Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cazare croatia!

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Beschiu

Beschiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2015
Salut.As avea si eu nevoie de putin ajutor daca se poate.Am hotart impreuna cu niste prieteni sa facem o excursie in Croatia dar nu am prea gasit cazare.Ne-ar interesa o casa cu mai multe dormitoare...suntem 8!Daca are cineva un nr. de telefon ne-ar fi de folos.Multumesc!

#2
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
booking.com

#3
Beschiu

Beschiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2015

View Postandrei76, on 30 mai 2015 - 15:54, said:

booking.com
am cautat si pe booking..as vrea un nr de telefon de la cineva care a fost la vila sau apartamentul respectiv!

Edited by Beschiu, 30 May 2015 - 16:04.


#4
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Ai grija,ca poate ajungi pe pwla-n Pwla.

softpedia nu mai cenzura,plz.

Edited by nealsmith, 30 May 2015 - 16:34.


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Croatia este mare. Unde anume în Croatia vrei sa te duci? Sunt o groaza de pensiuni peste tot!

View Postnealsmith, on 30 mai 2015 - 16:33, said:

Ai grija,ca poate ajungi pe pwla-n Pwla.

softpedia nu mai cenzura,plz.

Exista si orasul Pola în Croatia. Asa e Softpedia, mai pudica din fire.
Eu am luat cazare in Dubrovnik, Makarska, Plitvice, Rovinj, Sibenik. Daca te duci într-una din aceste locatii îti pot da adresele pensiunilor la care am stat,

Edited by florinbad, 30 May 2015 - 18:10.


#6
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
nu ai gasit pe booking nimic?

#7
Beschiu

Beschiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2015

View Postflorinbad, on 30 mai 2015 - 17:57, said:

Croatia este mare. Unde anume în Croatia vrei sa te duci? Sunt o groaza de pensiuni peste tot!



Exista si orasul Pola în Croatia. Asa e Softpedia, mai pudica din fire.
Eu am luat cazare in Dubrovnik, Makarska, Plitvice, Rovinj, Sibenik. Daca te duci într-una din aceste locatii îti pot da adresele pensiunilor la care am stat,!
Dubrovnik,Makarska m-ar interesa!

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postandrei76, on 30 mai 2015 - 19:06, said:

nu ai gasit pe booking nimic?

Nu cred ca booking e ok pt croatia.

View PostBeschiu, on 30 mai 2015 - 21:35, said:


Dubrovnik,Makarska m-ar interesa!

Daca iei in calcul makarska, du-te-n brela, altceva!

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
eu pentru dubrovnik m-am cazat în mlini. este un site cu toate apart-hotelurile de acolo. dacă mi-l reamintesc te anunț

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Cazare in Dubrovnik - APARTMANI HUSANOVIC
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Apartamentele se afla la periferia orasului, într-o zona foarte linistita. Am luat autobuzul, care ne-a dus pâna la intrarea in vechiul oras.
Statia de autobuz se afla chiar in fata pensiunii iar biletele de autobuz se pot lua de la un chiosc aflat la 60-70 de metri de pensiune, in partea stanga, cum stai cu fata la pensiune.
In maximum 10-15 minute am ajuns la portile cetatii. Tot cu autobuzul ne-am si intors.

Paradoxal, desi in Croatia germana este de baza in comunicarea cu proprietarii de pensiuni (multi nu stiu o boaba de engleza), proprietarul pensiunii Husanovic vorbea perfect engleza si ne-a spus ce autobuz sa luam si unde sa coboram la intoarcere.
Noi (8 persoane) am inchiriat intreg etajul intai al pensiunii (3 dormitoare, 2 bai, un living urias, bucatarie). Pun cateva fotografii, pentru relevanta. Ne-a costat 60 de euro pe noapte. Cei cu dare de mana puteti sta si cu 100 - 120 de euro pe noapte, in centrul orasului.


Cazare in Makarska - APARTMANI ALAGIC
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Este o vila cu doua etaje si au mai multe apartamente. In fiecare zi ne-am trezit cu o surpriza: o palinca facuta de proprietar, un vin facut de proprietar, un cos cu fructe, un platou cu sunca si brânza specificae Croatiei etc (intr-o zi ne-am trezit si cu masinile spalate...), sunt foarte primitori. Cei in varsta (sot-sotie) nu rup o boaba de engleza, in schimb cei doi copiii ai lor (frate-sora) vorbesc engleza, germana, italiana foarte bine.

Primele 8 fotografii sunt de la vila din Dubrovnik.
Urmatoarele 4 fotografii sunt de la vila din Makarska.

Attached Files


Edited by florinbad, 31 May 2015 - 08:54.


#11
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Florin, la Alagic am rezervat si eu pt august (cu anulare gratuita in caz ca ma razgandesc sau nu mai pot ajunge). As vrea sa te intreb cum a fost cazarea? Se ajunge usor la vila? Cum e cu parcarea? Si unde ati facut plaja? Mersi anticipat si scuze pt offtopic.

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Cazarea a fost excelenta! Fiecare din noi (trei familii) a avut o camera cu baie proprie. Gazdele sunt excelente si nu mai stiu cum sa te faca sa te simti mai bine. Inca de la sosire veti avea un platou cu fructe, bere sau vin, la alegere, dar si suc natural facut în casa. Repet, cei în vârsta (sot-sotie) nu stiu engleza (stiu germana) iar sotul (îl vezi în fotografia de mai sus, primul din stânga; doamna apare în spate si este singura cu ochelari din fotografie) a fost în România acum vreo 30 de ani.

Cei doi copii ai lor, frate si sora, vorbesc foarte bine engleza si noi cu ei ne-am descurcat in ceea ce priveste vizitarea orasului dar si in ceea ce priveste alegerea excursiei cu vaporasul la Cornul de Aur (Zlatni Rat) si pe alte doua insule (Hvar si Brac). Excursia se negociaza (da, se negociaza, deoarece sunt vreo patru vaporase care o fac) sau veti fi abordati pe plaja de baietii de la vaporase (vaporase este impropiu spus, au cel putin 100-150 de locuri) iar în pretul excusiei aveti asigurata si masa de prânz. In fotografie apare si fata lor, bruneta înalta din partea dreapta, în maieu alb. In fotografie nu apare baiatul lor (si nici florinbad Posted Image ). Se face curatenie zilnic si tot zilnic veti avea parte de mici surprize culinare sau bahice (o sticla de palinca sau o sticla de vin facut de ei, pe care-l lauda cu mândrie; din ce ne-au povestit, au o livada în afara Makarskai).

La vila se ajunge destul de greu deoarece este o straduta cu sens unic, ce coboara dinspre muntele Biokova. La plecare se pleaca usor. Când veti ajunge la Makarska, sunati gazda si va veni baiatul lor, pe jos, pentru a va ghida pâna la vila. In fata vilei se pot parca doua-trei masini iar in dreptul vilei, pe straduta, pot fi parcate mai multe masini. Daca parcati pe strada, sa nu parcati sub leandri deoarece din ei se scurge un lichid vascos, lipicios. Eu am patit asa si a doua zi de dimineata baiatul lor mi-a cerut cheile de la masina ca s-o parcheze in garajul vilei, deoarece se eliberase un loc prin plecarea unor nemti. Când am venit de la plaja, masina mea (Chevrolet Spark-ul din poze) se afla în garaj, spalata si curata ca un bebelus...

De la vila faceti pe jos 3-4 minute pâna în centrul vechi, medieval, al orasului si de aici înca 6-7 minute pâna la plaja (plaja este lunga, superba, cu pietricele si pâna la ea traversati un parc cu o padurice de pini, cu foarte multe magazine si taverne). Aveti si supermarketuri, Lidl sau Konzum. Sunt si case de schimb valutar, pentru a schimba euro in kuna.

Contrar a ceea ce se spune pe forum (colegii de forum ridica în slavi orasul Brela), Makarska este un oras excelent pentru petrecerea timpului liber, atât pentru tineri cât si pentru familisti. Faleza are cam 2 kilometri, plina cu restaurante si magazine. Atât ziua cât si seara nu va puteti plictisi aici oricât v-ati stradui...

Vezi ce am mai povestit aici (fotografiile sunt facute de mine):
http://forum.softped.../#entry14446130

si (mai ales) aici (fotografiile sunt facute de mine):
http://forum.softped...6#entry14484600

Edited by florinbad, 31 May 2015 - 18:22.


#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu mai vreau sa reluam polemica (colegiala), dar am vazut si Makarska inainte de a decide ca n-as da Brela pe ea nici in ruptul capului. Intre cele 2, Florine, Brela e statiune, oras e Makarska. Ti-o spun vreo 5 care au stat in Brela cateva saptamani bune, si care au vazut si Makarska.

#14
Beschiu

Beschiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2015

View Postflorinbad, on 31 mai 2015 - 08:48, said:

Cazare in Dubrovnik - APARTMANI HUSANOVIC
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Apartamentele se afla la periferia orasului, într-o zona foarte linistita. Am luat autobuzul, care ne-a dus pâna la intrarea in vechiul oras.
Statia de autobuz se afla chiar in fata pensiunii iar biletele de autobuz se pot lua de la un chiosc aflat la 60-70 de metri de pensiune, in partea stanga, cum stai cu fata la pensiune.
In maximum 10-15 minute am ajuns la portile cetatii. Tot cu autobuzul ne-am si intors.

Paradoxal, desi in Croatia germana este de baza in comunicarea cu proprietarii de pensiuni (multi nu stiu o boaba de engleza), proprietarul pensiunii Husanovic vorbea perfect engleza si ne-a spus ce autobuz sa luam si unde sa coboram la intoarcere.
Noi (8 persoane) am inchiriat intreg etajul intai al pensiunii (3 dormitoare, 2 bai, un living urias, bucatarie). Pun cateva fotografii, pentru relevanta. Ne-a costat 60 de euro pe noapte. Cei cu dare de mana puteti sta si cu 100 - 120 de euro pe noapte, in centrul orasului.


Cazare in Makarska - APARTMANI ALAGIC
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Este o vila cu doua etaje si au mai multe apartamente. In fiecare zi ne-am trezit cu o surpriza: o palinca facuta de proprietar, un vin facut de proprietar, un cos cu fructe, un platou cu sunca si brânza specificae Croatiei etc (intr-o zi ne-am trezit si cu masinile spalate...), sunt foarte primitori. Cei in varsta (sot-sotie) nu rup o boaba de engleza, in schimb cei doi copiii ai lor (frate-sora) vorbesc engleza, germana, italiana foarte bine.

Primele 8 fotografii sunt de la vila din Dubrovnik.
Urmatoarele 4 fotografii sunt de la vila din Makarska.
60 de euro pe noapte o singura camera sau toate 3?daaca am pleca in croatia fara nici-o rezervare crezi ca am gasii ceva acolo?multumesc!

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Da, 60 euro pe o singura noapte iar acesta este un pret bun pentru Croatia, care este o destinatie scumpa. Nu ne-ai spus perioada in care vreti sa va duceti acolo.
In plin sezon nu prea sunt sanse sa gasesti ceva liber. Se poate gasi si la fata locului, însa trebuie sa umblati de la vila la vila prin tot orasul. Cele mai ieftine camere le gasiti la periferie. Cele mai scumpe le gasiti in centru, normal, nu?

#16
Beschiu

Beschiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.05.2015

View Postflorinbad, on 01 iunie 2015 - 05:38, said:

Da, 60 euro pe o singura noapte iar acesta este un pret bun pentru Croatia, care este o destinatie scumpa. Nu ne-ai spus perioada in care vreti sa va duceti acolo.
In plin sezon nu prea sunt sanse sa gasesti ceva liber. Se poate gasi si la fata locului, însa trebuie sa umblati de la vila la vila prin tot orasul. Cele mai ieftine camere le gasiti la periferie. Cele mai scumpe le gasiti in centru, normal, nu?
60 de euro pe noapte toate cele 3 camere sau una singura?

#17
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
60 de euro pe noapte/camera. Croatia este o destinatie scumpa (Dubrovnik).

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbobalex18, on 01 iunie 2015 - 20:08, said:

60 de euro pe noapte/camera. Croatia este o destinatie scumpa (Dubrovnik).

Ar fi enorm, 180 euro pe noapte. 60 pt tot apartamentul ar fi, pe de alta parte, putin, la ce se vede in poze. Ramane sa ne dumireasca Florinbad.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate