Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mali Losinj

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kodrina

kodrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2009
Bună!  A fost cineva la Mali Losinj?  Noi am rezervat o căsuța în camping Poljana.  As vrea păreri.  Mulțumesc

#2
kogar

kogar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.06.2007
Cum a fost ? Mali Losinj e pe lista nosatra de posibile destinatii vara asta....

#3
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 04.12.2004
Am fost acum cativa ani in Mali Losinj.
Mi-a placut atat orasul cat si atmosfera locului.  Plin de turisti proveniti din tarile nordice.  
Insula este ofertanta si merita vizitata.   Sunt o multime de locuri unde poti fi doar tu cu marea.  Liniste si clima blanda.

#4
sssim0na

sssim0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.07.2014

 antic, on 12 martie 2017 - 11:57, said:

Am fost acum cativa ani in Mali Losinj.
Mi-a placut atat orasul cat si atmosfera locului.  Plin de turisti proveniti din tarile nordice.  
Insula este ofertanta si merita vizitata.   Sunt o multime de locuri unde poti fi doar tu cu marea.  Liniste si clima blanda.

Liniste si un microclimat fantastic. Noi am fost in mijlocul lui august cand la noi era canicula de 35 de grade, pe insula Losinj era 28 si simteai briza marii... era nemaipomenit.

Merita vizitat! Uite si cateva poze Posted Image

Attached Files



#5
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Îmi place foarte mult Losinj-ul dar.... ceva-ceva parcă-i lipsește Posted Image . Sau poate pasiunea mea pentru Dalmatia îmi pune bețe-n roate Posted Image ?

Vedere din Providenca
Attached File  10E8E27E-4E25-4E48-9C5F-3DC0CBEB4759.jpg   548.35K   21 downloads


Plaja Liska Slatina
Attached File  3569E97B-DD98-4FA1-9FA0-F784B2E9AEF9.jpg   432.7K   21 downloads
Attached File  B356CB71-8D25-4485-BC23-112AA7D79A9B.jpg   320.33K   20 downloads

P.S. btw, sub 60 de euro o masă-n doi n-am plătit aici și pentru asta nu mă isterizez și nici nu fac atâta caz. Sunt realist, știu de la bun început unde merg, ce vreau, ce prețuri sunt.

#6
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
După prima săptămână

CONTRA:
- drumul. Până ajungi la insula Krk e ok, nu te poți plânge dar aglomerația de după e groaznică. Când mai vezi și cozile din sensul opus automat te gândești la ce te așteaptă la plecare și îți cam taie cheful. Urmează coada la ferry, dacă ai noroc scapi rapid dacă nu asta e. După traversare mai ai o oră și vreo 20 de minute de mers, probabil cele mai lungi din toată călătoria.
- prețurile. E o chestie pe care trebuie să ți-o asumi de la început. Cazarea și resturantele nu sunt ieftine. Mai găsești câte un local din ăsta mic cu preparate fast-food sau ceva grătare unde mai mănânci în doi cu 30-40 de euro, dar mâncare gen burgeri, cevapi sau pljeskavica. Media e undeva la 60-70 euro în doi. Sunt restaurante unde nu găsești loc fără rezervare sau restaurante care au anunț că nu fac rezervări și la care vezi cozi formate așteptând să se elibereze o masă.
Parcarea e destul de scumpă și ea în special în zona 0.
- vântul. Sunt zile când poate bătea vântul și oricât de cald ar fi nu e confortabil. Am înțeles că atunci când bate Bura e și mai și
- cazarea. Partea cu check-in și out sâmbăta. Rar, foarte rar găseși cazare cu check-in/out altfel. Asta m-a secat.

PRO:
- clima. Au fost zile când temperatura a fost până-n 26-27 de grade și zile cu 30 și 30+. Dar n-a fost nădușeala aceea la care mă așteptam. Ca fapt divers încă n-am dat drumul la aerul condiționat în apartament. Pur și simplu este suficientă răcoare cu ușa spre terasă deschisă. Apa mării caldă.
- liniștea. Pe toată insula, pe toate plajele nu am simțit gălăgia aceea specifică unei zone turistice.
- dog friendly. Aici am fost cucerit de-a dreptul. Este zona din Croația în care am văzut cei mai mulți turiști cu câini, cu cele mai multe plaje speciale pentru câini, cu coșuri de gunoi la tot pasul și zona în care câinii au acces în toate restaurantele.
- curățenia. Este o insulă foarte curată. da, mai sunt zone mai izolate în care am găsit resturi aruncate dar în cea mai mare parte se vede preocuparea să aibă o insulă curată. În plus au selectare diferențiată pe 5 fracții, exact ca în Sibiu, așa că ne-a fost ușor să ne adaptăm.
- turiștii. Din ce am văzut cam 70% sunt italieni, vreo 20% nemți(și austrieci) iar 10% sloveni-cehi-slovaci-polonezi-maghiari și sârbi.
- magazine. Surprinzător de multe și bine aprovizionate. Jadranka e cel mai răspândit, cu variante de cartier dar și în format Maxi. Mi s-a părut cel mai bine aprovizionat. Mai este un Konzum în format Super și un Lidl.
- sport de întreținere. Aici este raiul bicicliștilor, al amatorilor de jogging și de drumeții. Există tot felul de trasee special amenajate pentru așa ceva.
Și era să uit: n-am avut(încă) parte de țânțari Posted Image

Attached File  8904674A-3BB0-4F4A-AAD1-09F8938C9D0D.jpg   320.33K   14 downloads

Attached File  BF5B735E-250B-428F-8015-3E07BA811A5C.jpg   606.47K   15 downloads

Attached File  C9FA3AB8-B962-42B1-8839-443B6D9B6868.jpg   340.97K   17 downloads

Attached File  D284A14A-9304-473F-9607-2412B5140696.jpg   354.89K   15 downloads

Attached File  E577BE7F-1793-4F4B-ABD8-5CB13EFC9F0D.jpg   368.37K   15 downloads

Attached File  FDCF1AC9-197F-48AE-A0AF-799C98FD1F42.jpg   462.78K   14 downloads

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic ca una peste alta iti da pe plus! Vacanta frumoasa in continuare!

Apropo de aglomeratie, cum e pe insula dpdv auto? Blocaje, gasesti loc in parcari sau sunt full toate?

Apropo de preturi, anul trecut in jur de 1000 kuna dadeam pe o masa, in 5, la Rovinj. (Intr-adevar pizza sau pljeskavica, cevapcici mai ieftin)

Edited by mdt, 27 August 2022 - 18:48.


#8
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmdt, on 27 august 2022 - 18:46, said:

Apropo de aglomeratie, cum e pe insula dpdv auto? Blocaje, gasesti loc in parcari sau sunt full toate?
Blocaje nu sunt. Locuri în parcări găsești inclusiv în cele free. Eu la apartament am primit un loc într-o parcare mare foarte aproape(50-100m) dar nu l-am folosit(mi-e lene să tot deschid și închid locul) câtă vreme în aceași parcare sunt locuri libere suficiente iar de câteva zile găsesc loc pe stradă exact lângă intrare.
Poliția e omniprezentă. Te trezești dintr-o dată cu ei în urma ta. Ieri dimineață la 8 era să înhaț un radar înainte de Poljana. Eram singur pe drum, am călcat ceva mai mult dar m-am gândit să n-am o surpriză așa că am redus. Câteva secunde mai târziu am văzut polițistul pe marginea drumului cu radarul-pistol în mână. Posted Image

#9
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Ridimutak, un fel de Vama de altădată.

Attached File  54F9BDA7-05CB-4085-BCE6-890A287427E2.jpg   368.61K   16 downloads
Attached File  725EF75C-1E76-4578-9E98-DC44AF26DB8B.jpg   434.08K   18 downloads

Pe Zabodarski ne-am trezit cu Nebula, catamaranul de aluminiu al ucraineanului Jan Koum, fondatorul Whatsapp-ului

Attached File  IMG_3967.jpeg   178.52K   20 downloads

În larg se vede Punta Kriza de pe Cres, insula Rab iar în fundal munții Velebit de Nord. Undeva în dreapta este capătul nordic al inulei Pag
Mali Losinj

Attached File  IMG_3973.jpeg   356.82K   17 downloads

Mali Losinj

Attached File  E96F5A79-DCE6-485B-AC9F-0E1BC80BEF5A.jpg   322.88K   18 downloads

#10
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 iuhas, on 30 august 2022 - 21:38, said:

Pe Zabodarski ne-am trezit cu Nebula, catamaranul de aluminiu al ucraineanului Jan Koum, fondatorul Whatsapp-ului
Asta l-am vazut si noi in golful Krsovica, parcul national Telascica in Dugi Otok. Toti cei de la konoba de acolo s-au ridicat sa-l fotografieze, pe noi insa ne-a deranjat elicopterul ce a venit si a plimbat in ture scurte invitatii de la bord.

#11
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Back home Posted Image
Am plecat vineri seara și după 12h+2,5(drumul până la ferry, așteptat, traversat) am ajuns acasă. N-am mai rămas ultima noapte fiindcă am vrut să evităm aglomerația și blocajele de sâmbătă.
A fost o vacanță frumoasă și liniștită. Losinj este surprinzător(totuși încă nu mi-am dat seama ce-i lipsea Posted Image ), mult-mult mai liniștit decât m-aș fi așteptat deși era full de turiști. Își merită cu adevărat numele de "Island of vitality", adică locul e raiul bicicliștilor, al celor care aleargă, a celor care fac plimbări lungi sau a celor care practică yoga. Poți spune că te împiedicai de ei la tot pasul. Cel puțin jumătatea sudică a insulei e împânzită de trasee special create pentru așa ceva.
Turiștii v-am mai spus că italienii erau majoritari deși parcă în ultima săptămână am văzut mult mai mulți sloveni.
Regret totuși că n-am bătut mai mult insula Cres dar sper să apuc să o fac cândva.
Și acum să începem căutările pentru destinația 2023 Posted Image

#12
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Si noi am ajuns astazi acasă,Ieri nu a fost coada la Zagreb pe centura pe partea cu plata card. Ceva 200 metri la ora 11:30.
Pentru anul viitor eu am rezervat tot in Rab, dar tipul nu a stiut sa-mi spuna  un pret  ca nu stie cum o sa fie dupa trecerea la Euro cum o sa evolueze preturile. I-am spus sa stea linistit ca nu stricam o relatie de ataia ani pentru niste preturi marite. Mai las el,mai nu pun eu, o scoatem la capat. Pentru noi este o relaxare totala Croatia. Noi plecam in vacanta 3 saptamani si cu bicicletele dupa noi, doua umblam prin Europa si o săptămână stam la "zacut" in Rab. Bafta si tie si celorlalți la cautat!

#13
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Anul trecut am avut rezervat o saptamana in Losinj urmata de una în Crikvenica. Prin primavara trecuta m-au anuntat ca la Crikvenica s-a vandut apartamentul si ca imi ofera altceva.
Fiindca apartamentul era liber si în saptamana a doua am preferat sa ramanem in Losinj.
Nu ne-a parut rau.

In octombrie ne gandeam sa rezervam pentru anul asta tot in Losinj dar am gasit o oferta foarte-foarte buna in Dalmazia asa ca am rezervat 2 saptamani in Marina. Doar ca….
In martie primesc mail ca s-a vandut apartamentul si imi ofera altceva…..Posted Image
Pai daca asta n-a fost semn de semn…..Posted Image
Asa ca ne vom intoarce in Losinj.
Iar de data asta nu cred ca o sa-mi mai lipseasca Dalmazia.Posted Image

#14
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Scurte impresii de anul acesta:
- au "dispărut" turiștii italieni, majoritari anul trecut
- la fel și cei din PL/CZ
- grosul actual al turiștilor: SLO/A/D
- prețurile în majoritatea restaurantelor erau crescute, undeva la un 10-15% în medie.
- pe Ridimutak prețul șezlongurilor  a rămas același(14 euro/2 buc+umbrelă) dar au scumpit gin tonic-ul Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate