Attached Files



#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
S-au cofrat stalpii cu panouri de cofraj nu cu cele profesionale doka ci cu unele autoconstruite de osb ”moca” Posted Image . Cam nesigure dar daca stii unde sa pui sarma totul e ok.

Attached Files



#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat de turnat stalpul central al casei ,a intrat 4 betoniere respectiv 16 roabe si am terminat capitolul cu stalpii . La turnare nu am mai folosit vibratorul ci o rigla lunga de lemn vibrat in interiorul armaturii, si am batut cu ciocanul de cauciuc in cofraj.

Azi dimineata am dat de un liliac agatat de o scandura , nici nustiu ce specie este. Ar trebui sa schimb titlul in ” casa batman ”.

Attached Files



#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Caramizile acelea au locas de mortar? Pare cam putin stratul de motar dintre ele (atat cel orizontal cat si cel vertical).

#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
E caramida phorotherm 25, pe plan vertical ele par ca stau lipite dar au forma H, adica se umple cu mortar dupa ce ai fixat-o pe plan orizontal cu mortar. Rostul pe orizontala nu este mai mic de 1 cm, iar acolo unde este rostul mic inseamna ca am batut foarte tare cu ciocanul de cauciuc sa le aduc la drept.

Se vede ca e zidit bine atunci cand ploua si cand apa nu patrunde in penultimul rand de caramizi neumezindu-se, adica  apa nu trece de stratul de mortar sa ajunga la celelalte randuri de caramizi .

Edited by Benderbut, 20 August 2015 - 18:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate