Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Cainele meu bea multa apa

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006
De vreo saptamana cateaua mea tekel (varsta 15+ ani) bea zilnic cam multa apa. Adica bea cam de trei-patru ori mai multa apa ca inainte (stiu cantitatea de apa bauta). Nu are alte simptome: este la fel de vioaie (pentru varsta ei) si are aceasi pofta de mancare.

Este drept ca, de cand bea apa multa, a facut pipi pe parchetul nevestei in sufragerie si de aceea o mai scot la o plimbare suplimentara seara tarziu.

In urma cu vreo 5-6 luni Dolly a avut tot o problema asemanatoare: intr-o seara a inceput sa bea apa multa (in mod repetat) si apoi facea pipi in casa. Pipiul era de culoare rosie si avea cheaguri de sange vizibile. Am mers atunci cu ea noaptea la spitalul de urgenta (pet) Ilioara (BU).
Acolo i-au facut analizele (nu are diabet) si apoi au recomandat un tratament injectabil timp de trei zile - presupusa cistita. Vizita la Ilioara din noaptea aia m-a costat "doar" 450 lei. Dupa tratament nu a mai baut apa multa si nici nu a mai facut pipi cu sange.

Ce boli pot produce o sete exagerata la caini?
Va intreb fiindca nu imi permit sa platesc iarasi sute de lei pentru analize si diagnostic unui veterinar.
-----------------------------------
In poza atasata sunt eu, Dolly, aia care beau cam multa apa, cu tatuaj pe ureche de la asociatia chinologica nr. 6xx.
Dolly nu are poze cu puii ei de tekel care au primit ca si ea cartonul de caine de rasa (pedegree).

Attached Files


Edited by gabicen, 13 June 2015 - 01:10.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Setea continua e produsa ori de diabet ori prin deshidratare.

Deci, ori exista o infectie in corp ( cum a fost in primul caz ), temperatura ridicata, deshidratare ori catelul incepe sa aiba probleme cu pancreasul.....
Ai foarte mare grija de el pana ajungi la un medic. Deshidratarea poate surveni brusc si sa-l imobilizeze ( astfel incat sa nu mai ajunga la apa in timp util ).

Astea sunt lucruri generale la mamifere Posted Image Eu mi-am gasit pisica acum cativa ani lesinata, ii mai miscau doar ochii...era ca un jeleu. Avea o infectie dermatologica ( nu-mi aduc exact aminte, dar n-o sesizase nimeni...a aparut brusc ) si s-a deshidratat atat de tare incat nu s-a mai putut misca. Anyway, a trait dupa ce a operat-o taica-miu. Posted Image  ( nu, nu e veterinar )



incearca cumva sa recoltezi niste urina sa verifici daca exista urme de glucoza.

Edited by lex404, 13 June 2015 - 01:57.


#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

 lex404, on 13 iunie 2015 - 01:56, said:

Setea continua e produsa ori de diabet ori prin deshidratare.

Deci, ori exista o infectie in corp ( cum a fost in primul caz ), temperatura ridicata, deshidratare ori catelul incepe sa aiba probleme cu pancreasul.....
Ai foarte mare grija de el pana ajungi la un medic. Deshidratarea poate surveni brusc si sa-l imobilizeze ( astfel incat sa nu mai ajunga la apa in timp util ).

Astea sunt lucruri generale la mamifere Posted Image Eu mi-am gasit pisica acum cativa ani lesinata, ii mai miscau doar ochii...era ca un jeleu. Avea o infectie dermatologica ( nu-mi aduc exact aminte, dar n-o sesizase nimeni...a aparut brusc ) si s-a deshidratat atat de tare incat nu s-a mai putut misca. Anyway, a trait dupa ce a operat-o taica-miu. Posted Image  ( nu, nu e veterinar )
incearca cumva sa recoltezi niste urina sa verifici daca exista urme de glucoza.

Nu cred ca este deshidratata si la analizele anterioare nu a rezultat ca are diabet.
Astept si alte opinii...

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 13 iunie 2015 - 01:56, said:

Setea continua e produsa ori de diabet ori prin deshidratare.

Deci, ori exista o infectie in corp ( cum a fost in primul caz ), temperatura ridicata, deshidratare ori catelul incepe sa aiba probleme cu pancreasul.....
Ai foarte mare grija de el pana ajungi la un medic. Deshidratarea poate surveni brusc si sa-l imobilizeze ( astfel incat sa nu mai ajunga la apa in timp util ).

Astea sunt lucruri generale la mamifere Posted Image Eu mi-am gasit pisica acum cativa ani lesinata, ii mai miscau doar ochii...era ca un jeleu. Avea o infectie dermatologica ( nu-mi aduc exact aminte, dar n-o sesizase nimeni...a aparut brusc ) si s-a deshidratat atat de tare incat nu s-a mai putut misca. Anyway, a trait dupa ce a operat-o taica-miu. Posted Image ( nu, nu e veterinar )



incearca cumva sa recoltezi niste urina sa verifici daca exista urme de glucoza.
Banuiesc,ca e medic uman...nu?Posted Image

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

 I2O, on 13 iunie 2015 - 02:15, said:

Banuiesc,ca e medic uman...nu?Posted Image

Nope :D

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 13 iunie 2015 - 02:15, said:

Nope Posted Image
Bine ca a salvat-o...Posted Image
ps:m-ai facut curios...a operat-o pentru problema dermatologica?

Edited by I2O, 13 June 2015 - 02:26.


#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 gabicen, on 13 iunie 2015 - 02:04, said:


Nu cred ca este deshidratata si la analizele anterioare nu a rezultat ca are diabet.
Astept si alte opinii...

Du-o la doctor, iti recomand eu unul? E foarte tare pustiul si vine la tine acasa.

#8
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Acum urina are culoare normală sau pare mai diluată?
Dacă n-are diabet zaharat, s-ar putea să aibă diabet insipid (central, de la nivel cerebral sau nefrogen, de la rinichi). Sau vreo afecţiune renală, ca nefrita cronică. Sau insuficienţă renală în stadiu compensat, având în vedere vârsta.
Ar mai putea fi dezechilibre electrolitice (Natriu, Potasiu, Calciu)

Putem presupune ce are, dar fără un minim de analize, n-ai cum să afli diagnosticul şi tratamentul potrivit.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ar trebui sa-i iei temperatura ca sa excluzi o infectie. Daca are sub 38,5 e bine. Poate e foarte cald la voi si de aceea bea mai multa apa. Urmareste si vezi cum are urina.

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Poate ca ... a venit vara si e cald ! Daca nu are nasul uscat iar urina e ok + mananca si e vioaie e ....foarte bine !!!

Edited by FAP, 13 June 2015 - 09:55.


#11
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 gabicen, on 13 iunie 2015 - 01:06, said:

De vreo saptamana cateaua mea tekel (varsta 15+ ani) bea zilnic cam multa apa. Adica bea cam de trei-patru ori mai multa apa ca inainte (stiu cantitatea de apa bauta). Nu are alte simptome: este la fel de vioaie (pentru varsta ei) si are aceasi pofta de mancare.

Este drept ca, de cand bea apa multa, a facut pipi pe parchetul nevestei in sufragerie si de aceea o mai scot la o plimbare suplimentara seara tarziu.

In urma cu vreo 5-6 luni Dolly a avut tot o problema asemanatoare: intr-o seara a inceput sa bea apa multa (in mod repetat) si apoi facea pipi in casa. Pipiul era de culoare rosie si avea cheaguri de sange vizibile. Am mers atunci cu ea noaptea la spitalul de urgenta (pet) Ilioara (BU).
Acolo i-au facut analizele (nu are diabet) si apoi au recomandat un tratament injectabil timp de trei zile - presupusa cistita. Vizita la Ilioara din noaptea aia m-a costat "doar" 450 lei. Dupa tratament nu a mai baut apa multa si nici nu a mai facut pipi cu sange.

Ce boli pot produce o sete exagerata la caini?
Va intreb fiindca nu imi permit sa platesc iarasi sute de lei pentru analize si diagnostic unui veterinar.
-----------------------------------
In poza atasata sunt eu, Dolly, aia care beau cam multa apa, cu tatuaj pe ureche de la asociatia chinologica nr. 6xx.
Dolly nu are poze cu puii ei de tekel care au primit ca si ea cartonul de caine de rasa (pedegree).

Diabet, din pacate :(

#12
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 gabicen, on 13 iunie 2015 - 02:04, said:


Nu cred ca este deshidratata si la analizele anterioare nu a rezultat ca are diabet.
Astept si alte opinii...
Pregateste de ce e mai rau, adica o vei pierde nu peste foarte mult timp, poate peste doua luni sau mai repede.
Asa s-a intimplat cu canisul meu de 13,5 ani. De 7 luni e in raiul cateilor.  Posted Image

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poate avea o infectie care recidiveaza , sau pur si simplu intra in calduri . Catelele intra in calduri de doua ori pe an ( adica la 6 luni odata ) . Data fiind varsta inaintata si faptul ca este tinuta la bloc ( presupun ) o face sa aiba asemenea manifestari . Ideea este ca in caz de infectie are nasul uscat. Daca este umed si rece , inseamna ca nu sunt probleme majore. Daca este uscat si cald , atunci poti sa incepi sa iti faci griji

#14
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006
Va multumesc mult pentru raspunsuri si recomandari.

Are nasul rece, nu am cum sa-i masor temperatura si nici cum sa compar aspectul urinei actuale cu cea dinainte de a incepe sa bea apa multa. Nu este in calduri fiindca este castrata de vreo 3ani.

Nu mi-am facut griji prea mari fiindca se comporta normal,   este vioaie si are aceasi pofta de mancare.

Oricum, dupa ce am citit comentarile dvs., m-am hotarat sa o duc la medic.
Cu multumiri,

Edited by gabicen, 14 June 2015 - 14:49.


#15
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 lex404, on 13 iunie 2015 - 02:15, said:


Nope :D
Mecanic auto?
S-a uitat inainte pe youtube sa stie ce sa faca si unde sa taie?

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006
Am mers cu cainele la doctor. Temperatura si analizele de sange sunt in limite normale. Doctorul nu i-a prescris nici un tratament.
Este drept ca si Dolly si-a micsorat cantitatea de apa bauta zilnic si acum bea normal.

Acum ma intreb: de ce bea inainte apa in mod exagerat? Exclud caldura mare sau asemenea fiindca cred ca imi cunosc cateaua tekel de vreo 15 ani ca si tekelii, in general, de vreo 30 de ani.

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 gabicen, on 20 iunie 2015 - 15:42, said:

Am mers cu cainele la doctor. Temperatura si analizele de sange sunt in limite normale. Doctorul nu i-a prescris nici un tratament.
Este drept ca si Dolly si-a micsorat cantitatea de apa bauta zilnic si acum bea normal.

Acum ma intreb: de ce bea inainte apa in mod exagerat? Exclud caldura mare sau asemenea fiindca cred ca imi cunosc cateaua tekel de vreo 15 ani ca si tekelii, in general, de vreo 30 de ani.

Pune rezultatele deoparte si cand se mai comporta anormal fugi IMEDIAT la doctor si ai cu ce compara. Ideal e la acelasi doctor si acelasi laborator de analize

#18
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

 tsunnami, on 20 iunie 2015 - 17:03, said:

Pune rezultatele deoparte si cand se mai comporta anormal fugi IMEDIAT la doctor si ai cu ce compara. Ideal e la acelasi doctor si acelasi laborator de analize

Nu cred ca o sa merg la acelasi doctor daca pe catea o apuca setea din nou si nici la un laborator de analize fiindca ultimul doctor nici nu mi-a spus/stia, citind analizele, de ce cateaua mea a baut apa multa.
Mai bine o sa merg cu Dolly la medicul ei initial (scump) din str. Dr. Lister/BU - cel care a adus-o pe Dolly pe lume prin inseminarea artificiala a catelei tekel Blacky.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate