Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Campanie:Cumpara produse romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#37
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

View PostDamascus77, on 20 iulie 2015 - 23:46, said:


e plin de milionari romani pe la tara, toti au Lamborghini la usa grajdului

da, Ghita, taranul roman are cheltuieli mai mari decat spaniolul si italianul, pentru ca a noi inca se trage din greu cu caruta si calul, sau cu per pedes, nu cu tractorasul miniaturizat
Pai daca e prost si isi cumpara Q7 cu banii de pe legume si fructe in loc sa isi ia tractor..

#38
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015
sunt putine tari in Europa unde snobismul este sport national ! ...
numeste una !

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlex404, on 20 iulie 2015 - 23:46, said:

Aia nu au nimic in comun cu romania, exceptând minciuna.
Utok si evolio in aceasi oala.
Astia nici macar nu printeaza ecticheta in RO, ele vin gata facute pentru piata noastra.
Si daca softwareul ar fi customizat/dedicat/romanesc, s-ar schimba ceva? Sau tot...
Sau daca ar avea o calitate mai buna? Un service ok? Relatii clienti impecabile?

Ai mai fi la fel de reticent?

#40
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 08.07.2015

View Postdexterash, on 20 iulie 2015 - 23:52, said:

Pe acelasi principiu, tu de ce vrei salariu mai mare de la angajator? Nu-ti ajunge minimul sau mai putin - de exemplu, niste coji de seminte/alune?
de ce are elvetianul salar de 5000 EUR ? ... sau 4500 EUR cel din Luxemburg ? ...
or fi muncind de 25 de ori mai eficient decat romanul ! ... Posted Image
salariul are treaba cu politica, nu cu munca ! ... cum gresit cred unii naivi !

Edited by humusdelombriz, 20 July 2015 - 23:58.


#41
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Incerc sa consum cat mai multe alimente Made in Romania ! Exista si alte multe produse de calitate Made in Romania indiferent daca vorbim de auto ( Ford sau Dacia) , multe cosmetice , plante medicinale&diverse , textile (Braiconf , Jolidon , Mondex , Spencer , Seroussi , etc.) , incaltaminte , articole de pescuit si nada , frigidere ,materiale de constructii si vopsele , etc.
Dar depinde si de bugete ! Dar este recomandat din plin sa-ti trimiti banii in tara la tine ! Asa fac marile civilizatii si de aia o duc bine ! In timp toata lumea din tara respectiva devine mai bogata , incep si afacerile sa mearga , se incurajeaza investitiile si concurenta deci si calitatea creste !

Edited by FAP, 21 July 2015 - 00:01.


#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdexterash, on 20 iulie 2015 - 23:56, said:

Si daca softwareul ar fi customizat/dedicat/romanesc, s-ar schimba ceva? Sau tot...
Sau daca ar avea o calitate mai buna? Un service ok? Relatii clienti impecabile?

Ai mai fi la fel de reticent?

Tocmai, nu vreau software customizat de ei. ( am vazut ca allview o face intr-o oarecare masura ).

Serviceul/ RC-ul lasa de dorit.

Eu nu stiu, dar noi ori suntem batuti in cap, ori ne place sa ne-o tragem in dos cu tehnologia.

Exemplu: Nokia, sa nu zic de Apple ( pentru ca practica ceva preturi mai mari, dar preturile apple se reflecta in suportul deosebit de rapid si siguranta actualizarilor, mai nou, 5 ani de zile ):

Okay, a proiectat un produs, l-a trimis la foxconn, il produce si il vinde sub proprie eticheta. Calitate asigurata, pret foarte mic. Are control total fata de produsul respectiv, nu-l mai vinde nimeni in afara de ei.

Allview cumpara de la ceva firma chinezeasca de plasticaraie, si vinde la pret foarte mare ( pentru calitatea propusa ). Pai, ori ne place sa ne-o tragem in dos cu tehnologia ori ne place sa le-o tragem clientilor ( culmea, romanilor ) la buzunar.

Pentru ce sa cumperi o pocnitoare "romaneasca" când ai Motorola in pret similar si calitate mult mai buna? Si nu numai, mai sunt si chinezarii bune ( xiaomi de exemplu ).

#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Tocmai, nu vreau software customizat de ei. ( am vazut ca allview o face intr-o oarecare masura ).
Aici depinde. Poate cel mai ok ar fi combinat, la alegere: stock sau "custom" cu romana, vreo aplicatie legala de filme, una de navigare etc - chestiile uzuale.

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Serviceul/ RC-ul lasa de dorit.
Asta am observat si nu sunt deloc de acord.
Serviceul(impreuna cu partile/componentele/subansamblele de schimb) si RCul trebuie sa zbarnaie cand vine vorba de piata locala. Deci, te-ar mai "indupleca" daca le-ar avea bine puse la punct?

Pe de alta parte, are romanul(clientul) cultura RC+alte servicii aftersales?

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Eu nu stiu, dar noi ori suntem batuti in cap, ori ne place sa ne-o tragem in dos cu tehnologia.
Ohoo... eu zic ca ambele. Posted Image

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Exemplu: Nokia, sa nu zic de Apple ( pentru ca practica ceva preturi mai mari, dar preturile apple se reflecta in suportul deosebit de rapid si siguranta actualizarilor, mai nou, 5 ani de zile ):
Okay, a proiectat un produs, l-a trimis la foxconn, il produce si il vinde sub proprie eticheta. Calitate asigurata, pret foarte mic. Are control total fata de produsul respectiv, nu-l mai vinde nimeni in afara de ei.
Tine de volum. Proiectarea este extrem de scumpa si nu o recuperezi din volume mici vandute. Iar piata la noi nu este ca cea a lu' nea Apple sau Nokia.
Dar nici nu cred ca au cel mai fericit management.

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Allview cumpara de la ceva firma chinezeasca de plasticaraie, si vinde la pret foarte mare ( pentru calitatea propusa ). Pai, ori ne place sa ne-o tragem in dos cu tehnologia ori ne place sa le-o tragem clientilor ( culmea, romanilor ) la buzunar.
Si totusi vand. Probabil din motive de expunere in HyperMarketuri, acolo unde lumea nu mai face diferenta intre patrunjel si tableta.

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:06, said:

Si nu numai, mai sunt si chinezarii bune ( xiaomi de exemplu ).
Da, dar XIAOMI nu este chiar ieftin.

Edited by dexterash, 21 July 2015 - 00:14.


#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Totusi nu am inteles de ce produsele romanesti sint mai scumpe si adesea mai slabe calitativ decit cele venite de la mii de Km si produse de angajati cu salarii de 10 ori mai mari decit in Ro? Oare pentru ca patronul strain nu schimba cite 4 masini si trei amante pe an si nu-si cumpara cite un apartament in bucuresti sau timisoara mai nou in SUA in fiecare luna??

  iar cu taranii, cei adevarati sint deja prezenti in supermarketuri. In piete sint cei care cupara din magazine si revind cu evaziune de 100% ca tot sint bietii scutiti de impozite, tva si casa de marcaj.

#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Daca Allview ar produce telefoane/ tablete calitative, as cumpara. Si daca mi-ar oferi suport si servicii ce tin de garantie peste medie dpdv calitativ.

Dar in momentul de fata nu produce nimic. Schimba icoana la meniu, baga niste bloadtware mioritic si gata...mare producatori romani de telefoane.

Crede-ma, un coleg la munca avea ceva allview maricel, care nu fusese tocmai ieftin. L-a scapat o singura data pe asfalt cauciucat ( cum sunt in parcurile de copii ). Nu s-a spart, doar s-a zgariat putin...dar nici nu mai mergea display-ul :lol:
Pai dai 1000 si putin pe un telefon care se strica la impactul cu asfaltul cauciucat?! wtf...

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttytysor, on 21 iulie 2015 - 00:21, said:

Totusi nu am inteles de ce produsele romanesti sint mai scumpe si adesea mai slabe calitativ decit cele venite de la mii de Km si produse de angajati cu salarii de 10 ori mai mari decit in Ro?
Automatizare, Cultura, Educatie, Experienta, Management,  Piata, Volum. Fonduri, investitii, cercetare, dezvoltare etc - multe, multe chestiuni diferite.
Dar asta nu se intampla la toate produsele.

Un contra exemplu:
Romania: Y(roman) vrea sa produca/ofere X si isi expune public ideea. Din start, X este un produs prost (chiar daca ar fi bun) pentru ca... stim noi de ce. Apoi, X sigur se gaseste mai ieftin p'afara sau ceva asemanator, asa ca luam de afara. Iar daca nu se gaseste X pe afara si ar fi ceva inovator, atunci sa-l dea acum si aici - doar nu am sa-l astept cu productia . Sau stai sa vad alti fraieri care l-au cumparat si ce zic de el. Sau...

Anglia, SUA(sau alte tari din vest): Z(englez) vrea sa produca/ofere X. Din start, hai sa vedem ce are de oferit X si sa il ajutam - macar cu o reclama "gratis". Daca X ne atrage, hai sa il sponsorizam(chiar si simbolic) sau sa il cumparam(precomanda) in faza de proiect/prototip, asteptand 6 luni productia.

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:27, said:

Daca Allview ar produce telefoane/ tablete calitative, as cumpara. Si daca mi-ar oferi suport si servicii ce tin de garantie peste medie dpdv calitativ.
Dar in momentul de fata nu produce nimic. Schimba icoana la meniu, baga niste bloadtware mioritic si gata...mare producatori romani de telefoane.
Da' ai citit si tu din 3 in 3 sau ai extras ce ti-a convenit.

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:27, said:

Crede-ma, un coleg la munca avea ceva allview maricel, care nu fusese tocmai ieftin. L-a scapat o singura data pe asfalt cauciucat ( cum sunt in parcurile de copii ). Nu s-a spart, doar s-a zgariat putin...dar nici nu mai mergea display-ul Posted Image
Ei na, asta se poate intampla si la un Samsung de 1000 euro. Nu s-a spart carcasa, s-a fisurat PCBul sau s-au dezlipit niste interne(aici difera destul de putin intre producatori).

View Postlex404, on 21 iulie 2015 - 00:27, said:

Pai dai 1000 si putin pe un telefon care se strica la impactul cu asfaltul cauciucat?! wtf...
Era certificat la socuri/lovituri? Daca nu, sa nu fim absurzi.

P.S. Nu, nu tin cu Allview. Dar nici sa sarim calu'.

Edited by dexterash, 21 July 2015 - 00:36.


#47
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
De parca ifon sau sam sung ar fi fabricate in Luxemburg....eu am trecut de la nokia la allview si mi-e bine.

Edited by kommodore_ss, 21 July 2015 - 01:28.


#48
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postkommodore_ss, on 20 iulie 2015 - 22:52, said:

Ma intereseaza mult mai mult ca firma in sine sa fie romaneasca.


Asta e o prostie. Singurul lucru care conteaza unde produce, nu ce cetatenie (una din ele?) are patronul. Banii bogatilor n-au tara, migreaza usor, sint cheltuiti si investiti in alte tari, se duc unde sint impozitele mai mici etc. Banii saracilor (=populatia normala) se cheltuie local, se platesc taxe si impozite local, se scuteste ajutor de somaj etc.

View PostBogdan199O, on 20 iulie 2015 - 23:42, said:

Taranul roman stabileste pretul in functie de cat da fraierul pe marfa lui si de cate mii de euro are chef sa faca vara asta. Cum poti sa zici ca are cheltuieli mai mari ca taranul grec, italian sau spaniol? Nici nu conteaza asta, problema lui. (Cat costa transportul din tarile alea pana in Romania si cat costa de la Dabuleni la Bucuresti)


Ce vezi tu pe piata nu e produs de "taranul spaniol" ci de coroporatii/ferme gigantioce care au economii de volum foarte importante, eficienta extraodinara (masini gigantice, automatizari, ingrasaminte si pesticide etc), putere de influenta politica ca atare regim de taxe preferential, putere de a muta banii in paradisuri fiscale. Asa ca in mod sigur sint mult mai ieftine chiar si decit taranul roman prost platit.
Iar transportul e destul de ieftin ca sa merite. Se strimite somon si miel la transat din Scotia in China si inapoi in Scotia la vinzare si tu crezi ca conteaza un drum cu camionul de la 2 pasi din Grecia, Turcia sau Israel.

Quote

aranii ar trebui sa treaca intai pe la un magazin inainte sa stabileasca pretul cu care isi vor vinde marfa... ca asa merita sa moara de foame.

De ce? oriunde te duci in lumea asta marfa vinduta la piata produsa "manual" e mai scump, uneori cu mult, decit cea din supermaket. Evident exista si o diferenta de calitate. Un fruct facut in Grecia care e cules verde acum 2 saptamini si copt in depozite cu etilena e mult mai putin gustos decit un fruct facut la citiva km, care a fost cules copt in copac si care tine numai 3 zile (ca atare fermierul local are pierderi ca i se strica fructele rapid).
Taranul roman nu poate concura cu complexul agro-industrial la pret dar unde poate concura e la calitate si gust. Asta daca nu cumparati voi numai ieftineala ca sa ii bagati pe toti in faliment si sa vinda paminturile la marile companii.. in 10-20 ani o sa va arda buza dupa o leguma sau un fruct bun dar ceva scump si nu o sa aveti de unde ca "nu se cauta" si toti sint profilati pe hidroponie si ieftineala.

View PostBogdan199O, on 20 iulie 2015 - 23:42, said:


De vreo 2 ani am mai vazut la mall-uri/centre comerciale/holuri de supermarket tarani smecheri cu produse naturale/bio la niste preturi de speriat: branza 40 lei kg, pastrama 50 lei kg. Cel mai tare a fost unul care vindea o vesta din blana de oaie cu 4 mii de lei. ( 40 de milioane ). Si fraieri gaseau ( cred ), altfel nu erau asa bine crescuti, chiar obezi.

Brinza de calitate in vest e lejer 50E/kg iar "pastrama" (felurite variante de produse de carne) e si 100E/kg (si peste dar hai sa nu sarim calul). Cascavalul ala de 7 lei/250g nu stiu daca se poate numi cascaval, e facut in cel mai industrial mod.
Exista o firma care imi place mie, se cheama Aurora, si vinde tot asa muschi afumati si chestii d-astea la 60lei/kg dar sint singurii care pot fi mincati din magazinele romanesti. Au gust ca pe vremea lui cueuasescu. E ciudat aca ala e punctul de referinta dar asta e. Restul sint oribile la calitate, imbibate in nistriti si incarcate cu apa sarata si karagenan, "afumate" cu fum lichid si carne de cea mai proasta calitate. Eu am cautat ani de zile pina am gasit firma asta si sint fan.

Edited by wizardofoz, 21 July 2015 - 02:39.


#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwizardofoz, on 21 iulie 2015 - 02:48, said:

iar "pastrama" (felurite variante de produse de carne) e si 100E/kg (si peste dar hai sa nu sarim calul).
Adica ceva "carnuri" prelucrate si care necesita timp de depozitare/maturare. Da' ai vazut ce ieftin e salamul simplu(nu cel denumit "nobil" pe la noi), parizerul si alte de din astea?

View Postwizardofoz, on 21 iulie 2015 - 02:48, said:

Cascavalul ala de 7 lei/250g nu stiu daca se poate numi cascaval, e facut in cel mai industrial mod.
Este cascaval incipient, in sinea lui. Doar ca nu il poti "matura" artificial. Cum se face ca, dupa ce s-a prins consumatorul roman ca mananca doar culturi+lapte, a aparut Hochland cu "maturat 15 zile, 30 si 45"? Iar in tarile cu apa calda curenta cascavalul se matureaza(adica "sta") vreo 6-9-12 luni?

P.S. La fel ca la bere, unde romanu' a baut (si inca bea) bere de porumb/malai, nu de hamei.

Edited by dexterash, 21 July 2015 - 03:01.


#50
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Posttytysor, on 21 iulie 2015 - 00:21, said:

Totusi nu am inteles de ce produsele romanesti sint mai scumpe si adesea mai slabe calitativ decit cele venite de la mii de Km si produse de angajati cu salarii de 10 ori mai mari decit in Ro?

Sa-ti explic. Penca anagajatul ala platit de 10 ori se urca pe o masina care culege, taie, proceseaza, sorteaza si impacheteaza, imbuteliaza cit fac 100 de angajati de-ai tai platiti de 10X ori mai putin. Deci in efect produce de 10X mai ieftin. OK, numai de 5 ori ca mai costa si masina aia gigantica, de fapt poate numai de 4 orio ca mai costa si transportul. Deci vine aici la un sfert de pret. Si vi-l da la juma de pret, voi cumparati ca e eftin, ala face profit 100%, taranul roman moare de foame si la sfirsit ii cumpara pamintul si vine cu o masina d-aia sa va "dea de munca". Cu 10 oameni platiti la salariul mediu tine o ferma de 100 de hectare, restul gps, automatizari etc.

View Postdexterash, on 21 iulie 2015 - 02:58, said:

Adica ceva "carnuri" prelucrate si care necesita timp de depozitare/maturare. Da' ai vazut ce ieftin e salamul simplu(nu cel denumit "nobil" pe la noi), parizerul si alte de din astea?


Nu numai maturarea, conteaza si cum e facuta carnea aia, vezi pata negra.
Salamul simplu se face din deseuri si adaosuri vegetale si alte porcarii si dureaza 12 ore maxim sa-l faci (la cuptor) asa ca e normal sa fie ieftin.
Si ai dreptate cu brinza "gen cascaval", maturarea poate fi de ordinul anilor, si e si mult mai densa.

Edited by wizardofoz, 21 July 2015 - 03:03.


#51
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postdexterash, on 20 iulie 2015 - 23:52, said:

Am sa. Unde au Hochland si Danone fabrici in Romania?
Hochland are fabrici la Sovata si Sighisora iar Danone in Bucuresti,

#52
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Danone e in Romania de 15 ani cel putin, aveam un cunoscut care lucra la ei.

#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwizardofoz, on 21 iulie 2015 - 03:02, said:

Nu numai maturarea, conteaza si cum e facuta carnea aia, vezi pata negra.
Salamul simplu se face din deseuri si adaosuri vegetale si alte porcarii si dureaza 12 ore maxim sa-l faci (la cuptor) asa ca e normal sa fie ieftin.
Despre carnea procesata nu stiu prea multe. Deseurile se cheama "cazaturi" Posted Image
Dar pana si la salamuri(unde romanul manca soia cu carne, daca avea noroc) difera ce este la noi cu ce este in vest("charcuterie").

View Postwizardofoz, on 21 iulie 2015 - 03:02, said:

Si ai dreptate cu brinza "gen cascaval", maturarea poate fi de ordinul anilor, si e si mult mai densa.
Stiu producator roman care isi "ocupa" depozitul cu maturarea... formarea dura cateva ore/zile, dar maturarea...

Si se poate face un test extrem de simplu: un cascaval "tanar" este mai "moale" (si ma refer strict la cascaval generic, fara a indica o reteta anume) decat unul care a stat la "uscat".

View Postalexx1402, on 21 iulie 2015 - 03:08, said:

Hochland are fabrici la Sovata si Sighisora iar Danone in Bucuresti,
Eu am un interes cumva aparte sa ma uit pe lactate si am vazut ca erau fabricate in Germania. Nu zic, posibil sa se mai fi schimbat.

Pentru cele produse la Sovata, Sighishoara si Bucuresti folosesc lapte local?

View Postwizardofoz, on 21 iulie 2015 - 03:09, said:

Danone e in Romania de 15 ani cel putin, aveam un cunoscut care lucra la ei.
Brandul e una, locul de productie este altul.

Vezi Baneasa - paste & Co - care isi pune brandul pe diverse facute in Italia.

Edited by dexterash, 21 July 2015 - 03:15.


#54
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postdexterash, on 21 iulie 2015 - 03:14, said:

Pentru cele produse la Sovata, Sighishoara si Bucuresti folosesc lapte local?
Da, dar nu stiu in ce proportie. Cel putin prin zona Sovata, Odorhei de cate ori am trecut am vazut pe drum cisterne de colectare cu logo-ul Hochland

Edited by alexx1402, 21 July 2015 - 03:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate