Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

The Revenant (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostStGermain, on 04 februarie 2016 - 13:29, said:

b. Scena in care tine acel discurs in fata angajatilor, care se transforma ulterior intr-un discurs de motivare si de nou inceput in cadrul aceleiasi firme - practic in cadrul caruia el se razgandeste privind retragerea sa si spune hotarat ca ramane. .
"I'm not leaving. I'm not fucking leaving. The show goes on."

Edited by aLexCM, 05 February 2016 - 20:11.


#74
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Si eu am vazut filmul, si mi-a placut foarte mult. Actorii cunoscuti au jucat foarte bine, in special DiCaprio si Hardy.
Scena cu ursul mi-a placut si mie. Nu stiu cine a zis ca este CGI, nu cred ca este vorba de asa ceva, se vede clar si de pe fata lui DiCaprio ce frica patea. Sau mai ales cum sa impusti ursul si dupa aceea sa zici ca se joaca cu el, sau sa dai cu cutitul in el, oare aia tot joaca mai e?. Se vede clar ca se lupta cu el. Eu m-am gandit ca i-au scos dintii la urs ca sa nu-l poata musca, iar Leonardo era protejat la interior, asa cred ca se explica. Nu cred insa ca se "jucau", iar de CGI in nici un caz.
Cred ca totusi daca vrei sa castigi Oscarul trebuie sa faci si scene de genul, altfel e cam greu sa-l obtii, iar Leonardo a facut destule, cred ca toata lumea este de acord...
Si eu sunt un fan Leonardo, consider ca cel mai bun film al sau a fost Inception, astea in gen Revenant totusi nu stiu daca au aceeasi calitate...

#75
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Ui cum i-au scos dintii bietului urs:

Attached File  download.jpg   8.21K   65 downloads

#76
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postanz, on 15 februarie 2016 - 11:22, said:

Si eu am vazut filmul, si mi-a placut foarte mult. Actorii cunoscuti au jucat foarte bine, in special DiCaprio si Hardy.
Scena cu ursul mi-a placut si mie. Nu stiu cine a zis ca este CGI, nu cred ca este vorba de asa ceva, se vede clar si de pe fata lui DiCaprio ce frica patea. Sau mai ales cum sa impusti ursul si dupa aceea sa zici ca se joaca cu el, sau sa dai cu cutitul in el, oare aia tot joaca mai e?. Se vede clar ca se lupta cu el. Eu m-am gandit ca i-au scos dintii la urs ca sa nu-l poata musca, iar Leonardo era protejat la interior, asa cred ca se explica. Nu cred insa ca se "jucau", iar de CGI in nici un caz.
Cred ca totusi daca vrei sa castigi Oscarul trebuie sa faci si scene de genul, altfel e cam greu sa-l obtii, iar Leonardo a facut destule, cred ca toata lumea este de acord...
Si eu sunt un fan Leonardo, consider ca cel mai bun film al sau a fost Inception, astea in gen Revenant totusi nu stiu daca au aceeasi calitate...


S-a transmis oficial:

Singura scena CGI din intreg filmul a fost scena cu atacul ursului. Din acelasi considerent al autenticitatii regizorul a dorit sa filmele pe pelicula si nu pe digital. Dar avand in vedere ca ziua era scurta, erau limitati la doar cateva ore pe zi de filmari.
Filmand pe pelicula si nu pe digital, ziua le era scurtata si mai mult, pentru ca camerele pe pelicula nu sunt atat de performante si au nevoie de lumina mai multa.
Pana la urma, din motive de logistica si costuri regizorul a acceptat sa filmeze pe digital, lungind astfel zilele de filmare. Deci scena cu ursul este CGI iar actorul este miscat stanga - dreapta brusc cu ajutorul unor cabluri.

#77
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postanz, on 15 februarie 2016 - 11:22, said:

Si eu am vazut filmul, si mi-a placut foarte mult. Actorii cunoscuti au jucat foarte bine, in special DiCaprio si Hardy.
Scena cu ursul mi-a placut si mie. Nu stiu cine a zis ca este CGI, nu cred ca este vorba de asa ceva, se vede clar si de pe fata lui DiCaprio ce frica patea. Sau mai ales cum sa impusti ursul si dupa aceea sa zici ca se joaca cu el, sau sa dai cu cutitul in el, oare aia tot joaca mai e?. Se vede clar ca se lupta cu el. Eu m-am gandit ca i-au scos dintii la urs ca sa nu-l poata musca, iar Leonardo era protejat la interior, asa cred ca se explica. Nu cred insa ca se "jucau", iar de CGI in nici un caz.
Cred ca totusi daca vrei sa castigi Oscarul trebuie sa faci si scene de genul, altfel e cam greu sa-l obtii, iar Leonardo a facut destule, cred ca toata lumea este de acord...
Si eu sunt un fan Leonardo, consider ca cel mai bun film al sau a fost Inception, astea in gen Revenant totusi nu stiu daca au aceeasi calitate...
Probabil e singurul film cu efecte pe care l-ai văzut. :)

#78
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Dar de aceasta comparatie ce spuneti? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yvkiG3lGuUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, in ciuda SF-ului si a celorlalte detalii din acest topic, fiind doar un consumator obisnuit de filme, mie mi-a placut filmul si intreaga compozitie artistica si muzicala.

#79
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Lol, a castigat dicaprio primul sau oscar.
Nu s-a tavalit degeaba prin noroi.

[ https://media.giphy.com/media/3ornjT9rsUPfss6hqw/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 01 March 2016 - 20:51.


#80
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Cat rahat a trebuit   sa manance si sa indure Leo ca sa obtina oscarul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/53qHZoj5e2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g_v2O8OYvCo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BB-8, 30 March 2016 - 23:21.


#81
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Ce tare...deci vorbim de un film care a luat Oscar-ul pe bună dreptate, cu un actor de zile mari, cu un director de imagine care a filmat impecabil această poveste adevarată sub bagheta unui regizor care scoate tot ce se poate mai bun dintr-o poveste și din echipa care a făcut filmul și unii discută despre faptul că ursul a avut factorul de accelerație mult mai mare decât ar fi trebuit de parcă în fața blocului sau la mall ei au avut urși la degetul mic (adevărul că și la mine în fața blocului e o haită de urși grizzly dar îi iau la pietre când se mai dau la mine), că Di Caprio a mâncat carne crudă în sălbăticie, după ce nu m-ai mâncase de mult când putea să vorbească cu Jamie Ollivier să-i gătească ceva rapid acolo pe loc, când în anii aceia gradul de civilizație era aproape de zero și foarte mulți mâncau totuși carnea crudă! Există destule surse, chiar și dintre cele mai la îndemână de unde să vă documentați și chiar popularul Karl May povestește de ceva asemănător. Oricum anii aceia de formare a Americii moderne nu sunt de loc glorioși și civilizația era aproape de zero, așa încât să judecăm din tastatură dintr-un loc civilizat, actele unui om rănit în acele condiții mi se pare de un fariseism fără margini, când acum în zilele noastre mulț›i dintre noi plâng dacă s-au tăiat intr-o coală de hârtie sau cea mai mare faptă de vitejie este să omori pe cineva într-un shooter, dar și cu mai multe vieți...așa e și în viața reală, dacă ai o problemă dai reset și o iei de la cap !
The Revenant / nota mea 8.5 și toată stima pentru echipa filmului.

Edited by jamesbond007.5, 03 April 2016 - 06:29.


#82
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ma, care-i treaba ca DiCprio a halit carne cruda in film ?

Ganditi-va ca personajul era atat de infometat incat nu a mai stat sa prajeasca halaleala !
Cati dintre voi nu ati fost atat de infometat incat sa mancati mancarea aproape negatita ?
Aaa ! voi  sunteti oameni cu bani si va permiteti sa mancati de 5-6 ori pe zi si nu cunoasteti ce e aia foamea, in schimb radeti de personajul din film care infometat si ranit nu s-a mai gandit sa prajeasca haleala la foc.

Ce pot sa zic ? doar ca imi este rusine ca traiesc pe Terra  Posted Image

#83
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postjamesbond007.5, on 03 aprilie 2016 - 06:00, said:

Există destule surse, chiar și dintre cele mai la îndemână de unde să vă documentați și chiar popularul Karl May povestește de ceva asemănător.
Sper ca stiai ca ... popularul Karl May nu a fost niciodata in vestul salbatic :lol:.

#84
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Normal ca stiam, dar a este clar ca a avut destule surse de documentare,  fiind printre putinii scriitori care a prezentat viata dura a Vestului asa cum era ea si nu la modul poetic, asa cum faceau multi alti scriitori. Iar echipa de consultanti a filmului si-au facut cu brio treaba.

Edited by jamesbond007.5, 03 April 2016 - 11:20.


#85
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
"Echipa de consultanti...si-a facut cu brio datoria." (nu am reusit sa m-ai editez!).

#86
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Imi place actorul diCaprio, dar de aici si pana sa ia Oscar cu mizeria asta de film despre nimic, e cale lungă. Merita pentru Cârtița, Shutter Island, Wolf of Wall Street, catch me if you can(cel Mai complex rol al lui dupa părerea mea).
Daca revenantul asta e film bun, Heartlockerul ala e capodopera cinematografică. Generatia actuală, incercati sa vizionati filme ce au subiecte mai banale gen Kramer contra Kramer spre exemplu si veti sesiza cum interpretarea actorilor da valoare filmului, nu filmele cu indieni. Si alea gion uaine erau mai bine realizate (ca intriga a filmului) față de ăsta. Pe principiul " a mâncat carne cruda in film" si alte prostii, următorul film de Oscar va avea scene in care actorul se va scobi cu degetul mic de la mâna stânga, ceea ce nu a mai facut până atunci...

Edited by Gran_Torino, 04 April 2016 - 17:46.


#87
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Nu stiam ca povestirea unei supravietuiri in conditii extreme poate fi o poveste despre nimic ! Foarte tare ! Iar carnea aia cruda probabil ca nu era cruda ci doar sa para ca e cruda, dar conditiile in care a jucat se aseamana foarte mult cu cele din Lupul de pe Wall Street...femei, bautura la maxim, droguri, masini scumpe ! Fara comentarii !

#88
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
nu comentez prestatia actoriceasca insa filmul mi s-a parut prea cenusiu si trist pt-gusturile mele
probabil nu sunt obisnuit cu acest gen de film

#89
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
In ultimile doua zile mi-am tras pe nas fo doua filme. Rar am chef si timp de asa ceva, dar de data asta am fost chiar curios. Deh, mi-au picat ochii din intimplare pe blue ray si hai, zic, merge la bere si seminte. Bine, nu sint genu de gospodina nesexata, care participa la seri literare cu alte nef*tute, da parca mi-as da cu parerea de data asta. Filmu e slab si plictisitor. Io sint de acord, ca se uita unii cu lupa la grimase, pina cind vad motivele concrete pentru Oscar, da mie mi-a parut rau de timpu pierdut. In fine, interesanta ideea cu dormitu intr-un cal, da parca mai vazusem o scena similara pe undeva.
Breh, in urma unui film bun se ramine cu un zimbet pe buze si cu senzatia, ca "uau mi-a trecut timpu fara sa observ". Daca nu se-ntimpla, atunci nu ajuta nici mama Oscarului.
Cam asta tineam sa zic ;)

#90
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005

View Postvata_pa_batz, on 09 octombrie 2016 - 17:10, said:

interesanta ideea cu dormitu intr-un cal, da parca mai vazusem o scena similara pe undeva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X-YsSINT75c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate