Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

2 monede - falsuri sau autentice?

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
celular

celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.01.2007
Am cumparat de la o taraba din oras doua monede (am atasat spate si fata cu fiecare). Imi puteti spune va rog daca sunt autentice si daca da cat ar valora?

Cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Multumesc!

Attached Files



#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Macar sunt din argint ? Daca da  inseamna ca n-ai luat chiar teapa .Posted Image

#3
celular

celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.01.2007

View Postpacopaco1967, on 14 iunie 2015 - 13:03, said:

Macar sunt din argint ? Daca da  inseamna ca n-ai luat chiar teapa .Posted Image

Asta e alta dilema.. daca ar fi autentice sunt de argint. Am incercat sa pun ceva gheata peste ele si s-a topit relativ repede.. am incercat sa vad ce zgomote fac.. insa toate astea par chestii subiective pentru mine.

Alte sugestii, idei ? :D

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Vezi ca moneda de 5 Lei cu Carol I din 1880 e valoroasa.
Se vinde cu preturi cuprinse intre 150 si peste 1.200 Lei !
http://www.okazii.ro...?sort=pret_desc
Depinde daca moneda este originala si de starea in care se afla moneda.

Si celalta moneda din 1903 este valoroasa !
Se vinde cu preturi cuprinse intre 30 de euro si poate sa depaseasca suma de 300 de euro !!!
http://www.ma-shops...._norm&desc=desc
Desigur, asta depinde daca moneda este originala si de starea in care se afla moneda.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca vrei sa afli daca este sau nu argint, poti face 2 teste la indemana unui copil de 5 ani.

1. verifici daca poti scrie cu ele
2. daca pui un magnet pe ele, nu trebuie sa se atraga. argintul nu este magnetic

#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Si daca nu se atrag sunt obligatoriu din argint?

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcelular, on 14 iunie 2015 - 13:19, said:


Asta e alta dilema.. daca ar fi autentice sunt de argint. Am incercat sa pun ceva gheata peste ele si s-a topit relativ repede.. am incercat sa vad ce zgomote fac.. insa toate astea par chestii subiective pentru mine.

Alte sugestii, idei ? Posted Image
Cauta sa calculezi densitatea metalului  .  Sau mai ai varianta  compararii . Afli cam ce greutate are o moneda originala si cantaresti si monedele tale  . Diferenta n-ar trebui sa depaseasca 2-3 % .

#8
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Par a fi monede lustruite, caz in care orice valoare numismatica a fost pierduta.

#9
celular

celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.01.2007
@nu le pot cantari acum.
@am incercat sa le presez cu fata pe o foaie si par a lasa o urma de creion argintiu.
@par a fi lustruite.
@sunt atrase de magnetul de la surublenita.
Am sa mai incerc sa intreb pe un forum de numismatica / amanet Posted Image). Dar mi se par cam fake..
-Multumesc pentru raspunsuri

Edited by celular, 14 June 2015 - 14:24.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai daca se atrag e clar ca sunt dintr-un metal ordinar. concluzia mea este ca sunt false

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si pentru ca duminica sa se termine frumos , sa iti explic cum sta treaba  . Daca-s valoroase , sunt de patrimoniu. Daca nu ai o dovada ca le detii legal , cu acte in regula ( pariu ca nu ai ...nimeni nu are ) tocmai esti pe viceversa cu Legea privind protectia patrimoniului . Adica , daca cauti mata pe net , ai sa vezi ca Politia Brasov ( slavit fie-i numele , ca prima este intre toate politiile din tara , mandra si dreapta ) a organizat o expozitie de astfel de monede ( anul tracut ) , dupa care i-a arestat pe fraierii care le-au dus de acasa si le-au confiscat monedutele . E spinoasa problema si te sfatuiesc sa nu te amesteci daca nu stapanesti legislatia . Oricum retarzii de la Patrimoniu , nu o stapanesc . In concluzie , daca-i falsa , e teapa si te-a prostit ala de la taraba ( asa cred eu ca stau lucrurile ...aia de vand stiu exact ce vand .spre deosebire de tine care habar nu ai ce cumperi ) ..iar daca-i veritabila si valoroasa .... tocmai a pus pe tine ochiul unul numit Vitalie , grangur mare printre protectorii patrimoniului arheologic si cultural , scurtut asa ca putere de procesare , dar cumplit de motivat si rapid in actiune.
Da-o dreaq cu cat ai luat-o la alt fraier si dormi linistit in apartamentul tau , ca pe tambal am inteles ca iti raman urme pe spate .

Edited by JurasikMan, 14 June 2015 - 14:50.


#12
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostDany_Darke, on 14 iunie 2015 - 13:30, said:

daca vrei sa afli daca este sau nu argint, poti face 2 teste la indemana unui copil de 5 ani.

1. verifici daca poti scrie cu ele
2. daca pui un magnet pe ele, nu trebuie sa se atraga. argintul nu este magnetic
pate sunt aluminiu...si nici atunci nu atrag

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca insisti sa cauti nod in papura, esti liber sa o faci, dar ca sa aduni posturi cu astfel de comentarii, este patetic.

#14
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Sunt falsuri grosolane Posted Image

Moneda originala de 5 lei este intr-adevar destul de valoroasa. Dar a ta, cu anul de batere 1880, are scris Carol REGE . Regatul a fost proclamat in 1881 si de-abia de atunci aceasta moneda a avut inscriptia cu REGE. Pana atunci, moneda de 5 lei avea trecut DOMNUL ROMANIEI.

Am si eu asemenea falsuri, cumparate dintr-un magazin cu cosmetice care avea intr-un colt un cos cu bani - 3 lei bucata. Aceasta si cea de 500 lei 1941 cu Moldova lui Stefan. Nu le tin in colectia mea. ci au fost luate pe post de curiozitati. Sunt facute din acelasi material amandoua si cu acelasi diametru, de fapt toate monedele din cos aveau aceeasi greutate si acelasi diametru.

Edited by ambr0zie, 15 June 2015 - 11:14.


#15
jlaudio

jlaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.10.2014

View PostJurasikMan, on 14 iunie 2015 - 14:49, said:

Si pentru ca duminica sa se termine frumos , sa iti explic cum sta treaba  . Daca-s valoroase , sunt de patrimoniu. Daca nu ai o dovada ca le detii legal , cu acte in regula ( pariu ca nu ai ...nimeni nu are ) tocmai esti pe viceversa cu Legea privind protectia patrimoniului . Adica , daca cauti mata pe net , ai sa vezi ca Politia Brasov ( slavit fie-i numele , ca prima este intre toate politiile din tara , mandra si dreapta ) a organizat o expozitie de astfel de monede ( anul tracut ) , dupa care i-a arestat pe fraierii care le-au dus de acasa si le-au confiscat monedutele . E spinoasa problema si te sfatuiesc sa nu te amesteci daca nu stapanesti legislatia . Oricum retarzii de la Patrimoniu , nu o stapanesc . In concluzie , daca-i falsa , e teapa si te-a prostit ala de la taraba ( asa cred eu ca stau lucrurile ...aia de vand stiu exact ce vand .spre deosebire de tine care habar nu ai ce cumperi ) ..iar daca-i veritabila si valoroasa .... tocmai a pus pe tine ochiul unul numit Vitalie , grangur mare printre protectorii patrimoniului arheologic si cultural , scurtut asa ca putere de procesare , dar cumplit de motivat si rapid in actiune.
Da-o dreaq cu cat ai luat-o la alt fraier si dormi linistit in apartamentul tau , ca pe tambal am inteles ca iti raman urme pe spate .
Nu speria lumea, acolo era vorba de monede care erau considerate antice si medievale! adica erau din sec I, II i.e. n. si din sec XV - XVI care probabil provin din situri arheologice protejate de lege. Monede antice si medievale legal se cumpara la case de licitatii unde primesti si acte pt ele, bineinteles ca nu la 20, 30 ron cum se vindea la Brasov.
Daca prinde magnetul inseamna ca sunt niste falsuri ordinare, fara valoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate