Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Domenii .ro cu diacritice, începând cu 03.06.2015

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Nero: NU cred că NU ştii că literele obţinute sînt tot alea, indiferent dacă ai varianta standard sau programmers (mă rog, eu am o versiune mai veche, Secărică, de aia am sedile în loc de virgule, o să schimb în curînd, pînă acum nu a contat).
Userul normal care are tastatură românească apasă "ş" şi iese "ş" pe ecran. Varianta "programmers" e pt cei care nu au tastatură română, au englezească, şi nu apare "ş" şi alte diacritice pe tastatură. De ce s-a numit "programmers" ? bună întrebare. Aşa a vrut cel care a introdus-o.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iti multumesc pentru creditul acordat... tocmai faptul ca stiu ma ajuta sa privesc lucrurile si din alta perspectiva... nu doar dintr-un punct (numit punct de vedere, evident)
eu stiu, dar foarte multa lume nu stie... iar in ziua de azi se pune accent pe compatibilitate, nu pe personalizare!!!
se instaleaza anumite automatisme...
ce te faci cand apesi pe Alt si nu se intampla nimic?!? un text il poti scrie fara diactirice ca nu moare nimeni dar o adresa web, un nume de domeniu, nu!!!

#21
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostNero-d, on 27 mai 2015 - 22:31, said:

ce te faci cand apesi pe Alt si nu se intampla nimic?!? un text il poti scrie fara diactirice ca nu moare nimeni dar o adresa web, un nume de domeniu, nu!!!

Utilizatorul va folosi oricum www.google.ro, unde are două opțiuni:
  • va scrie în câmpul de căutare cum este obișnuit, fără diacritice, și google îi va returna cel mai bun rezultat
  • va folosi tastatura virtuală din dreapta câmpului de căutare pentru a introduce diacriticele și va face o căutare exactă
Pentru 2 vezi:

[ https://i.imgur.com/INUV9Dl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pentru cei care vor să scape de sedile pe Windows le recomand: http://tastatura.inf...ura-romaneasca/

#22
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostXON-XOFF, on 27 mai 2015 - 22:16, said:

@Nero: NU cred că NU ştii că literele obţinute sînt tot alea, indiferent dacă ai varianta standard sau programmers (mă rog, eu am o versiune mai veche, Secărică, de aia am sedile în loc de virgule, o să schimb în curînd, pînă acum nu a contat).
Userul normal care are tastatură românească apasă "ş" şi iese "ş" pe ecran. Varianta "programmers" e pt cei care nu au tastatură română, au englezească, şi nu apare "ş" şi alte diacritice pe tastatură. De ce s-a numit "programmers" ? bună întrebare. Aşa a vrut cel care a introdus-o.
Nu prea există tastaturi românești bune care să aibă taste dedicate exclusiv pentru literele cu diacritice. Ori e aranjamentul aiurea, ori trebui să apeși o tastă suplimentară ori au și semne de punctuație pe pe aceeași tastă și trebuie să apeși taste suplimentare pentru a folosi semne de punctuație.

#23
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postneur0, on 29 mai 2015 - 11:55, said:

Nu prea există tastaturi românești bune care să aibă taste dedicate exclusiv pentru literele cu diacritice. Ori e aranjamentul aiurea, ori trebui să apeși o tastă suplimentară ori au și semne de punctuație pe pe aceeași tastă și trebuie să apeși taste suplimentare pentru a folosi semne de punctuație.

Există tastaturi românești, care din păcate sunt prea bune și costă pe măsură. Eu am plătit 170€ pe o asemenea tastatură și mai cunosc o singură persoană din România care și-a cumpărat una.

Dar cu siguranță nu sunt mulți dispuși să investească în așa ceva, chiar dacă tastatura o vor folosi pentru următorii 10-15ani.

Pentru informații vezi: http://tastatura.inf...statura-ro-pro/

Edited by cristianadam, 29 May 2015 - 15:40.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai omule... eu cred ca ai o problema de intelegere... un stangaci foloseste butoanele la maus exact cum sunt... nu le inverseaza, cu toate ca are posibilitatea... de ce?!? pentru ca i-ar deveni imposibil sa foloseasca un alt computer... asa si tastatura... daca iti iei tastatura cu layot romanesc, vei fi pus in dificultate cands vei fi nevoit sa folosesti o tastatura standard USA
daca nu sa standardizeaza o metoda sau alta... nu e compatibila... un automatism (de scriere,) de tastatura e foarte greu de depasit...

aceasta decizie a ROTLD e doar pentru a mai scoate (stoarce) niste bani din domenii, nu pentru utilitate
va fi o batalie crunta pentru cei care au bani... ganditi-va doar la domeniile scurte... (2-3 litere)

Edited by Nero-d, 29 May 2015 - 16:52.


#25
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Merge treaba de nu se mai gaseste cu diacritice ... sunt curios cine ,ce a luat Posted Image  si cate vor fi contestate Posted Image . Nu prea s-a agitat lumea de parca nu se afla de noua regula ... Oricum s-a luat in juma' de ora tot ce era de luat in varful trofic Posted Image

View PostNero-d, on 29 mai 2015 - 16:50, said:


aceasta decizie a ROTLD e doar pentru a mai scoate (stoarce) niste bani din domenii, nu pentru utilitate
va fi o batalie crunta pentru cei care au bani... ganditi-va doar la domeniile scurte... (2-3 litere)

... pai au vrut sa dea domeniile pe an ca sa faca bani si pana la urma au inceput cu diacritice .Urmeaza pe termen limitat Posted Image

#26
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,925
  • Înscris: 29.04.2006
la cate domenii sunt luate, cred ca au facut baietii cel putin cateva zeci de mii de euro :D

#27
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostEagle Raider, on 04 iunie 2015 - 00:01, said:

la cate domenii sunt luate, cred ca au facut baietii cel putin cateva zeci de mii de euro Posted Image


...sute , milioane ... e 50-60 euro/bucata si sigur au dat cateva mii bune ca am verificat vreo suta , doua si luat tot taica Posted Image  . Oricum peste un an doi baga limitarea la an ca se termina iar banii ...

#28
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostEagle Raider, on 04 iunie 2015 - 00:01, said:

la cate domenii sunt luate, cred ca au facut baietii cel putin cateva zeci de mii de euro Posted Image


Din ultimele zvonuri cica in jur de 10.000 s-au dat in primele ore ( la distanta de 3-5 minute erau emise vreo 70 de facturi proforme )Posted Image

#29
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View PostNero-d, on 27 mai 2015 - 09:19, said:

asta daca nu-s altii mai iuti de mana (portofel)...
acuma serios... sa scrii adresa web cu diacritice?!? Posted Image
aia care n-au, ce fac?!? din start e o imputinare a vizitatorilor... un motiv in plus sa nu intre Posted Image
Nu știu ce să zic, însă eu nu mai cunosc sistem modern care să nu suporte diacritice.

View PostNero-d, on 27 mai 2015 - 11:45, said:

nu stiu ce inseamna sau ce semnifica pentru tine „Română de programatori”... mie, profan fiind imi da senzatia ca e ceva special pentru programatori!!
e activata by default? ca am senzatia ca 98% din utilizatori abia daca stiu unde se afla butonul de power si cum se da shut down corect! (din butonul de la sursa)
internetul e ezoterie??? ca n-am stiut Posted Image
tie cum ti-ar placea sa nu poti intra pe un site pentru ca n-ai cum sa tastezi caractere chinezesti, sau arabe?!? sau te salveaza  „Română de programatori”??

Nu e chiar așa, de cele mai multe ori la un astfel de site primești linkul și dai copy-paste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate