Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Blaxy Premium Resort & Hotel, 23 August, Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Preturile la cantina sunt normale.. deocamdata este doar o cantina dar pe viitor vom avea si restaurante

#38
78Florin78

78Florin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2016
Bună seara ,
Mă alătur acestui grup pentru a împărtăși cu voi experiența mea ca proprietar condo in Blaxy premium resort,
Am cumpărat in Per lunii August, am fost acolo vara trecută si într-adevăr are multe minusuri,dar un enorm potențial ,nu ascund ca mi-a fost teama dar am avut încredere ,cred ca va fi ceva super, nu m-a aștept sa fie gata acest an dar sper ca va fi bine.
Postul ideal pt familii cu copii, pt cine dorește relax fără haos,
După prima zi vroiam sa plec , dar la sfîrsitul săptămîni mele am plecat cu părere de rău ca a durat doar o săptămana ,a fost relax, la prinz am fost zilnic la cabana pescarilor, super locație cu 10% reducere pt proprietari Blaxy .
Vă salut si pe curind.

#39
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Uraa.. inca un proprietar printre noi.. Din ce stiu eu suntem deja peste 1000, dar mai e loc de multi.
Din pacate din ce am urmarit pentru tronsoanele B C inca nu au inceput lucrarile.. asta inseamna ca deja exista o intarziere fata de promisiuni..

Si eu am incredere in acest proiect si abia astept august 2016 sa merg acolo.. Este clar ca are minusuri si ca lucrurile nu sunt chiar asa roz ..dar exista clar un potential urias. Sper ca in maxim 5 ani (da 5 ani) sa fie gata ce au promis.

Orice doritor de informatii concrete si reala este liber sa ne contacteze.

#40
AlbFlavius

AlbFlavius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare,
Din Ianuarie sunt si eu proprietar de Blaxy.Am cumpărat in blocul D.Sper sa reușească sa-l termine cât mai curând.Oare a început construcția fiindcă fata de la ei nu știa sa-mi zică.Eu sunt din Arad.Mai este cineva de-aici din zona?Sper sa ne vedem cu bine in săptămana 30.Mai vine cineva in saptamana 30?Sper sa fie o investiție buna pentru viitor.

#41
ratataru

ratataru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.02.2016
Salutare tuturor!
Si eu am cumparat in ianuarie tot in blocul D. Am inteles ca ar fi doar fundatia turnata insa daca nu sunt gata pina in sapt 30 cind am eu cica pot merge si ma cazeaza in blocurile deja finalizate.
Ramane de vazut ce o sa fie, pina in vara mai este timp.
Singura mea problema este daca nu cumva peste 2-3 ani nu vin sa spuna ca taxele de administrare sunt 400-500 Euro si atunci chiar nu mai renteaza ca sa nu mai spun sa dispara administratorul si atunci sa vezi cum ne scoatem ochii intre noi !

#42
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Bravos.. bine ati venit pe forum.. sper incet incet sa strangem aici un grup de proprietari multumiti :). Suntem deja cativa si prin faptul ca acest forum apare foarte usor la cautare sigur vom fi mai multi.

RISC exista in orice investitie. Acum depinde de fiecare proiect cat de mare este riscul. Ati cumparat in D .. aveti un risc mai mare decat mine care am luat in bloc deja construit. Acum toti proprietarii au acelasi risc asumat pentru falimentul proiectului sau disparitia administratorului.

In ultimele poze primite (de prin decembrie) de la un coleg de pe forum nu se vede nicio fundatie inceputa pentru blocul nou. Nu vreau sa va supar dar nu cred ca va fi gata in acest an (este pur si simplu parerea mea si sper sa ma insel). Stiu de la alti proprietari ca au locuit in alte apartamente anul trecut, deci Blaxy isi tine cuvantul si sigur va putea sa va gazduiasca in acest an la mare pe amandoi (cel mai probabil in alte apartamente)

Nu cred ca taxele anuale o sa creasca. Ar fi absurd sa fie asa pentru ca vor sa ajunge sa fie neplatite si ei sigur nu isi doresc asta. In acest moment consider taxele prea mari oricum.. apoi sa mai si creasca ar fi aiurea.

Ei trebuie sa vinda apartamente cat mai multe ca reuseasca acest proiect, iar HOTELUL cand va fi terminat va aduce sigur multi turisti.

#43
ratataru

ratataru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.02.2016
Salut
Nu este nici o suparare daca ma gazduiesc in alt apartament, nu in cel achizitionat. Asta ar fi chiar ultima problema care mi-as pune-o atita timp cit ma gazduiesc in sapt achizitionata de mine.
Cind ma refeream la disparitia administratorului ma gandeam la urmatorul scenariu: peste 5-6-10 ani, atunci cind ei au vandut suficient de multe condouri sa-si scoata investitia (daca ne gandim ca totusi este o garsoniera a carui pret de vanzare ar fi oriunde in tara chiar si Bucuresti in jur de 40000 Euro, ei daca vind la un pret mediu de 5000 Euro/sapt si vand sa zicem numai 12 sapt au scos pe ea banii plus un profit frumusel) sa dispara. Ma gandesc la asta in prisma faptului ca daca si-au scos banii plus un profit ce rost ar mai avea sa-si bata capul sa administreze o asemenea hardughie!? De unde ar mai scoate ceva bani? Singurul raspuns pozitiv ar fi din administrarea hotelului. Insa acesta inteleg ca va fi ultimul construit!
Sper ca am reusit sa ma fac cit de cit inteles, insa sigur nu vreau sa pun raul inainte, doar ca niste intrebari pot sa-mi pun avand in vedere ca am platit niste bani (si nu putini) pentru ceva de perspectiva indelungata (50 ani).

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca mai dureaza 5 ani pana termina ce au de facut

#45
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu vad lucrurile putin altfel.Ce rost are ca cineva care dispune de o suma de bani sa investeasca pentru doar 5-10 ani?? Acest proprietar a facut inainte de acest resort in Bucuresti blocuri in 3 zone diferite (unele cu ceva probleme altele fara). Dupa ce a vandut apartamentele a hotarat sa faca acest resort. Anul trecut a stat acolo la complex mai mereu .. deci eu cred ca tine la acest proiect. Nu exclud varianta ta, dar sincer alte probleme pot aparea inaintea ei.

Sa vedem terminat proiectul si sigur nu vom regreta.. Hotelul este cel mai important .. hotelul odata inaugurat va aduce multiple avantaje intregului resort.  Asa cum am mai scris legat de ce a scris con71 .. sper ca in MAXIM 5 ani sa fie gata. In acesti 5 ani o sa ma bucur de o saptamana la mare in conditii multumitoare de cel putin 3* care incet incet cu trecerea anilor probabil vor fi mai multe.

Edited by Patrick007, 10 February 2016 - 16:48.


#46
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007
Eu am achizitionat un astfel de apartament dar din motive personale doresc sa il vand.
Daca e cineva interesat, puteti cauta anuntul meu pe imobiliare.ro. Pretul este de 6.500 euro pt. saptamana 30 (sfarsitul lunii iulie), etaj 4, tronson E, vedere la mare. Pretul dezvoltatorului pt. acest tip de apartament este de 8.250 euro.

#47
78Florin78

78Florin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2016
Salutare Othelo,
Am cîteva intrebâri în legătura cu anunțul tău;
1.ai deja acte executate la notar de vânzare-cumpărare al acestei multiproprietati?
2. Cît este impozitul la stat anual de plata in acest caz!?
3.Am înțeles că atunci cind vrei sa vinzi prioritate în cumpărarea acestui condo este societatea de unde l-ai cumpărat , iar doar dacă aceasta societate nu sînt interesați să-l cumpere ( in scris trebuie sa-ți spună asta), după aceea ai dreptul de al vinde altor persoane in mod privat.
Îmi amintesc cind am citit promisiunea de cumpărare că este aceasta clauză. Îmi confirmi? Cum se procedează in cazul tău?
O ruda de a mea ar fi interesată deaceea îți cer aceste lămuriri, si eu am un condo cumpărat., dar încă nu am făcut actele deoarece nu mă aflu in tară.

Cu bine si vânzare buna cu ruda mea sau altcineva.

Florin

Intrebare întregului grup,
Cineva a făcut actele de vânzare cumpărare al unui condo la notar!? Ce taxe a-ți plătit!?
Impozitul anual?
Noutăți la ce stadiu se afla proiectul!?
Salutare tuturor.
Mulțumesc.

#48
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Interesant anuntul cu vanzarea.. motive personale.. Pretul de 6500 este unul corect pentru vedere fata si etaj 4. 8250 pe fata este de la etajul 5 in sus unde vei avea un view complet al marii. Daca mai aud persoane interesate o sa le spun de anuntul tau. Pe imobiliare.ro am vazut 2 anunturi unul pentru localitatea 23 august si unul pentru olimp dar mai scump la 6950.

Sunt curios cum se va face vanzarea avand in vedere ca nu esti inca proprietar.. cred ca va fi doar o trecere de nume in registrul Blaxy, asta daca nu vor dori ei sa il rascumpere. othelo ai intreb daca doresc rascumpararea?

Florin .. cei pe care ii cunosc nu au semnat niciun act notarial inca. De asemenea inca nu au fost stabilite platile pentru acest an, care trebuia sa le platim in februarie.
Proiectul pare sa avanseze mai incet.. stiu ca au cam terminat complet blocul principal ridicat anul trecut.

#49
78Florin78

78Florin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2016
Mulțumesc Patrick.
Si eu sint curios cum se va face vînzarea deoarece noi avem o factura care dovedește cumpărarea acestui condo dar aceasta nu e un act cu care sa poți vinde acest drept de proprietate,
Sper sa ne țină si pe noi informat Othelo
Salutare tuturor.

Mesaj pt grup
Nu ezitați sa Spune-ți părerile voastre sau sa povestiți experiențele in legătura cu acest resort . Sântem  ca o "familie" in aceasta investiție si e in interesul nostru sa fim uniți si să  comunicam între noi povestind sau pur si simplu informînd despre noutățile pe care le aflam .
Cu bine, si fiți optimiști,va fi totul bine.��

#50
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

as avea si eu niste intrebari.
Saptamana aceea in care sunteti "proprietari" este fixa? Ce se intampla daca sunteti bolnavi si nu puteti veni "acasa" anul viitor?
Ce se intampla daca muriti? Copiii dvs va mostenesc saptamana?
Se pot face modificari in apartament, din moment ce sunteti proprietar? Putem lua televizorul acasa? Ma refer la cealalta casa permanenta.
Ce se intampla daca se strica ceva prin casa? Cine va obliga sa platiti reparatia daca dvs sunteti proprietarul in perioada defectiunii?

#51
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Buna..

Iti raspund eu.. Saptamana este fixa.. ea nu se poate schimba.. va fi mereu aceeasi saptamana in fiecare an.. calendarul saptamaniilor le gasesti pe site-ul lor ( difera ca si date de intrare de la an la an )
Daca nu poti veni .. poti cauta sa schimbi cu alt proprietar perioada.. poti lasa pe altcineva din familie sa vina.. poti inchiria ( toate aceste aspecte trebuie anuntate in prealabil catre blaxy )
Proprietatea este lasata mostenire in cazul decesului ca la orice proprietate  -- adica acea saptamana cumparata va ajunge la mostenitorii tai

Nu se poate face nicio modificare in apartament. Acel apartament este in regim hotelier in afara perioadei in care are proprietari si deci va fi mereu la fel. ..se face o verificare cand intrati si cand eliberati apartamentul.. daca la verificarea initiala se descopera defectiuni atunci hotelul le va repara.. daca se gasesc defectiuni la finalul perioadei atunci se va folosi garantia pe care o depui la cumpararea apartamentul si care este in valoare de 100 euro.. este un fel de fransiza .. si odata folosita trebuie sa o platesti dinou.. aceasta obligatie apare in contract si practic exista un fond de rulment de la toti proprietarii. Destul de logic parerea mea.. daca ar fi sa vanda 3 luni pe an acel apartament atunci fransiza adunata ar fi de cel putin 1200 euro.

Cred ca exista un model de contract pe site-ul lor.. parca l-am vazut pe acolo.. il puteti citi si veti gasi toate aspectele acolo.. Atentie: intreg contractul este in favoarea Blaxy .. are extrem de multe drepturi pentru Blaxy si extrem de putine pentru tine ca proprietar .. motivul lor: vrem sa fim siguri ca apartamentele vor fi in conditii maxime pentru toti proprietarii si ca isi rezerva dreptul de a fi cei care decid ce se intampla cu apartamentele

Cam atat.. sper ca te-am lamurit.

#52
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

 78Florin78, on 22 februarie 2016 - 22:52, said:

Salutare Othelo,
Am cîteva intrebâri în legătura cu anunțul tău;
1.ai deja acte executate la notar de vânzare-cumpărare al acestei multiproprietati?
2. Cît este impozitul la stat anual de plata in acest caz!?
3.Am înțeles că atunci cind vrei sa vinzi prioritate în cumpărarea acestui condo este societatea de unde l-ai cumpărat , iar doar dacă aceasta societate nu sînt interesați să-l cumpere ( in scris trebuie sa-ți spună asta), după aceea ai dreptul de al vinde altor persoane in mod privat.
Îmi amintesc cind am citit promisiunea de cumpărare că este aceasta clauză. Îmi confirmi? Cum se procedează in cazul tău?
O ruda de a mea ar fi interesată deaceea îți cer aceste lămuriri, si eu am un condo cumpărat., dar încă nu am făcut actele deoarece nu mă aflu in tară.

Cu bine si vânzare buna cu ruda mea sau altcineva.

Florin

Intrebare întregului grup,
Cineva a făcut actele de vânzare cumpărare al unui condo la notar!? Ce taxe a-ți plătit!?
Impozitul anual?
Noutăți la ce stadiu se afla proiectul!?
Salutare tuturor.
Mulțumesc.
1. Da, am deja act de vanzare cumparare definitiv, facut la notarul celor de la blaxy;
2. impozitul a fost la cumparare (vreo 1.000 RON), impozitul anual cred ca e foarte mic si din cate imi amintesc intra in taxa aia de administrare anuala pe care o percepe blaxy;
3. Da, daca vrei sa vinzi, au drept de preemtiune (asa se cheama prioritatea la cumparare). I-am intrebat in scris daca vor sa-si exercite acest drept de preemptiune si au zis ca nu si ca pot sa-l vand oricui doresc.

 Patrick007, on 23 februarie 2016 - 10:55, said:

Interesant anuntul cu vanzarea.. motive personale.. Pretul de 6500 este unul corect pentru vedere fata si etaj 4. 8250 pe fata este de la etajul 5 in sus unde vei avea un view complet al marii. Daca mai aud persoane interesate o sa le spun de anuntul tau. Pe imobiliare.ro am vazut 2 anunturi unul pentru localitatea 23 august si unul pentru olimp dar mai scump la 6950.

Sunt curios cum se va face vanzarea avand in vedere ca nu esti inca proprietar.. cred ca va fi doar o trecere de nume in registrul Blaxy, asta daca nu vor dori ei sa il rascumpere. othelo ai intreb daca doresc rascumpararea?

Florin .. cei pe care ii cunosc nu au semnat niciun act notarial inca. De asemenea inca nu au fost stabilite platile pentru acest an, care trebuia sa le platim in februarie.
Proiectul pare sa avanseze mai incet.. stiu ca au cam terminat complet blocul principal ridicat anul trecut.
Pretul de 8.250 este incepand cu etajul 4, adica etajul la care este si apartamentul meu.

Vanzarea se face usor, pt. ca SUNT proprietar. Corpul E unde am eu este finalizat si actele finale de vanzare-cumparare le-am facut undeva in noiembrie 2015. Deci sunt proprietar definitiv.
Am scris celor de la Blaxy sa-i intreb daca isi exercita dreptul de preemptiune din contract si au spus ca nu si ca pot sa-l vand oricui.
Probabil voi cei care nu aveti inca acte finale de vanzare cumparare v-ati luat condo-uri in corpurile inca nefinalizate.

#53
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

 Patrick007, on 23 februarie 2016 - 10:55, said:

Pe imobiliare.ro am vazut 2 anunturi unul pentru localitatea 23 august si unul pentru olimp dar mai scump la 6950.

Anuntul meu este pus pe localitatea 23 august, pt. ca acolo se afla resortul: http://www.imobiliar...nzare-XV0800DR4

#54
AlbFlavius

AlbFlavius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare,

Are cineva poze din 2016?Se mai stie ceva de stadiul constructiilor?Cei de la Blaxy imi tot spun sa stau linistit.Le-am cerut poze dar imi zic ca nu au nici ei ca sunt in Bucuresti.

Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate