Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Refuzul platii cu bancnote de 200 si 500 E?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Eu nu am probleme niciodată cu cele de 200 sau 500. Exista un dezavantaj ca aștepți mai mult sa iti aducă restul.

Ăsta în Europa, în alte părți sunt bancnote la fel de mari și circula fără probleme. Depinde și unde plătești cu astfel de bani. În general au aparate de verificat banii așa ca nu se pune problema falsurilor.

#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMr_Who, on 03 iunie 2015 - 20:20, said:

De ce pana mea exista bancnote de 500 de euro in circulatie daca nu circula, ca nu ti le accepta nimeni?
N-am avut niciodata probleme la valutisti. Mereu le-au acceptat.

#21
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostDecember, on 03 iunie 2015 - 20:24, said:

N-am avut niciodata probleme la valutisti. Mereu le-au acceptat.

Eu am patit o faza de asta cu o bancnota de 500 euro, in Franta. Mi-au refuzat-o la un magazin. Ok, merg s-o schimb la o banca. Am fost in vreo trei banci comerciale si au refuzat sa mi-o schimbe, singurul loc unde mi-au schimbat-o a fost la o agentie a Bancii Nationale.
Cum pana mea sa nu poti schimba un cacat de bancnota intr-o banca? Inteleg sa ti-o refuze intr-un magazin de cartier, da' intr-o banca? Aia-s chiar atat de tampiti incat nu-s in stare sa autentifice o banconta? Posted Image

Edited by Mr_Who, 03 June 2015 - 20:34.


#22
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014
Am auzit si eu ca in vreo 2 state UE din Occident vor sa faca se se plateasca anumite produse si servicii doar cu cardul.Cat priveste bacnota de euro,e din hartie si e mai usor de falsificat decat leul nostru din polimeri sau dolarul american care e din hartie si fibre de bumbac.

#23
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMr_Who, on 03 iunie 2015 - 20:33, said:

Eu am patit o faza de asta cu o bancnota de 500 euro, in Franta.
Curios e ca lucrurile astea se intampla in tarile asa zis civilizate. La Bruxelles la un magazin, a inchis casa si a chemat un agent de paza sa-mi dea rest la 100 de euro cand am vrut sa-mi iau o pereche de tenisi.
Prin Italia am patit la fel. In schimb la fratii bulgari si la cei greci, te pupa.

#24
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostDecember, on 03 iunie 2015 - 20:38, said:

Curios e ca lucrurile astea se intampla in tarile asa zis civilizate. La Bruxelles la un magazin, a inchis casa si a chemat un agent de paza sa-mi dea rest la 100 de euro cand am vrut sa-mi iau o pereche de tenisi.
Prin Italia am patit la fel. In schimb la fratii bulgari si la cei greci, te pupa.

Exact. Cand am scos bancnota aia la casa, in magazin, a belit negresa niste ochi cat cepele, se uita la mine de parca eram extraterestru. Si dupa ce mi-a zis ca nu mi-o poate accepta, a zis sa am grija sa nu ma vada careva ca o am. Si nu eram in nu stiu ce ghetou, ci in ditamai centru' orasului.

#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbietu, on 03 iunie 2015 - 19:50, said:

Asa o fi la tine in sat!

   Da,satul asta e mare,e jumate de UE,aia civilizata.Normal ca un dubios din est cu hartii mari la el trezeste suspiciuni.In caz ca nu ai iesti din "orasul" tau( sigur nu ai iesit,nu incerca sa te minti singu),o sa vezi ca si bancomatele dau bancnote maxim de 50€.Deci nu prea ai de unde sa ai tu hartii de 200 si 500.Doar daca esti asa mai colorat,cu o fata suspecta,de undeva de la sud de Carpati....

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Nu e deloc curios. Așa era și înainte de euro. Nu acceptau peste tot bancnote de 200 mărci sau 250 guldeni. Sau etc. Pînă la urmă fiecare comerciant poate alege ce acceptă la plată. Poate nu are modalități de a verifica autenticitatea, poate nu vrea să rămînă fără mărunt etc.
Și în SUA ești „suspect” dacă umbli cu bancnote mai mari de 20. Adică e bine să nu vadă prea multă lume cît cash ai la tine.
Eu, cînd cumpăr euro pentru cheltuit în străinătate, cer mereu bancnote de cel mult 50. E cel mai practic. Nu acceptați bancnote mai mari, că riscați să nu vi le primească, cu toată revolta.

Edited by abancor, 03 June 2015 - 20:50.


#27
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postabancor, on 03 iunie 2015 - 20:49, said:

Și în SUA ești „suspect” dacă umbli cu bancnote mai mari de 20.

Esti pe naiba.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDecember, on 03 iunie 2015 - 20:38, said:

Prin Italia am patit la fel. In schimb la fratii bulgari si la cei greci, te pupa.
La evazionisti le place :P

#29
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postabancor, on 03 iunie 2015 - 20:49, said:

Adică e bine să nu vadă prea multă lume cît cash ai la tine.

Asta e valabil peste tot, e o chestie de minim bun simt sa fii discret/precaut. Doar n-o sa te apuci sa-ti faci vant cu teancu' de dolari.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabancor, on 03 iunie 2015 - 20:49, said:

Și în SUA ești „suspect” dacă umbli cu bancnote mai mari de 20. Adică e bine să nu vadă prea multă lume cît cash ai la tine.
Nu neaparat. In primul rand in SUA nu prea ai probleme asa mari ca cele cu 500 € pentru ca au fost mai smart si nu au scos bancnote mai mari de 100$ decat in anii 20-40 si le-au abolit cand si-au dat seama de riscuri. In plus comerciantii care nu accepta bancnote mari in general pun un anunt in care scriu ca nu accepta sau nu dau rest la 100$ samd... insa majoritatea accepta carduri. 20$ dar si 50$ sunt populare cand vine vorba de bani mai multi.

Edited by andreic, 03 June 2015 - 20:58.


#31
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postady_77, on 03 iunie 2015 - 20:45, said:


   Da,satul asta e mare,e jumate de UE,aia civilizata.Normal ca un dubios din est cu hartii mari la el trezeste suspiciuni.In caz ca nu ai iesti din "orasul" tau( sigur nu ai iesit,nu incerca sa te minti singu),o sa vezi ca si bancomatele dau bancnote maxim de 50€.Deci nu prea ai de unde sa ai tu hartii de 200 si 500.Doar daca esti asa mai colorat,cu o fata suspecta,de undeva de la sud de Carpati....
Aici are perfecta dreptate...bancomatele nu dau mai mult de 500 euro pe zi in Germania si cea mai mare bancnota primita din bancomat a fost de 100. Nu ai de unde sa ai bancnote mai mari decat daca faci retragere din banca sume mai mari, sume pentru care te prezinti personal si semnezi o gramada de cacaturi ca sa o primesti...acuma o sa vina vreun Batman sa imi zica ca puteam sa platesc cu cardul...numa ca ala facut la bancile noastre dragi din tara nu il accepta toate magazinele, adica nu il citesc...asa ca trebuia cash!

#32
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postandreic, on 03 iunie 2015 - 20:54, said:

La evazionisti le place Posted Image

Crezi ca ma doare undeva daca-s evazionisti sau nu? Halesc porcu', beau jinu, scot bănuţul, imi da restul, pa la revedere.

#33
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postandreic, on 03 iunie 2015 - 20:56, said:

Nu neaparat. In primul rand in SUA nu prea ai probleme asa mari ca cele cu 500 € pentru ca au fost mai smart si nu au scos bancnote mai mari de 100$ decat in anii 20-40 si le-au abolit cand si-au dat seama de riscuri. In plus comerciantii care nu accepta bancnote mari in general pun un anunt in care scriu ca nu accepta sau nu dau rest la 100$ samd... 20 dar si 50 sunt populare cand vine vorba de bani mai multi.

Exact. Dar nu se intampla decat rar sa refuze bancnote de 100$. Daca o fac, e de obicei pentru ca vand chestii marunte si le e greu sa-ti dea tie rest la ditamai bancnota. Acum trebuie sa fii chiar idiot sa vrei sa platesti o inghetata de 1.5 dolari, sau o doza de Pepsi de 50 de centi cu bancnota de 100.

#34
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postcocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Voi cum ati proceda?
Înainte să pleci la drum, te pregătești cu bancnote de 10 și 20 și monede.
Sau stai cu bancnota de 500 în mână și te uiți lung la dozatorul de cafea/suc, cauți toalete fără plată și dacă ai noroc te uiți și mai lung la bariera de la autostradă. :)

View Postpaul_pablo, on 03 iunie 2015 - 20:58, said:

Aici are perfecta dreptate...bancomatele nu dau mai mult de 500 euro pe zi in Germania si cea mai mare bancnota primita din bancomat a fost de 100.
Dacă faci cerere la bancă îți dau și 1500/zi (de la bancomat), dar numai de 50 și de 20 (cel puțin în Italia).

#35
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Germania e stat polițienesc. Cu aia nu te joci,  imediat te baga la zdup :))

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am plecat io odata in vacanta cu vreo 500 de euro in 10 si 20. Mai pleaca Sulea cu maruntis din ala. Juma'de rucsac era plin cu parale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate