Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Inceput de sala.Sugestii?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Un mezomorf degeaba dă sfaturi unui ectomorf.

Este ca şi cum un bărbat frumos îi spune unui urît cît de simplu se cucereşte o femeie.

Aşa este cu a suplimenta sau a nu suplimenta, ,,tu " în corpul tău dai sfaturi ca şi cum toți ar fi ca tine.

Nu sînt mulți înțelepți să îi intereseze problemele altora, nici atît să le înțeleagă.

#20
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Minim 2-3 grame proteina pe kilogram corp.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
300 g de proteina la o masa sunt bani aruncati pe geam, nu e de mirare ca experimentul te-a dezamagait. Iar proteina aia nu merge chiar goala.
Proteina de zer e super, daca nu se simte inseamna ca organismul tau e bolnav sau defect. Proteinele sunt suplimente la fel ca gustarea de la ora 10, nu intr-un sens chimic sau ceva.

#22
yaniss32

yaniss32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 17.05.2015

 sandu222, on 20 mai 2015 - 15:29, said:


Daca te aude generatia facebook....cum sa afirmi  asa ceva? ei fara suplimente sunt ca pestii din acvariu fara aparatul de O2.
Legat de suplimente, iata ce spunea un baiat care a concurat la destule concursuri:

"cand e vorba de whey proteins eu le`am cam incercat pe toate,de la cele mai expensive pana la cele mai ieftine autohtone. Io ti`o spui: nu`i nicio o diferenta,nici o schimbare pe trup si nici nu simti ca ai ingurgitat nutrienti sa te simti pump,sau muschi plin..si am luat si cate 4-5 scoop`uri odata ,asta inseamna 300-400g proteina odata...zero efect,zero gains,zero pe linie. Diferenta o vezi cand dupa sala torni juma de cutie de Whey Protein in tine si simti ,NIMIC.
...dar cand dupa sala halesti un mix grill 600 g carne( pui+porc+vita) si cu niste salata elegant si un litru de iaurt degresat dupa masa sa dai drumu la aminoacizi, stii cum te simti?! zici ca ai luat 8 naposim si 200 mg suspensie testo,serios zic. Mancarea solida e cel mai bun supliment ever [ http://www.topculturism.ro/discutii/images/smiles/vb_biggrin1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la creatina simti ceva schimbari dar e pacaleala,cand iei te simti mai plin si umflat,cand pui stop te tuflesti ca o clatita.Oricum nu`mi place efectul, se umfla putin muschii dar se umfla si pielea si putin stres pe rinichi,not good.

Iar pentru cei inapatanati care tin neaparat sa consume prafuri,cu motivul ca n`au timp sa baloteze o masa solida, le voi zice sa cumpere ce e mai ieftin,Redis sau astea autohtone ,taste worst dar e aceasi materie prima ca in BPI sau alte compoturi US made

"

   +

"N`ai cum sa le mai schimbi memtalitatea.Adevarul il stiu doar cativa sportivi care fac de ani de zile, ca tine ca altii veterani in domeniu,degeaba le zici tu adevarul cand toata industria asta a sumplimentolr investeste o groaza de dolari pe advertising sa`i prosteasca pe incepatori.
Le zici tu  din Romania ca marfa aia e bullshit ,iar Phil Heat isi pune poza pe ambalaj si zice ca e the best, pe cine vrei sa creada biscuitii ?
"

+

"Si eu am cheltuit ani de zile cate 600-800 lei lunar pe ele,e ZERO. Am cazut si eu in capcana asta a lenesului in loc sa mai ingurgitez doua-trei mese solide preferam sa torn pisoarca deaia in mine si ma intrebam mereu ce e in neregula ca nu simt nimic in morti ei,umfla burta si atat.

Mereu imi aduc aminte de alde Buruiana,Maioru,Ciorba,Bebeselea,Tutu care in anii `90 erau cat casa si nici nu stiau ce e aia pudra proteica. Alde Maioru dupa antrenament il duceau baietii la restaurant si il hraneau pana n mai intra mancarea in el,Buruiana la fel venea cu pastrama in ghiozdan si ii dadea temelie dupa antrenament..
"
Cu asta ai spus tot.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Socrul meu stie o gramada de ciobani care beau galeti de zer toata ziua si erau cat malul. Deci treaba cu masa praf-lichida-solida este pe sistemul "Rambo cu un cutit I-a facut pe aia cu tancurile"

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ciobanii  cred că stau doar cu țuica în nas, toată ziua, nu mai este loc de zer în stomacul lor.

Oricum, inițiatorul nu o să mai înțeleagă nimic, a fost făcut praf și acest subiect  :D

De asta recomand cititul din surse serioase și nu sfaturi de pe net.

Edited by crisstonne, 21 May 2015 - 10:23.


#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 crisstonne, on 21 mai 2015 - 10:21, said:

Ciobanii  cred că stau doar cu țuica în nas, toată ziua, nu mai este loc de zer în stomacul lor.

Posted Image
Mai e si ciobanul din Superkombat !

Pai nu e nimic rau din sfaturile astea, sa bage fripturi si/ sau protein de zer. Daca poate sa mearga vara la sala cu niste pastrami in punga ok. Sa nu uite brisca acasa.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@overseas, am înțeles  :roflmaofast:

Este înfiorător să vezi personaje care dau sfaturi (au practicat ?! :eek:) dar nu cunosc diferența de absorbție între pastramă și zer.

Unii au genetică bună, mănîncă pîine goală cu apă și cresc și nu își închipuie că mai sînt și alte tipuri somatice foarte dificil de crescut în masă musculară.

Edited by crisstonne, 21 May 2015 - 10:36.


#27
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Ai inteles ceea ce scria in acele citate, dar iti place sa te faci ca nu e asa. Omul povestea de Buruiana, care in anii '90 venea cu pastrama la el si asta prefera dupa antrenament desi oficial era sponsorizat de Universal. Adica facea reclama la suplimente dar prefera ceva solid, cu absorbtie lenta, decat whey si alte suplimente. La fel si Maioru si altii. Mancarea era baza pt. ei indiferent de ora sau de situatie. Da, aveau genetic, luau si steroizi dar daca suplimentele le-ar fi dat acel 5, 10-20% in plus nu crezi ca ar fi profitat? E adevarat, acum sunt alte vremuri, suplimente la tot pasul, accesibile tuturor, dar chiar si pt. un ectomorf mancarea e baza. Nu vreau eu sa dau sfaturi ce si cum sa faca fiecare, ca nu sunt in masura si fiecare face ce dorestii cu banii sai insa eu unul sunt de acord cu ceea ce scria acel baiat.
Si da, am practicat indeajuns de mult incat sa ii dau dreptate.
Oricum s-a cam ajuns la offtopic.

Edited by sandu222, 21 May 2015 - 21:34.


#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Bineinteles ca exista o aparare foarte agresiva a celor care folosesc suplimente si steroizi
Pentru mine e simplu. Nu merge, nu fac, dar nu merita sa-mi stric sanatatea / echilibrul cu lucruri insuficient testate, care pot genera altceva in viitor.
Ce face unu de 1.50m care vrea sa joace baschet?
Ala ce mai ia? Si de-asta am si scris aici
"Sfatul" meu e pe raftul cu "take it or leave it!"

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
PS: Augustine, tu la categoria 70kg  ai concurat nu? Anul ala ai luat locul 4 din cate m-am "documentat", iar anul urmator in 2001 locul 3. De apreciat, avand in vedere ca pe locul 2 atunci in 2001 a iesit un amic de-al meu Romeo G. tot de la CSM de la Nea Gica Posted Image  doar ca de loc nu e din Iasi. Omul era senzatie oricum, avea potential acu'  e politist de frontiera Posted Image
Frumoase vremuri in Gradinari, atmosfera, prospecte de Nasposim si Decanorort aruncate pe jos, plateam o data la 3luni pana cand Nea Gica se enerva si facea de paza la intrare.

#30
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Am intrat la categoria 70 cu 65 kile si 100 grame...sau pe acolo. Nu am facut categoria, pentru ca m-am pacalit cu cantarul  de la Gradinari. In 2001 la Satu Mare n-am fost....amprente accentuate disc intervertebral L5-L6. Genoflexiuni cu 150 kile.  http://www.eculturis...cle.php?art=542

Edited by augustinionut, 21 May 2015 - 22:34.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ύți dai seama cum unii cu capul pătr.. au ratat locul unu și au luat locul trei, patru, șapte, pentru că consumau stero, mîncau cum mîncau și nu au luat un amărît de gainer după antrenament.

Au rata să intre în istoria culturismului românesc pe locul unu, ca să nu ia ,,prafuri "  :D

Trist, foarte trist.

,,Vorba " lui Queen.

Edited by crisstonne, 21 May 2015 - 22:38.


#32
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Cand aveai 10 lei bani de acasa pe saptamana nu-ti trebuia performanta.

#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 crisstonne, on 21 mai 2015 - 22:33, said:

Ύți dai seama cum unii cu capul pătr.. au ratat locul unu şi au luat locul trei, patru, şapte, pentru că consumau stero, mîncau cum mîncau şi nu au luat un amărît de gainer după antrenament.

Au rata să intre în istoria culturismului românesc pe locul unu, ca să nu ia ,,prafuri "  Posted Image

Trist, foarte trist.

,,Vorba " lui Queen.

Ai participat vreodata la vreun concurs de culturism, chiar si zonale? Eu unul nu, dar am amici si ii vad cate sacrificii si eforturi fac.

PS: Augustin, vorbeam tot de zonalele  din 2001, tot de la Tg. neamt.

#34
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
A fost odata.... nici nu mai tin minte...initiatorul topicului a murit de foame?

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
De sacrificii vorbeam şi eu şi despre determinare  :D

Iar astea înseamnă să faci tot ce este mai bine ca să îți atingi potențialul maxim.

#36
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nu aveam in plan.In 2002 am terminat electrotehnica si mi-am vazut de cariera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate