Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se poate circula pe "trotuar"?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012
De multe ori vad lucrul asta: https://youtu.be/xX_lbEl8xK0?t=30s

Masini/camioane care chiar daca e linie continua si sens dublu, circula cat mai apropiat de sant. Este legal?
Pentru ca este linie continua, de aia intreb.

#2
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Stai ca nu ma prind.Tu ne intrebi daca este legal sa circuri mai aprape de acostament/sant???

Ca eu in video-ul de mai sus vad niste idioti care fac niste depasiri mortale cu conservele lor.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce treaba are linia continua cu santul? Da, e legal si normal, nu ei sunt problema in clipul ala ci imbecilii care se baga aiurea in depasiri. Daca n-ar exista camionagii care merg aproape de sant accidentele ar fi fost mult mai multe si traficul mult mai aglomerat.
Apropo, ala nu e trotuar.

Edited by Friskey, 01 August 2015 - 13:50.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce trece in dreapta de linia continua de acolo se numeste acostament consolidat, nu acopera nici asigurarea.

Nu e legal si nici normal sa mergi pe acolo, ca politia inchide ochii, asta e alta treaba.

http://www.trafictub...tia-acostament/

Edited by gumball3000, 01 August 2015 - 13:50.


#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postgumball3000, on 01 august 2015 - 13:48, said:

Ce trece in dreapta de linia continua de acolo se numeste acostament consolidat, nu acopera nici asigurarea.

Nu e legal si nici normal sa mergi pe acolo, ca politia inchide ochii, asta e alta treaba.

http://www.trafictub...tia-acostament/
Gumball, ai mers vreodată pe DN 2?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum vreo 4 ani cred ca am fost pe acolo ultima data.
Mai bine treci la subiect.

#7
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012

View Postaugenbling, on 01 august 2015 - 13:39, said:

Stai ca nu ma prind.Tu ne intrebi daca este legal sa circuri mai aprape de acostament/sant???

Ca eu in video-ul de mai sus vad niste idioti care fac niste depasiri mortale cu conservele lor.
Exact, acostament.
Unii spun ca e legal si altii ca nu, deci, cum ramane treaba?
Eu am luat acel video ca exemplu pentru ca nu gaseam altul :P

#8
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Nu este voie sa mergi pe acostament pentru ca servește pentru siguranța circulației, scurgerea apelor, circulația pietonilor si la depozitarea materialului de întreținere.

Sau in codul rutier mai scrie asa:Pietonii sunt obligati sa se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stânga a drumului, în directia lor de mers

#9
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012

View Postaugenbling, on 01 august 2015 - 14:26, said:

Nu este voie sa mergi pe acostament pentru ca servește pentru siguranța circulației, scurgerea apelor, circulația pietonilor si la depozitarea materialului de întreținere.

Sau in codul rutier mai scrie asa:Pietonii sunt obligati sa se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stânga a drumului, în directia lor de mers

Bun, asta vroiam sa stiu, deoarece in multe locuri am vazut cand se merge pe acostament.

Am pus trotuar deoarece nu-mi aduceam aminte cum se numeste.

Merci!

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcaballero, on 01 august 2015 - 14:20, said:

Unii spun ca e legal si altii ca nu, deci, cum ramane treaba?
Ti-am lasat link mai sus cu raspunsuri de la autoritati, de ce mai intrebi inca o data?

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DlwdSQSQXRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Iuda za best

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostSef-chenko, on 01 august 2015 - 14:44, said:

Ahh.. sunt lent Posted Image

@caballero cei din acel clip sunt idioti! Pacat ca nu sunt mai mari amenzile! Pe mine ma streseaza cei care vorbesc la telefon sau folosesc telefonul in timp ce conduc...
Daca ar fi dupa mine, as instala camere la fiecare intersectie Red light camera care sa faca si poze pt cei care vorbesc la telefon...

Edited by easy90rider, 01 August 2015 - 15:43.


#14
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Lege de cacat, au muncit mult sa largeasca drumurile .. pan' la urma numai ca sa fie.. mai stramte. Eu care merg mai domol circul constant pe ea, nu am avut probleme.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postgumball3000, on 01 august 2015 - 13:53, said:

Acum vreo 4 ani cred ca am fost pe acolo ultima data.
Mai bine treci la subiect.

Este la subiect: așa se circulă pe DN 2 pentru fluidizarea traficului. Și pe E 576 intre DN 2 și Iași. Dacă nu s-ar circula așa, traficul ar fi un coșmar întrucât nu s-ar putea face depășirile. Am circulat pe acest drum și când nu era acostament, înainte de 2000, pierdeam și 20 min până puteam depăși și atunci traficul nu era asa intens (erau și multe tractoare cu remorcă și camioane lente, drumul Suceava București era mai lung cu PATRU ore comparativ cu cel de după apariția acostamentului).
Niște cehi l-au denumit 1,5 highway...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate