Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

cazare croatia!

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postkimi_ro, on 17 iunie 2016 - 09:03, said:

- Ambasada Bosniei si Herzegovinei mi-a comunicat ca pot intra in tara doar cu Pasaport valabil pentru urmatoarele 3 luni
i-ai intrebat clar spunandu-le ca e vorba doar de tranzitul celor 6-7 kilometri de granita? Este o sosea, aproape vezi dintr-o parte in alta, te poti opri la mijlocul ei la un punct de panorama sa faci niste poze.
Asa am patit si noi, am plecat la drum cu ore mai tarziu, timp in care prietenul nostru si-a facut pasaport temporar, iar la granita, vamesul, simpatic de felul lui, l-a studiat destul spunand ca din asta nu a mai vazut (temporar), dar pentru tranzit nu e nevoie de el, merge si CI.

https://www.mae.ro/t...conditions/3675

Edited by mischaela, 18 June 2016 - 06:27.


#74
radu-dragos

radu-dragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2011
Am trecut de multe ori prin Bosnia in ultimii ani doar cu CI...

#75
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmischaela, on 18 iunie 2016 - 06:24, said:

i-ai intrebat clar spunandu-le ca e vorba doar de tranzitul celor 6-7 kilometri de granita? Este o sosea, aproape vezi dintr-o parte in alta, te poti opri la mijlocul ei la un punct de panorama sa faci niste poze.
Asa am patit si noi, am plecat la drum cu ore mai tarziu, timp in care prietenul nostru si-a facut pasaport temporar, iar la granita, vamesul, simpatic de felul lui, l-a studiat destul spunand ca din asta nu a mai vazut (temporar), dar pentru tranzit nu e nevoie de el, merge si CI.

https://www.mae.ro/t...conditions/3675

Salut,

Am mentionat intr-o postare anterioara ca am citit informatiile de pe site-ul MAE dar, pentru a fi sigur, am scris si celor de la Ambasada. Logic e ca daca cei de la ambasada tarii respective iti comunica anumite informatii, sa tii cont de ele, chiar daca pe site-ul MAE al tarii tale se mentioneaza altceva. Poate cei de la MAE nu au actualizat informatiile. Suntem, din pacate, in Romania.

Ideea e ca ne-am ridicat Pasapoartele vineri, pe 17.06.2016, asa ca nu ne-am mai pus problema daca ne lasa sau nu sa intram in Bosnia si Herzegovina cu CI.

La toate granitele am prezentat Pasapoartele.

Revenind la ce spui tu, "tranzitul celor 6-7 kilometri de granita" corect si logic mi se pare sa fie aplicate aceleasi reguli ca la intrarea sau iesirea din respectiva tara, indiferent cati km ai de gand sa parcurgi in acea tara.  

Off-topic 1: singurul loc in care ne-au verificat portbagajul masinii, ca pe vremea comunistilor, a fost la revenirea in tara, la vama romaneasca: "Transportati tigari, alcool?" Vamesul a cotrobait inclusiv in cutia frigorifica.

Off-topic 2: la intrarea in Bosnia si Herzegovina ne-au cerut si Cartea Verde (aviz celor care nu au Carte Verde valabila in anumite tari)


Revenind la subiectul acestui topic, cazarile au fost urmatoarele:

pt Plitvice:
Nature Guest House (1 noapte) -> locatie foarte buna, camera mare, bucatarie dotata cu tot ce e necesar, gazde primitoare. Pretul a fost de 40 EUR/noapte
House Marijanovic (1 noapte) -> un pic cam departe de Plitvice, dar pe drumul spre Zadar asa ca noua ne-a convenit. Pretul a fost de 28 EUR/noapte

pt Zadar: Apartment Maria(3 nopti) -> situat la 20-30 min (depinde cat de repede mergeti) de mers pe jos de Centrul Istoric, intr-o zona linistita; apartament de peste 52 mp utili: dormitor mare, living spatios, bucatarie, baie, hol imens, cea mai faina locatie dintre toate cele in care am stat in acest concediu. Pretul a fost de 35 EUR/noapte



pt Makarska: Apartments Kasalo Makarska (3 nopti)  -> situat la 10 min de mers pe jos de plaja; proprietari simpatici, nu vorbeau aproape deloc engleza insa germana era ca a 2-a limba materna. Una din fete vorbea engleza perfect. Apartamentul este format dintr-o singura camera si o mica bucatarie, suficient pt 2 persoane. Pretul a fost de 40 EUR/noapte.

Edited by kimi_ro, 28 June 2016 - 13:36.


#76
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
De peste 10 ani merg in Croatia si am trecut in Bosnia prin majoritatea punctelor vamale importante. Odata cu intrarea noastra in UE a disparut si obligativitatea de a avea pasaport, e suficient CI. La fel si in MNE sau Serbia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate