Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ABUZURILE Politiei Rutiere / Rurale din Braila

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Salutare .
Deschid acest topic pentru a face cunoscute abuzurile facute de catre POLITIA Rutiera sau Rurala din diferite Judete ale tarii (Amenzi / Suspendari Permise / etc) .

Sa va expun cazul meu .
De cateva zile un Politist de la Sectia 3 Politie Rurala Faurei  ma lasat pieton pentru 30 de zile cu incepere din data de 31.05.2015 pentru ca dupa banuiala lui eu am depasit o caruta si o Autoutilitara marca Ford Transit (incarcata cu pietris / balastru care mergea incet) pe linie continua situata in apropierea intrarii in Satul Surdila Greci venind dinspre Buzau imediat dupa ce trecem de calea frata de pe DN 2B pana la intersectarea cu DJ 203N .
El considerand depasire neregulamentara .

Mentionez ca Agentul Rural NU SE AFLA IN POZITIE CORECTA DE CONSTATARE A ABATERII RUTIERE (adica la inersectarea celor doua drumuri DN cu DJ ca sa vada concret unde am inceput depasirea si cand am terminat aceasta manevra) deorece el se afla IN MASINA ce era parcata pe partea dreapta in aceasi directie de mers cu mine (Bz - Br) chiar la intrarea in sat-ul Surdila Greci imediat dupa PODUL / PODETUL situat dupa intersectarea DN 2B cu DJ 203N si care obtureaza vizibilitatea marcajului rutier trasat de catre cei de la D.R.D.P., el aflanduse la o distanta de cel putin 3/400 m de la locul unde am efectuat eu depasirea .

Va atasez cateva poze cu sectorul de drum unde sa intamplat ABUZUL extrase cu ajutorul Google Street View .
Attached File  Calea Ferata.jpg   48.96K   223 downloads
Attached File  Inceperea depasirii.jpg   55.07K   221 downloads
Attached File  Reinceperea marcajului cu linie continua.jpg   52.61K   149 downloads intersectarea dintre DN 2B si DJ 203N, urmand podul / podetul .
Attached File  Pozitionare Masina Politie Rurala Faurei.jpg   60.26K   116 downloads
Este sau nu este ABUZ ceea ce a facut A.R Sterian Sorin ?
O intrebare as avea :
Pot face contestatie daca in P.V. la rubrica "Alte mentiuni" agentul a trecut "Nu am de facut" si a luat datele soferului utilitarei Ford Transit ?
Probabil pentru al avea ca martor in cazul unei eventuale contestatii facute de mine, deoarece A.R. era singur in masina (nu avea nici un coleg cu el) .
Multumesc.
O zi buna .

Edited by althea, 13 April 2017 - 05:40.
eliminare date cu caracter personal


#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Ai depasit sau nu pe linia continua?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu stiu daca "agentul rural" are voie sa iti suspende carnetul.

http://asistentapent...iri/toate/9/192

2. Fara proba video nu tine in instanta.

3. Nu conteaza ce scrii la mentiuni sau ca nu semnezi.

La noi liniile continue sunt extrem de cretin puse, pe ideea "sanatoasa" ca e drept si sa nu mergi cu viteza.

Am mers prin multe locuri in lume si sunt tari unde linia continua e o raritate chiar si in curbe fara vizibilitate.

Eu mor de nervi cand prind un tir/prost, care abia se taraste, de parca i-a dat tacso' drum zestre.

#4
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Am ramas si eu fara permis luna asta , cu totul alta situatie, uita-te pe pv si vezi ce scrie la martor asistent parca, la mine agentul a trecut un alt agent ca martor desi era singur pe motocicleta in intersectie, si culmea a si semnat acel martor desi eram langa el cand a completat pv. cand am avut de obiectat, mi-a zis doar ca pot sa contest, a trecut pe pv ca nu am mentiuni de facut, s-a urcat pe moto si a plecat. Daca nu ai cum sa dovedesti prin martori, camera sau prin orice alt mod ca nu ai savarsit infractiunea cred ca cel mai sigur o sa iti fie respinsa contestatia. Eu am consultat un avocat (o cunostinta), si mi-a zis ca daca nu am martori sau dovezi la momentul prezentarii in instanta nu am nici o sansa sa imi fie anulat pv. asa ca m-am lasat pagubas fiind sg in masina, si el avand acel "martor" din burta Posted Image) !! Am platit amenda si sunt pieton pana pe 17 iunie ! Eu chiar sunt de partea ta dar cred ca iti va fi greu.

Edited by MaxXu1, 19 May 2015 - 11:19.


#5
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Mai, din ce se intelege ai deposit pe linie continua si cale ferata. Unde e abuzul? Ca e posibil sa scapi asta e altceva, dar abuz nu a fost.

Da ma multe detalii, poate nu am inteles bine.

Edited by gigiipse, 19 May 2015 - 11:20.


#6
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Nu stiu ce se intampla de cateva saptamani ca toti agentii au luat-o razna... si mie mi-au suspendat permisul aiurea.. si tot mai multi se vaita de situatii de genul... cred ca au plafon de amenzi ceva venit de sus ca nu imi explic atatea abuzuri :|

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Pai abuzul este urmatorul:

Conform logicii romanesti, "nu conteaza daca eu gresesc, tu nu ai voie sa comentezi". Adica genul ala de om caruia ii arati cu argumente ca greseste ceva, si in loc sa te contrazica, merge pe argumentul "tu vorbesti ma? pai tu cand faceai si dregeai [...]".

Probabil acelasi lucru si in cazul asta. Omul a depasit pe linie continua / cale ferata, dar agentul de politie nu are voie sa comenteze pentru ca era prea departe si nu avea cum sa vada. Deci nu conteaza fapta, conteaza ca agentul avea buletinul expirat si nu privea la unghi de maxim 8 grade fata de carosabil si expirase ITP-ul la masina de politie, deci practic agentul nu avea cum sa ajunga legal in acel loc.

#8
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
În România, în 1996 erau 2.686 de comune cu un total de 13.285 sate, cu o medie de 5 sate pe comună.
Deci tu vrei 2-3 politisti de circulatie in fiecare comuna. Pai daca faci un calcul, numai politia rutiera rurala depasese Politia Romana. Cu tot cu criminalisti, etc .

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu vreau nimic, dar cu siguranta nu vreau un tablagiu dupa fiecare tufis, gata sa aplice planul de amenzi, fie ca ai basca, fie ca n-ai basca!

#10
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015

View Postrudolf_2010, on 19 mai 2015 - 11:04, said:

  • pe linie continua
  • El considerand depasire neregulamentara .
  • Mentionez ca Agentul Rural NU SE AFLA IN POZITIE CORECTA DE CONSTATARE A ABATERII RUTIERE
  • Linia continua nu creaza nici o obligatie participantilor la trafic, ea este pur si simplu risipa de vopsea . Dorel , nu prea stie ce este aceea eficienta , el marcheaza linii discontinue numai si numai daca este sub atenta supraveghere a unui inginer .
  • TU, considerand-o regulamentara .
  • Pozitia corecta , este cea a misionarului .

Edited by established, 19 May 2015 - 11:39.


#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAdm, on 19 mai 2015 - 11:33, said:

Eu nu vreau nimic, dar cu siguranta nu vreau un tablagiu dupa fiecare tufis, gata sa aplice planul de amenzi, fie ca ai basca, fie ca n-ai basca!
n-a zis nimeni nicaieri de basca, a zis de depasire pe linia continua. nu inteleg ce e gresit a-i lua permisul unuia care depaseste total aiurea, in conditiile in care asta e probabil cea mai frecventa cauza a accidentelor din afara localitatilor.

#12
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostAdm, on 19 mai 2015 - 11:33, said:

Eu nu vreau nimic, dar cu siguranta nu vreau un tablagiu dupa fiecare tufis, gata sa aplice planul de amenzi, fie ca ai basca, fie ca n-ai basca!
Exact asta spune si initiatorul, ca tine. Nu vrea suspendare ca a depasit pe linia continua.

#13
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Onorata instanță,  pledez vinovat de acuzațiile aduse dar resping cu tărie procedura de sancționare. Cazul tău pe scurt.

#14
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostNazmi, on 19 mai 2015 - 11:51, said:

Onorata instanță,  pledez vinovat de acuzațiile aduse dar resping cu tărie procedura de sancționare. Cazul tău pe scurt.
Onorata instanta, am gresit, dar nu merit sa-mi platesc greseala din cauza procedurii. Parca esti parlamentar prins de DNA.

#15
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Poate ca ai dreptate ca nu avea el cum sa vada si te simti nedreptatit din cauza asta plus ca nu cred ca trebuia sa vada marcajul daca este din localitate si probabil cunoaste foarte bine drumul,era de ajuns sa vada ca s-a efectuat depasirea in zona caii ferate, tu spui ca nu avea de unde sa stie exact zona dar  contraventia pentru suspendarea permisului tu ai comis-o. Parerea mea este ca nu ai cum sa contesti p.v-ul pentru ca nu ai cum sa dovedesti ca nu ai savarsit contraventia.

Edited by MaxXu1, 19 May 2015 - 11:58.


#16
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006

View PostMaxXu1, on 19 mai 2015 - 11:54, said:

Poate ca ai dreptate ca nu avea el cum sa vada si te simti nedreptatit din cauza asta, dar contraventia pentru suspendarea permisului tu ai comis-o. Parerea mea este ca nu ai cum sa contesti p.v-ul pentru ca nu ai cum sa dovedesti ca nu ai savarsit contraventia.

Ideea e ca la process politia trebuie sa dovedeasca ca s-a savarsit contraventia, nu invers. Asta e tehnicalitatea pe care poate scapa.

Totusi avem un topic cu un titlu destul de grav si in care este terfelit un om care in cazul asta si-a facut treaba, nu stiu in rest. Parerea mea e ca un moderator ar trebui sa ia ceva atitudine. Si nu cea de mai sus :)

#17
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013
Inca o data va spun, toti politistii din mediul rural au calitate de politisti rutieri.Posted Image
Ca sa constate si sa sanctioneze contraventii la regimul rutier, e de ajuns doar sa le constate prin propriile simturi. Nu e nevoie de martori/probe video. Exceptie fac contraventiile la regimul vitezei, ca trebuie masurata cu mijloace omologate iar contraventia inregistrata video, contraventiile privind consumul de alcool, ca prezenta alcoolului in aerul expirat se constata prin mijloace omologate si contraventiile privind defectiunile tehnice ale autovehiculelor, ca se constata doar impreuna cu reprezentati RAR.
Deci, aveti grija cum circulati, mai ales in mediul rural Posted Image

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Singura discutie este daca un politist de la Politia Rurala poate sa suspende un permis. Daca pot constata contraventiile, este clar ca pot da si sanctiuni.

Cunosc zona, acolo este vizibilitate pe sute de metri in orice directie. Iar in Surdila Greci este si intersectia cu drumul care vine de la Urziceni si acolo stau extrem de des cei de la rutiera, nu erau si in ziua respectiva?

LE: acolo linia continua chiar isi are rostul: marcheaza cei 50 m dinainte si dupa calea ferata unde este interzisa depasirea conform codului rutier. Sper sa citeasca si Adm ca sa se lamureasca.

View PostAdm, on 19 mai 2015 - 11:16, said:

1. Nu stiu daca "agentul rural" are voie sa iti suspende carnetul.

La noi liniile continue sunt extrem de cretin puse, pe ideea "sanatoasa" ca e drept si sa nu mergi cu viteza.

Edited by Bogdansv1, 19 May 2015 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate