Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curcumin 95 500 mg - pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Buna ziua!
Imi poate spune cineva ceva despre acest medicament, din experienta personala? Este atat de bun pe cat este de laudat?

Multumesc!

http://secom.ro/prod...cumin-95-500mg/

Quote

Antioxidant si antiinflamator natural

Avantaje:
  • contine extract din radacina de Curcuma, 500mg/capsula
  • garantat 95% curcuminoide totale
  • ajunge pana la 60 de zile de administrare


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ca antioxidant gasesti chestii mai ieftine, eventual poti manca un morcov din cand in cand.
Ca antinflamator iei ceai de ghimbir cu 2 lei cutia si e cu siguranta mai eficient decat o pastila.

#3
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Nu este pentru mine. De citit am citit si eu pe internet la ce e bun dar m-ar interesa parerea unor oameni care au luat asa ceva. Multumesc pentru raspuns!

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu este medicament este supliment alimentar !
Aici gasesti lista medicamentelor inregistrate in Romania: Agentia Nationala a Medicamentului

Edited by Remicade, 17 May 2015 - 17:21.


#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Se stie ca extractul de turmeric are multe efecte benefice. Cam greu sa il compari cu morcovul sau chiar si un meniu sănătos şi diversificat. Daca te uiti pe site la iherb, poate gasesti altele practic identice mai ieftine cu 10 lei si poate chiar si mai eficiente ca asta (Curcubrain de ex), avantajos cand cumperi mai multe produse. Altfel Jarrow au produse foarte ok.

Edited by NelsonMandela, 18 May 2015 - 08:32.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Extractul de turmeric are multe efecte benefice tot asa cum are si ginkgo biloba, spirulina, si alte zeci de suplimente alimentare pentru naivi.

Sa-ti dau un exemplu cu iarba de grau, ca din aia am crescut intr-o vreme.
Iarba de grau e un superaliment ce actioneaza la nivel celular, de asta exista marturii ca ar ajuta si in cancer. Insa asta daca o consumi in forma naturala, o storci si bei rapid inainte sa oxideze. In momentul in care o usuci si o faci pastile pierzi 95% din eficacitate.

Indienii folosesc turmericul ca condiment iar noi dam sute de lei pe el ca doar scrie antioxidant.

A nu se intelege ca il consider inutil, daca avea pret 10 lei il recomandam din toata inima.

7 lei/kg in piata http://www.sfatulmed...e-usturoi_10164

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Ar putea fi o abordare interesantă să insişti pe varianta alimentară. Dar cred că exagerezi, nu are cum să piardă pulberea de grâu 95%din eficiență. Dacă despre asta nu am date concrete, despre extractul de turmeric există deja studii foarte clare, de citit articolul + bibliografia despre curcumina pe scientia.ro. Sunt pe tableta si imi vine greu sa caut.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Stiu, exista studii, dar e nejustificat de mare pretul. Si condimentul nostru "boia" e antioxidant si pe langa asta contine o cantitate mare de vitamina C.

Gheorghe zice Este atat de bun pe cat este de laudat?

Poi... cine il lauda si in ce fel? Nivelul de oxidare al sangelui nu cred ca si l-a masurat nimeni inainte si dupa, iar ca antiinflamator te asigur ca si pe plaiurile noastre cresc plante cu rezultate mai bune si la 2 lei punga.
Dar pe langa proprietatile substantei (pe care nu le contest), mai fac o paralela la cannabis, ale carei THC si CBD trateaza diferite afectiuni iar asta e o chestie pe care amatorii o tot scot in fata, insa realitatea e ca pentru a avea efecte semnificative ar trebui sa fumezi atat de mult incat ai fi varza tot timpul, incapabil sa mai functionezi.

Cat va influenta in bine organismul o suta de lei dati pe asta? Neglijabil, eu zic chiar deloc. Daca se ia odata cu schimbarea stilului de viata (sedentarism/dieta) e alta discutie.

Edited by Mizu, 18 May 2015 - 11:58.


#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Doar curcumina concentrata cu absorbtie imbunatatita scade inflamatia, reversibilizeaza Alzheimerul chiar si 50%, scade rezistenta la insulina. Turmericul simplu este bun pentru cancer de colon.
Sustin ca faci afirmatii fara nicio fundamentare. E mai recomandat sa dam cu parerea dupa ce ne-am documentat si testat personal, nu cu impresii si banuieli.
Am cumparat Curcubrain pentru tata, dar dupa cateva luni de citit pe net studii, articole si chiar discutii pe alte forumuri.

EDIT: am inteles ca are efecte formidabile, dar cu suplimentare timp de cel putin 6 luni, deci trebuie rabdare.

Edited by NelsonMandela, 18 May 2015 - 13:55.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Da' chiar, cum poti cuantifica Alzheimerul, din ce anume sunt aia 50% reversibilitati? Incercand sa-mi raspunzi la intrebarea asta poate te luminezi putin.

Tatalui tau presupun ca i s-a imbunatatit conditia, ne poti zice in ce fel? Si ce alte suplimente/medicamente a luat.

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
A luat doar o luna, trebuie sa continue. Ia o multime de medicamente pentru diabet si inima, dar nu prea tine dieta cum trebuie, nu pot sa-l scot din obiceiurile lui.
Ies din discutia asta, am spus ce am avut de spus.

#12
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View PostBadea-Gheo, on 17 mai 2015 - 08:43, said:

Buna ziua!
Imi poate spune cineva ceva despre acest medicament, din experienta personala? Este atat de bun pe cat este de laudat?

Multumesc!

http://secom.ro/prod...cumin-95-500mg/

Salut!
Din ce scrie pe Wikipedia:
Curcuminul este ingredientul activ al Turmeric (este extras din rădăcina plantei Curcuma longa sau șofranul de India, o plantă din familia ghimbirului). Studii științifice ample asupra curcuminului au demonstrat puternicele sale proprietăți. Oamenii de știință de la M D Anderson au scris: 'Cercetări vaste pe ultimii 50 de ani au indicat că Curcumin poate preveni și trata cancerul și este cel mai puternic Antioxidant Natural disponibil cu nemaipomenite proprietăți anti-inflamatoare pentru artrite și alte dureri articulare' Wikipedia curcumin
De asemenea e mentionat ca se absoarbe mult mai eficient impreuna cu Bioperine.

Astfel recomand mai degraba un produs de Curcumin cu Bioperine (piperina) care este extract standardizat 95% de piper negru: Capsule curcumin cu Bioperine. In plus Bioperine este esentiala pentru metabolizarea hepatica a curcuminului, pentru ca activeaza enzimele de conversie fara de care curcuminoizii nu pot fi folositi de organism.

Luand in considerare faptul ca absorbita e de minimum 3x mai mare asta inseamna un cost / beneficii mult mai ok.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Se pare ca acest supliment este foarte bun......
Pentru cine este interesat, Curcumin 95 la un pret mai mic: https://comenzi.farm...mulas-p10020976
Aceasta nu este o reclama!

Edited by xmanyacs77, 12 September 2015 - 07:23.


#14
Eclere

Eclere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 11.06.2015
...

Edited by Eclere, 14 September 2015 - 21:30.


#15
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View Postghendi, on 11 septembrie 2015 - 20:07, said:

Astfel recomand mai degraba un produs de Curcumin cu Bioperine (piperina) care este extract standardizat 95% de piper negru: Capsule curcumin cu Bioperine. In plus Bioperine este esentiala pentru metabolizarea hepatica a curcuminului, pentru ca activeaza enzimele de conversie fara de care curcuminoizii nu pot fi folositi de organism.
Link-ul anterior nu mai e activ, pentru interesati link-ul corect e: http://www.curcumin95.ro/

#16
firsttimer

firsttimer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2016
Eu folosesc de circa un an un complex curcumin 95+bioperin 900 mg de la Vitacost. Firma fiind din State dureaza vreo 2-3 saptamani transportul, in rest pretul e cam la jumatate fata de Romania (67,20 USD pentru 240 capsule), la un continut aproape dublu de curcumin. Exista si variante cu mai putine capsule/cutie. Transportul costa 9,99 USD. Se poate comanda online, accepta carduri romanesti, ca orice magazin online romanesc. In functie de peste ce vames dati, eventual va trebui sa achitati si TVA de 9% din pretul produsului+al transportului. Pe mine ma ajuta foarte mult la afectiunea de care sufar.
Sanatate.

#17
niki4

niki4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.05.2008
Nu exista termen de comparatie intre curcumin si morcov, boia etc. Posted Image . E ca si cum ai compara un bmw cu un logan. Posted Image Ridicol.  Curcuminul este printre putinele extracte naturale testate si aprobate de Institutul National de Medicina al SUA. (Acest institut este foarte reticent in a aproba extractele naturale. BigPharma fiind la putere acolo. Insa efectele benefice ale acestui extract sunt atat de evidente incat e practic imposibil sa le treci neobservate). Pentru testele efectuate pe diferite categorii de pacienti si in tratarea diferitelor afectiuni puteti intra pe acest link guvernamental.http://www.ncbi.nlm....les/PMC2637808/ . Se pot observa efectele benefice ale extractului de curcumin la nivel chimic si celular in corpul uman. De precizat,ca informatiile mentionate contin si multe elemente de medicina avansata. Sa fiti sanatosi !

Edited by niki4, 11 August 2016 - 12:27.


#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca crestea turmericul in curtea casei nu manca nimeni, acum am fi discutat despre un alt supliment la suprapret. Intotdeauna iarba e mai verde peste gard.

Dupa cum ziceam, nu contest proprietatile curcuminei, ci faptul ca pretul la care se comercializeaza e pentru prosti. Kilogramul de turmeric il iei cu 25 de lei si voi promovati 30g curcumina cu 100 lei, sub forma procesata. Iar rezultatul din laborator, pe animale, nu garanteaza acelasi rezultat si la om chiar si numai pentru ca n-aveti idee cum sa-l dozati.
Soarecilor li s-au dat concentratii de 50, 250, 480, 1300 si 2600 mg/kg corporal, deci doza minima corespunzand celei mai mici cantitati testate, de 50mg/kg, pentru un adult de 70kg ar fi 3500mg = 7 pastile de 500mg/zi.

Acele rezultate care s-au descoperit in laborator se datoreaza efectelor antiinflamatorii si antioxidante pe care le are curcumina. E singura substanta care induce asemenea efecte? Nici vorba! Eu va zic de usturoi si ma luati de prost, poate daca crestea doar in Tibet dadeati 200 de lei pe el si il laudati pe forumuri.

Ia uitati ca si eu frecventez http://www.ncbi.nlm....les/PMC4103721/

Quote

Garlic has been found to contain a large number of potent bioactive compounds with anticancer properties, largely allylsulfide derivatives. Different garlic derivatives have been reported to modulate an increasing number of molecular mechanisms in carcinogenesis, such as DNA adduct formation, mutagenesis, scavenging of free radicals, cell proliferation and differentiation as well as angiogenesis. The growth rate of cancer cells is reduced by garlic, with cell cycle blockade that occurs in the G2/M phase

Pentru o lista de alternative http://nutritie.bio/...toare-naturale/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate