Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bursa de studii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Vladut55

Vladut55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2015
Salut tuturor. Ma numesc Vlad, am 17 ani si vreau sa ma incadrez, dupa ce voi termina liceul, la o universitate din America pe bursa de studiu ( financial aid ). Ce vreau eu sa fac este sa ma duc in state sa-mi continui studiile cu bursa, fara a le plati si sa ma pot intretine cu un job micut.Sunt clasa a 10-a la un liceu din capitala cu medii de 9,20 pe primul an si 9,55 pe acest an.. Sunt sanse sa ma incadrez in acest tip de bursa? Care sunt criteriile de admitere? Vreau sa fac tot posibilul sa ajung in SUA, sa capat cetatenie americana si sa pot avea o familie fericita. Nu, acesta nu este un pamflet, vorbesc cat se poate de serios, vreau sa ma duc in America. Sunt multi factori care m-au facut sa decid acest lucru, multe posibilitati, oameni corecti, platesc la stat dar macar stiu de ce o fac.
Daca nu ma pot incadra la viza de student, ce alte posibilitati mai am?
Vreau sa intru legal si sa raman legal, sa dau dovada de bun simt si de responsabilitate, nu sa traiesc cu frica moment cu moment. Multumesc mult

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu cred ca exista bursa integrala pt. facultate in SUA. E mare business din asta si plus ca dupa terminarea ei fiecare american e deja bagat in datorii vreo 100 - 150 000 mii (depinde unde faci). Nu degeaba vezi prin filme seriale replici cu "college fund" etc cont in care inca de la nastere parintii pun acolo bani copilului. Bursa sau sponsorizare doar daca esti ca asta: http://en.wikipedia....uț_Budișteanu

Sa intri legal e complicat. Tre' sa fii deja realizat aici si sa ai bani. Plm tre' sa fii realizat si sa ai bani (si sa le arati asta) si ca sa primesti o amarata de viza de turist :)). Daca nu ai astea, din punctu' lor de vedere n-au nevoie de inca un asistat social pe cap... le e de ajuns faptul ca au 20+ milioane de homelesi si nu stiu cat % din populatie traind la limita saraciei...

#3
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Și să nu îți imaginezi că în SUA sunt condiții atât de bune de viață. Momentan SUA se confruntă și ea cu probleme destul de mari. Mai mari șanse de un stil de viață ok cred că îl ai prin Europa (Anglia, Franța, Germania, etc.). SUA e în pragul falimentului (de exemplu citisem la un moment dat că statul Detroit e la un pas să declare faliment). Are o datorie externă foarte mare și nu prea se vede o redresare în acest domeniu.

#4
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Sunt clasa a 10-a la un liceu din capitala cu medii de 9,20 pe primul an si 9,55 pe acest an.. Sunt sanse sa ma incadrez in acest tip de bursa? Care sunt criteriile de admitere? Vreau sa fac tot posibilul sa ajung in SUA, sa capat cetatenie americana si sa pot avea o familie fericita. Nu, acesta nu este un pamflet, vorbesc cat se poate de serios, vreau sa ma duc in America. Sunt multi factori care m-au facut sa decid acest lucru, multe posibilitati, oameni corecti, platesc la stat dar macar stiu de ce o fac.

Asta e un drum urmat de multi studenti din Romania dar e putin mai complicat decit sa-ti arati mediile. Pina la urma mediile alea conteaza la ce liceu le-ai obtinut. Niste activitati extrascolare ar ajuta si mai mult (premii la olimpiade, proicte personale etc). Evident trebuie sa obtii scoruri (foarte) bune la SAT. Media in sine nu valoreaza asa mult. E bun ca ai luat-o din timp.
Eu zic ca sanse sint.
Nu e asa usor sa obtii burse integrale (ele exista dar e concurenta) dar o bursa care sa-ti acopere tuition si intretinerea sa ti-o faci singur din cele 20 de ore permise de munca se poate.

Intradevar USA nu e deloc ce isi imagineaza romanii de obicei. Nu ca e mai buna sau mai rea, e doar complet altfel. Oportunitati sint mult mai multe ca in UE dar ... nu sint asa multe. Sint multe cazuri in care poate fi mai bine in Europa, si alte cazuri in care poate fi mai buine in USA. E greu de generalizat.

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
SUA suna bine dar eu te-as sfatui sa te indrepti spre nordul Europei. Si aici sunt facultati mai mult decat bune, cu posibilitati foarte ok pentru studenti: Danemarca/Anglia/Suedia/Norvegia.

Arunca-ti o privire pe acolo si vezi ce te-ar ajuta. Eventual, da-le mailuri si cere-le informatii. Sunt foarte comunicativi Posted Image.
Am studiat in Danemarca si nu regret nici un moment. Acolo se pune accent pe practica foarte tare. Mai usor cu teoria si mai mult cu practica. Bine, daca vrei si teorie profesorii sunt mai mult decat dornici sa te ajute.

Doar din Bursa, nu cred ca te poti intretine. Mai ai nevoie de un job marunt cu care sa-ti mai rotunjesti veniturile.

Pentru mine visul american nu e chiar asa frumos. Prefer oricand sa ies in nordul EU.

Pana vei da bacul mergi la olimpiade, la concursuri. Fii baiat destept si te vor cauta ei garantat!

Edited by paso87, 25 May 2015 - 13:32.


#6
Vladut55

Vladut55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2015
Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. Am sa ma interesez si la tarile din nord dar as prefera SUA in prim plan. Imi place f. mult engleza, mai fac video-uri pe youtube in engleza la diferite jocuri etc. Ca si olimpiade..au cam disparut cu liceul...Nu prea am mai auzit de ele. Eu vreau sa fac vara asta ceva mai productiv care poate ma va ajuta pe viitor, ceva de pus la CV, n-am idee.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Vladut55, on 25 mai 2015 - 18:37, said:

Ca si olimpiade..au cam disparut cu liceul...Nu prea am mai auzit de ele.
Ca n-ai auzit tu, inteleg. Dar ca au disparut, nu. Nici vorba.

#8
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Vladut55, on 25 mai 2015 - 18:37, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. Am sa ma interesez si la tarile din nord dar as prefera SUA in prim plan. Imi place f. mult engleza, mai fac video-uri pe youtube in engleza la diferite jocuri etc. Ca si olimpiade..au cam disparut cu liceul...Nu prea am mai auzit de ele. Eu vreau sa fac vara asta ceva mai productiv care poate ma va ajuta pe viitor, ceva de pus la CV, n-am idee.

In general, daca esti elev bunicel, SUA te primeste. Fara bursa, insa.

Daca faci ceva iesit in comun: olimpiade internationale, proiecte deosebite, daca inventezi ceva, o cheste, un spil, daca esti f bun la un sport, ai sanse sa prinzi o bursa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate