Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Monede, bancnote vechi si icoana pe sticla

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Salutare!

Stie cineva cat valoarea modele si bancnotele de mai jos?

Le voi posta in ordine crescatoare a anului cand au fost emise / "batute".

MONEDE

- 1879, (1 florint?), Franz Josef, Imperiul Austro Ungar (pare din argint)

Attached File  1_fl_franz_austro_1879.jpg   370.26K   22 downloads


- 1906, Romania, (10 bani) cu gaura in mijloc (argintie)

Attached File  10_bani_1906.jpg   291.17K   25 downloads


- 1924, Romania, "Bun Pentru 2 lei" (argintie)

Attached File  bun_pt_2_lei_1924.jpg   393.33K   25 downloads

***********************************

BANCNOTE

- 1949, Cehoslovacia, 20 coroane (fata / verso)

Attached File  20_cor_ceh_1949.jpg   166.95K   25 downloads

- 1950, Cehoslovacia, 5 coroane si 10 coroane (fata / verso)

Attached File  5_10_cor_ceh_1950.jpg   172.08K   23 downloads

- 1950, Cehoslovacia, 50 coroane (fata / verso)

Attached File  50_cor_ceh_1950.jpg   198.09K   19 downloads

Stiu ca nu se vede in poze, insa bancnotele arata impecabil, de parca ar fi fost tiparite ieri.

Repet, stie cineva mai multe despre aceste monede si bancnote? Tare-mi e ca daca merg la vreun centru gen "numismatica", o sa fiu dus cu zaharelul si sa am parte de subiectivism 100% in genul "Iti ofer 10 lei pe toate si fugi de aici".

************************************

ICOANA PE STICLA

Am inteles ca ar fi din secolul XVII sau XVIII, desi la un moment dat acelasi individ a spus ceva de anii 1800 si ceva. Hmmm, curios si ciudat in acelasi timp. Parca n-as pune poza cu icoana din motive de siguranta mea si a familiei.

Cat ar valora si unde ma indrumati sa "ma prezint" cu ea?

Va multumesc.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Catalin S., on 17 mai 2015 - 09:57, said:

ICOANA PE STICLA
Am inteles ca ar fi din secolul XVII sau XVIII, desi la un moment dat acelasi individ a spus ceva de anii 1800 si ceva. Hmmm, curios si ciudat in acelasi timp. Parca n-as pune poza cu icoana din motive de siguranta mea si a familiei.
Cat ar valora si unde ma indrumati sa "ma prezint" cu ea?
Adica tu te gandesti ca ar valora mai mult de 1 milion? Ce dimensiuni e si cine crezi ca a executat-o? Daca crezi ca aceste informatii iti pun in pericol viata etc, mai bine nu spune ceva.
Putin probabil sa ai o piesa de valoare pe sticla din sec. al XVII-lea.

Monedele si bancnotele iti asigura 2 beri de la un prieten.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Prima monedă  cu Franz Josef văd că se oferă pe ocazii cu preţuri ( mari, după părerea mea ) între 70 şi 40 de lei.
Calitatea exemplarului tău nu mi se pare grozavă.

Celelalte monede Româneşti şi bancnotele ( Coroane Cehoslovace ) emise între 1947 - 1950 cred că fac 10 Lei.
Un pasionat de numismatică ar putea oferi mai mult dacă nu le are deja în colecţie.

În ce priveşte icoana pe sticlă nu văd ce ai risca dacă ai pune o poză pe forum.

Mai aşteaptă şi alte păreri.

Edited by Mos_Ilie, 17 May 2015 - 10:21.


#4
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Monedele si bancnotele nu au valoare. Florinul are pret mic de catalog chiar si in stare foarte buna, restul nu merita mentionate.
Icoana pe sticla se poate evalua la o casa de lictiatii care iti ofera si posibilitatea sa o vinzi prin intermediul lor.

#5
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 Quantum, on 17 mai 2015 - 10:15, said:

Monedele si bancnotele iti asigura 2 beri de la un prieten.

Cu monedele si bancnotele nu-mi faceam mari sperante, desi cea cu Franz Josef pare ceva mai "rasarita".

 Quantum, on 17 mai 2015 - 10:15, said:

Adica tu te gandesti ca ar valora mai mult de 1 milion? Ce dimensiuni e si cine crezi ca a executat-o? Daca crezi ca aceste informatii iti pun in pericol viata etc, mai bine nu spune ceva.

1 mil. de euro  / dolari? Ce anume? Posted Image No way, dar cateva mii de lei sa tot coste. Glumesc...

Despre dimensiuni, am masurat-o acum. Are aproximativ 38,5 x 43 cm, cu tot cu rama din lemn.

 Quantum, on 17 mai 2015 - 10:15, said:

Putin probabil sa ai o piesa de valoare pe sticla din sec. al XVII-lea.

Din cate am inteles au fost cumparate  / adunate pe timpul lui Ceuasescu de la diversi tarani saraci / colectionari din Maramures. La final, adica anul trecut, ea facea parte dintr-o coletie mai mare de vreo 5-6 icoane, una revenindu-ne noua, mostenire / donatie, whatever.

Mai mult de atat, proprietarul a fost plecat cativa ani in Canada si la acea vreme Securitatea ti le "pastra" in arhive / depozite sa nu pleci cu ele din tara, dandu-le un numar de ordine. Icoana are un astfel de numar cum dealtfel au toate din colectie.

 Mos_Ilie, on 17 mai 2015 - 10:15, said:

Salut,

Prima monedă  cu Franz Josef văd că se oferă pe ocazii cu preţuri ( mari, după părerea mea ) între 70 şi 40 de lei.
Calitatea exemplarului tău nu mi se pare grozavă.

Celelalte monede Româneşti şi bancnotele ( Coroane Cehoslovace ) emise între 1947 - 1950 cred că fac 10 Lei.
Un pasionat de numismatică ar putea oferi mai mult dacă nu le are deja în colecţie.

În ce priveşte icoana pe sticlă nu văd ce ai risca dacă ai pune o poză pe forum.

Mai aşteaptă şi alte păreri.

Da, asa ziceam si eu, ca moneda cu Franz Josef arata destul de bine. Eram doar curios daca la acea vreme se faceau din argint sau alte metale, desi mie asa imi pare, ca e din argint.

Multumesc

 Dares, on 17 mai 2015 - 10:19, said:

Monedele si bancnotele nu au valoare. Florinul are pret mic de catalog chiar si in stare foarte buna, restul nu merita mentionate.
Icoana pe sticla se poate evalua la o casa de lictiatii care iti ofera si posibilitatea sa o vinzi prin intermediul lor.

Ai cumva idee cat este totusi acel "pret mic" in catalog la moneda de mai sus?

Cat despre icoana, multumesc!
O sa caut o casa de licitatie unde sper sa fie evaluata corect... Chiar asa, avem noi case de licitatii?

Edited by Catalin S., 17 May 2015 - 10:34.


#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Ai cumva idee cat este totusi acel "pret mic" in catalog la moneda de mai sus? "
Pe link-ul din mesajul # 3 scrie că e din Argint cu titlul 900 şi un exemplar perfect valorează 24.24 Lei.

Pentru exemplarul scos la vânzare văd că s-a oferit £2.90 .

Edited by Mos_Ilie, 17 May 2015 - 10:44.


#7
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 Mos_Ilie, on 17 mai 2015 - 10:41, said:

" Ai cumva idee cat este totusi acel "pret mic" in catalog la moneda de mai sus? "
Pe link-ul din mesajul # 3 scrie că e din Argint cu titlul 900 şi un exemplar perfect valorează 2.9 Lire Sterline.

Ah, scuze, nu vazusem linkul din cuvantul  "moneda"!

Multumesc.

Mai repede se poate baga la topit si face bijuterie...

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Icoana are valoare doar dacă este pictată de un pictor celebru. Din păcate așa stau lucrurile la tablouri (și nu numai). Nu știu nici eu de ce, unele picturi, deși sunt executate perfect - peisaje, portrete etc, sunt considerate kitsch-uri iar unele mâzgăleli - opere de artă doar pentru că sunt făcute de un autor cunoscut. Are un unchi de al meu niște tablouri făcute de un pictor destul de cunoscut, a vrut să le vândă, l-a contactat pe nepotul pictorului pe email iar acesta i-a oferit 20 de lei pe un tablou. Niște samsari nenorociți, probabil el îl revindea cu foarte mulți bani după aceea.

Edited by gerbil, 17 May 2015 - 11:39.


#9
rolandcxr

rolandcxr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.05.2015
casa de licitatii artmark .... eu am vandut o colectie de vinuri si am primit un pret mai mare decat ma asteptam !

#10
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 gerbil, on 17 mai 2015 - 11:36, said:

Icoana are valoare doar dacă este pictată de un pictor celebru. Din păcate așa stau lucrurile la tablouri (și nu numai). Nu știu nici eu de ce, unele picturi, deși sunt executate perfect - peisaje, portrete etc, sunt considerate kitsch-uri iar unele mâzgăleli - opere de artă doar pentru că sunt făcute de un autor cunoscut.

Asa cum spuneam mai sus, icoana a facut parte dintr-o colectie de 5-6 picturi similare mai mari sau mai mici, care atunci cand s-a plecat din tara pentru o perioada, Securitatea le-a luat in custodie dandu-le un numar de ordine.

La reintoarcere, acestea au fost returnate. Totul se intampla pe timpul lui Ceausescu, de unde deduc si eu ca tot omul, ca ar avea ceva valoare iar securistilor le era teama sa nu fie scoase din tara. Ce ziceti de asta?

 gerbil, on 17 mai 2015 - 11:36, said:

Are un unchi de al meu niște tablouri făcute de un pictor destul de cunoscut, a vrut să le vândă, l-a contactat pe nepotul pictorului pe email iar acesta i-a oferit 20 de lei pe un tablou. Niște samsari nenorociți, probabil el îl revindea cu foarte mulți bani după aceea.

Cu siguranta asa s-ar fi intamplat. :(


 rolandcxr, on 17 mai 2015 - 11:49, said:

casa de licitatii artmark .... eu am vandut o colectie de vinuri si am primit un pret mai mare decat ma asteptam !

Multumesc frumos! Posted Image

Incercam acolo... desi gasisem alta, Casa Alis, undeva in zona P-ta Victoriei, Bucuresti.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Catalin S., on 17 mai 2015 - 12:09, said:

Asa cum spuneam mai sus, icoana a facut parte dintr-o colectie de 5-6 picturi similare mai mari sau mai mici, care atunci cand s-a plecat din tara pentru o perioada, Securitatea le-a luat in custodie dandu-le un numar de ordine.
Astea pot fi povesti nemuritoare.... Conteaza numai faptele certe si valoarea ei. Poti pune poza aici, ori te duci cu ea la o casa de licitatie sau galerie de arta, ori intra pe un site de evaluari.

 gerbil, on 17 mai 2015 - 11:36, said:

Icoana are valoare doar dacă este pictată de un pictor celebru. Din păcate așa stau lucrurile la tablouri (și nu numai). Nu știu nici eu de ce, unele picturi, deși sunt executate perfect - peisaje, portrete etc, sunt considerate kitsch-uri iar unele mâzgăleli - opere de artă doar pentru că sunt făcute de un autor cunoscut. Are un unchi de al meu niște tablouri făcute de un pictor destul de cunoscut, a vrut să le vândă, l-a contactat pe nepotul pictorului pe email iar acesta i-a oferit 20 de lei pe un tablou. Niște samsari nenorociți, probabil el îl revindea cu foarte mulți bani după aceea.
Asta e lumea artei... Aprecierea se face in functie de asociatii, de nivelul inteligentei celui care priveste, de ce transmite tabloul, de nivelul maiestriei aratate de artist.
Tabloul inseamna arta, valoarea tabloului inseamna piata si marketing.

(cine apreciaza acest mesaj sa dea 10 likeuri sau o bere rece la terasa :D )

#12
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 Quantum, on 17 mai 2015 - 12:58, said:

Astea pot fi povesti nemuritoare.... Conteaza numai faptele certe si valoarea ei. Poti pune poza aici, ori te duci cu ea la o casa de licitatie sau galerie de arta, ori intra pe un site de evaluari.

Pai exista si "nota" de predare-primire facuta cu Securitatea + numar identificare  / nmar ordine catalog ce apare pe rama icoanei. Deci nu e poveste nemuritoare. Posted Image

 Quantum, on 17 mai 2015 - 12:58, said:

Asta e lumea artei... Aprecierea se face in functie de asociatii, de nivelul inteligentei celui care priveste, de ce transmite tabloul, de nivelul maiestriei aratate de artist.
Tabloul inseamna arta, valoarea tabloului inseamna piata si marketing.
(cine apreciaza acest mesaj sa dea 10 likeuri sau o bere rece la terasa Posted Image )

Cat se poate de adevarat. Posted Image

Si da, am dat like! Posted Image

Edited by Catalin S., 17 May 2015 - 13:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate