Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ABUZURILE Politiei Rutiere / Rurale din Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Mai Bogdane tu nu intelegi ca eu nu am depasit in acea zona .
Ci dupa terminarea acelei linii continue de dupa trecere la nivel cu calea ferata .
Chiar daca as fi vrut sa depasesc in acei 50 m de dupa calea ferata nu aveam ce depasi pentru ca caruta si autoutilitare erau mult mai departe .
Eu de aia zic ca politistul a banuit ca eu am depasit in acea zona pentru ca el nefiind in zona respectiva nu avea cum sa vada concret unde sa efectuat manevra efectuata de mine .
Ori mie NU mi se pare corect sa RETII UN PERMIS DE CONDUCERE pe BANUIELI (fara ca politist-ul sa se afle in zona in care sa savarsit infractiunea) .

Ca si cum un politist aflat cu radarul la capatul din Gl al soselei DIG Br - Gl (cei din cele doua orase stiu despre ce drum e vorba) sa opreasca un conducator auto ce vine de la Br si sa-l amendeze pentru ca circula in fata la Reprezentanta BMW Apan din Br cu 70 Km/h in baza unei banuieli cum ca stie el ca pe acel sector de drum se circula cu viteza .

Edited by rudolf_2010, 19 May 2015 - 15:38.


#38
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 Drag0n_X, on 19 mai 2015 - 11:22, said:

Nu stiu ce se intampla de cateva saptamani ca toti agentii au luat-o razna... si mie mi-au suspendat permisul aiurea.. si tot mai multi se vaita de situatii de genul... cred ca au plafon de amenzi ceva venit de sus ca nu imi explic atatea abuzuri Posted Image
politica premierului copy-paste...sa aduca bani in visterie, sa aibe ce fura

#39
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Uitati va pun o poza cu harta zonei sa va dati sema despre ce incerc eu sa explic aici :
Attached File  Harta Google.jpg   35.37K   39 downloads

Edited by rudolf_2010, 19 May 2015 - 16:04.


#40
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 rudolf_2010, on 19 mai 2015 - 11:04, said:

Mentionez ca Agentul Rural NU SE AFLA IN POZITIE CORECTA DE CONSTATARE A ABATERII RUTIERE
Ah, da? Conform carei legi, regulament, dispozitie ori instructiune? :lol:
Inca un caz de lasitate, un copil care nu-si poate asuma faptele comise.

#41
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012

 Lipsum, on 19 mai 2015 - 21:44, said:

Ah, da? Conform carei legi, regulament, dispozitie ori instructiune? Posted Image
D-le Moderator .
Uitativa in poza pusa de mine in penultimul meu post si dati-mi o explicatie logica, la intrebarea " Cum a constatat politistul daca eu am depasit sau nu am depasit regulamentar ? "
Oare politistii astia de la Rurala / Rutiera au gat telescopic si ridica capul peste pod ?
Sau au aparut niste ochelari speciali ce se pun la ceafa si creeaza o pereche de ochi acolo care vad prin terasamentul podurilor ?
Si inca ceva  .
Nu sunt copil am chiar 38 de ani si pe deasupra mai sunt si sofer profesionist, iar daca as stii ca aveti unde sa verificati v-as pune dovada de circulatie in care este trecuta seria permisului meu de conducere pentru a vedea ca sunt ani de zile de cand nu am avut o abatere rutiera soldata cu retinerea permisului de conducere .
Conduc de la 18 ani de cand am terminat liceul auto din Galati unde scoala de soferi se face pe durata ultimului an (clasa a XII), nu cum se face acuma scoala in 3 luni, iar examenul pentru permisul de conducere la acea vreme se dadea cu seful politiei rutiere din Galati .
O zi buna .

Edited by rudolf_2010, 20 May 2015 - 08:40.


#42
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Q.E.D.
Copile, incearca sa-ti asum faptele comise. Ca nu ti-a tras politistul de volan ca sa treci peste linia continua.

#43
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Omule tu nu intelegi ca eu am inceput depasirea imediat dupa ce se termina linia continua de 50 / 100 m ce este trasata inainte si dupa trecerea la nivel cu calea ferata ?
Eu nu zic ca nu am dapasit .
Poate ca am calcat sau nu am calcat cu roata din fata cu 1 metru inaintea terminarii sau dupa terminarea acelei dungi continue nici eu nu stiu ca nu merg cu capul scos pe geam sa ma uit unde calca roata .
Eu sunt sigur ca am depasit regulamentar deoarece caruta si masina in momentul cand am inceput eu sa tranversez calea ferata erau la cel putin 50 m de mine .
Ori o masina ca amea nu pleca ca una de F1 dupa ce trece de o cale ferata care nu este cum e cea de pe DN dintre Ploiesti si Brasov unde poti trece cu 100 Km/h fara sa se simta .
Ca sa nu mai zic ca am vazut masina de politie si nu mi-as fi permis sa nu ma opresc la trecerea de nivel (oricum as fi fost obligat sa incetinesc din cauza caltatii acelei treceri) .

#44
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt convins! D-aia in primul post tu sustineai ca politistul nu avea cum sa vada ce ai facut, iar acum sustii ca de fapt n-ai calcat peste linia continua. In primul post, recunoasteai ca ai calcat peste ea, dar n-avea cum sa vada etc.

#45
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Atunci TE ROG SA STERGI acest topic deoarece vad ca-si dau cu parerea doar colegii care cred ca nu au trecut macar o data pe acel sector de drum .
SI nu are rost sa le explic celor care nici macar nu stiu acel drum unde sa intamplat de fapt abaterea .
O sa consult un avocat sa vad ce zice si dupa aia mai vad daca ma apuc sa fac contestatie sau o las balta .
O zi buna .

#46
alin8999

alin8999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 23.10.2015
Interesant topicul in contextul in care politistii de la Rutiera Braila sunt cercetati penal de procurorii Parchetului General. Au fost chiar in luna mai descinderi organizate de procurori cu jandarmi si tot tacamul la sediile Biroului Rutier, Serviciului de Poliție Rutieră, dar și Biroul de Ordine Publică din Brăila.

Potrivit comunicatului emis de Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție, aceștia sunt cercetați pentru că „în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în schimbul primirii de bani sau alte foloase, nu au luat măsurile legale cu ocazia depistării și sancționării contravenționale a unor persoane care au încălcat normele legale referitoare la regimul rutier”.

Ce s-a mai intamplat pe-acolo, Rudolf ?

Edited by alin8999, 13 December 2015 - 08:21.


#47
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Hai sa va spun eu un abuz...am contestat o amenda de viteza in 2014 in instanta, am castigat in 2016(desi trebuia sa castig la prima infatisare, era expirata metrologia aparatului de masurare), pana aici nimic deosebit, am recuperat dupa cei 2 ani banii de amenda dupa alte cateva luni care au durat cu definitivarea hotararii cererea adresata primariei si solutionarea in 30 zile a acesteia...unde consider eu o problema/abuz...am fost la politie cerand restituirea cheltuielilor de judecata aferente, conform hotararii, aici totul a parut in regula, faceti cerere, asteptati 30 zile, etc, trec cele 30 zile, nimic ...in ziua 35 merg la politie sa ma interesez, aflu cu stupoare ca "raspunsul la petitia mea se poate prelungi pana la 45 de zile", am intrebat dupa cele 45 zile primesc si banii sau doar raspunsul, acum urmeaza chestia tare, banii se vor primi in "DECURS de 6 LUNI! veti primi odata cu raspunsul si temeiul legal!" Chiar asa?

#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 partyman, on 07 octombrie 2017 - 11:04, said:

in ziua 35 merg la politie sa ma interesez, aflu cu stupoare ca "raspunsul la petitia mea se poate prelungi pana la 45 de zile", am intrebat dupa cele 45 zile primesc si banii sau doar raspunsul, acum urmeaza chestia tare, banii se vor primi in "DECURS de 6 LUNI! veti primi odata cu raspunsul si temeiul legal!" Chiar asa?
Uite temeiul legal:
Articolul 2
Dacă executarea creanţei stabilite prin titluri executorii nu începe sau continuă din cauza lipsei de fonduri, instituţia debitoare este obligată ca, în termen de 6 luni, să facă demersurile necesare pentru a-şi îndeplini obligaţia de plată. Acest termen curge de la data la care debitorul a primit somaţia de plată comunicată de organul competent de executare, la cererea creditorului.

Hotărârea definitivă e titlu executoriu.

Zi mersi dacă ți-i dau fără să apelezi la executor, când e vorba de dat nu sunt la fel de eficienți ca atunci când iau.

Edited by althea, 08 October 2017 - 06:17.


#49
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 althea, on 08 octombrie 2017 - 06:15, said:

nu sunt la fel de eficienți ca atunci când iau.
Sunt tare curios cand a incasat Politia Romana bani din vreo amenda...

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am zis cu gândul la toate instituțiile statului care pot lua bani de la cetățeni, scuze că n-am fost mai exactă. Faptul că banii merg în alte conturi decât ale sale nu scutește MI de plata cheltuielilor de judecată, dacă instanța a dispus așa.

#51
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Pai hotararea judecatoreasca e din decembrie 2016. Faptul ca eu le-am adus la cunostinta acum, cum e? Ei stiau foarte bine de hotarare din data in care au primit-o, nu de cand le-am adus-o...oricum mi se pare aberant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate