Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Blaxy Premium Resort & Hotel, 23 August, Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Continua inchirierile la Blaxy Resort pe booking.com, continua prezentarea parerii clientilor de pe booking.com

The property was stated as addapted for persons with disability but the bathroom was so small that the wheelchair (my boyfriend is paraplegic) did not fit in the bathroom. On booking, the property was supposed to have bathrobes and slippers but there were not in the room. Breakfast was poor and the service was horrible....you had to stay at a long line to be served by one person, although it was supposed to be self service.

Not good:
Blaxy coins system
Beach
Food
Not Friendly Staff
Coffee

The publicity made for the resort is exaggerated. You better not aspect what they advertise. The hotel is not really a hotel... I would say it was a hostel, and the restaurant mostly a canteen...
They use a 5* logo but I would be surprised if they would have the legal right to do that...

DECI, VORBIM DE UN HOSTEL NU DE UN RESORT SAU HOTEL.

The advertising made is deceving. Nothing is similar with the photos.

fake promo

Check in/check out process a good 2 hrs wait each. We were first
given a room that had already been occupied which led to another long
wait! Apparently things can get confusing if you arrive past 2 pm, their
scheduled check in time. Most personnel unqualified to handle the
business, willing to help and very apologetic, always blaming some
computer systems or work peers...asked for bedding 3 times for the
pullout couch even though the need for bedding was noted on the
reservation. We ended up getting just sheets, no extra blankets or
pillows. Had to improvise as I was tired to deal with the front desk
again. Our group reserved more than one room, each one missing certain
things or having issues, either towels, bedding, coffee, non working tv
or hair dryer etc. Forget about asking for beach towels, not offered,
it's not that kind of 5 stars resort. Some shower bracket came off
and missed my head by inches. Don't go by photos, they are
deceiving! Hotel unfinished, still undergoing construction, only one
wing open for business...not sure why and if that's a good or a bad
thing ...even kids noticed the poor quality of unfinished work. Corners
have been severely cut to speed up the construction and get the place in
business. Assuming that training and exposure to "situations"
will take care of the quality of services, the building itself is
something that cannot be redone. I was up until very late at night
afraid to fall asleep and praying for no earthquakes. Loud music from
the bar until 2 am. Sea view from the room is beautiful but that also
comes with negatives. Those rooms face railroad tracks. You'll
occasionally see and hear trains that pass by and whistle and
....CAUTION...getting to the beach will send you into an adventure of
crossing those tracks at your own risk. You can't be hungry and
thirsty at the same time!

The complex is far from being finished. Check in could not be made at 2 pm. Construction equipment is on both sides of the building. In order to reach the beach you have to cross a rail road. Not 100% safe and clean passage. It does not worth 4 stars( they say they have 5) because of these inconvenients, it's far too expensive for what they offer. It is not located in Olimp resort. Morelikely in 23 august village or more exactly in a plane with some lakes around. Restaurant has very few options, the theatre seems not opened yet, also the kids play zones. They offer a discount to a fish restaurant on the beach instead but it is expensive, crowded and you have to wait a lot for the order or check.

#20
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Mai dannnyy, cum vrei sa faci tu afaceri rezidentiale cand ai facut doua greseli pe care nu le-ar face niciun intreprinzator: unu, iti denigrezi investitia, desi ai inceput binisor, dar ca sa nu te acuze unii ca faci reclama ai devenit prea zelos in a sublinia punctele negative si doi, nu stii ca un proiect, o afacere se finanteaza cu veniturile incasate, mai ales cand nu vrei sa recurgi la credite. De unde crezi tu ca au oamenii astia disponibili 90 mil de euro ca sa construiasca complexul? Crezi ca au o camera cu stive de bani si intra si mai iau niste caramizi din stivele alea si mai platesc si tot asa pana se goleste camera? Sau ii au intr-un cont bancar? Pai daca ar avea cineva conturi cu lichiditati de 90 mil de euro, ar trai linistit doar din dobanda si nu ar mai investi si nu s-ar mai everva cu sute de oameni pe care trebuie sa-i verifici la orice pas si cu alti sute de turisti fiecare cu alta dorinta si cerinta. Asa ca ce e rau in a spune lucruri bune despre un complex din care detii si tu o particica si ce e rau in a continua plata lucrarilor cu ce s-a incasat din vanzarea studiourilor pana acum?
Si ca sa lamurim lucrurile si eu mi-am luat un studio acolo si pentru ca vreau sa beneficiez de el, intr-un fel sau altul, ca vin eu la mare sau il subinchiriez, o viata intreaga, o sa incerc sa conving cat mai multa lume sa-si cumpere acolo ca patronii complexului sa aiba bani sa il termine si sa-l puna in exploatare asa cum mi-a fost prezentat si cum isi doresc si ei cu adevarat.
Si nu trebuie sa recit nu stiu ce texte de convingere, eu mi l-am luat ca mi l-am dorit, nu am primit spam-uri de la ei, nu m-au pisat cu telefoane. Mi-a placut ideea de cand era doar pe hartie si la 23 August era un camp viran cu balarii. Am fost de vreo 4 ori acolo in perioade diferite in vara asta si de fiecare data era mai bine desi au lucrat mai mult undercover sa nu deranjeze foarte mult turistii. Imi pare rau ca nu l-am luat de cand era doar un proiect si erau preturile jos, jos.
De ce mi l-am luat ca mi l-am dorit? Pentru ca nu vreau sa dau 40.000 euro (in cel mai bun caz) pe un apartament la mare pe care sa nu apuc sa-l utilizez decat vreo 2 saptamani pe an, unde nu am televizor, pat, frigider, unde trebuie sa fac eu curat sau sa platesc pe cineva sa vina in fiecare zi daca vreau sa-l inchiriez in scop turistic, unde nu am piscina in complex sau am doar una singura, standard, cand ma duc pe plaja, sa ma calc cu toti pe bataturi si sa platesc sezlongul, pentru ca vreau sa ajung in maxim jumatate de ora la un spital romanesc daca se intampla ceva copilului unde ii bag medicului 100 lei si asistentei 20 si scap usor, nu sa fiu in Turcia si sa platesc 100 euro consultatia, 100 euro medicamentele, 1000 euro transportul cu ambulanta pana la spital si 5000 euro 2 zile de spitalizare. Cam astea ar fi unele din motive, asa, la repezeala. Adica aveam nevoie doar de 1-2 sticle de lapte si pentru asta m-am gandit ca nu e necesar sa cumpar toata vaca care mi-ar da mari batai de cap.

Si ca sa evit si alte comentarii rautacioase ulterioare, da, mi-am facut cont ca sa spun lucruri bune despre Blaxy. Special pentru asta. Pentru ca am cautat sa ma informez cat mai bine despre acest complex si am dat si peste acest topic din care am aflat cateva lucruri si am citit o multime de comentarii teoretice. Adica despre cum ar fi daca ar fi.

#21
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Sunt invitat sa merg acolo un wk in sept. ca sa-mi prezinte proprietatea si conceputul.
Intrebare: merita sa merg sau imi pierd vremea? Merg cu 2 copii mici dupa mine.
Am ce face? Plaja, piscina, restaurantul sunt functionale?

multumesc.

p.s pe booking sunt intr-adevar 2 hoteluri ceea ce induce in eroare. Unul are 69 comentarii si nota 6.8.
Vad si pe tripadvisor cateva reviewuri bunicele.

#22
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
M-am gandit si la investitie. In cati ani ati aproximat voi ca se amortizeaza? Cu cat se inchiriaza o saptamana in sezon in august sa spunem?

Eu am vazut pe booking wk care urmeaza (deci a 2-a jumatate a lui septembrie) ca o camera dubla cu vedere la mare fara nicio masa costa 1500 ron. Personal mi se pare enorm.  Voua nu?

#23
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Cat costa apartamentul pentru saptamana care o vrei? Cele mai usoare si rapide amortizari sunt cele pentru saptamanile iulie/august. Dar si aici poti avea ani fara ocupare in caz de vreme nefavorabila. In ziua de azi majoritatea oamenilor prefera rezervarile fara avans ce se pot anula inclusiv in ultima zi. Astfel te poti trezi inchiar inainte de ziua sosirii ca s-a anulat rezervarea si nu mai e timp pentru o noua rezervare. O singura saptamana din an este dificil de "umplut" pe cont propriu.

#24
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Danny .. nasol parca mi-ai luat o bucurie.. am vazut preturile.. poti scoate cu 5000 euro in iulie/august pe spate .. etajul 1-3.. e un pret ok zic eu. dar dar dar..

Ai fost anul acesta acolo in apartamentele tale? A meritat .. ??
#poti te rog sa imi lasi numarul tau de telefon pe privat.. as vrea niste informatii in plus..

Merci

#25
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Din pacate nu am mai intrat in ultimul timp pe forum.
Stiri http://www.comisarul...l-_571865.html.
"De asemenea, Elena Klaici a fost revocată din funcţia de administrator al societăţii, în locul ei fiind numită Daniela Ion".

Nu mai au sediu social in Bucuresti, ci doar cel din 23 August Posted Image . Sper ca nu trebuie sa ma duc pana acolo sa semnez actele.

Pentru Sorof: unu - eram nervos, dupa trei luni si jumatate mi se spune ca nu am contract de inchiriere cu ei si ca daca mi-ar inchiria ar trebuie sa platesc taxe statului roman (am lasat in jur de 1000 euro in vama cand am adus hardware din afara UE), doi - ma gandeam ca au suma necesara de bani sa construiasca ceva complet. Prin ceva complet a se intelege ca cele 3 blocuri care erau la rosu cand am fost eu de 1 Mai sa fie finisate complet, plus doua trei piscine, plus plaja. Nu sa se duca lumea si sa se planga ca pe palier se lucra in camerele de langa.
Pentru dox900: poti sa te duci sa vezi ce au. Dar tine minte ceva luat de pe site de la ei "„Facilitățile” aparțin hotelului de 5* care va fi dat în folosință în 2017, dar de ele se bucură și turiștii care închiriază camere în resort.". Daca cumperi sa nu te mire ca peste cinci ani te va costa 50 lei un sezlong la piscina.
Pentru One of Them: Pentru anul acesta aveau in jur de 3500 lei saptamana in august. Acum daca intri pe site la ei o sa vezi ca poti rezerva de acolo, si o sa vezi si preturile.
Pentru Patrick007: Eu am fost de 1 Mai cand am facut consumatie in jur de 100 lei, consumatie din partea firmei. Si am zis oauuu afaceri nu gluma. In rest nu am apucat sa mai ajung.

Edited by dannnyy, 11 November 2015 - 11:12.


#26
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Incet incet mai vand cateva apartamente.. totusi nu asa multe cum au sperat.. tot felul de reduceri pe site-ul lor..

Astept sa vad cum evolueaza proiectul.. mai nou va exista o pista care va incercui intregul complex .. interesant

#27
tzym

tzym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2007
Au si superoferta de Vinerea Neagra! Doua condo la pret de unu!! Vand sigur, acum. Posted Image)

Edited by tzym, 22 November 2015 - 02:31.


#28
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Oferta este ok .. primesti inca un apartament intr-o perioada in afara sezonului pentru relax... in acea perioada poate fi placut sa stai la mare poate sa nu fie.

Remarc totusi faptul ca lucrarile sau cam oprit la blocul numarul 2.

#29
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutare,

Am tot cautat si eu informatii despre acest complex, nu este foarte multa lume care a achizitionat, initial am crezut ca nici nu este gata...Deja am ajuns sa-mi pun destul de multe intrebari, insa sunt la stadiul minusuri si plusuri la greu (din pacate mai mult minusuri la ce preturi s-a ajuns acum). Acum ce sa zic, poate daca vrei la fel sa-mi lasi nr tau privat danny sa te sun putin, as mai fi avut niste nelamuriri.

Pe mine strict m-ar interesa nu ca investitie imobiliara, ci ca vacanta, sa-mi reduc din costuri si sa am asigurat ceva sigur, indiferent de cum ar fi, insa vad ca este la mijloc o treaba "romaneasca" , restaurantul este tot tip cantina (si nimic de lux), camerele sunt asa si asa...plus multe alte inconveniente, care numai de 5* nu prea sunt din pacate :(

#30
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Minusuri exista in acest moment pentru ca proiectul nu este finalizat. Poate ma repet, dar este clar ca atunci cand va fi gata hotelul de 5* totul va fi super ok, iar pana atunci este practic un resort de 3*+

Am fost in locatie .. am facut si eu o gramada de analize si daca reusesti sa gasesti motive suficiente sa il iei atunci poti sa il cumperi pentru tine.. o investitie pentru viitorul familiei mele si cam atat deocamdata

Edited by Patrick007, 11 December 2015 - 16:26.


#31
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Asta m-a dat si pe mine inapoi caci ti-am recitit si postul de mai sus, adica nu s-a mai construit nimic, cu cine am vorbit mai devreme mi-a spus ca ei intotdeauna s-au tinut de cuvant si ca oricum prin contract voi avea asigurata vacanta anul acesta, deci sa nu-mi fac totusi griji :)

Tu sa inteleg ca ti-ai luat?

#32
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
DA am cumparat o saptamana in varful sezonului. Am investit pentru mine si familia mea si atat, nu ca sa fac o afacere din asta. Astept si voi astepta cu nerabdare terminarea complexului. Contracte s-au semnat destule (poate nu atatea cat s-au asteptat ei) dar sigur s-au vandut pana acum saptamani multe in sezon. Eu personal cunosc 3 persoane care au cumparat inaintea mea si inainte sa fac acest pas am vorbit cu ele si am primit feedback. De asemenea mi-am create si eu opinia mea cu bune si cu rele..

Eu cred in acest proiect si voi crede pana la proba contrarie. Pana in prezent s-au tinut de cuvant cu tot ce au spus.

#33
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai te rog cand mai ai timp mai fa o recapitulare cu plusurile si minusurile aferente. In ce cladire ai cumparat tu mai exact si in ce perioada? Multumesc anticipat.

#34
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Preturi la "cantina" respectiva, restaurantul all inclusive puteti sa furnizati, va rog? :)

#35
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View PostAl3xandrus, on 14 decembrie 2015 - 22:40, said:

Pai te rog cand mai ai timp mai fa o recapitulare cu plusurile si minusurile aferente. In ce cladire ai cumparat tu mai exact si in ce perioada? Multumesc anticipat.
Iti trimit PM cu nr de tel.

#36
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Daca mai aveti ceva informatii, argumente pro si contra va rog sa le postati pe aici, multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate