Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

ce sa fac cu un cuib de porumbei?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Pentru ca e o scara de bloc veche, cu multi proprietari initiali, care se cunosc de o viata. Eu am mostenit apartamentul de la bunici, am copilarit aici si ma cunosc bine cu ei. E o scara unde oamenii incearca sa se inteleaga bine, nu exista persoane "gica-contra" si nu as vrea sa fiu eu cel care sa strice atmosfera. Sigur, nu trebuie distrus un cuib de "dragul" vecinilor, ziceam doar ca ma astept sa ma roage sa-l desfiintez.

#20
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Bine, dar nu inteleg de unde stiu ei ce ai tu in aerisirea de la camara :habarnam: Probabil ca-s niste mosi si babe, care n-au alta treaba decat sa se amestece in treburile altora. Las-o mai moale cu ei, ca oricum nu-s multumiti nicicum.

#21
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Unii sunt batrani intr-adevar, altii sunt urmasii celor batrani. Ei vad cand vin porumbeii la cuib, vad mizeria, penele. Aerisirea are un mic pervaz care iese in afara cativa centimetri si se vede una, alta pe el. In fine, despre vecini e o alta discutie. Ai dreptate ca orice ai face, cineva poate gasi ceva de comentat, mai ales bosorogii.

#22
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
OK, am inteles. Nu sta la discutii cu ei, cu cat ai incerca sa dai mai multe explicatii si sa fii mai intelegator, cu atat ar deveni mai insistenti si cu mai multe pretentii. (am si eu un mos in bloc care venea sa ma intrebe daca am copt vinete, pt ca a venit la el miros de vinete coapte :lol: Pana nu l-am repezit, nu s-a potolit...)

#23
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Asta e drept. Traiul la bloc e ceva nenatural si nespecific omului, dar asta e o alta discutie. Mai bine spuneti-mi unde putea sa dispara un ou din cele doua? Sa fi cazut?

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Digix, on 13 iunie 2015 - 00:48, said:

Bravo, ești mândru de asta, nu?

Omul e singura ființă care omoară fără motiv.
Fiintele nu omoara.

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cum spui tu!

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am avut o nenorocita de pasare din aia cu pieptul alb si restul negru care a pandit vreme de o saptamana sa mi se coaca singurele 6 (sase ) visine si pe care le-a mancat fara nici un regret. Apoi a disparut nemernica.  O visina nu a lasat sa vad si eu cum sunt.
PS: Cotofana ii zice. Atasez poza nu infractoarea

Edited by Clovis, 17 June 2015 - 18:59.


#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dar carnivorele ce sunt, lucruri? Important era sa se înțeleagă ce-am vrut să spun.  Sunt convins că s-a priceput.

Poți să  vii la mine dacă vrei.  Am vreo 7 vișini mari.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Digix, on 17 iunie 2015 - 19:00, said:

Dar carnivorele ce sunt, lucruri? Important era sa se înțeleagă ce-am vrut să spun.  Sunt convins că s-a priceput.
Nope....Animalele nu omoara de placere . Doar "omul" omoara de placere. Animalele omoara pentru supravietuire (mancare, teritoriu....) sau daca sunt bolnave (turbate adica) Tu ai jignit animalele....

Edited by Clovis, 17 June 2015 - 19:03.


#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Ei, am spus că omul e singura ființă care omoară din plăcere, nu am spus că animalul ar omorî din plăcere!

 Clovis, on 17 iunie 2015 - 18:57, said:

...a pandit vreme de o saptamana sa mi se coaca singurele 6 (sase ) visine...

Să-i pui niște murături cînd faci, văd că apreciază gustul acru. :)

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Acum ma gandesc cum sa pazesc piersicile de ea..... Statea pe gazon si se uita la nevasta-mea care era in bucatarie sa vada ce face si cand a prins momentul.....hatz...a mincat visinele.....

#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Eu in fiecare an "mi-o fur " de la turturele, isi fac cuib la mine la geamul de la sufragerie. Nu inteleg de ce la mine, nu se duce la vecinul la geam, nu se duce la blocul de vis-a vis...la mine la geam. Incerc sa le pandesc cand aduc ramurele si mai curat pervazul, dar, insistente cum sunt, ma prinde odata o zi intreaga plecat...si hop, au si trantit 2-3 oua. In momentul ala nu mai am ce face, nu ma lasa inima sa le mai stric cuibul cu oua. De multe ori, in prosia lor, pasarile astea isi sparg ouale fara sa vrea, dar intr-un an au iesit puii si i-am vazut cum s-au facut mari . Intr-o seara si-au luat zbourul singuri si au lasat cuibul in urma. ca o gazda primitoare , a trebuit sa fac curat in urma lor.
Foarte insistente pasarile astea, ce o fi in capul ala mic al lor, nu stiu.

#32
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cuibul din cires, este gazda intregii familii. Turturelul, turturica si sub parinti, cei doi puisori. Nici unul din cei patru, nu au vreo vina, ca Mama Natura, le asigura perpetuarea speciei. Sunt o familie fericita, asa cum ne dorim si noi sa fim.
Oare nu este pacat sa intrerupem noi acest acest lant al evolutiei?

Attached Files

  • Attached File  077.JPG   328.61K   22 downloads
  • Attached File  079.JPG   340.83K   22 downloads


#33
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Ai mei au altă problemă: niște rândunele și-au făcut cuib la geam la noi. Nimic ieșit din comun, asta dacă nu l-ar fi construit exact pe plasa de muște...
Heh, a fost consiliu în familie ce să facă... Le-a fost milă să-l strice, așa că au decis să nu mai deschidă plasa :w00t: Noi toți suntem iubitori de animale și murim de mila lor, așa că... cât timp o să existe cuibul, plasa de la dormitor n-o să se mai deschidă. :)

#34
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
De paraziti nu stiu, dar de gainat, te poti astepta cu toptanul. Noi aveam o debara incropita pe balcon, acoperita doar cu o perdea de material. Si-au facut cuib intr-o cutie unde era un colac de sarma, plus alte maruntisuri, eu am gasit direct puiul, am umblat cu maxima grija si nu l-am deranjat, dar gainat, fereasca Dumnezeu, pe toate cele 4-5 rafturi ale debaralei, de sus pana jos. Si acolo pastram, in cutii, tot felul de chestii, unelte, sarma, suruburi, becuri...

Ati vazut, cel putin in Bucuresti, anunturile cu "nu hraniti porumbeii"? Cica sparg cu ciocurile zidul cladirilor, pentru a consuma calciu, iar gainatul lor e coroziv, odata cu ploaia, se infiltreaza in microfisuri si distruge cladirile istorice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate