Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ce sa fac cu un cuib de porumbei?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Buna ziua tuturor!
De ceva vreme am tot vazut 1-2 porumbei ca se perinda pe la gemuletul de aerisire de la camara. Cand ma uit, ce vad: un cuib frumos, lucrat, bine impletit. Dornic sa scap ieftin si pentru ca inca nu erau oua in el, am luat desfiintat cuibul fara sa preget o clipa. Azi, iarasi porumbeii in acelasi loc. Ma uit din nou la aerisire: de data asta un cuib incropit in graba si nefinalizat (ulterior am vazut ca unul din cei 2 porumbei inca construieste la el) si surpriza, doua oua! Cand am vazut ca au revenit, chiar am avut mustrari de constiinta pentru gestul meu. Acum nu ma mai lasa inima sa ma ating de cuib sau de oua, desi vecinii m-au avertizat ca nu e bine sa ii lasi.  Ma gandesc la ce munca au dus pana sa ajunga in acest punct: el sa o curteze, ea sa accepte, sa se imperecheze, apoi sa-si faca cuibul, apoi inca unul, ca pe primul l-am stricat eu, apoi sa depuna ouale, ar urma clocitul si apoi ingrijirea puilor. Pe de alta parte, am citit ca fac multa mizerie, si pot da paraziti.

Asadar, ce e de facut? Nu vreau sa le stric rostul, dar nu-mi doresc sub nicio forma duhoare, paraziti, gainat. Hai sa zic ca duhoarea trece, gainatul se curata, dar cu paraziti nu am chef sa ma lupt. E adevarata faza cu parazitii? Trebuie sa ma tem de o invazie?:) Cuibul e dincolo de gemuletul de aerisire, pe pervaz, intre gemulet si un grilaj de beton. Cum ar trebui procedat?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nu patesti nimic, stai linistit. Nici nu cred ca vei simti vreo putoare.
Lasa porumbeii sa-si vada de treaba macar pana cresc puii :)

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 DeltaPavonis, on 12 iunie 2015 - 22:54, said:

Cum ar trebui procedat?
Nu mai ai scapare, trebuie sa te muti.

Am avut si eu la un moment dat, s-a ocupat pisica de pui.

Edited by gumball3000, 12 June 2015 - 23:03.


#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Eu zic sa lasi natura sa-si faca treaba.La mine vin zilnic "la masa" pe pervazul balconului vreo 6 gugustiuci si vreo 4 porumbei.Le cumpar de la piata amestec de grau,seminte de floare si porumb.Imi plac,fac ceva mizerie,dar nu-mi cade mana sa dau cu peria si putina apa.Deja 2 gugi imi mananca din palma.Daca nu te deranjeaza lasa-i in pace.

Edited by Adi blondu, 12 June 2015 - 23:12.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Adi blondu, on 12 iunie 2015 - 23:11, said:

Imi plac,fac ceva mizerie,dar nu-mi cade mana sa dau cu peria si putina apa.Daca nu te deranjeaza lasa-i in pace.
Spune-le asta si vecinilor.

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
He.he he vecineii mei au sarit la inceput cu gura,dar te pui cu nebunul?Posted Image  Doar ce m-am dus la ei la usa cu scandal si de-atunci zic salut vecine.Nici pas de mizerie...altfel.....Posted Image


ps Gumball:anul trecut veneau de 2 ori pe zi cate 30 de gugustiuci o data.Atunci a inceput scandalul cu "dragii" mei vecini......dar de cand au mai migrat cativa gugi...e liniste totala.Posted Image

Edited by Adi blondu, 12 June 2015 - 23:27.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu sunt tocmai niste animale curate, mai un stafilococ, mai un parazit, nu degeaba le spune sobolani zburatori.

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Da e adevarat.Chiar asa ii alint:sobolani zburatori Posted Image Atata timp cat nu pui mana pe ei si te speli pe maini dupa ce le faci curat,nici un stafilococ nu se apropie de tine.Posted Image

Edited by Adi blondu, 12 June 2015 - 23:30.


#9
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Aceeasi problema am si eu la casa. Abia de 2 ani am terminat si vopsit grinzile de la acoperis si acum arata groaznic plus paie pe jos, trezit dimineata. A fost si vina mea ca nu am pus plasa de cuie cand eram cu schela la 8 m inaltime. Acum cine mai ajunge acolo. Cateodata imi vine sa I-au furtunul cu apa si sa curat tot sau sa-i fac tocanitaPosted Image

Edited by Ditian, 12 June 2015 - 23:38.


#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Mama avea pe balcon jardiniere cu flori. Niste turturele isi facusera cuibul intr-o jardiniera si cred ca vreo 2-3 ani am avut pui de turturele pe balcon.

La noi in apartament avem un geam de la baie de vreo 60x60cm. Pe marginea geamului de la baie mai punem la uscat mopurile cu care spalam pardoselile. Intr-o zi am auzit din baie un sunet gutural tip grrr-grrr. Pe mopul pus la uscat statea (presupun) o femela de porumbel. Langa mop era (tot presupun) un masculul porumbel. Am luat mopul si de atunci au revenit de vreo 2-3 ori si apoi au disparut.

De fapt avem un stol de porumbei in fata blocului de vreo 10 ani: dorm, indiferent de anotimp, pe firele electrice de la iluminatul public.
Iarna stau inghesuiti unul in altul pe sarma. Coboara de pe sarma in gradina blocului fiindca primesc mancare de la noi. Primavara masculii se infoaie si danseaza in jurul femelelor care ciugulesc distrate bucati de mamaliga sau de paine puse de noi langa bloc.
Sper ca perechea de porumbei care a pus ochiul pe mopul meu sa-si fi gasit un alt loc de cuibarit. Asta fiindca locul unde sta mopul la uscat este in panta si probabil oualele sau puii puteau sa cada. Probabil ca era o femela tanara de porumbel.

Edited by gabicen, 12 June 2015 - 23:47.


#11
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Porumbeii e prosti .

Am si eu in podul blocului , odata m-am suit ca la maramures cu o coada de matura la ei si i-am curatat , fix-pix Barry Bonds in baseball.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Bravo, ești mândru de asta, nu?

Omul e singura ființă care omoară fără motiv.

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 DeltaPavonis, on 12 iunie 2015 - 22:54, said:

desi vecinii m-au avertizat ca nu e bine sa ii lasi.
Schimba-ti vecinii, prostia fiind molipsitoare.

 DeltaPavonis, on 12 iunie 2015 - 22:54, said:

Pe de alta parte, am citit ca fac multa mizerie, si pot da paraziti.
Asadar, ce e de facut? Nu vreau sa le stric rostul, dar nu-mi doresc sub nicio forma duhoare, paraziti, gainat.
Pe de alta parte, cocalarul autohton face mai multa mizerie si imprastie mai multi paraziti decat bietele zburatoare. Sunt mai multi rahati de om printre blocuri decat gainat de porumbei. Nu mai zic ca e vara, gunoaiele aruncate de cretini direct pe geam sau parasite intre blocuri o sa miroasa a "civilizatie". Apropo, cand te-ai imbolnavit ultima oara din cauza unor animale? Dar din cauza imbecilitatii romanilor, care scuipa, stranuta, sufla mucii peste tot?

 DeltaPavonis, on 12 iunie 2015 - 22:54, said:

Cum ar trebui procedat?
Exact ca in China.

https://en.wikipedia..._Pests_Campaign

Quote

By April 1960, Chinese leaders realized that sparrows ate a large amount of insects, as well as grains. Rather than being increased, rice yields after the campaign were substantially decreased. Mao ordered the end of the campaign against sparrows, replacing them with bed bugs in the ongoing campaign against the Four Pests. By this time, however, it was too late. With no sparrows to eat them, locust populations ballooned, swarming the country and compounding the ecological problems already caused by the Great Leap Forward, including widespread deforestation and misuse of poisons and pesticides. Ecological imbalance is credited with exacerbating the Great Chinese Famine, in which at least 20 million people died of starvation.

Macar asteapta pana cresc puii si reusesc sa zboare. Abia apoi poti strica cuibul si pune un fel de sperietoare, daca vrei sa ii impiedici sa mai faca cuib pe viitor.

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
duhoare, paraziti, stafilococi, ha?
voi sunteti din rasa aia  care crede ca tre sa fie singura pe pamintul asta, nimic sa nu miste in fata ei, nu?
crescuti de mici numai intre ziduri, obisnuiti sa calce doar pe asfalt si sa manince numai din supermarket.
betoane din virf de munte pina pe ultima plaja virgina.

nu lua de jos, ca te imbolnavesti !
pune un fular la gura, ca a inceput sa adie vintul !
nu pune mina, ca are microbi!

....in loc sa fii fericit ca ti-a pus Dumnezeu mina in cap si iti da sa vezi, zi cu zi, ceva real si adevarat, nu rahaturile de filme si talkshow-uri cu care te adapi zilnic de la tembelizor.

#15
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum cateva zile, m-am urcat intr-un cires din curte sa culeg fructele din varf. Cele mai de jos le-am cules de pe un scaun. Cand eram pe la jumatatea pomului era cat pe ce sa calc peste un cuib de turturici. Erau acolo doi puisori. Pe un gard alaturat stateau turturelul si turturica, uitandu-se la mine. In secunda 2, am coborat din pom, si am lasat ciresele neculese. Nu este nici o paguba. Daca venea vreo mana sau vijelie si le rupea?
Asa am lasat viata sa mearga inainte. Si eu fac parte din acest tablou.
In atelier am un cuib de randunici. Randuneaua mama este in cuib si randunelul tata aduce mancarica pentru ea. Si noi am fost mici si eram hraniti de parinti. Clientii sun foarte incantati de prezeta acestora in locatia respectiva.
In gradina am un arici. Iese numai seara. Are hrana lui, naturala, suplimentata cu biscuiti si paine.
Si cel mai important aspect este acela ca nu la toate streasinile, balcoanele, pomii fructiferi, garaje, balcoane, gradini, livezi, isi fac pasarile cuib.
Doar in locurile cu energie pozitiva, emanata de locuitorii acelei zone.
Mi-ar cadea mana sa omor pasarile respective cu o coada de matura si sa ma si laud cu asemenea ,,act de curaj''!
Referitor la stafilo, microbi, mizerie, aceasta este mult mai mare, in civilizatie, decat la domiciliul nostru.
Lasati pasarile in pace sa va incante privirea!
Diseara bag niste foto cu domiciliul iubitelor vietati!

Edited by 1orgu, 13 June 2015 - 16:18.


#16
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cum poti sa ai drept de viata, la asa ceva? Poate doar anticristul daca exista.

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   368.47K   30 downloads
  • Attached File  006.JPG   287.17K   26 downloads
  • Attached File  008.JPG   300.59K   30 downloads
  • Attached File  010.JPG   340.87K   30 downloads
  • Attached File  011.JPG   335.34K   27 downloads
  • Attached File  012.JPG   322.22K   29 downloads
  • Attached File  013.JPG   321.9K   29 downloads
  • Attached File  014.JPG   345.32K   27 downloads
  • Attached File  017.JPG   392.44K   29 downloads
  • Attached File  021.JPG   354.84K   33 downloads
  • Attached File  022.JPG   490.27K   33 downloads
  • Attached File  023.JPG   436.71K   28 downloads
  • Attached File  025.JPG   322.34K   29 downloads
  • Attached File  026.JPG   308.27K   28 downloads


#17
DeltaPavonis

DeltaPavonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2009
Le-am lasat in pace. Am inchis gemuletul ca sa le fie mai liniste. Astept reactia vecinilor. O intrebare: initial erau 2 oua, acum cand m-am uitat, doar unul. Unde putea sa dispara un ou? Sa fi cazut? Nu prea vad cum, pareau sa aibe stabilitate buna in cuib.

#18
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 DeltaPavonis, on 16 iunie 2015 - 11:39, said:

. Astept reactia vecinilor.


De ce te intereseaza ce zic vecinii si de ce vecinii trebuie sa stie ce se intampla in aerisirea de la camara ta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate