Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Reactie urata la pastila deparazitare - cum il pot ajuta pe bietul motan?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Am facut o prostie uriasa. Joi trebuie sa plecam din localitate pentru 10 zile. Urma sa ducem pisicile la cineva, cineva care are si curte.

Am decis sa le deparazitam intern si extern inainte, ele neiesind in curte pana acum.

Pisica e bine mersi, insa motanul... motanul e varza.

S-a chinuit domnul doctor sa-i dea pastila aia, o scuipa la fiecare incercare, cu multe bale. La a treia incercare, a muscat pensa aceea si si-a ranit limba, sangereaza. A inghitit pastila din a patra incercare, insa acasa a vomat-o si pe aia, dupa mult, mult chin. Isi face greata singur, am inteles ca pastila e cumplit de amara, vomita saliva groasa cu sange, horcaie din gat si pufneste pe nas.

Imi vine sa ma impusc.

Doctorul a zis ca sigur isi revine, dar ca nu va manca nici azi, nici maine.

Ce pot face sa-l ajut, mi-e o mila de el, de nu va spun. Mi-e sa n-o dea in vreo gastrita, ceva, si sa-l pierd pana revin.

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Nu l-ai mai deparazitat până acum? Sau i-ai dat alte pastile?
Încearcă să-i dai iarbă...dacă n-o refuză. Şi lichide călduţe. (supă de pui)
Sigur vomită sânge? Nu e de la rana de la nivelul limbii?

Alte sfaturi nu ştiu...eventual să-l duci la alt cabinet veterinar.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Daca il lasi pe afara isi revine, gaseste el ceva de mancare. Singura prostie a ta a fost sa il fortezi sa ia pastila daca ai vazut ca nu vrea si nu vrea...s-ar putea sa te tina minte pentru asta

#4
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Abbiex, on 02 iunie 2015 - 22:25, said:

Nu l-ai mai deparazitat până acum? Sau i-ai dat alte pastile?
Încearcă să-i dai iarbă...dacă n-o refuză. Şi lichide călduţe. (supă de pui)
Sigur vomită sânge? Nu e de la rana de la nivelul limbii?

Alte sfaturi nu ştiu...eventual să-l duci la alt cabinet veterinar.

E de la rana, asa a zis si doctorul, dar e amestecat cu saliva groasa si ce mai scoate el din adancuri.

Ba l-am mai deparazitat, dar nu s-a intampla asa ceva. Nu vrea lichide caldute.

Ma tem ca el a ramas cu interiorul sensibil de cand a avut intoxicatia aia cu substante de uz casnic, de mi-a zacut tot asa.

Alt doctor veterinar, n-are rost, asta e medicul nostru de ani buni, tot el mi l-a salvat si data trecuta. Dar acum e obligatoriu sa plec, baga-mi-as.

 A10, on 02 iunie 2015 - 22:27, said:

Daca il lasi pe afara isi revine, gaseste el ceva de mancare. Singura prostie a ta a fost sa il fortezi sa ia pastila daca ai vazut ca nu vrea si nu vrea...s-ar putea sa te tina minte pentru asta

Nu-l las afara, mor de somn si nu-mi vine sa dorm de grija lui.

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Am trait multe spaime din astea, cu reacții aiurea la Cestal, inclusiv spume la gură (care de fapt sunt o salivație excesivă ca să elimine porcăria aia). Dacă avea un șoc anafilactic, știai până acum. E doar o pisică mai încăpățânată. Chestia e că mișcarea trebuie să fie foarte iute, să n-aibă timp să se dezmeticească și până se prinde ce i se întâmplă, zdruf, pastila e deja înghițită. Chestia e că dacă prima încercare eșuează, următoarea trebuie făcută la vreo jumătate de oră, să aibă timp să își revină din „agresiune” (și să uite). Dar veterinarul tău, săracu, n-are timp de traume, că trebuie să treacă la următorul pacient
Eu le deparazitez acasă și am grijă ca operațiunea să nu aibă spectatori, că se sperie din solidaritate.
Fii liniștită, n-ai făcut nicio prostie.

L.E. Nu le-ai și vaccinat?

Edited by Cazimi, 02 June 2015 - 22:39.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La ce naiba il deparazitezi cand il scoti afara? Ai paraziti si alte goange in casa?

Il deparazitezi cand il bagi inapoi in casa bai dilimandrache.

In cel mai rau caz ii dadeai cu solutie din aia anti pureci si capuse.

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Super Chief, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:

La ce naiba il deparazitezi cand il scoti afara? Ai paraziti si alte goange in casa?

Il deparazitezi cand il bagi inapoi in casa bai dilimandrache.

In cel mai rau caz ii dadeai cu solutie din aia anti pureci si capuse.

Ca stam la parter si se suie pe geam diverse mate, unele cunoscute a avea limbrici. Motanul s-a mai mirosit/ciondanit cu ele. A luat si purici de la ele. Si stie dreaq ce aducem pe papuci de afara, ca uneori matele noastre ne miros incaltamintea pe toti mm2.

 Cazimi, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:


L.E. Nu le-ai și vaccinat?

Doar in august avem rapelul, e trecut in carnetul lor.

Edited by Deria_Leena26, 02 June 2015 - 22:41.


#8
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
E în firea lucrurilor ca majoritatea câinilor/cățelelor și majoritatea motanilor/mâțelor să miroase și
interiorul și exteriorul (inclusiv talpa) încălțărilor oamenilor, cel puțin pe acele încălțări pe care vor ele să le
miroase, ele animalele :naughty: desigur!
Așa pot canidele și felinele să își "hrănească" curiozitatea lor înăscută, pentru animăluțe este echivalentul
cititului presei sau a vizionarii știrilor la TV ori a audierii știrilor la radio de către noi oamenii

Edited by Teophileos, 02 June 2015 - 23:00.


#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mi-au zis mai mulți vet că rapelul este bine să se facă cu o lună înainte de „termen”, căci scade imunitatea pe măsură ce trece timpul.
Eu dacă aș fi în locul tău le-aș și vaccina.

 Super Chief, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:

Il deparazitezi cand il bagi inapoi in casa bai dilimandrache.
Încercăm  mai ușor cu invectivele?

 Super Chief, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:

In cel mai rau caz ii dadeai cu solutie din aia anti pureci si capuse.
Topicul este despre deparazitare internă, nu doar externă.
Probabil că n-ai avut niciodată animale sau, dacă ai avut, nu le-ai îngrijit spre binele lor. În astfel de situații, este mai civilizat să ne abținem de la păreri.

#10
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015

 Cazimi, on 02 iunie 2015 - 22:58, said:

..

Încercăm  mai ușor cu invectivele?


Topicul este despre deparazitare internă, nu doar externă.
Probabil că n-ai avut niciodată animale sau, dacă ai avut, nu le-ai îngrijit spre binele lor. În astfel de situații, este mai civilizat să ne abținem de la păreri.


Valeu cita implicare si sacrificiu pentru mitze!

chiar credeti ca lor le e bine sa stea inchise in casa? ca asa-s facute pisicile,...pentru "interior"?

mai degraba vad o dependenta a omului fata de pisica

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ești off topic.

#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 Deria_Leena26, on 02 iunie 2015 - 22:16, said:

Am facut o prostie uriasa. Joi trebuie sa plecam din localitate pentru 10 zile. Urma sa ducem pisicile la cineva, cineva care are si curte.

Am decis sa le deparazitam intern si extern inainte, ele neiesind in curte pana acum.

Pisica e bine mersi, insa motanul... motanul e varza.

S-a chinuit domnul doctor sa-i dea pastila aia, o scuipa la fiecare incercare, cu multe bale. La a treia incercare, a muscat pensa aceea si si-a ranit limba, sangereaza. A inghitit pastila din a patra incercare, insa acasa a vomat-o si pe aia, dupa mult, mult chin. Isi face greata singur, am inteles ca pastila e cumplit de amara, vomita saliva groasa cu sange, horcaie din gat si pufneste pe nas.

Imi vine sa ma impusc.


Doctorul a zis ca sigur isi revine, dar ca nu va manca nici azi, nici maine.

Ce pot face sa-l ajut, mi-e o mila de el, de nu va spun. Mi-e sa n-o dea in vreo gastrita, ceva, si sa-l pierd pana revin.
Putea sa-i faca injectie,...cauta alt veterinar.

#13
sinsero

sinsero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 31.05.2015

 Cazimi, on 03 iunie 2015 - 05:41, said:

Ești off topic.


Raport!

#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Deparazitarile interne au în vedere tranzitul intestinal. Asa ca injecția nu folosește prea mult.
@Deria: ti-a zis vet sa sari o masă înainte de administrare?

#15
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Acum deja e tarziu insa poti avea in vedere pentru data viitoare: foloseste Drontal Cat in loc de Cestal. Sunt ceva mai micute si sunt filmate asa ca macar nu sunt amare.
Cu Cestal am patit si eu acum cativa ani, motanul a hipersalivat si vomitat vreo jumatate de zi.

#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Deria nu ne-a zis ce pastilă a ales veterinarul.
Într-o vreme, până să deprind tehnica administrării rapide a pastilelor, foloseam un soi de penseta, concepută în principiu pentru capuse. Mergea binișor.

Edited by Cazimi, 03 June 2015 - 08:32.


#17
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
am trecut si eu prin asta insa hai sa te invat cum se procedeaza....
exista o scula ca o seringa flexibila de plastic cu care bagi pastila in gatul pisicii....

Problem solved ! FAST !!!!!!!
Fara greturi si voma.

#18
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Orice metodă de ingerare s-ar aplica, pisica trebuie infasata foarte strâns într-un prosop mare. Merge mai bine la 4 mâini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate