Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa intravilan Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Servus,

Vreau sa imi fac o casa pe langa Brasov, dar  nu stiu de unde sa incep, asa ca o sa apelez putin la ajutorul vostru.

Am vorbit la banca si conform venitului ma pot incadra la un imprumut de 70,000 euro, insa suma pe care vreau sa o dau pe casa ar fi 50.000 euro ( casa complet cu utilitati, fara mobilier ).

Ca pamant ma gandesc intre 300 -500 m.p.

Casa sa fie intre 100-150 m.p , partier si mansarda.

Ma gandesc ca in maxim 1 an ar fi gata casa si ma pot muta :)

Acum prima intrebare a mea ar daca e fesabil ( in  bani astia ), si a doua e daca imi puteti recomanda firme de dezvoltare imobiliara / agenti imobiliare care sunt serioase.

PS: stiti care banca mai e serioasa in romania ?:)

PPS : beri virtuale pentru orice sfat bun.

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Posttaosil, on 09 iunie 2015 - 18:09, said:

Servus,

Vreau sa imi fac o casa pe langa Brasov, dar  nu stiu de unde sa incep, asa ca o sa apelez putin la ajutorul vostru.

Am vorbit la banca si conform venitului ma pot incadra la un imprumut de 70,000 euro, insa suma pe care vreau sa o dau pe casa ar fi 50.000 euro ( casa complet cu utilitati, fara mobilier ).

Ca pamant ma gandesc intre 300 -500 m.p.

Casa sa fie intre 100-150 m.p , partier si mansarda.

Ma gandesc ca in maxim 1 an ar fi gata casa si ma pot muta Posted Image

Acum prima intrebare a mea ar daca e fesabil ( in  bani astia ), si a doua e daca imi puteti recomanda firme de dezvoltare imobiliara / agenti imobiliare care sunt serioase.

PS: stiti care banca mai e serioasa in romania ?Posted Image

PPS : beri virtuale pentru orice sfat bun.
Banca Transilvania, cea mai serioasa.

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
daca ai terenul,  da poti sa construiesti ceva cu banii astia , singura chestie care te poate costa  destul de mult sunt finisajele, ca si cost  pentru constructie ia in calcul valori incepand cu 300 euro, totul depinde de ce vrei sa faci.

#4
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
1 an? No chance. Va trebui sa lasi casa la rosu macar o vara sa se usuce constructia. Altfel o dai in balarii cu umezeala. Mare grija ce dirma contractezi majoritatea trag tepe lucreaza cu materiale proaste etc.

Va trebui sa te documentezi serios despre constructii certificate de material aprobari etc etc altfel o sa ai surprize la intabulare. Va trebui sa mergi zulnic pe santier si eventual sa ai pe cineva acolo pt supervizare.

#5
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Multumesc de raspunsuri. Daca construiesc cu o firma o sa fac un contract in care sa am minim 50 de ani garantie.
Dar ar fi mai convenabil sa o cumpar gata facuta? Nu am incredere in ce scrie pe hartie, stiti ce teste se pot face si ce laborator de constructii exista in BV ? ( studio geo, etc)



#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Posttaosil, on 10 iunie 2015 - 06:28, said:

Daca construiesc cu o firma o sa fac un contract in care sa am minim 50 de ani garantie.
50 de ani garantie la ce? La acoperis care nu are mai mult de 15 , la izolatie termica care nu are mai mult de 10 ...sau la ce ? Bh , voi pe ce lume traiti ? Credeti ca daca scrieti intr-un contract ceva , inscrisul ala modifica realitatea doar pentru ca este convenabil ? case de vanzare in zon Brasovului sunt K'K'lau . In diferite stadii de finisare , la rosu , la cheie , cu posibilitati de modificare , etc. Inainte sa emiti ceva pretentii , poate ar fi bine sa te edifici cu privire la ce inseamna garantie in constructii si la ce se acorda. firmele care iti construiesc ceva , dispar dupa 2-3 ani din cauza acumularii de datorii si a pretentiilor ANAF-ului . Cui vei mai cere garantia cand firma va fi dizolvata sau in faliment ? Hai , trezirea , studiaza problema si vino cu niste intrebari mai la obiect daca doresti cu adevarat ajutor , ca pana acum ai prezentat doar niste deziderate imposibil de realizat .

#7
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Singurul mod realist e sa iti faci mai intai un proiect bun. Pe urma te documentezi in ale constructiilor si urmaresti personal desfasurarea lucrarilor. Duoa care cumperi materiale doar cu certificat de calitate ca trebuie sa le arati celor de la inspectoratul de constructii ce.ai bagat in casa. Daca aia nu iti aproba trebuie sa dărâmi si sa faci mai bine.

Sa iti cumperi gata facut e la fel.de riscant pt ca multe sunt facute prost si intabulate cu pile. Daca nu stii exact ce si cum cauta pe unii care stiu ce fac.

La varianta casa din busteni te-ai gandit?

#8
alexthegreat

alexthegreat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.12.2014
Stiu pe cineva care si-a facut la inceputul anului casa pe structura de lemn cu o firma din Covasna. Cu tot cu fundatie si finisaje, a ajuns la circa 45.000 de euro pentru doua dormitoare, living si birou, insa terenul il aveau cumparat anterior. Avantajul a constat in faptul ca in patru luni, totul era gata!

Edited by alexthegreat, 11 June 2015 - 13:51.


#9
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
O parere personala, fara a avea baze in domeniu:
Contractezi separat proiectarea/supervizarea lucrarilor si forta de munca. Materialele si ustensilele le achizitionezi tu, iar santierul il inchizi, astfel incat cei care lucreaza acolo intra si ies cu mainile in buzunar. Te muti acolo si supraveghezi ce intra si ce iese de pe santier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate