Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cautare dupa imagine - nu mai e ca inainte

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandrei_210, on 19 iunie 2015 - 21:45, said:

Trebuie sa ruineze un serviciu initial bun daca nu-i dau bani?
Bun din punctul tau de vedere, dar nu si al lor sau al utilizatorilor. Serviciul, in sine, este o cautare dupa ce este in poza (ce reprezinta poza), nu de poze asemanatoare.

#20
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
@dexterash, tie, de exemplu, cum ti se pare mai util?

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sa-ti raspund ca utilizator simplu sau ca unul care intelege tendinta?

Ca utilizator simplu... nu stiu, nu am folosit decat extrem de putin. La un moment dat chiar avea o bresa urata si se puteau face magarii cu el (nu detaliez).
Ca unul care intelege tendinta: atunci cand faci o poza cu telefonul, de exemplu, iti ofera rezultate legat de ceea ce ai in poza - asta este relevant pentru cel care foloseste serviciul.

#22
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Offf dar asta e destul de partial fata de useri din partea Google. Era foaaarte interesant inainte, deci nici macar nu se compara.

Dar totusi, ce fel de "magarii" se faceau? M-ai facut tare curios. Posted Image


(apropo, nici nu sti ce bine imi pare ca a inteles cineva la ce m-am referit Posted Image )

Edited by andrei_210, 19 June 2015 - 22:30.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu cred ca esti (din mai multe motive) in postura de a decide ce/cum este mai bine pentru Google si pentru utilizatorii sai.

Si ce inseamna "destul de partial"? Google nu este vreo casa de binefacere, CAR sau altele din astea de genul ia-si-tu-ca-am-de-unde. Este o afacere. Strict.

#24
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Bun, si afacerea asta nu putea sa lase si modul vechi de cautare (facand abstractie de amplaoarea trend-ului)?

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dupa cum vezi si observi, nu. Iar motivele nu le vei afla, pentru ca nu sunt informatii publice.

#26
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Dupa ce incarci imaginea pe care vrei s-o cauti apare mai jos scris "Imagini similare din punct de vedere vizual". Daca apesi acolo iti apar imagini asemanatoare.
Daca vrei sa cauti aceeasi imagine incarcata, dar la alte dimensiuni, apesi "Toate dimensiunile".

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si astea ce-s? Nu imagini similare cu ce ai pus mai sus?

Attached File  Untitled.png   364.72K   12 downloads

Ceva imi scapa din dilema ta...

#28
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Cun siguranta nu pot sa ma exprim eu bine.

Da, sunt similare vizual din punct de vedere a etichetei, a "temei" imaginii, a descrierii, nu din punct de vedere grafic, zic din nou, dupa intenistatea/culoarea ei in diferite zone, dupa rezultatele unui algoritm de comparare a imaginilor, nici decum dupa titlu sau descriere.
Adica daca era negru in coltul de sus-stanga si sa zicem...alb cu stelute la mijloc, imi dadea o alta imagine care arata asa, similara vizual, nu descriptiv. Poate credeti ca nu exista asa ceva, insa va spun sincer, asa a fost inainte!

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ataseaza 2-3 imagini atunci care pe care ai fi dorit sa le vezi drept rezultat sa intelegem si noi.

Edited by dani.user, 20 June 2015 - 14:20.


#30
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Pai nu mai am ce imagini sa atasez, ca nu mai e ca inainte, asta spun.
Dexterash pare ca stie despre ce vorbesc.

Zic inca odata: nu imi tre imagini bazate pe eticheta/descrierea ghicita, generala, ci reproduse dupa cea incarcata, astfel rezulta o similaritate in pozitie, culoare, intensitate, in STRUCTURA imaginii mai pe scurt.... dar daca nu "ati prins" perioada aia, nu cred ca o sa fie sanse sa ma intelegeti pentru ca e destul de dificil de explicat, nu e intuitiv, e (era) chiar dimpotriva, ceva deosebit.

Adica uitati-va la atasament, de ce ar adauga acel "ramzan mubarak" daca io am incarcat o poza cu un camp, o planeta...? Pentru ca GHICESTE O DESCRIERE in loc sa compare imagini din baza de date.

"Best guess for this picture..."
De ce naiba ai ghici in loc sa compari imagini?

Attached Files

  • Attached File  ooo.png   224.64K   3 downloads

Edited by andrei_210, 21 June 2015 - 16:48.


#31
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Vad ca nu a mai raspuns nimeni.
Totusi vreau sa fac un update pentru acest post: am gasit un serviciu similar pentru ce tot voiam sa zic, Yandex image search. Langa bara de cautare este o pictograma cu un aparat foto.
Acest serviciu returneaza imagini pur similare. si nu dupa o functie de genu' imagine uploadata > text ghicit > imagine returnata.
Sper sa va ajute si pe voi cei care cautati astfel de functie.
Va multumesc si va astept sa dezbatem subiectul in continuare, ca totusi, Google e gigantul. :)

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Te legi prea mult de un amarat de text afisat. De unde ai tras concluzia ca rezultatele sunt strict ce gaseste el cautand dupa acel text? Daca caut manual, in imagini, dupa numele ce ti l-a oferit, gasesc cu totul altceva.
Prin urmare, acel text e doar un mod concis de a rezuma cam ce crede el ca vede in poza. N-o sa-ti scrie "campie verde cu vacute mov si luna plina".

In toate exemplele tale vad o gramada de similitudini intre poza ta si rezultatele oferite. Nu inteleg cum le poti ignora cu desavarsire, cautand mereu altceva (ce?).

#33
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Alte cuvinte cu care sa ma exprim.

Similaritatile nu sunt din punctul de vedere al culorii/pozitiei/nuantei, mai precis a imaginii "scanate" si comparate cu un algoritm,  ci din punctul de vedere a descrierii ghicite de google dupa ce a vazut imaginea. E ca si cum ar zice "Aaa, asta cauti? Ok, stiu io ce-i asta, uite, e justin beber ,mococo, hahahpupucaca. Seamana, este?"

Incearca Yandex Image Search si ar putea exista sanse sa intelegi ce vreau sa zic. Toata problema la Yandex e faptu ca e cam mica baza de imagini.

De exemplu am cautat dupa imaginea asta.

Adica sa fim seriosi...

si Yandex.

Intelegi ce vreau sa zic?
Dupa cum ziceam, toata problema e ca Yandex n-are chiar atat de multe, implicit similare, pe care sa le returneze.

Edited by andrei_210, 02 July 2015 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate