Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Refuzul platii cu bancnote de 200 si 500 E?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

#2
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Cat am stat in Germania si eu am intalnit magazine care aveau afise in care era specificat clar ca refuza bancnotele de 500 euro. Nu cred ca e legal si nici macar normal...

#3
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Fac asta din cauza bacnotelor false,

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!

#5
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Depinde de legislatia statului respectiv, daca poti sa iei sau nu actiuni legale impotriva lor.

Nu le convine din cauza falsurilor, din cauza faptului ca raman fara bani mai mici...

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

View Postcocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine. Cum pot reactiona din punct de vedere legal la ceea ce mie mi se pare un abuz? Am fost o singura data foarte aproape de situatia asta, dar am preferat sa platesc cu cardul ca sa evit discutiile (mai ales ca era vorba de limba germana), desi as fi vrut sa platesc cash. Oare nu au obligatia legala sa accepte moneda oficiala a statului respectiv? Daca m-as lovi din nou de un astfel de refuz le-as cere sa-mi dea in scris ca nu vor sa accepte bancnota cu seria respectiva si as pleca fara sa platesc. Voi cum ati proceda?

Daca tu crezi ca-si pierde cineva vremea cu tine sa-ti dea in scris....esti in alta lume...Ei au afisul pus,sunt acoperiti.Nu vrei sa platesti cu cardul sau cu alte bancnote,o sa cheme aia politia care o sa te ia pe sus ca pe ultimul boschetar.S-ar putea sa ramani si fara hartiile alea mari si toata lumea o sa fie fericita...

#7
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015

View PostNero-d, on 03 iunie 2015 - 19:20, said:

nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!
Exact.

În Danemarca cardul deja este demodat.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcocolino26, on 03 iunie 2015 - 19:10, said:

Am observat in mai multe benzinarii si hoteluri din UE afise in care anunta ca nu primesc bancnote de 500 sau in unele cazuri chiar si de 200 E. Sa presupunem ca alimentez intr-o statie de carburant si nu am decat o bancnota de 500 E in portofel si niciun card la mine.
Nu mai accepta sa ti se plateasca in asemenea bancnote. Cea de 50 € este preferata. 100 € e asa treaca de la ei...

View Postblaster_bh, on 03 iunie 2015 - 19:17, said:

Fac asta din cauza bacnotelor false,
Sau a traficantilor. Oricum e presiune demult sa se retraga bancnota de 500 €.

Edited by andreic, 03 June 2015 - 19:35.


#9
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Dacă le spui că nu ai alți bani sau altă posibilitate de a plăti, îi vor primi și pe ăia de 500 sau 200.

#10
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009
De ce sau creat bacnotele de 200 si 500 euro? Doar asa ca acum sa intervina refuzuri? LOL Posted Image

Edited by Fiorello2009softpedia, 03 June 2015 - 19:40.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Sau a traficantilor. Oricum e presiune demult sa se retraga bancnota de 500 €.
ii doare pe ei in cur de traficanti... banii sunt bani... poate de vreun jaf sa le fie mai frica :)

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Trebuia ca aceste bancnote sa nu fie emise daca nu sunt securizate cum trebuie!Posted Image

#13
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Mie mereu imi verifica bancnota de 50 euro la Carrefour in Belgia. Am eu o fata suspecta sau sunt ei paranoici...

#14
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postady_77, on 03 iunie 2015 - 19:22, said:


Daca tu crezi ca-si pierde cineva vremea cu tine sa-ti dea in scris....esti in alta lume...Ei au afisul pus,sunt acoperiti.Nu vrei sa platesti cu cardul sau cu alte bancnote,o sa cheme aia politia care o sa te ia pe sus ca pe ultimul boschetar.S-ar putea sa ramani si fara hartiile alea mari si toata lumea o sa fie fericita...

Asa o fi la tine in sat!

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostNero-d, on 03 iunie 2015 - 19:20, said:

nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!


Nero....
Si noi avem apa calda si fibra oprica, si centrale in condensatie........asa ca nu ne mai trimite la coata lumi.......
Eu am vazut multi Francezi cu cash la ei....

#16
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
@bietu
Sat pe care nu cred că l-a părăsit vreodată. Noroc cu Internetul asta că-i permite să emită opinii, mai mult sau mai puțin în cunoștință de cauză.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote


Nero....
Si noi avem apa calda si fibra oprica, si centrale in condensatie........asa ca nu ne mai trimite la coata lumi.......
Eu am vazut multi Francezi cu cash la ei....

aia pe care pretinzi ca i-ai vazut tu multi sunt traficanti (vorba colegului  andreic)
eu daca ai sesizat am vorbit de oameni normali...
targurile sunt raiul hotilor de buzunare pentru ca sunt singurele locuri unde oamenii umbla cu cash la ei...

din moment ce nu ai absolut nici un motiv rezonabil sa umbli cu cash la tine si mai mult decat atat, sa n-ai card... esti suspect!

Edited by Nero-d, 03 June 2015 - 20:15.


#18
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
De ce pana mea exista bancnote de 500 de euro in circulatie daca nu circula, ca nu ti le accepta nimeni?

View PostNero-d, on 03 iunie 2015 - 19:20, said:

nici sa n-ai carduri nu-i normal asa ca nu trebuie sa te mire

cetatenii normali din tarile cu apa calda nu umbla cu cash la ei!!!
Atunci de ce mai tiparesc bani?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate