Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suicide Squad (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Nu am vazut acest film. Nu ma atrage deloc.Vreau sa zic doar ca aveti dreptate. Filmele de la Marvel sunt la fel de proaste si primesc calificative mari de la critici. Dupa ce am vazut ultimul Captain America am decis sa nu ma mai uit la astfel de filme ca sunt jenante. Filme ca Batman, Iron Man,Thor, Suicide Squad s.a.m.d. N-ai ce sa te astepti de la ele. Niste batai acolo si efecte speciale + cateva glume de 2 lei. As alege oricand un film scris dupa un roman solid decat asa ceva.

Edited by andy1992, 07 August 2016 - 20:39.


#20
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Mda, Jared Leto spune ca au taiat multe scene filmate cu el. Practica preferata a celor de la WB este sa taie din filme. Poate ca din acest motiv trilogia dark knight a fost asa un succes, nu studioul a decis ce sa taie si ce nu. Nu cred ca e vina regizorilor, o fi unul prost, dar nu 100. Daca s-au bagat si peste wonder woman, ne putem lua gandul de la un flm DC care sa nu lase in spate mai multe intrebari decat raspunsuri.
http://batman-news.c...-suicide-squad/

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
M-am dus si eu la filmul asta din plictiseala, n-aveam ce face Duminica seara prin casa si m-am uitat ce ruleaza la mall. Din pacate 3D, cum zicea un coleg zilele trecute, nici mie nu-mi prea place.

My 2 cent.

Joker a fost ok, e evident un alt joker si lumea n-ar trebui sa-l compare cu filmele precedente. Aici e si personaj secundar.

Harley Quinn a fost perversa, trebuie neaparat sa mai scot niste filme cu Margot Robbie. Dar a fost un fel de Black Widow intr-o lupta cu extraterestrii, depasita de situatie si totusi invingatoare, scena din lift evidentiaza mai bine ce zic. Eye candy.

Will Smith joaca acelasi rol ca in jumatate din filmele lui de actiune, cred ca un actor mai necunoscut facea impresie mai buna.

Mai erau si alti actori in filmul asta?!

Multe personaje superficial sau deloc dezvoltate, presupun ca se vrea inca un film pentru fanii comics, restul ne uitam la efecte speciale dragute. Ce ziceti de ala... Slipknot parca il chema, bagat in film doar sa testeze dispozitivele detonatoare? A luat pe cineva prin surprindere faza?

Inamicii au fost impresionanti dar si ei subdezvoltati. Era acolo loc de multe mituri ce as fi vrut sa le vad redate, dar s-au dorit doar niste inamici din carton, ca iesea prea lung filmul.

plm, tot ziceti de Marvel, dar aia macar isi dau silinta, au putina profunzime filmele lor.


Deranjul meu, aparent strict personal, e invartit in jurul personajului Harley Quinn, doctorita care il ajuta pe J sa evadeze si apoi e torturata de el ca ulterior sa isi piarda mintile si sa se indragosteasca de el. Sau era deja indragostita si n-a afectat-o chiar asa rau tortura? Un adevarat caz psihiatric, dar nu asta e problema mea. Ma deranjeaza rau de tot relatia dintre ea si Joker si reactia generala privitor la ea. Harley Quinn e un caz extrem de sindrom Stockholm, si nimeni nu pare deranjat de asta. E adevarat ca nu prea citesc eu presa de niciun fel, dar nu inteleg de ce n-au sarit feministele pe cazul asta cand a iesit scandal de la un simplu banner nevinovat din x-men cand Apocalypse o strange de gat pe Mystique. O fi efectul Jared Leto, sunt prea umede feministele? Oare daca Mystique si Apocalypse se iubeau, ar fi fost ok sa o stranga de gat? Continuarea in Fifty Shades of Grey.
In fine, m-am simtit dezgustat de faptul ca nimeni nu abordeaza subiectul, ca si cum ar fi ceva normal si acceptabil.

In concluzie, un film de actiune in care isi fac intrarea si un Flash si Batman pentru cateva secunde, un Joker pentru vreo 3 minute timp cumulat pe ecran, si niste brigadieri sinucigasi despre care nu ai timp suficient sa-ti pese dar ai vrea sa afli mai multe despre inamicii care sunt invinsi pana la urma anticlimatic si stupid.

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Relatia dintre harley quinn si joker dateaza de peste 20 de ani, din batman: the animated series, si strict pe acest lucru a fost bazata, si anume pe abuzul psihic/fizic asupra lui harley. Eu ma bucur ca feministele nu s-au bagat, relatia joker/harley e una dintre cele mai interesante (daca nu chiar cea mai interesanta) din lumea DC comics, n-avem nevoie ca o galeata de disperate care n-au treaba pe acasa sa-nceapa sa behaie ca nu stiu cum si nu stiu ce.

#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Mie imi place soundtrack-ul. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xcCHTCIqIUI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, e peste Batman vs Superman si ca film.

#24
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Erată :

View PostantinVidia, on 08 august 2016 - 11:52, said:

Mie îmi place mai mult decât Batman vs Superman si ca film

Edited by ramurel, 08 August 2016 - 15:32.


#25
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMizu, on 08 august 2016 - 02:08, said:

Deranjul meu, aparent strict personal, e invartit in jurul personajului Harley Quinn, doctorita care il ajuta pe J sa evadeze si apoi e torturata de el ca ulterior sa isi piarda mintile si sa se indragosteasca de el. Sau era deja indragostita si n-a afectat-o chiar asa rau tortura? Un adevarat caz psihiatric, dar nu asta e problema mea. Ma deranjeaza rau de tot relatia dintre ea si Joker si reactia generala privitor la ea. Harley Quinn e un caz extrem de sindrom Stockholm, si nimeni nu pare deranjat de asta. E adevarat ca nu prea citesc eu presa de niciun fel, dar nu inteleg de ce n-au sarit feministele pe cazul asta cand a iesit scandal de la un simplu banner nevinovat din x-men cand Apocalypse o strange de gat pe Mystique. O fi efectul Jared Leto, sunt prea umede feministele? Oare daca Mystique si Apocalypse se iubeau, ar fi fost ok sa o stranga de gat? Continuarea in Fifty Shades of Grey.
In fine, m-am simtit dezgustat de faptul ca nimeni nu abordeaza subiectul, ca si cum ar fi ceva normal si acceptabil.
Nu vad de ce ar trebui sa fie lumea deranjata de astfel de faze, cand filmele de genul asta sunt pline de violente si moarte. Adica mie din punct de vedere moral mi se pare mult mai grav omorul decat some fetish. Si inca mai grav mi se pare cand oameni care nu au nicio legatura cu nimic sunt omorati intamplator de vreun villain d'asta.
Cum previi daca te aflii in situatia vreunui "figurant" fara nume (si nu-ti place sa mori)? Barimi cand situatia e foarte personala in filme, aflii motivele, greselile, dar ca trecator pe strada si zbang mort e mai foarte complicat.

Despre recenzii, am citit ca au fost cateva care au strigat sexism, insa nu stiu daca pt. ceea ce ai descris tu.

#26
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Asta cu sexismul si cu plm e o tampenie care ne va intoarce, incet-incet, spre comunism. Era vorba de libertatea artei, libertatea cuvantului, libertatea opiniilor, dar acum trebuie sa ai grija sa nu care cumva sa superi niste plictisiti frustrati care n-au activitate..si nu ma refer doar la sexism, ci la mai toti astia care stau pe bara abia asteptand sa existe ceva care sa-i ofenseze.

#27
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Mda, Ayer a zis ca sunt 6 sau 7 taieturi. Mi se pare ca pregateste terenul pt. "Ultimate Edition" , dar pare ca inca se codesc sa arate tot ce a fost taiat. Am impresia ca alea 6-7 taieturi reprezinta flashbackuri cu celelalte personaje (de fapt e chiar clar) si inca cateva momente din film, dar simt ca au scene destul de violente cu Harley si Joker si le este frica sa le arate audientei pt. ca nasc controverse si incep istericii de sjw-isti, feministi samd sa urle la ei.
Filmul asta ar trebui sa aiba vreo 3 ore dupa lungimea scenariului regizoral. Daca "Director's Cut", "Ultimate Edition" sau cum ii mai zic ei acum nu o sa se apropie destul de mult de aceasta lungime, rezulta clar ca sunt niste lasi.

Mai bine ma apuc sa caut scenariu decat sa-mi pun sperantele in "Ultimate Edition-ul" lor.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
La 3 ore poate iesea ceva. Dar eu am platit pentru varianta de 2 ore si nu m-a convins sa vreau sa dau bani si pe una de 3, in speranta ca o fi mai buna. E un film mediocru cu supereroi, nu iese cu nimic in evidenta fata de restul. De duzina.

#29
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Da, de parca mai da cineva bani din Ro pe ultimate edition :D.. Sa nu ne mintim.
Oricum, eu nu platesc pentru cinema...ca si Mizu, am probleme cu 3d-ul si mi s-a luat sa-mi frec ochii pe banii mei, macar daca vedeam ceva calumea din film.
Si da, relatia dintre harley-joker e pe baza de abuz si asa trebuie relatata, nu vad de ce se codesc atat-asta e materialul, ca tot ii acuzau unii pe astia de la WB ca n-au tinut cont de material la bvs.
Macar de Katana a fost ceva in filmul asta? Mie imi place mult personajul, si actrita pare buna..nu doar in sensul ala :D.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Katana e de umplutura, baga acolo o explicatie despre sabia ei si asta-i tot, nu ai timp sa-ti pese.

#31
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postn-amname, on 11 august 2016 - 15:44, said:

Macar de Katana a fost ceva in filmul asta? Mie imi place mult personajul, si actrita pare buna..nu doar in sensul ala Posted Image.
Nu.
Sunt putini actori/actrite japonezi/e care pot vorbi fluent engleza si nici unu/una nu poate vorbi fara accentul ala nasol. Aici cred ca a zis o singura propozitie in engleza si inca vreo doua in japoneza. Iar in rest e cum a zis Mizu. Adica e degeaba si cu dezvoltare minima a personajului (mai spre deloc).

#32
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMizu, on 11 august 2016 - 14:57, said:

La 3 ore poate iesea ceva.

Nush ce să zic, ca eu, după o aproape oră mi-a venit să ies din sala , dar am zis să văd cum se termină si, va dau cuvântul meu, la un moment dat, fiind și un pic obosit , am avut vreo 2-3 momente în care am dat să ațipesc ( știți cum e aia, când îți fuge capu' pe spate :) ). Cred că m-am sictirit si de Will Smith , iar restul erau glume, cum era crocodilu' trilulilu ăla ( de Katana nu mai zic, ca nu mi-a lăsat nici un neuron agitat la filmul asta ).

Încă o dată, boooring !

#33
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Pot sa spun ca e mult mai bun decat Batman v Superman, dar din pacate sub Watchmen (chiar s-a facut o referinta la comediant in acest film).
Povestea incepe bine si se termina ca intr-un film fantasy prost demn de difuzat pe National TV vineri seara cu un moment slow-motion de mi-a facut greata . Ma asteptam sa fie un film care sa-mi trezeasca nostalgia aniilor de liceu sau vremea studentiei din ce vedeam in trailer. Din pacate n-a fost sa fie. Dar merita vizionat cel putin pentru scenele de actiune, cateva melodii vechi pe fundal, pentru cateva personaje ca Deadshoot jucat de Will Smith, Harley Quinn jucata de Margot Robbie care e o bombonica (are replici si faze bune), cat de cat El Diablo si aligatorul ala. Celelalte personaje care ar fi trebuit sa aiba mai multa importanta au fost tratate cam slab. Katana si cu cpt Boomerang cam puteau sa lipseasca. Romantismul dintre Rick Flagg si Enchantress m-a lasat rece, iar fratele vrajitoarei a fost cam stupid si lipsit de autenticitate. Si ca in oricare film cu supereroi, politicienii si militarii americani sunt prezentati ca fiind incompetenti si mai rai decat "antagonistii principali".
Joker: comic pe alocuri, dar cu mult sub Jokerul lui Heather Ledge din trilogia TDK a lui Nolan. Nu-mi place cum interpreteaza, nu prea are substanta, nici nu-mi place cum arata....poate ca asta e curentul vestimentar hipsteresc, si totusi, nu-mi place.
Concluzie: merita vazut, dar nu-i aceea capodopera de vara pe care o asteptam.
Un punct in plus e pentru scenele cu Batman.
Abia astept spin-off-ul cu el si cel cu Harley Quinn, cam singurele filme DC pe care le astept cu nerabdare avand in vedere ca celelalte nu prea ma incanta dupa cum se prezinta in trailere

6/10


btw: mi se face greata cand aud ca mai nou, producatorii de filme adopta politica de DLC-uri de la jocuri. Jenant...

#34
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Joker a fost in prea putine scene pentru o comparatie reala..oricum, a fost diferit fata de nicholson sau ledger, dar scary, smart si psycho.
Imi pare rau de Katana, ca a fost sub utilizata..am vazut si eu filmul, poate fac un review complet mai tarziu..sau cand m-oi plictisi.

Dupa parerea mea, marea lor greseala a fost alegerea lui Enchantres ca villain principal..filmul a inceput sa se rupa de cand ea a scapat sau ce naiba a facut. Mai bine o pastrau pentru un JL Dark cu John Constantine, Dr Fate si altii, DeadShot, Harley Quinn si Killer Croc vs magie nu s-a transpus prea bine si acest lucru s-a vazut.

Cand au aparut primele zvonuri despre filmul Suicide Squad, s-a spus ca echipa va fi pusa sa-l captureze pe Deathstroke..daca a fost vreodata ceva adevarat in acest lucru, ar fi trebuit sa mearga pe ideea initiala.

Edited by n-amname, 17 August 2016 - 01:14.


#35
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postbrokedheart, on 05 august 2016 - 09:19, said:

E mult sub asteptarile tuturor.
Tot tambalaul sipromovarea a fost cam in zadar. Batman v Superman e mai reusit, joker-ul e slab jucat de Jared si restul e can can. Merita vazut, dar sa nu va asteptati la ceva "wow".

Dacă Batman vs Superman e mai ok decât ăsta înseamnă că filmul ăsta este de ultima speţă, nu de alta, dar BvsS a fost oribil.

#36
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Batman v superman a fost mult peste Suicide Squad, care a fost o zăpăceală cu câțiva supereroi forțat băgați pe ecran pe spatele lui Batman si Joker.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate