Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Acordul cu privire la utilizarea cookie-urilor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Cum ati implementat chestia asta in site-urile voastre?
Este de ajuns sa scriem o pagina cu câteva explicati si o trimitere catre politica Google privind cooke-urile sau trebuie folosit un plugin pentru a cere acordul cititorilor blogului?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
A devenit obligatoriu?

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Am primit acum o ora un mail de la Google:

Dear Publisher,

We want to let you know about a new policy about obtaining EU end-users’ consent that reflects regulatory and best practice guidance. It clarifies your duty to obtain end-user consent when you use products like Google AdSense, DoubleClick for Publishers, and DoubleClick Ad Exchange.
Please review our new EU user consent policy as soon as possible. This requires that you obtain EU end users’ consent to the storing and accessing of cookies and other information, and to the data collection, sharing, and usage that takes place when you use Google products. It does not affect any provisions on data ownership in your contract.

Please ensure that you comply with this policy as soon as possible, and not later than 30th September 2015.
If your site or app does not have a compliant consent mechanism, you should implement one now. To make this process easier for you, we have compiled some helpful resources at cookiechoices.org.

This policy change is being made in response to best practice and regulatory requirements issued by the European data protection authorities. These requirements are reflected in changes recently made on Google’s own websites.
Thank you in advance for your understanding and cooperation.

Regards,

The Google Policy Team

Edited by florinbad, 28 July 2015 - 09:24.


#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Chiar ca e interesant de aflat ce anume doreste google de la noi, lol..si cum se poate implementa.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Eu am facut asa:
http://www.turismcul...a-cookie-urilor

Softpedia vad ca cere explicit acordul cititorilor.
La cookiechoices sunt si câteva solutii de implementare.
Sau cookie-consent.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Eu stiam ca ideea consta in instiintarea utilizatorilor ca folosesti coockie si ei trebuie sa dea un ok de confirmare

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Personal, nu folosesc cookies deoarece habar nu am ce sa fac cu ele...
Acestea sunt folosite de terte parti (Google Adsense, Statcounter, Facebook etc.). Eu nu le pot controla, de aceea doar am atentionat cititorii blogului.

Uite cum face Softpedia Forum:
"Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)"

La linkul de la "detalii" am gasit asta:

"Alte cookie-uri ale tertelor parti

Pe unele pagini, tertii pot seta propriile cookie-uri anonime, in scopul de a urmari succesul unei aplicatii, sau pentru a customiza o aplicatie. Datorita modului de utilizare, acest site nu poate accesa aceste cookie-uri, la fel cum tertele parti nu pot accesa cookie-urile detinute de acest site. De exemplu, cand distribuiti un articol folosind butonul pentru retelele sociale aflat pe acest site, acea retea sociala va inregistra activitatea dvs."

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E suficient un pop-up de atentionare, undeva in footer sau header, care apare la fiecare vizita pana ce vizitatorul apasa pe X .

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Intre timp am instalat un plugin micut ("Cookie notice", autor dFactory), care afiseaza mesajul în header. Utilizatorul are posibilitatea sa citeasca pagina dedicata cookie-urilor sau sa închida acest mesaj.

#10
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
In calitate de webmaster, tot urmaresc subiectele legate de acest avertisment agasant si fara logica.
zici ca au luat-o toti razna cu mesaje de genul: "acest site foloseste cookie", logic ca foloseste cookie, nu mai exista site-uri dinamice sa nu foloseasca cookie,
natura limbajelor de programare impune la folosirea de cookie-uri.
Omeni buni cine va obliga sa afisati aceste mesaje? google, yahoo, facebook etc... nu afiseaza niciun mesaj de avertizare cu privire la utilizarea cookie-urilor, cu toate
ca google si facebook colecteaza cele mai multe informatii despre utilizatori.
Am inteles ca este o directiva europeana, ok, ce site-uri serioase din europa folosesc acest "Cookie notice" ?

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ai citit postul nr.3?
"Please ensure that you comply with this policy as soon as possible, and not later than 30th September 2015.
If your site or app does not have a compliant consent mechanism, you should implement one now."

#12
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Si eu am primit acest mesaj de la google, totusi care sunt consecintele daca nu  afisez aceasta notificare pe site?
de ce marile companii, care folosesc servicii AdChoices (yahoo, google, fb, amazon, etc..) nu afiseaza aceasta notificare

#13
micatalin_71

micatalin_71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.03.2007
Eu sunt amator, am facut si eu cateva site-uri ca Hobby si am bagat reclame de la Adsense, imi puteti spune si mie unde trebuie sa implementez acel template pentru avertizarea de cookie-uri? Ca banuiesc ca nu trebuie pe fiecare pagina in parte ... Dar va rog nu in termeni profesionali, ca ma pierdeti pe drum, as dori o explicatie pentru amatori... sau daca imi puteti recomanda, unde as putea gasi un raspuns la problema mea.
Va multumesc!

PS Specific ca eu lucrez cu Macromedia dreamweaver

Edited by micatalin_71, 23 September 2015 - 01:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate