Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Refuzul platii cu bancnote de 200 si 500 E?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015

 ady_77, on 03 iunie 2015 - 20:45, said:

o sa vezi ca si bancomatele dau bancnote maxim de 50€.

Ți-ai pus întrebarea de ce la noi bancomatele dau bancnote de maximum 100 de lei? Se pare că nu. După ce te vei documenta, vei înțelege și îți vei da singur seama că „argumentația” nu te ajută.

#38
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
E cam aiurea ..  asa am patit si eu in Aldi in Germania cand am dat cu o bancnota de 100E , deci nu 200 , nu 500 E (ca oricum nu aveam eu din alea :)) .
S-a dus casierita la alta casa unde aveau un aparat de verificat bancnotele.
Cam penibil sincer.. se uitau aia de la coada la mine de parca as fi furat ceva :D.

Oricum se stie ca se falsifica mai de bancnote mici decat mari. Sa isi puna aparate de verificat daca nu au incredere . Adica daca dai cu 3 bancnote de 50E isi "permit" sa ia tzapa dar la 200 nu :D

#39
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Si io ma intreb, de ce mai sunt bancnotele de valori mari daca in 99% din cazuri esti suspectat din oficiu.

Cu bancnotele mari mai e si chestia de spalare, pui benzina de 10 euro si primesti rest 190 sau 490 de la benzinarie, adevarati ca lacrima.

#40
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Chiar azi am platit o rezervare la un investitor imobiliar cu o fila de 500E si nu a fost absolut nici o problema.

Edited by RCmake, 03 June 2015 - 21:50.


#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dualis, on 03 iunie 2015 - 19:37, said:

Dacă le spui că nu ai alți bani sau altă posibilitate de a plăti, ĂŽi vor primi și pe ăia de 500 sau 200.

Pe naiba...

Pe de alta parte, parca bancnota cea mai falsificata e aia de 50 euro.

#42
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Nu neaparat frica de falsificare(euro are elemente de siguranta bunicele), dar da, tot legat de criminalitate, multa paranoia retardata desi partial teoretic justificata (cantitatea de bani de tranferat cash in genti e mai mica)

 Nero-d, on 03 iunie 2015 - 19:20, said:

nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!
Nemtii nu prea-s cu cardurile.
http://qz.com/262595...ost-everything/

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Nero-d, on 03 iunie 2015 - 19:20, said:

nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!

Sper sa traiesc sa vad si eu cetatenii aia fara cash , cand ii scapa k'k'rea si la buda publica nu accepta plata cu card. Vreau sa ii vad cum se " slobozesc " printre masini si cladiri si isi iau motul cu cardul . Sigur , cand intr-un final apoteotic ajung acasa , k'k'ti la cur si imputitii ...au sa faca o baie cu apa calda ...ca niste cetateni normali dintr-o tara normala .. Posted Image

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 JurasikMan, on 03 iunie 2015 - 23:09, said:

Sper sa traiesc sa vad si eu cetatenii aia fara cash
O sa prinzi.

#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 cocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

Nu e abuz, e perfect normal. Binladeni le zice la hârtiile de 500 Euro, pentru că în unele țări peste 90% din ele sunt folosite pentru treburi mai la limita legii. Deja bancnotele de 100 de euro sunt cam rare în afară de țările scumpe, peste tot găsești de 50 și mai mici. Și acuma țin minte ce față făceau cei din Portugalia când vedeau bancnote de 100, se uitau foaaaarte lung la mine.

 RCmake, on 03 iunie 2015 - 21:49, said:

Chiar azi am platit o rezervare la un investitor imobiliar cu o fila de 500E si nu a fost absolut nici o problema.

La noi merge... :lol:

#46
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 cocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

tu esti pe bune ? iti scrie cat se poate de clar acolo . nu accepta anumite bancnote. si tu intelegi din asta ca ..ai vreun drept ?
cel mai funny post daca nu ar fi trist.
Sper ca ai o varsta frageda  pentru ca altfel ar suna tragic.

Oricum, nu incerca sub nici o forma ca in vest ( zona euro ) sau alta tara civilizata sa fugi de politie sau sa comiti infractiuni. in cazul fericit in care mai traiesti dupa vrei regreta mult.

Doamne, de unde vin oamenii astia ? auzi, sa intre intr-un magazin in zona euro si sa nu plateasca si sa le ceara socoteala :)

#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 cocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

Prin toata lumea sint locuri unde nu accepta bancnote mari.
Si chiar locuri unde accepta numai fise.

 Mr_Who, on 03 iunie 2015 - 20:51, said:


Esti pe naiba.


Bnacnotele de 100$ sint ciudate, multi abia daca le-au vazut o data sau de doua ori in viata. In multe locuri nu se accepta.

 December, on 03 iunie 2015 - 21:13, said:

Am plecat io odata in vacanta cu vreo 500 de euro in 10 si 20. Mai pleaca Sulea cu maruntis din ala. Juma'de rucsac era plin cu parale.

30 de bancnote sint un teanc de citiva mm. Nici nu ii simti in bunzari la blugi.

#48
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Intradevar n-ai ce face cu 200 si 500 euro in Vest. Suspectez ca multi cetateni din Vest n-au vazut decat in poze hartii de 500.
De ce nu le accepta :
  - Cele mai multe magazine lucreaza (cel putin aici in Olanda) cu tineri (16-20 ani) angajati. Din ce am observat scaneaza obligatoriu hartiile de 50 euro. Cam fiecare magazin/ benzinarie/ etc are un aparat de validat . S-ar putea sa nu mearga scannerele alea pentru bancnote de 200 si 500 si atunci patronul nu vrea sa riste.
  - Din cauza riscului de furt etc, au voie sa tina in casa de marcat o anumita suma, cand se strange mai mult , o depun in spate in vreun seif , loc protejat. Evident daca limita e mai mica de 500 euro, nu au cum sa iti dea rest.
  - Pe site la fiscul olandez scrie ca desi bancnotele de 200 si 500 sunt legale , nu este obligatoriu sa fie si acceptate. Fiecare patron isi face regulile.

Edited by N62B44, 04 June 2015 - 01:07.


#49
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oricum ai lua-o este un abuz. Este o bancnota in circulatie , valabila si atata timp cat nu se dovedeste a fi un fals , orice comerciant sau institurie financiara sunt obligati sa o incaseze. Paranoia vestica este doar la inceput . Cine spune ca traim intr-o societate corecta ?

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... na-am vrut sa-ti raspund data trecuta...
scoate si tu nasul pe afara si vezi cum sta treaba... nu mai emite judecati de valoare stand sub plapuma...
banul a al tau, marfa a mea! nu ma poate nimeni obliga sa-ti iau banii daca mie nu-mi convine schimbul!!!
pot sa te si refuz elegant... nu am sa va dau restul, mergeti si schimbati!
abuz este plata cu cash!!! nu e nici o paranoie!!... ei invata din greseli spre deosebire de altii...

banii cash sunt aducatori doar de probleme

aia cu nemtii cu cashul e o vrajeala... zici ca-i titlu pus de galeo
n-ai sa vezi nemtii in ziua de salariu calare pe bancomate sa-si scoata banii!!!

Edited by Nero-d, 04 June 2015 - 08:03.


#51
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

 foxbat, on 03 iunie 2015 - 23:56, said:

tu esti pe bune ? iti scrie cat se poate de clar acolo . nu accepta anumite bancnote. si tu intelegi din asta ca ..ai vreun drept ?
cel mai funny post daca nu ar fi trist.
Sper ca ai o varsta frageda  pentru ca altfel ar suna tragic.
ce scrie Dorel pe o foaie NU ARE NICI O VALOARE IN FATA LEGII
in Romania sunt definite clar bancnotele si valabilitatea lor


 Nero-d, on 04 iunie 2015 - 07:58, said:

banul a al tau, marfa a mea! nu ma poate nimeni obliga sa-ti iau banii daca mie nu-mi convine schimbul!!!
Si daca e vorba de benzina care e deja in rezervorul meu sau mancarea din stomac, ce ai sa faci ? sa chemi politia ca nu respect "regulile" scrise de tine pe hartie ?

Platiile de mii de euro in numerar sunt plafonate prin lege.

apropo de banci si carduri, la 9:50 despre "siguranta bancilor" :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mII9NZ8MMVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by deziluminatorul, 04 June 2015 - 12:07.


#52
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Comerciantii nu accepta de bancnote mari (200 si 500 euro) pt. riscul major de "teapa". Una e sa primesti o bancnota falsa de 500 si alta de 50. Sa nu uitam ca falsificatorii fac mereu cate un pas inainte, asa ca exista intotdeauna un risc in a accepta bancnote mari, iar in al doilea rand, la predarea incasarilor la banca trebuie sa dea cu subsemnatul in cazul prezentei unor astfel de bancnote.

Din cate am inteles, cel putin in Italia marea majoritate a bancilor iti primesc bancnotele de talie mare doar dupa ce semnezi un formular cu seria bancotei si datele personale, asta datorita luptei impotriva spalarii banilor proveniti din tranzactii ilegale (droguri, evaziune, terorism etc).

#53
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nemtii nu se inghesuie la bancomate sa-si scoata banii, insa folosesc destul de mult cash. Prin articolele de gen e vorba de faptul ca nu prea folosesc carduri de credit (nu de alta, dar in mod stupid majoritatea magazinelor nu le accepta), insa folosesc destul de mult carduri de debit (EC) ca alternativa la bancnote. Marea majoritate au un card de debit, insa eu la magazinele normale vad destul de multi care platesc cash. Cumparaturile in general sunt 50-100 euro pentru aprovizionarea saptamanala si in general e greu sa umpli un cos d-ala de supermarket cu produse de mai mult de 100-150 euro. Deci plata cu 2-3 bancnote de 50 euro nu e ceva iesit din comun.

Insa la anumite benzinarii, e clar afisat pe pompa chiar ca nu accepta bancnote de 200 si 500 euro. E totusi ciudat sa te alfi in Germania (sau alta tara din zona Euro) fara niciun card si doar cu o bancnota de 500 euro in buzunar. Singura problema e la benzinarie. Daca magazinul nu vrea sa-ti primeasca bancnota de 500 are dreptul asta, si tu poti sa lasi produsele si sa pleci sa le cumperi de unde iti accepta. Problema la benzinarie e ca tu mergi, bagi benzina in masina si la casa apare problema cu plata. Benzina n-o poti da inapoi, deci ramane doar alternativa sa platesti. Daca nu ai cascat ochii bine la ce e afisat pe acolo, stai in benzinarie si cauti solutii, ca daca ai plecat...s-ar putea sa intri in alte belele.

Totusi, situatia asta e cam la fel cu un restaurant mai marunt. Tu intri in restaurant cu un card de credit "Visa". Aia au un afis la intrare ca accepta doar plati cash sau cu card de debit. Tu halesti bine, si la final zici: "eu am cardul asta Visa, si n-am nici bani nici alt card". Daca nu puteti/vreti sa-mi luati de pe el banii, sa fiti sanatosi. Trebuie inteles ca bancnotele de genul ala sunt rare si nu sunt ceva obisnuit, drept pentru care lumea se uita ciudat. Cum eu de 2 ani de cand stau prin Germania n-am primit/dat hartie mai mare de 50 de Euro...mi se pare normal ca un neamt sa faca ochii mari daca scot un teanc de 100, 200 sau 500 euro. Pur si simplu nu-s prea comune. Pentru plati mai mari, lumea transfera cu ordin de plata, plateste cu cardul...exista instrumente mai simple decat o geanta de hartii. Si daca retrag 1000 euro cash de la bancomat, tot hartii de 50 imi da. Odata am plecat in concediu si am scos vro 1000 cash, sa am la mine "just in case" si in afara de faptul ca m-a intrebat bancomatul daca sunt sigur ca vreau sa scot suma aia, nu a trebuit sa fac nimic special dincolo de a confirma inca odata suma. Mi-a dat 20 de hartii de 50 euro.

#54
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Teama fata de bacnotele mari exista cam in fiecare tara. A platit cineva cu bacnota de 500 lei in RO sa vada cum e privit , suspectat sau refuzat pe motiv ca vanzatorul nu are sa dea rest ?

Edited by polizei, 04 June 2015 - 14:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate