Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Curcumin 95 500 mg - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
niki4

niki4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.05.2008
Mizule, nu trebuie sa fi asa defensiv ca nu incearca nimeni sa te ia de prost. Genul asta de discutii sunt menite sa ajute oamenii nu sa aratam cine e mai destept sau are mai multa dreptate. Ai dreptate cand spui ca pretul este exagerat, dar daca intr-adevar te ajuta, tu nu ai da banii aia ?!. Si oricum sunt mai ieftine si mai sanatoase decat toxinele de medicamente ce it sunt varate pe gat de toti medicii. Important este sa promovam, mai ales, acele produse naturiste care au fost testate in laboratoare de specialitate si au cat de cat un fundament (ex: curcuminul, usturoiul si multa altele.). Pentru asta e bine sa verificam si linkuri de genul celor prezentate mai sus.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Pai nah, chestiile astea au o valoare reala ce nu se apropie de pretul pietei. Iar prin astia care se imbolnavesc sunt multi amarati care n-as vrea sa se imprumute ca sa cumpere asa ceva in ideea ca se vor vindeca.

Zicea Dr.Călin Mărginean intr-o prezentare, vine grasul la el cu cine stie ce rezultate ce sugereaza ca poate in orice clipa pica de pe picioare sa ia drumul morgii, si cand il sfatuieste sa manance mai putin si mai sanatos, sa tina o dieta, pacientul intreaba "da' ceva pastile n-aveti sa-mi dati?"

Asta e mentalitatea celui ce vrea sa cumpere Curcumin 95, ia pastila si ii trec toate. Asa e prezentat acest supliment alimentar.

Eu cunosc doua persoane care s-au vindecat de cancer trecand pe o dieta din hrana vie, iarba de grau, produse apicole. N-a luat niciunul Curcumin 95 si uite ca s-a putut. De 100 de lei bei suc de iarba de grau doua luni de zile, interesati-va de efecte. Eu chiar acum cresc niste iarba pe balcon.

Eh, ca dupa ce iti schimbi dieta si stilul de viata vrei sa iei si niste curcumin ca sa-ti imbunatatesti sansele, asta e altceva. Spre exemplu daca mananci 100g struguri nu ingerezi doar antioxidanti din ei, ci multe alte vitamine si minerale. Stiu ca acum, spre exemplu, sunt scumpi strugurii, dar vine toamna si gasesti in piata cu 2 lei/kg. Mananci de sezon.
Cititi despre rata de absorbtie a acestor suplimente-pastile fata de absorbtia direct din planta.


Am intrat si eu de curiozitate pe siteul la care se face reclama, poate cu intentii, poate nu, curcumin95.ro

"Curcuminul este pe locul 6 intre toate substantele antioxidante" - cum ramane cu primele 5, oare nu-s mai accesibile? In articol dau chiar ei link catre lista alimentelor  cu valori mari ORAC http://superfoodly.com/orac-values/ si putem vedea deasupra turmericului condimente ca scortisoara, rozmarinul, menta. Toate cu valori antioxidante mai mari si la preturi de 10 ori mai mici. Dar faptul ca le iei de pe raionul de mancare nu inspira incredere. Eu acum in mod ironic folosesc turmericul cu destinatia lui originala, ca condiment la orez.

Apoi se fac afirmatii care prin omitere sunt adevarate: "curcuminul este cel mai puternic antiinflamator natural si este complet lipsit de efectele secundare atat de distrugatoare pe termen lung ale antiinflamatoarelor nesteroidiene." - singurele antiinflamatoare existente sunt cele nesteroidiene? Nici vorba, dar comparand curcuminul cu ele il faci sa iasa detasat castigator.

Dar toate informatiile de pe site sunt scrise in stilul asta. Sa nu mai zic de "Capsule 100% vegane", doar cand vezi asta ar trebui sa realizezi ca esti manipulat.

Cred ca m-am facut inteles si n-are rost sa mai scriu pe aici, concluzionez sfatuindu-va pe toti sa va informati bine inainte de a da banii pe astfel de produse prezentate ca alimente-minune, ca poate nu veti pierde doar bani ci va veti inrautati si starea sanatatii.

Anul trecut in India pretul turmericului a fost de 330 USD / tona. Faceti voi calculele sa vedeti cat de mult platiti luand curcumin95.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e nevoie sa cumperi pastile, poti cumpara curcumin(turmeric)vrac. Costa 9.57lei o punguta de 140g. Dar fara biopiperine nu-si face efectul. Daca ai un stomac ori intestine mai sensibile nu prea poti lua biopiperine pe termen lung. 2-3zile merge si dupa aia incepe sa te usture stomacul.

#22
niki4

niki4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.05.2008
Nu trebuie confundat turmericul cu curcuminul. Curcuminul este substanta activa din praful de trumeric. Acesta (curcuminul) trebuie extras. Ai avea nevoie de 40-50 grame praf de trumeric, in stare naturala, pentru doza zilnica necesara de curcumin. Fara sa punem la socotela ca trebuie sa contina si biopiperine. Deci facand o socotela ti-ar trebui cam 11 pungi de praf turmeric la 140 g, adica peste 100 RON/luna si 1,5 kg de praf de trumeric/luna pentru a putea sa obtii cantitatea necesara de curcumin. Pai la peste 100 RON cumperi curcumin pastile  + bioperine si nu trebuie sa inghiti 1,5 kg de praf de turmeric, ceea ce este omeneste imposibil. Sanatate.

Edited by niki4, 02 September 2016 - 20:52.


#23
prduvas

prduvas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2016
Am citit si eu comentariile de mai sus despre curcumin fiindca ma intereseaza sa il folosesc, in special ca antiinflamator pentru durerile din talpi si calcaie. Peste tot unde am fost nu au putut sa imi dea vreun verdict..nu e tendinita..nici fasciita plantara...nu e nimic... si eu abia mai pot merge, descult nici nu se pune in discutie. Am sa cumpar Curcumin95 si o sa postez rezultatele aici pentru curiosi. Stiu ca cineva mai sus nu prea e de acord cu faptul ca e scump si exista si alte alternative dar nici nu vreau sa mananc kilograme de scortisoara, rozmarin, menta , usturoi sau mai stiu eu ce .... mie personal nu imi suporta stomacul...
Sanatate tuturor si sper sa ne auzim curand cu vesti bune !

#24
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008

View Postprduvas, on 29 decembrie 2016 - 10:14, said:

'' pentru durerile din talpi si calcaie. Peste tot unde am fost nu au putut sa imi dea vreun verdict..nu e tendinita..nici fasciita plantara...nu e nimic... si eu abia mai pot merge, descult nici nu se pune in discutie.''
Exact prin asta a trecut si sotia mea!Singurul lucru care a ajutat-o a fost asta(s-a dat pe glezne si talpi).Iti doresc multa sanatate!

#25
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
M-am documentat si eu despre curcumina,respectiv turmeric,pentru un tratament anticanceros.
E bine de stiut,pentru cei ce vor sa foloseasca produsul,urmatoarele de mai jos .Cititi cu atentie si trageti concluzii.
http://www.stylecraz...-turmeric/#gref
http://www.bbc.co.uk...-us-from-cancer
Straniu este ,in experimentele stiintifice din UK-BBC din linkul de mai sus,ca numai turmericul utilizat in gatit ar avea posibile efecte in cancer!!Citez:"On one gene in particular, the researchers at UCL saw a dramatic change, and this gene (known as SLC6A15) is associated with risks of depression and anxiety, asthma and eczema, and cancer."
Intr-adevar turmericul/curcumina au efect asupra cancerului,dar numai in doze mari.Organismul uman insa,prin ficat,elimina aproape toata curcumina si nu se poate atinge dozajul necesar in sange.In plus,la doze mari consumate oral de turmeric/curcumina,apar efecte extrem de periculoase asupra organismului.
Privitor la pretul f mare al suplimentelor cu curcumina sunt de acord ca e vorba de exploatarea asteptarilor umane de vindecare cu orice...
Cred ca ar fi mai indicat,vezi experimentul BBC,sa utilizati turmeric ca condiment in mancare.Posibil mai ieftin , mai eficient si mai sigur!
Si atentie,conform celor din primul link postat  , aveti grija sa nu consumati daca va aflati in una din categoriile cu-pietre la fiere,ulcer,inainte de o operatie s.a.
Ar fi de mentionat ca in India turmericul se utilizeaza ca un condiment de sute de ani si e considerat benefic la sanatate.Curcumina,adica extractul de turmeric,poate actiona insa mult mai agresiv asupra corpului uman!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate