Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Mă simt nefolositoare la facultate, voi ce ziceți ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Iniţiatoare:

- în primul rînd uită de orice comparaţie cu epoca Ceauşescu. Nu ai fi dorit să lucrezi în epoca aia, crede-mă. Oricum, epoca e dusă, economia acum merge cu totul altfel, ce-au făcut părinţii tăi nu mai contează.

- în al doilea rînd mai studiază un pic cum e cu univ. în străinătate, pe profilul ăsta de "business". Nu e adevărat că numai în Ro există nenumăraţi absolvenţi de "business" care nu-şi găsesc de lucru. Poţi găsi destule "horror stories" şi de peste hotare cu oameni care nu-şi găsesc de lucru şi li se spune că-s "overqualified" pt că au studii superioare - nu noi am inventat cuvîntul ăsta, cred că ţi-e clar.

- în al treilea rînd asumă-ţi că ai venit la o universitate cu profil economic, vei studia în cea mai mare parte teorie economică, nu "cum să fii antreprenor". Un antreprenor e o persoană care are o idee şi luptă pt a şi-o pune în aplicare, cum sînt cazurile super-celebre Bill Gates sau Steve Jobs. Dacă însă vrei să ai şi cunoştinţe economice, pt a nu trebui să-i întrebi pe alţii, atunci e bună şi facultatea. Dar NUMAI dacă ai ideea şi oportunitatea respectivă şi know-how-ul să o faci (adică să ştii soft dacă vrei să fii antreprenor în soft, etc; a fi antreprenor în "nimic", e mai greu) - astea-s pe primul loc.

- în al patrulea rînd, aşa cum ţi s-a mai spus, nu neglija importanţa contactelor pe care le vei face în facultate.

- în al cincilea rînd, acceptă şi că nişte studii în plus şi o diplomă sînt în momentul ăsta necesare pt a avea un statut mai bun decît simplul absolvent de liceu, doar cu bacul - şi că ar fi multe oportunităti pierdute dacă NU vei avea aceste studii şi această diplomă.

#56
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View PostJurasikMan, on 11 iunie 2015 - 17:22, said:

Am un amic care a facut pe banii lui un master tip MBA . L-a costat vreo 25.000 euro numai scolarizarea . Majoritatea acestor mastere sunt platite de angajatori cu niste conditii puse in prealabil . L-am intrebat daca i-a folosit. Tipul deja avusese ocazia sa conduca o afacere intr-o tara balcanica pe care a ridicat-o mai mutl decat preconizasera angajatorii . Mi-a spus ca nu a invatat nimic nou , ba mai mult a sesizat o multime de sincope in programa si o multime de cursuri neconforme cu realitatea. Dar , i-a folosit . Cum ? Pai a fost coleg cu actualii directori adjuncti ( viitorii directori ) de multi-nationale din Romania Posted Image . Au fost cei mai intelept investiti 25.000 euro. Cand va avea nevoie de o usa de deschis la orice mare firma ...va da un telefon si isi va invita fostul coleg la o cafea pe o terasa de fitze. Tu ai putea sa faci asta ? Nu . Ce de ? Pentru ca nu ai fost colega cu ala . El a fost. Uite de ce sunt bune facultatile. Intri intr-un sistem in care , daca esti interesata si daca te duce procesorul , poti interactiona si lega prietenii avantajoase la nivel de coleg ( adica egalitate ) cu potentiali viitori oameni care vor reusi in viata .
Daca esti o capacitate , vei putea si mai mult . Poti lucra ca si voluntar sau chiar part-time , fara pretentii mari la o firma de specialitatea facultatii tale si poti capata experienta. Patronii vor angajati pe care sa ii plateasca prost. Dar , daca sunt capabili , nu se dau inapoi sa ii plateasca bine. De ce ? Pentru ca altfel pleaca la concurenta si cel mai periculos concurent este un fost angajat care iti stie vulnerabilitatile.
Deci ce este facultatea?  Depinde cum o tratezi. Daca o tratezi ca pe o oportunitate s scapi de acasa , sa stai la camin si sa faci chefuri sau sa dansezi goala pe acoperis ...pentru ca este cool ...atunci poti sa nu o faci. nu pierzi nimic. Daca o vezi ca pe o oportunitate de a socializa in domeniu, de a cauta bresele in care te poti infiltra si tu , daca incerci sa te specializezi cu adevarat pe ceva anume ...atunci tine-te de ea. Posted Image
Mersi de ponturi ! Serios, apreciez răspunsul :)

#57
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View PostXON-XOFF, on 11 iunie 2015 - 21:27, said:

@Iniţiatoare:

- în primul rînd uită de orice comparaţie cu epoca Ceauşescu. Nu ai fi dorit să lucrezi în epoca aia, crede-mă. Oricum, epoca e dusă, economia acum merge cu totul altfel, ce-au făcut părinţii tăi nu mai contează.

- în al doilea rînd mai studiază un pic cum e cu univ. în străinătate, pe profilul ăsta de "business". Nu e adevărat că numai în Ro există nenumăraţi absolvenţi de "business" care nu-şi găsesc de lucru. Poţi găsi destule "horror stories" şi de peste hotare cu oameni care nu-şi găsesc de lucru şi li se spune că-s "overqualified" pt că au studii superioare - nu noi am inventat cuvîntul ăsta, cred că ţi-e clar.

- în al treilea rînd asumă-ţi că ai venit la o universitate cu profil economic, vei studia în cea mai mare parte teorie economică, nu "cum să fii antreprenor". Un antreprenor e o persoană care are o idee şi luptă pt a şi-o pune în aplicare, cum sînt cazurile super-celebre Bill Gates sau Steve Jobs. Dacă însă vrei să ai şi cunoştinţe economice, pt a nu trebui să-i întrebi pe alţii, atunci e bună şi facultatea. Dar NUMAI dacă ai ideea şi oportunitatea respectivă şi know-how-ul să o faci (adică să ştii soft dacă vrei să fii antreprenor în soft, etc; a fi antreprenor în "nimic", e mai greu) - astea-s pe primul loc.

- în al patrulea rînd, aşa cum ţi s-a mai spus, nu neglija importanţa contactelor pe care le vei face în facultate.

- în al cincilea rînd, acceptă şi că nişte studii în plus şi o diplomă sînt în momentul ăsta necesare pt a avea un statut mai bun decît simplul absolvent de liceu, doar cu bacul - şi că ar fi multe oportunităti pierdute dacă NU vei avea aceste studii şi această diplomă.
La partea a doua : da, ştiu că şi în străinătate merg lucrurile la fel. Nu am avut deloc impresia că ar fi mai uşor acolo din punct de vedere al afacerilor.

La partea a treia : adevărat, partea cu oportunităţile şi know-how-ul de fapt a fost discutată în 90% din acest topic, aşa că nu cred că a rămas cineva cu dubii la acest capitol şi nimeni nu a rămas cu ideea că " facultatea te-ar face antreprenor " Posted Image

La partea a patra : nu voi neglija. Răspunsul lui JurasikMan a fost oricum epic la acest capitol Posted Image

La partea a cincea : la momentul actual , aceasta este concluzia la care am ajuns şi eu.

#58
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Degeaba te plangi.
Nimeni nu-ti baga in traista, daca esti pasionata o sa inveti singura.

Tu la ce te asteptai cand ai ajuns acolo? N-ai citit ce materii o sa faci?

Crezi ca daca vine Marius Ghenea si va tine o prelegere despre cum sa aveti incredere in voi, sa riscati, sa cautati nisa si alte astfel de platitudini o sa se si intample treaba asta? o sa aveti succesul lui?


Draga mea, revino-ti, vino in lumea reala.
In lumea reala, in Romania de acum, lumea se bucura cand are un job. Daca mai si are salariul mediu pe economie , e chiar foarte bine.


O sa inveti unele notiuni de baza, iar mai departe te descurci.

Vrei business? Foarte bine, fa-ti o afacere, creste-o, fii competitiva, atrage clienti, si aia e!

Si eu credeam ca o sa ajung pe Wall Street, dar ghici ce? N-am ajuns ! Bine ca n-am ajuns. ca ma prindea 2008 la Lehman Brothers !

Edited by Aleppo, 11 June 2015 - 22:58.


#59
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View PostAleppo, on 11 iunie 2015 - 22:54, said:

Degeaba te plangi.
Nimeni nu-ti baga in traista, daca esti pasionata o sa inveti singura.

Tu la ce te asteptai cand ai ajuns acolo? N-ai citit ce materii o sa faci?

Crezi ca daca vine Marius Ghenea si va tine o prelegere despre cum sa aveti incredere in voi, sa riscati, sa cautati nisa si alte astfel de platitudini o sa se si intample treaba asta? o sa aveti succesul lui?


Draga mea, revino-ti, vino in lumea reala.
In lumea reala, in Romania de acum, lumea se bucura cand are un job. Daca mai si are salariul mediu pe economie , e chiar foarte bine.


O sa inveti unele notiuni de baza, iar mai departe te descurci.

Vrei business? Foarte bine, fa-ti o afacere, creste-o, fii competitiva, atrage clienti, si aia e!

Si eu credeam ca o sa ajung pe Wall Street, dar ghici ce? N-am ajuns ! Bine ca n-am ajuns. ca ma prindea 2008 la Lehman Brothers !
A progresat ceva acest topic de la început, dar . . . Posted Image Mersi că ţi-ai exprimat părerea şi tu.

#60
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Renata, care e diferenta dintre Business si FSEGA?

#61
Munna

Munna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 19.04.2015

Quote

În fine, nu am intenţia să jignesc pe nimeni, dar mi se pare că am primit promisiuni false : nu sunt condiţiile necesare pentru a ne dezvolta aşa cum ne-am imaginat, să punem bazele propriei noastre afaceri, să devenim antreprenori cu iniţiativă şi multe altele - Da, consider că acesta ar fi scopul , deoarece contabili şi lucrători la bancă ies pe bandă rulantă. Ar fi nevoie de mai mulţi antreprenori, mai multe persoane care se pricep la afaceri, mai mult accent pus pe dezvoltarea unei gândiri creative, etc.

As vrea sa vad ce spui prin anul 3.

#62
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postedy12345, on 11 iunie 2015 - 23:23, said:

Renata, care e diferenta dintre Business si FSEGA?
Una se ocupa de administrarea afacerilor, cealalta de gestiunea afacerilor
si aia de la fsega cica stiu si economie
deci cum ar veni studentii de la Business ies patroni, iar ceilalti CEO

#63
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View PostOmulLLORT, on 12 iunie 2015 - 09:00, said:

Una se ocupa de administrarea afacerilor, cealalta de gestiunea afacerilor
si aia de la fsega cica stiu si economie
deci cum ar veni studentii de la Business ies patroni, iar ceilalti CEO
Da, în teorie Posted Image)
Diferenţa dintre Business şi FSEGA este că ei învaţă mai multă economie şi teorie decât noi.
La economie, noi nu ne ocupăm de analize economice complexe şi astfel de lucruri, dar în schimb învăţăm câte ceva despre administrarea propriei noastra afaceri ( bine, ceea ce oricum este foarte puţin faţă de ce învaţă cineva care chiar îşi are propria afacere ).

Edited by RenataCl, 12 June 2015 - 09:40.


#64
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.07.2013
Facultatea de business din Cluj reprezinta o adunatura de tarani luati de pe șușea care se auto-proclameaza semi-zei ai business-ului.  N-ai ce invata acolo. Te-ai astepta ca, indiferent de pregatire s.a.m.d., fiecare om din facultate sa aiba etica business-ului. Asta e abc-ul, si nimeni nu-l are, asa ca..ce sa mai zici. Cauta filme/poze cu alte facultati de business europene, americane, asiatice..sa vezi acolo cum se coordoneaza o astfel de miscare care e, de altfel, indrazneata.
Dupa parerea mea fac asta ar trebui stearsa de pe fata pamantului ca mananca resurse degeaba.

#65
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View Postmartoruu, on 12 iunie 2015 - 09:45, said:

Facultatea de business din Cluj reprezinta o adunatura de tarani luati de pe șușea care se auto-proclameaza semi-zei ai business-ului.  N-ai ce invata acolo. Te-ai astepta ca, indiferent de pregatire s.a.m.d., fiecare om din facultate sa aiba etica business-ului. Asta e abc-ul, si nimeni nu-l are, asa ca..ce sa mai zici. Cauta filme/poze cu alte facultati de business europene, americane, asiatice..sa vezi acolo cum se coordoneaza o astfel de miscare care e, de altfel, indrazneata.
Dupa parerea mea fac asta ar trebui stearsa de pe fata pamantului ca mananca resurse degeaba.
Am căutat şi am văzut materiale despre alte facultăţi de business din străinătate. Nu se compară , asta este clar.

#66
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Încearcă să îți aduci aminte un pic de liceu: ce materii te atrăgeau cel mai mult? În funcție de ele, ai putea să iei o nouă decizie.

Edited by adrian93, 12 June 2015 - 10:48.


#67
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postadrian93, on 12 iunie 2015 - 10:47, said:

Încearcă să îți aduci aminte un pic de liceu: ce materii te atrăgeau cel mai mult? În funcție de ele, ai putea să iei o nouă decizie.
Facultatea de Clubbing ? Posted Image
sau Facultatea de tutungerie ?

Edited by OmulLLORT, 12 June 2015 - 11:06.


#68
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
omuleLORT, dumitale ce facultate ai terminat daca e voie a intreba, :) ?

#69
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Poston64, on 12 iunie 2015 - 11:14, said:

omuleLORT, dumitale ce facultate ai terminat daca e voie a intreba, Posted Image ?
Facultatea de Trolling

E prea putin important ce am terminat, sa zicem ca fac ceva care are legatura cu domeniul care imi placea de mic. Ideea e ca nimeni nu invata sau nu vrea sa invete nimic, (aproape) toti sunt ignoranti si nu le pasa de "how to", de lucrurile pe care le intalnesc zi de zi,  stiu doar ca mami si tati le dau bani de spart aiurea, iar ei iau o nota si se fac ca studiaza. Exemplu multi fosti colegi de scoala care invatau/toceau ceva, dar nu straluceau la nimic si  nu aveau nici o pasiune extrascolara, le placea doar ce era la moda, desi s-au dus la facultate, n-au mai ajuns in anul 2, desi tot ce trebuia era sa toceasca (fara matematica, fizica, chimie).
Am o cunostiinta care a facut facultatea intr-un domeniu care o pasiona, dar dupa terminare(n-a terminat magna cum laude) si-a dat seama ca daca nu ai PCR, n-ai nici o sansa de salariu decent, sau pe masura orelor lucrate. S-a reorientat rapid, dupa 2 ani la patron si-a deschis propria afacere si castiga mult. dar si lucreaza mult. Asta fara studii de menajerment.

Deci pana la urma a fi student a devenit doar un alibi ca sa nu "te rada" cunostiintele ca freci menta, si un motiv ca altii care au facut la fel sa nu te desconsidere.

Edited by OmulLLORT, 12 June 2015 - 12:11.


#70
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

View PostOmulLLORT, on 12 iunie 2015 - 11:05, said:

Facultatea de Clubbing ? Posted Image
sau Facultatea de tutungerie ?

Gata , mă duc să mă reprofilez Posted Image

#71
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Un mic banc daca se poate cu voia voastra...on topic evident...

-Salut Gigele! De cand nu ne-am mai vazut ce mai faci? Ai terminat dreptul?
-Da, sunt licentiat
-Am auzit ca ai mai facut si jurnalistica, nu?
-Da asa e. Acum ma gandesc sa fac si masterul
-Bravo! Tine-o tot asa! Da-mi si mie un big mac te rog

#72
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Omu' se gandeste la viitor, dupa 10 ani de ambalat mcpuisori, poate ajunge PR-ist ceva, doar are jurnalismul. Sigur, daca e in stare sa scrie corect gramatical, mira-m-as.

Edited by OmulLLORT, 12 June 2015 - 12:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate