Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vopsire transformator

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Anul trecut, in topicul "Reabilitare spatiu verde" am plantat gazon langa bloc: http://forum.softped...e-spatiu-verde/

As dori acum sa vopsesc si transformatorul care se vede in poza si care e plin de grafitti, dar nu am nicio experienta cu asa ceva. Care ar fi pasii de urmat ?

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Primul pas ar fi sa te duci si sa anunti proprietarul acelui transformator in anvelopa de planurile tale.
In functie de raspunsul primit,actionezi.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cel mai simplu cumpara niste vopsele spray  si aduna pustani cu talent in desenat . Intrebi ce anume le-ar placea sa deseneze si le arati locatia , le spui ca arata infiorator de urat acel "transformator"  . Sa deseneze ceva frumos , placut , linistitor . Posted Image

#4
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postadisz, on 15 iulie 2015 - 13:48, said:

Primul pas ar fi sa te duci si sa anunti proprietarul acelui transformator in anvelopa de planurile tale.
In functie de raspunsul primit,actionezi.

Nu exista niciun proprietar. Romania e tara nimanui.

View Postpacopaco1967, on 15 iulie 2015 - 13:52, said:

Cel mai simplu cumpara niste vopsele spray  si aduna pustani cu talent in desenat . Intrebi ce anume le-ar placea sa deseneze si le arati locatia , le spui ca arata infiorator de urat acel "transformator"  . Sa deseneze ceva frumos , placut , linistitor . Posted Image

Da, e si asta o solutie. Dar chiar si asa, tot trebuie mai intai vopsit fundalul. Si abia apoi desenele. Deci de vopsit e inevitabil.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...trebuie mai intai vopsit fundalul. "
Eu zic că ar trebui lăsat artistul să decidă.
Cum nu e vorba să picteze Capela Sixtină, poate renunţa la fond.

Poate ar merge şi un stencil.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 15 July 2015 - 14:13.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAbc2001ro, on 15 iulie 2015 - 14:01, said:

Nu exista niciun proprietar. Romania e tara nimanui.
Esti sigur 100%? De obicei proprietarul e ori societatea de furnizare a energiei electrice, ori vreo societate comerciala deservita de respectivul post trafo. Eu ti-as recomanda totusi sa dai o fuga pana la primarie si sa te interesezi, fiindca nu stiu cat de mult ti-ar conveni sa te trezesti acasa cu o amenda daca ai vreun vecin suparat pe tine ce se trezeste sa dea din plisc la autoritatile republicii bananiere Romania.

Edited by Hider141, 15 July 2015 - 14:31.


#7
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Asa, bun, care sunt etapele ? Merge dat direct cu lavabil ? Citeam ceva de amorsa. Chiar e necesara amorsa ?

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAbc2001ro, on 15 iulie 2015 - 15:39, said:

Asa, bun, care sunt etapele ? Merge dat direct cu lavabil ? Citeam ceva de amorsa. Chiar e necesara amorsa ?
Nu te inteleg . De ce nu vorbesti cu pustimea  din zona ? Le explici  sa acopere fiecare cm patrat cu pictura . Ai bani de vopsele ?  Posted Image

Edited by pacopaco1967, 15 July 2015 - 16:07.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostMos_Ilie, on 15 iulie 2015 - 14:12, said:

Salut,

" ...trebuie mai intai vopsit fundalul. "
Eu zic că ar trebui lăsat artistul să decidă.
Cum nu e vorba să picteze Capela Sixtină, poate renunţa la fond.

Poate ar merge şi un stencil.

am citit pe deasupra, iar prima data am citit "Poate ar merge şi un imbecil." pe urma am vazut poza si eram sigura ca asta ei scris. pe urma am realizat ca e mai scurt cuvantul.

oricum, se potrivea ceea ce citisem si cu poza.

#10
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postpacopaco1967, on 15 iulie 2015 - 16:06, said:

Nu te inteleg . De ce nu vorbesti cu pustimea  din zona ? Le explici  sa acopere fiecare cm patrat cu pictura . Ai bani de vopsele ?  Posted Image

Pentru ca vreau sa fac frumos, nu salbaticie.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dar ca idee, intreb si eu asa, tie cine iti acest drept? ai acte pe acea cladire?

#12
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostDany_Darke, on 20 iulie 2015 - 11:51, said:

dar ca idee, intreb si eu asa, tie cine iti acest drept? ai acte pe acea cladire?

Am acte pe tot universul.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
eu vb serios cu tine, nu te iau la misto, adica asa cum faci tu cu mine acum

#14
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostDany_Darke, on 20 iulie 2015 - 14:40, said:

eu vb serios cu tine, nu te iau la misto, adica asa cum faci tu cu mine acum

Dreptul nu iti este dat de acte, ci de moralitatea gestului. Dar e greu cand esti spalat pe creier sa fii supusul sistemului. Pana una alta, poze cu vopsirea. Ultimile 2 poze reprezinta intreaga zona cum era atat de dinaintea vopsirii transformatorului cat si de dinaintea plantarii gardului viu si a gazonului, si apoi toata scena cum arata astazi. M-as bucura daca mai multi dintre voi ati ridica capul plecat in fata sistemului, si ati da dovada de initiativa si ati imbunatati calitatea vietii in tara asta.

Attached Files



#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Un gest laudabil ,civic.
Pe de alta parte,din punct de vedere legal,un crizat din enel ar putea sa depuna plangere ca ai vopsit fara drept o proprietate a lor,ca vopseaua este inflamabila,ca...,
Acum spera si tu ca ,,artistii plastici din zona nu-si vor etala talentul din nou.

#16
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Cand varuiam chiar s-a intamplat sa fie pe acolo un tip de la enel si m-a felicitat pentru ceea ce faceam.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Ala este un amarat de angajat normal la cap, dar nu generaliza. Altfel eu stiu un caz de amenda grasa pentru cineva care a pus pavele pe trotuarul din fata casei, trotuar care arata ca dracu inainte.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,377
  • Înscris: 06.06.2006

View Postalexpet, on 23 iulie 2015 - 18:39, said:

Ala este un amarat de angajat normal la cap, dar nu generaliza. Altfel eu stiu un caz de amenda grasa pentru cineva care a pus pavele pe trotuarul din fata casei, trotuar care arata ca dracu inainte.
Din pacate eu stiu pe cineva care a dat cu subsemnatul vreo 2-3 luni pe la politie pentru ca a avut tupeul sa dea cu var (deci un nenorocit de var) pe copacii dintr-un parculet mic de cartier.
:(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate