Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soricar sau brelog?

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Ce-mi place .. cand merg la mama, bongo simte soricaru pe mine si-mi linge picioarele. Apoi merg la soacramea si acolo ciobanescu simte pe mine pe bongo si-mi linge picioarele.
Acum in timp ce scriu, Lucy soricarul, ii simte pe Rex si pe Bongo, si-mi linge picioarele... Lol.

#38
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Tu nu stiai asta???
Eu n-am mai vazut dusul de cativa ani...

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cateii fac pipi imediat cum se trezesc din somn, dupa ce mananca, dupa o partida de joaca iar kk imediat dupa ce mananca. Da-i de mancare la ore fixe,fara gustari intre mese si "accidentele" se vor rari. Nu-l indopa ca va face des si moale. Daca ii dai hrana uscata va face mai rar decat daca ii dai hrana umeda. Umezeste un petpad cu urina lui si pune-l intr-un loc mai retras fiindca ei au tendinta sa faca in acelasi loc. Covorul si locurile unde a urinat si defecat sa le stergi cu otet ca sa iasa mirosul si sa nu mai faca tot acolo. Cand il surprindeti in flagrant delict, sa-l certati, sa-i spuneti ca nu e voie si sa-l duceti pe petpad. A-l certa si pedepsi  lamai mult de 5 minute dupa comiterea faptei, este inutil fiindca nu va sti pentru ce este mustrat.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am sters pe covor cu servetele umede,  si am dat cu o solutie medicala dezinfectanta pe baza de alcool propilic (ceva care seevaporeaza complet).

#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostFreddy12, on 29 iunie 2015 - 23:28, said:

Cateii fac pipi imediat cum se trezesc din somn, dupa ce mananca, dupa o partida de joaca iar kk imediat dupa ce mananca. Da-i de mancare la ore fixe,fara gustari intre mese si "accidentele" se vor rari. Nu-l indopa ca va face des si moale. Daca ii dai hrana uscata va face mai rar decat daca ii dai hrana umeda. Umezeste un petpad cu urina lui si pune-l intr-un loc mai retras fiindca ei au tendinta sa faca in acelasi loc. Covorul si locurile unde a urinat si defecat sa le stergi cu otet ca sa iasa mirosul si sa nu mai faca tot acolo. Cand il surprindeti in flagrant delict, sa-l certati, sa-i spuneti ca nu e voie si sa-l duceti pe petpad. A-l certa si pedepsi  lamai mult de 5 minute dupa comiterea faptei, este inutil fiindca nu va sti pentru ce este mustrat.

singura observatie o am la hrana
dimineata ii dau un pilaf cu curcan zemos, seara cottage cheese, destul de umeda.
face uscat si tare

de acord, mananca la ore fixe, inrest la "masa" nu sta decat castronasul de mancare, gol si castronasul cu apa.

a mea mananca la 5:30 masa principala, 12:00 gustarea, 6PM cina (branza cottage)

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu compara merele cu perele. Catelusa ta are 6ani iar aceasta 3luni. Asta e una. A doua chestie e ca fiecare caine e altfel. Ce suporta unul, nu suporta si celalalt iar dupa cum povesteste tfmercedez, a lui face cam moale.

#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostFreddy12, on 30 iunie 2015 - 11:59, said:

Nu compara merele cu perele. Catelusa ta are 6ani iar aceasta 3luni. Asta e una. A doua chestie e ca fiecare caine e altfel. Ce suporta unul, nu suporta si celalalt iar dupa cum povesteste tfmercedez, a lui face cam moale.

trebuie definit ce inseamna "cam moale" si ce mananca
de acord ca varsta are importanta
copiii se joaca toata ziua, alearga pana la epuizare, cad pe te miri unde, metabolismul e diferit

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
A mancat cam dupa urechie.. croante junior. Si conserva pt catei.  Moale , adica mustar, cum se pune mustaru' langa mici, dar de culoare kaki inchis.

#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
da-i numai la ore fixe.
incearca de 4 ori pe zi in castronasul ei
daca nu mananca, i-o lasi acolo 5-10 minute si i-o iei, urmatoarea masa.. cand e stabilita

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e bine. Trebuie sa faca niste carnatei de culoare maro mai inchis ori mai deschis. Cumpara-i croante de buna calitate de la pet-shop, nu de la supermarket. Nu Pedigree, Darling Friskies sau altele de 5lei kilu. Piticei mele ii dau de vreo 2 ani Petkult mini adult si ii merge foarte bine. Nu-i mai cade un fir de par.
Si cel mai important: deparaziteaza-l. Cateii care au viermi intestinali, au scaune moi. Eu credeam ca l-ai dus deja la veterinar pentru deparazitare si vaccinare. La varsta asta sunt extrem de vulnerabili la parvoviroza care este o boala letala.

Edited by Freddy12, 30 June 2015 - 19:47.


#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si mai consistent, nu ca mustarul

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Gata nu mai face caca. Merge pe iarba , unde vrea ea. Nu mai strang eu cu servetele. .
M-am lovit aseara la picior.. de mi-a dat sangele din degetu mic. Dr. Bongo a simtit ca trebuie sa dezinfecteze personal buba

#49
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
saliva lor e buna...


sunt surprins cat de repede si-a ales (nu a invatat) sa faca afara, esti norocos.
la mine, ciobaneasca germana, a trebuit sa treaca 2-3 saptamani pana sa inceapa sa faca afara...

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Una de aseara.. ca "multam" pentru ca am lasat-o sa vina in casa sa se joace in pat cu fiul meu.
Eram foarte intrigat ca mirosea la distanta a "ambreiaj", mirosul ala pe care il lasa masinile cand este forjata cutia de viteze, ambreiajul. Mi se parea ciudat, apoi am simtit si celelalte nuante ale miresmei.. m-am bucurat ca nu am calcat in noroc..

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Azi am tuns si iarba.. am facut o carare ca ii ajungea pana la nas.. asa de sprinten alearga ca abea l-am putut poza

#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttfmercedez, on 02 iulie 2015 - 23:41, said:

Una de aseara.. ca "multam" pentru ca am lasat-o sa vina in casa sa se joace in pat cu fiul meu.Attachment 20150702_003148.jpg
Eram foarte intrigat ca mirosea la distanta a "ambreiaj", mirosul ala pe care il lasa masinile cand este forjata cutia de viteze, ambreiajul. Mi se parea ciudat, apoi am simtit si celelalte nuante ale miresmei.. m-am bucurat ca nu am calcat in noroc..

face cam moale.
de cate ori face pe zi?

cum adica ai lasat-o-n casa? unde-o tii?

View Posttfmercedez, on 03 iulie 2015 - 00:16, said:

Azi am tuns si iarba.. am facut o carare ca ii ajungea pana la nas.. asa de sprinten alearga ca abea l-am putut pozaAttachment 20150702_201842.jpg
s-o filmezi ca n-o sa fie copil toata viata

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
O filmez dar apae si copilul in plan principal .. filmele  raman pentru acasa.
Catelu sta in "vestibul" o chestie , o constructie peste usa, din lemn si sticla,  acuma vara e ok acolo, are un culcus prietenos.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Am descoperit un viespar la mica distanta de locul unde are catelul culcusul.
Noaptea viespile nu zboara, cred ca atunci ar fi cel mai indicat moment sa indepartez acel fagure cu viespi. Ma gandeam sa dau cu sprey insecticid, si sa fac o flama mare cu bricheta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate