Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

The Martian (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 14.11.2006
Eu cred ca ai vazut filmul dublat de Irina Nistor...
Am vazut Interstellar de doua ori pâna acum, ultima oara chiar în noaptea anului nou, pe HBO HD, cu un grup de 6 prieteni care au profesii diverse, de la profesor la jandarm. Toti au fost încântati de realizare si de logica si simbolismul filmului.

#92
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 08:44, said:

chiar în noaptea anului nou,

so sad

#93
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 14.11.2006
Poti sa traduci?

#94
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 08:44, said:

Sigur nu erau putin ametiti de la petrecere ?

#95
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 14.11.2006
Nu, media de vârsta a prietenilor este de 50 ani. Adica (înca mai) suntem oameni cu capul pe umeri. Posted Image
Revenind la filmul Martianul, îmi plac filmele în care cineva ramane singur undeva: în cosmos, pe Luna-planeta-asteroid, pe o insula, pe un munte, pe Pamânt etc. Exceptând unele chestii trase de par si ignorând cliseele cinematografice, Martianul este un film bun. (La fel, mi-a placut foarte mult Prometheus, dar cine puii mei sa-i înteleaga pe tinerii Disney, cu vârste cuprinse între 13-17 ani, care au votat în masa contra filmului, de are o nota atât de mica pe IMDB? Au lipsit cumva gloantele si sagetile?)

Edited by florinbad, 17 February 2016 - 10:54.


#96
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 08:44, said:

Eu cred ca ai vazut filmul dublat de Irina Nistor...
Am vazut Interstellar de doua ori pâna acum, ultima oara chiar în noaptea anului nou, pe HBO HD, cu un grup de 6 prieteni care au profesii diverse, de la profesor la jandarm. Toti au fost încântati de realizare si de logica si simbolismul filmului.
Is total de acord. Asta in caz ca nu stiu inca cate unii: filmul Interstellar se bazeaza pe teorile lui Einstein, in special teoria relativitatii, care zice ca timpul este relativ in univers. Daca respectivul a zis citez "ca planetele sunt bolnave" atunci nu are rost sa-mi mai bat capul, Doar sa stie si el care e treaba.
Eu la un film respect in proportie mai mare de jumate coloana sonora, iar la toate filmele lui Nolan cel care face muzica este Hans Zimmer. Cine nu stie inca acesta are si o stea la Hollywood.

#97
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 10:31, said:

Poti sa traduci?

da: trist

#98
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 14.11.2006
Stiam asta, vorbesc engleza fluent. Te-am întrebat la misto...
Fiecare petrece dupa cum îl tine buzunarul. Al nostru nu este prea mare asa ca am petrecut între prieteni si nu într-un club, cabana, restaurant sau pe plaja la Copacabana.

View Postanz, on 17 februarie 2016 - 10:53, said:

Eu la un film respect in proportie mai mare de jumate coloana sonora, iar la toate filmele lui Nolan cel care face muzica este Hans Zimmer.
Mult mai buna a fost coloana sonora de la Inception.

#99
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 11:16, said:

Stiam asta, vorbesc engleza fluent. Te-am întrebat la misto...
Fiecare petrece dupa cum îl tine buzunarul. Al nostru nu este prea mare asa ca am petrecut între prieteni si nu într-un club, cabana, restaurant sau pe plaja la Copacabana.


Mult mai buna a fost coloana sonora de la Inception.
Ioi, la Inception coloana sonora a fost de geniu.
Eu de fiecare data cand revad filmul ala efectiv raman uimit de cat de bine se imbina sunetul cu filmul, in fiecare scena si in fiecare desfasurare. E de o calitate rar intalnita, sau poate chiar deloc. Nu stiu cate Oscaruri a si castigat pentru muzica, sa nu mai zic de nominalizari.
Sunt de parere ca un film bun aproape 50% (cum este Interstellar) se datoreaza soundtrack-ului, dar cred ca pe filmul asta il face mai mult de 3 sferturi.
Si in general, Inception este un film de geniu. Personal este cel mai bun film pe care l-am vazut.

#100
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Si mie mi-a placut mai mult Inception decat celelalte mentionate aici.
Martianul e facut bine, dar e trist, da o senzatie asa... de singuratate... problema lui e scenariul...

#101
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008

View PostQuantum, on 17 februarie 2016 - 11:32, said:

problema lui e scenariul...

http://www.elefant.r...nul-253973.html

#102
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postflorinbad, on 17 februarie 2016 - 08:44, said:

Eu cred ca ai vazut filmul dublat de Irina Nistor...
Am vazut Interstellar de doua ori pâna acum, ultima oara chiar în noaptea anului nou, pe HBO HD, cu un grup de 6 prieteni care au profesii diverse, de la profesor la jandarm. Toti au fost încântati de realizare si de logica si simbolismul filmului.
Lool, tocmai i-ai insultat pe toti. Daca gasesc logica incantatoare faptul ca pt. a ajunge la masina timpului intai trebuie sa folosesti masina timpului, n-am cuvinte. Sau ca daca plantele mor pe pamant trebuie sa mergi in alta galaxie. Sau ca un sistem cu dictai gaura neagra in el e preferabil oricarei alternative.
Realizari? Nu are asa ceva. Replicile absolut penibile si monotone.  Pana si efectele speciale au fost refolosite din Inception, iar acolo se potriveau, insa aici arata a abstractitati.

View Postanz, on 17 februarie 2016 - 10:53, said:

Is total de acord. Asta in caz ca nu stiu inca cate unii: filmul Interstellar se bazeaza pe teorile lui Einstein, in special teoria relativitatii, care zice ca timpul este relativ in univers.
Nea teoriili lu Einstein, mergi pe pagina lui si vezi ca l-am criticat acolo cu tot cu teoriili tale.

Edited by Genjurooo, 17 February 2016 - 18:31.


#103
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 14.11.2006
Vazut a 3-a oara (stiu, stiu, nu sunt întreg la capatzâna...) cu aceeasi placere (unele scene le-am revazut de mai multe ori). Cum am spus la postul 95, imi plac filmele in care eroul ramane singur undeva si trebuie sa se descurce in vreun fel.
La fraza rostita de Watney: "Ce ma bucur sa te vad!" (în momentul în care este prins de Jessica Chastain, dupa ce el se luptase cu disperare sa nu scape panglica din mâna), niste lacrimi n-au avut altceva mai bun de facut decât sa iasa afara... Bine ca nu m-a vazut nimeni! Posted Image (era ora 2 dimineata)

Edited by florinbad, 29 March 2016 - 21:36.


#104
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
M-am plictisit la el. Nu-i un film prost, dar nu a fost pe gustul meu. Sfarsitul a fost mai captivant.

#105
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
In 2015 cand a aparut filmul asta mi-am zis sa vad daca merita citita cartea mai intai si am dat peste coperta asta ce se lauda ca Hugh Howey a facut-o "best book I've read in ages.", iar eu citisem in prealabil seria Silo si mi-a trezit interesul.

Am apucat sa citesc abia acum cartea si primul lucru care mi-a trecut prin gand e ca a fost scrisa pentru un film. Stilul narativ e aproape de scenariul unui film banal hollywoodian, din cauza asta am fost dezamagit sa vad ca nu s-au descurcat atat de bine pe cat puteau la transpunerea pe marele ecran.

Exista bucati din film (dar am scos si varianta extinsa) care nu au logica in lipsa unor informatii din carte, si ma gandeam ce inteleg astia care il urmaresc cu asemenea lacune.

Un astfel de element important in carte sunt cartofii, care sunt aratati in punga pentru o fractiune de secunda, iar cine e suficient de savant a putut citi pe punga "don't open till thanksgiving" si ar fi putut concluziona ca motivul pentru care ar trimite NASA o punga de cartofi pe Marte e ca Ziua Recunostintei pica in timpul misiunii si s-au gandit sa sarbatoreasca si amaratii aia, pentru ca in rest mancau gelatina din punga.

Cartea nu e vreo mare opera de arta, insa ce o face bestseller e ambitia si perseverenta de care da dovada un om, Watney, care pus in mod repetat in situatii critice reuseste de fiecare data sa iasa invingator folosindu-si pregatirea si inteligenta. Pentru asta ne uitam pe vremuri si la MacGyver, sunt personaje care te inspira.

In film, Watney si relatiile dintre personaje sunt o caricatura. In carte, chiar de la prima comunicare pe care o realizeaza mentioneaza insistent ca Lewis si echipajul nu au nicio vina si ca nu aveau de unde sa stie ca el e in viata. In film doar mentioneaza cineva, pe la final, ca Watney le-ar fi cantat constant nevinovatia, dar nu se si arata si nu se nici explica. Modul in care il lasa pe planeta e alert si steril, incat chiar ai putea crede ca nu si-au dat suficient silinta si l-au lasat sa moara. Lipseste tensiunea cladita pe datele tehnice ce lipsesc cu desavarsire din film. Orice face Watney e calculat, tot ce face NASA e calculat, dar filmul lasa matematica deoparte si ramane o drama in care doar se intampla niste lucruri succesive.

Zic eu ca puteau face lejer o miniserie si ar fi iesit ceva de exceptie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate